Zbigniew Boniek: Superliga to jak wybuch bomby atomowej [NASZ WYWIAD]

Zbigniew Boniek: Superliga to jak wybuch bomby atomowej [NASZ WYWIAD]
fotobroda/Shutterstock
Autor: Tomasz Włodarczyk 19 kwi 2021 | 14:57
Zakończyło się poniedziałkowe posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA, na którym zatwierdzono nowy format rozgrywek europejskich - Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji. Spotkanie odbyło się jednak w cieniu tego, co wydarzyło się przez weekend, czyli utworzenie przez dwanaście klubów Superligi. - To wybuch bomby atomowej w światowym futbolu. Po tej decyzji na pewno zostaną ogromne rysy - mówi nam członek Komitetu Wykonawczego UEFA, Zbigniew Boniek.
TOMASZ WŁODARCZYK: Jak zareagowała UEFA na fakt stworzenia przez 12 klubów Superligi?
ZBIGNIEW BONIEK: Stanowisko UEFA jest jasne i zostało wyrażone wczoraj w oświadczeniu. UEFA, wszystkie federacje i ligi zainteresowane bezpośrednio tym faktem stanęły w jednym szeregu. Natomiast na konkretne decyzje, bo pewnie o to też pan chce zapytać, trzeba jeszcze poczekać. Dziś podczas Komitetu Wykonawczego trwała dyskusja. Jutro jest Kongres. Nie ukrywajmy, szykuje się III wojna światowa. Tym razem w futbolu. Nie wiadomo, jak mocno każdy wyjdzie z tego poraniony. Bomba atomowa już wybuchła. Zaufanie ludzi piłki zostało mocno nadszarpnięte i trudno będzie odbudować dobry klimat.
Jednak wciąż mamy mnóstwo znaków zapytania.
Dokładnie, dlatego nie chcę i nie mogę mówić o ewentualnych sankcjach czy decyzjach. Trzeba być bardzo ostrożnym i przeanalizować sprawę. Spodziewam się jednak, że stanowisko UEFA będzie nieugięte wobec klubów, które postanowiły stworzyć własne rozgrywki. Może być tak, że założyciele zostaną w nich sami. Bez możliwości gry w lidze, pucharach, zostana pozbawieni możliwości robienia transferów z klubami w jurysdykcji UEFA i FIFA, a piłkarze nie będą mogli występować w rozgrywkach międzynarodowych. Jeszcze raz podkreślę, że żadne decyzje nie zapadły, bo wszystko trzeba zbadać także pod kątem prawnym. Być może do głosu dojdą także politycy. Zwłaszcza Komisja Europejska.
Na razie nie zanosi się, że wspomniana "parszywa dwunastka" będzie gotowa, aby zrobić krok w tył i wycofać się z tego projektu. Mimo gróźb.
Zobaczymy. Być może jutro na Kongresie zapadnie decyzja, aby do wszystkich lig wpisać konieczność podporządkowania się wytycznym UEFA - zobligowaniu się do występowaniu pod jej jurysdykcją, co do tej pory było niepodważalne i nie wymagało takiej formalizacji. To swego rodzaju deklaracja. Myśli pan, że te dwanaście klubów, jeśli takiej deklaracji nie podpisze, łatwo pogodzi się z tym, że przez kilka lat nie będzie mogło nigdzie występować - w lidze, krajowych pucharach i rozgrywkach młodzieżowych? Że zrekompensują im to wszystko pieniądze zaciągnięte z pożyczki na założenie Superligi? Na razie ich stanowisko wydaje się nieugięte, ale przecież nie minęła jeszcze doba od ogłoszenia tych rozgrywek. Poczekajmy.
Jak pan zareagował na powstanie Superligi?
Jak wszyscy. Byłem w szoku i jestem absolutnie przeciwny, bo sam brałem udział w innych rozgrywkach. Dla mnie zawsze liczyła się sama idea i piękno futbolu, ale to były inne czasy. Reprezentacja, marzenia o występie w Pucharze Europy i rywalizacja z najlepszymi. Pokazanie, że jestem wśród nich wyjątkowy - od podwórka do największych stadionów. W Superlidze de facto sport sam w sobie schodzi na drugi plan. Kasa jest zagwarantowana z góry. Bawimy się we własnym sosie. Nikt nie może nam zagrozić. To dla mnie bubel. Błyskotka bez wartości. Myśli pan, że dla najlepszych piłkarzy świata zwycięstwo w tym dziwnym tworze będzie smakowało tak samo jak w turnieju, który ma swoją piękną historię? Pucharu o którym marzy każdy? Pieniądze są ważne, ale nie wszystko da się kupić. Czułem, że kiedy z ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) wycofywał się Karl-Heinz Rummenigge, pewna epoka się kończy. On ma klasę. Nigdy nie zastosowałby takiej wolty, jaka miała miejsce w weekend.
Z decyzji wiążących - został zatwierdzony nowy format Ligi Mistrzów.
Tyczy się to także pozostałych rozgrywek - Ligi Europy i Ligi Konferencji - w sezonach 2024-2027. W każdych rozgrywkach wystąpi 36 drużyn. Z tą różnicą, że w LM kluby rozegrają dziesięć spotkań grupowych, w LE osiem, a LC sześć. Osiem pierwszych miejsc uzyskuje awans do fazy pucharowej, a kolejnych szesnaście walczy w dodatkowej rundzie o awans do 1/8 finału.
Wciąż nie znamy jednak miast-gospodarzy EURO.
Poznamy je za kilka dni. Sam wnioskowałem, że decyzja nie może być przeciągana w nieskończoność, bo bezpośrednio dotyczy naszej reprezentacji, a my musimy zdecydować, gdzie mamy mieć nową bazę na turniej. Dublin i Bilbao raczej nie sprostają wymogom UEFA. Nowe destynacje to być może Newcastle, Manchester, Londyn, Sewilla lub Petersburg.
Jutro dla pana ważny dzień. Wybory do Komitetu Wykonawczego.
Jestem spokojny. Jest dziesięciu kandydatów na osiem miejsc. Dziś pewnie jeszcze kilku będzie uprawiało swoją politykę i zbierało głosy, ale ja idę na spacer.
author picture

