Wyjątkowy gest solidarności z Viniciusem Juniorem. "Z rasizmem nie gram"

Pressfocus
Reprezentacja Brazylii wygrała z Gwineą 4:1 w meczu towarzyskim rozegranym na stadionie Cornella-El Prat w Barcelonie. Wydarzenia boiskowe schodzą jednak na dalszy plan. To starcie zostanie zapamiętane ze względu na protest przeciwko rasizmowi, na który zdecydowali się Brazylijczycy.
Przed pierwszym gwizdkiem sędziego obie drużyny zaprezentowały transparent, na którym widniał napis "Z rasizmem nie gram". Następnie piłkarze postanowili uklęknąć na murawie, choć część z nich zdecydowała się na to, by... usiąść. Największym echem odbił się jednak inny gest.
Po raz pierwszy w historii reprezentacja Brazylii wystąpiła w czarnych koszulkach. Był to gest wsparcia i solidarności z Viniciusem Juniorem. Zawodnik Realu Madryt kilkukrotnie był obrażany na tle rasowym w minionym sezonie ligi hiszpańskiej. Stąd decyzja brazylijskiej drużyny, by właśnie w Hiszpanii zaprezentować sprzeciw wobec takich zachowań.
Najgłośniejszy przypadek rasistowskich wyzwisk w kierunku Viniciusa miał miejsce na Estadio Mestalla w meczu Valencii z Realem. Brazylijczyk w trakcie spotkania był celem ataków kibiców i w pewnym momencie puściły mu nerwy.
Wyraźnie zdenerwowany słowami, które słyszał z trybun, wdał się w utarczkę z napastnikiem Valencii, Hugo Duro. Vinicius uderzył rywala w twarz i obejrzał czerwoną kartkę. Z boiska wylecieć powinien też Duro, który trzymał Brazylijczyka za szyję. Ostatecznie jednak tak się nie stało.
Prezydent FIFA, Gianni Infantino, niedawno spotkał się z Viniciusem, aby omówić problem rasizmu w piłce nożnej. Szwajcar wezwał do zerowej tolerancji ze strony sędziów, zachęcając ich do przerywania meczów w przypadku rasistowskich incydentów.
- Walczymy przeciwko rasizmowi, a więc zbrodni, która musi przestać istnieć na całym świecie. To dlatego nasza drużyna narodowa grała pierwszą połowę meczu w czarnych strojach - napisał w oświadczeniu prasowym prezydent Brazylijskiej Federacji Piłkarskiej, Ednaldo Rodrigues.
Ostatecznie na drugą połowę starcia z Gwineą Brazylijczycy wyszli już w swoich tradycyjnych żółtych strojach. Vinicius Junior strzelił jednego gola, skutecznie egzekwując rzut karny w 88. minucie.
Michał Niklas18 Jun 2023 · 16:24
Źródło: Daily Mail