Czy warto obstawiać mecze drużyn broniących się przed spadkiem?

Czy warto obstawiać mecze drużyn broniących się przed spadkiem?
Źródło zdjęcia: alphaspirit/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Środek sezonu piłkarskiego to dobry moment by przyjrzeć się formie, a przede wszystkim motywacji zespołów biorących udział w rywalizacji. nieliczni walczą w tym momencie o mistrzostwo, pozostała część o miejsce w pucharach, a część odpadła z rywalizacji. Osobną grupę stanowią zespoły walczące o ligowy byt, najbardziej zainteresowane wynikami kolejnych spotkań.

Ciężka walka o utrzymanie

Oczywistym jest, że przy obstawianiu kierujemy się przede wszystkim aktualną formą danego zespołu wybierając te drużyny, które w danym czasie mają największe szanse na zwycięstwo. Większość początkujących typerów myli jednak tę kategorię z najlepszymi zespołami, a więc do typowania dobierają wyłącznie zespoły będące zdecydowanym faworytem. To oczywiście błąd, bo z jednej strony kursy na tego typu zespoły są znacząco obniżone ze względu na to, że sporo typerów myśli w podobny sposób, gra zwycięstwo tego typu drużyn na co reagują firmy bukmacherskie. Te korzystają jeszcze z jednego: rozgrywki są długie, najlepsze drużyny biorą udział w kilku pucharach i w lidze co oczywiście często kończy się wtopą. Niedoświadczeni gracze winią za nią zespoły na jakie postawili, a tymczasem największe zastrzeżenia powinni mieć do siebie!

W tym kontekście warto zainteresować się przede wszystkim drużynami walczącymi o utrzymanie monitorując ich formę. Nawet najgorsze drużyny mają lekkie wahania formy, momenty, w których grają lepiej i czują, że mogą w danym momencie zdobyć kilku punktów zbliżając się do bezpiecznych lokat. Dobrze widać to w tym sezonie (18/19) w La Liga gdzie w styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z ciekawymi zdarzeniami. SD Huesca, która wydawała się już pogrzebana na przełomie dwóch pierwszych miesięcy w roku w trzech meczach zdobyła aż siedem punktów i włączyła się w walkę o utrzymanie. Zdecydowanie lepiej zaczęło grać także Rayo Vallecano. Należy pamiętać, że w tym dziwnym sezonie w Hiszpanii w strefie spadkowej znalazł się także Villarreal, który cały czas uczestniczy w rozgrywkach fazy pucharowej Ligi Europy. Z tego typu drużynami jest zaś tak, że zazwyczaj w pewnym momencie odpalają wygrywając z dużo silniejszymi przeciwnikami i tak było tym razem: Żółta Łódź Podwodna gładko ograła u siebie Sevillę 3:0.

Jakimi typami powinniśmy się zainteresować?

Argument o graniu spotkań drużyn zagrożonych spadkiem jest obosieczny. Z jednej strony bowiem powinniśmy śledzić obecną formę zespołów, które prezentują się w danym okresie coraz lepiej, z drugiej zaś obserwować czy zespół przypadkiem nie zaczyna wyraźnie odstawać od reszty i w danym pojedynku stoi na straconej pozycji. Jeśli jest to ekipa, która w dodatku traci mnóstwo goli w starciu z faworytem u siebie jest zwykle skazana na niepowodzenie. Dobrym przykładem na to był lutowy mecz VFB Stuttgart z RB Lipsk. Goście nie są może w najwyższej dyspozycji, ale grają ofensywnie i choć VFB w pierwszej połowie powalczyło i strzeliło gola w drugiej wyższość zespołu Ralfa Ragnicka nie podlegała wątpliwości i RB wygrało 3:1.

Spotkanie w Stuttgarcie to też dobry przyczynek do rozważań jakie opcje powinniśmy brać pod uwagę do zagrania. Oczywiście typ na Lipsk był bardzo dobrą opcją, ale równie dobrze można było pomyśleć o grze overa bramkowego. VFB to zespół tracący sporo goli, mało też strzelający, ale w obecnej części sezonu zespół Marcusa Weinzierla musi zagrać bardziej ofensywnie, bo bardzo potrzebuje punktów i dlatego over może być dobrym wyjściem. Warto w tym kontekście śledzić teoretycznie słabsze drużyny, które w poprzednich spotkaniach grały nieco lepiej: stworzyły kilka dobrych akcji przeciwko faworytom czy nawet strzeliły bramkę. Należy też zastanowić się jakie mecze zespoły broniące przed spadkiem uznają za te, w których muszą się zmobilizować i powalczyć o trzy punkty. Powinny być one dobrym materiałem do analizy spotkania pod kątem możliwego overu bramkowego lub zwycięstwa wyraźnie lepszej w danym momencie ekipy.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS500. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Brondby nie jest w ostatnich latach tą samą drużyną, która jeszcze w poprzedniej dekadzie mogła straszyć nawet średniej klasy drużyny z lepszych lig, ale i tak Duńczycy są faworytem do awansu w tej parze. Lechia z pewnością postara się grać po swojemu, czyli solidnie w defensywie, gospodarze z pewnością nie spróbują huraganowych ataków i jeśli wygrają to raczej minimalnie. Spodziewamy się wyrównanego spotkania i małej liczby bramek.
Piast wygra Gliwiczanom zabrakło nieco doświadczenia by w eliminacjach do Ligi Mistrzów przejść dużo wyżej notowane BATE Borisow. Choć zespół Waldemara Fornalika nie wygrał jeszcze żadnego spotkania w tym sezonie momentami prezentował się całkiem dobrze i pokazał, że wywalczenie mistrzostwa Polski nie było dziełem przypadku. Co prawda można się niepokoić o stosunkowo wąską kadrę Piastunek, ale to na początku rozgrywek może nie mieć takiego znaczenia. Drużyna z Rygi to rywal, z którym Piast musi wygrać i mimo ostatnich wpadek typujemy w tu zwycięstwo zespołu z Górnego Śląska.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Legia na początku sezonu gra słabo, gra ofensywna w ogóle się nie klei nawet w spotkaniach przeciwko dużo słabszym rywalom, jak w rewanżu z Europa FC w eliminacjach do LE. Finowie to z pewnością przeciwnicy z półki wyżej niż wicemistrz Gibraltaru, dlatego można się spodziewać ciężkiej przeprawy. Bardzo możliwe, że goście nie stworzą wielu dobrych okazji w meczu z Legią, ale patrząc na postawę zespołu Vukovica w ofensywie strzelenie goli Finom może być trudne dlatego stawiamy na małą ilość bramek w tym spotkaniu.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.