Tomasz Włodarczyk

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: własne
STS
1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

Betfan
1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

Dyskusja 16

19 kwi 2021 | 15:01
0
Boniu powinien sie cieszyc , bo 12 szans wiecej , ze polskie kluby zagraja gdzies w europie xD
19 kwi 2021 | 16:01
0
Dokładnie to samo sobie pomyślałem, w jednym momencie cały piłkarski świat wywrócił się do góry nogami. Kluby dołączające do SL wyzbywają się całej swojej spuścizny i wypinają na swoich kibiców.
19 kwi 2021 | 15:34
0
Perez zabił piłkę 20 lat temu kupując figo a potem resztę ze jakieś pojebane pieniądze i od tego czasu trwa rozkład piłki, chore płace złodzieje typu riaola itd. Tak ze szło to w ta stronę i pójdzie w jeszcze gorsza. Za 5 lat będzie się większość prosiła żeby w to wejść jak wypali a piłkarze to tylko towar
19 kwi 2021 | 17:10
0
Dlaczego UEFA ma mieć wyłączność na organizację rozgrywek. Kiedyś w boksie też był problem bo 3 organizacje sobie fajnie radziły a nagle pojawiło się WBO i zabrało trochę rynku. Moim zdaniem bardzo dobrze, że w końcu postawiono się bo UEFA i FIFA to zgniłe i skorumpowane organizacje
19 kwi 2021 | 16:05
0
Zawodnicy którzy zdecydują się brać w tym udział zrobią to dla pieniędzy. Będą musieć liczyć się z tym że ktoś może kazać im przegrać bo tak chce ktoś z góry. Dziwna będzie ta liga. Nie wiem czy chciałbym brać w tym udział na miejscu Lewego, Kane'a, Ronaldo czy chociażby Mbappe czy Haalanda...
19 kwi 2021 | 18:41
0
Jak dla, mnie ok. Niech przylacza sie wszystkie kluby i niech same zrobia skromna organizaxje, zarządzająca tym pucharem to podejrzewam ze wyprze to inne puchary. Nie rozumiem czemu inna organizacja ma miec wylacznosc. To jest przeciez monopol, a takie cos nie powinno miec miejsca niezaleznie czy chodzi o kase czy o co. Wiadomo, ze kase przyciągnie piekna gra więc w czym bol doopy? Jesli te kluby nie chca, grac w lm czy pe to ich sprawa. A moze przylacza sie inni i wcale nie bedzie to ustawiony puchar pod 12 czy 20 zespolow tylko faktycznie to wypali. Teraz uefa zbiera cala kase z praw do transmisji i odpala klubom jakies drobne. Jesli te kluby same stworza spolke, do ktorej przystąpi z 300 innych klubow to cala kasa będzie dla nich, a nie dla 5000 urzedasow. Uwazam, ze to będzie akurat dobre dla piłki. Oni dobrze wiedza, ze musza pokazac cis pueknego zeby sciagnac widzow. Wydaje mi sue ze te 12 klubow to tylko poczatek i wcale nie chca grac tylko miedzy soba. Poczekamy zobaczymy.
19 kwi 2021 | 15:50
0
Jeszcze jest szansa, żeby się wycofali z tego pomysłu bez większych konsekwencji. Ale czas działa na ich niekorzyść.
20 kwi 2021 | 13:47
0
Bomba atomowa to za mało powiedziane
19 kwi 2021 | 17:15
0
Olac Urga fifa
Zadnej kasy im I zmieknie im rura.
Powołać skromna organizacje dbająca o morale a nie rozpasana łapówami ośmiornice!
Olać kacykow niech spoerdalaja.
19 kwi 2021 | 18:01
0
Korzystając z okazji chciałem panie Tomku podziękować za stworzenie tego miejsca w sieci. W końcu konkurencja dla weszlo i klikbajtowych serwisów pokroju sport.pl Artykuły na poziomie, bez dziecinnych heheszkow i wulgarnego języka.
Robicie to dobrze. Merytorycznie, obiektywnie, kulturalnie. Czuć klimat starwj szkoły prasy sportowej w nowoczesnym wydaniu.

