Piotr Zieliński - mecze, statystyki, wiadomości

• Noga Prawa
  • Waga 64 kg
PIOTR ZIELIŃSKI - kariera, statystyki, osiągnięcia, trofea

Piotr Zieliński w młodym wieku sprowadzony do Włoch

Piotr Zieliński urodził się 20 maja 1994 roku w Ząbkowicach Śląskich i jest polskim piłkarzem grającym na pozycji środkowego lub lewego pomocnika. Piłkarską karierę rozpoczął jako młody chłopiec w klubie o nazwie Orzeł Ząbkowice Śląskie, skąd w wieku 13 lat trafił do pierwszego dużego klubu, Zagłębia Lubin.

W 2009 roku młody Zieliński został powołany do kadry reprezentacji Polski do lat 15. Tak zaczęła się jego reprezentacyjna kariera, w której szybko przeszedł przez wiele szczebli, zanim dostał się do dorosłej drużyny.

Zieliński początkowo w Zagłębiu Lubin również występował w drużynach juniorskich. W 2010 roku z zespołu do lat 19 został przeniesiony do rezerw.

Po roku grania w drugiej drużynie Zagłębia Lubin, Zieliński został zauważony przez włoski klub Udinese Calcio, do którego przeniósł się 1 lipca 2011 roku za kwotę 100 tysięcy euro.

Piotr Zieliński mecze dla pierwszej drużyny Udinese zaczął rozgrywać 2 listopada 2012 roku. Polski pomocnik tego dnia zmienił w 91. minucie spotkania z Cagliari Calcio włoskiego napastnika, Antonio Di Natale. Do pierwszej drużyny został jednak przeniesiony już 1 lipca, dokładnie po roku gry w zespole rezerw.

Rozwój kariery we Włoszech i pierwsze powołanie do dorosłej reprezentacji Polski

4 czerwca 2013 roku zakończyła się juniorska kariera Piotra Zielińskiego w reprezentacji Polski. Pomocnik we wszystkich drużynach od U-15 do U-21 rozegrał 51 meczów i zdobył 10 goli. Tego dnia został powołany do dorosłej reprezentacji Polski na towarzyski mecz z Liechtensteinem. Pierwszego gola w narodowych barwach zdobył w, również towarzyskim, meczu z Danią, który odbył się 14 sierpnia tego samego roku.

Piotr Zieliński był piłkarzem Udinese do 31 sierpnia 2014 roku. Został wtedy wypożyczony przez inny włoski klub, grający wówczas w Serie A, Empoli. W trakcie swojego pierwszego sezonu w nowej drużynie polski pomocnik rozegrał 28 meczów, zaliczył 3 asysty i na murawie spędził łącznie 1039 minut.

W swoim drugim i ostatnim sezonie w Empoli Piotr Zieliński statystyki miał już zdecydowanie lepsze. Swojego pierwszego gola w Serie A zdobył 24 października 2015 roku w wygranym 2:0 meczu z Genoą. Łącznie w całych rozgrywkach trafiał do siatki rywali 5 razy, zaliczył 6 ostatnich podań przy golach kolegów i spędził na murawie prawie trzy razy więcej czasu, niż w poprzednich. We wszystkich 35 meczach, w których grał, o wiele częściej występował już bowiem w podstawowej jedenastce.

Wielki transfer do Napoli i dwa turnieje reprezentacyjne

30 czerwca 2016 roku wrócił z wypożyczenia do Udinese Calcio, ale nie kontynuował swojej kariery w tym klubie, ponieważ już za nieco ponad miesiąc później przeniósł się do SSC Napoli za kwotę 14 milionów euro.

W 2016 roku Zieliński pojechał wraz z reprezentacją Polski na swój pierwszy duży turniej międzynarodowy, jakim były Mistrzostwa Europy we Francji. Wówczas nie był jeszcze jednak częścią podstawowej jedenastki drużyny Adama Nawałki. Na Euro łącznie spędził na murawie tylko 45 minut w meczu fazy grupowej z Ukrainą. W przerwie został zmieniony przez Jakuba Błaszczykowskiego.

W swoim pierwszym sezonie w Napoli Piotr Zieliński zajął trzecie miejsce w Serie A. Jego drużyna straciła tylko jeden punkt do drugiej Romy, ale zapewniła sobie udział w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. Polski pomocnik rozegrał 36 meczów w lidze, zdobył 5 goli i zaliczył 7 asyst.

Piotr Zieliński gole w Napoli zaczął strzelać z nie byle jaką drużyną. Pierwszą bramkę zdobył 2 grudnia 2016 roku w wygranym 3:0 meczu z Interem Mediolan.

Drugi sezon pod względem indywidualnych statystyk miał nieco gorszy niż pierwszy, ale tym razem drużyna z Neapolu, której Zieliński był ważną częścią, została wicemistrzem Włoch.

W 2018 roku Zieliński pojechał wraz z reprezentacją Polski na Mistrzostwa Świata do Rosji, ale nie był to udany turniej dla podopiecznych Adama Nawałki. Pomocnik Napoli zagrał we wszystkich trzech meczach z Senegalem, Kolumbią i Japonią, ale drużyna nie wyszła z grupy i na tym zakończył się jej udział na mundialu.

Asysty
{{match.date}} {{match.score}} {{match.minutes_played}} {{(match.subs_on_bench > 0) ? match.subs_on_bench : '-'}} {{(match.substitute_in > 0) ? match.substitute_in : '-'}} {{(match.substitute_out > 0) ? match.substitute_out : '-'}} {{(match.goals > 0) ? match.goals : '-'}} {{(match.assists > 0) ? match.assists : '-'}} {{(match.yellow_cards > 0) ? match.yellow_cards : '-'}} {{(match.second_yellow_cards > 0) ? match.second_yellow_cards : '-'}} {{(match.red_cards > 0) ? match.red_cards : '-'}} Poza kadrą meczową Spędził mecz na ławce rezerwowych
Suma: {{matches_sum.minutes_played}} {{matches_sum.subs_on_bench}} {{matches_sum.substitute_in}} {{matches_sum.substitute_out}} {{matches_sum.goals}} {{matches_sum.assists}} {{matches_sum.yellow_cards}} {{matches_sum.second_yellow_cards}} {{matches_sum.red_cards}}

Asysty
{{career.season_name}} {{career.team_name}} {{career.team_name}} {{career.area_name}} {{career.competition_name}} {{career.minutes_played}} {{career.appearances}} {{career.substitute_in}} {{career.substitute_out}} {{career.subs_on_bench}} {{career.goals}} {{career.assists}} {{career.yellow_cards}} {{career.red_cards}} {{career.second_yellow_cards}}
Suma: {{careers_sum.minutes_played}} {{careers_sum.appearances}} {{careers_sum.substitute_in}} {{careers_sum.substitute_out}} {{careers_sum.subs_on_bench}} {{careers_sum.goals}} {{careers_sum.assists}} {{careers_sum.yellow_cards}} {{careers_sum.red_cards}} {{careers_sum.second_yellow_cards}}