Jeszcze raz dzięki i szczere gratulacje.
19 kwi 2021 | 18:36
0
UEFA jest przeciwko bo kasa im zmiejszy sie duzo
19 kwi 2021 | 18:51
0
Podobno Zibi miał dziś fasolkę na obiad i dlatego kojarzy mu się z bombą atomową.
19 kwi 2021 | 17:17
0
Wywiad Z ekscelencią Kwadratowej Piłki:

No to jest wybuch STAREGO Świata.....
Fudbool Już nigdy nie bedzie taki sam. Już nie zobaczymy tych pięknych ustawek o supremacje Narodową, gdzie wszyscy grali a Niemcy z racji "WunderWuffe Wygrywali", no czasem dali Musolinim.....a czasem Musieli Bogu/Radości grania pare Tytułów odpalic.....

Kluby już nie będą musiały iść na komprowis, tam odpuścić, tu coś sprzedać.....
Bo koszty rosną, a ORGANIZACJA-OKTOPUSA.... daje tyle jak Kowalskiemy, byle nie za dużo bo już kontrolować sie nie da.....

No wiecie My wam damy Katar....w hajsik + LM dla waszego klubu...., ale za rok bo w tym już Niemcy kupili, ale za rok już jest ustawione, no wiecie mamy swoje sposoby, Varik..., corone testy, a jak trzeba to i kontuzje, czy karteczki....
Tak jak ostatnio 4 Rzesza zadzwoniła by im w narodzie nie przewodził żadnen Polak w satystykach! No to załatwione za Złotą Piłeczke.....

Bo wiecie jak kluby kase mają zabezpieczoną to cięzko tak ustawki dla buków robić, a teraz w dobie casyna on-line, możemy kręcić na żywo, wszakże zawsze są opuźnienia na żywo, wręcz nic nie jest na żywo....

No przecież już od Cesarstwa Rzymskiego Nigdy nam nie chodziło o równą rywalizacje, to miał być spektakl dla podbitych naccji by tam im zeszło troche frustracji, by sie nie buntowali, a jak już sie mają żreć to między sobą, by tylko nie patrzyli w Naszym kierunku....

Ale to były piękne czasy jak całowały nas w du*e możne przydupasy i ta władza, mogłeś ustawić wszystko. Czasem ludzią sie wydaje że w świecie Wielkiej piłki mały klub może zostać hegemonem, dzięki swej ciężkiej pracy i pasji. Co za Bzdura. Bez infrastruktury......to sobie mogą. Tu sie liczy PR, Marka, Stadiony Reklama, Hipnoza.... Liczą sie kluby co przyciągają najwięcej wyznawców, gdyż naszym paną chodzi o Kontrole, gdyż mają jakieś dziwne swoje mroczne plany z ubojem stada, a co mi tam, puki kasa pasuje i "JA jestem zbyt ważny" więc mnie to nie dotyczy......
Lecz wracając Jeśli Nie przyciągniesz 300 mil. ludków, to zapomnij o jakimś pucharze, a wiecie że pamiętają tylko zwycięzców, przegrani są pogrzebani, a zresztą jak i jednych i drugich mam w 4 literach. I tak mają klękać i słuchać rozkazów, bo inaczej.... papa.
19 kwi 2021 | 18:54
0
Też jestem przeciwny Super Ligii.
19 kwi 2021 | 15:08
0
https://shrinke.me/oF3s
19 kwi 2021 | 15:08
0
#SuperLigaBoliBiedaków 😂 😂 😂
STS
1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

Betfan
1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN