Czy warto obstawiać mecze drużyn broniących się przed spadkiem?

Środek sezonu piłkarskiego to dobry moment by przyjrzeć się formie, a przede wszystkim motywacji zespołów biorących udział w rywalizacji. nieliczni walczą w tym momencie o mistrzostwo, pozostała część o miejsce w pucharach, a część odpadła z rywalizacji. Osobną grupę stanowią zespoły walczące o ligowy byt, najbardziej zainteresowane wynikami kolejnych spotkań.

Ciężka walka o utrzymanie

Oczywistym jest, że przy obstawianiu kierujemy się przede wszystkim aktualną formą danego zespołu wybierając te drużyny, które w danym czasie mają największe szanse na zwycięstwo. Większość początkujących typerów myli jednak tę kategorię z najlepszymi zespołami, a więc do typowania dobierają wyłącznie zespoły będące zdecydowanym faworytem. To oczywiście błąd, bo z jednej strony kursy na tego typu zespoły są znacząco obniżone ze względu na to, że sporo typerów myśli w podobny sposób, gra zwycięstwo tego typu drużyn na co reagują firmy bukmacherskie. Te korzystają jeszcze z jednego: rozgrywki są długie, najlepsze drużyny biorą udział w kilku pucharach i w lidze co oczywiście często kończy się wtopą. Niedoświadczeni gracze winią za nią zespoły na jakie postawili, a tymczasem największe zastrzeżenia powinni mieć do siebie!

W tym kontekście warto zainteresować się przede wszystkim drużynami walczącymi o utrzymanie monitorując ich formę. Nawet najgorsze drużyny mają lekkie wahania formy, momenty, w których grają lepiej i czują, że mogą w danym momencie zdobyć kilku punktów zbliżając się do bezpiecznych lokat. Dobrze widać to w tym sezonie (18/19) w La Liga gdzie w styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z ciekawymi zdarzeniami. SD Huesca, która wydawała się już pogrzebana na przełomie dwóch pierwszych miesięcy w roku w trzech meczach zdobyła aż siedem punktów i włączyła się w walkę o utrzymanie. Zdecydowanie lepiej zaczęło grać także Rayo Vallecano. Należy pamiętać, że w tym dziwnym sezonie w Hiszpanii w strefie spadkowej znalazł się także Villarreal, który cały czas uczestniczy w rozgrywkach fazy pucharowej Ligi Europy. Z tego typu drużynami jest zaś tak, że zazwyczaj w pewnym momencie odpalają wygrywając z dużo silniejszymi przeciwnikami i tak było tym razem: Żółta Łódź Podwodna gładko ograła u siebie Sevillę 3:0.

Jakimi typami powinniśmy się zainteresować?

Argument o graniu spotkań drużyn zagrożonych spadkiem jest obosieczny. Z jednej strony bowiem powinniśmy śledzić obecną formę zespołów, które prezentują się w danym okresie coraz lepiej, z drugiej zaś obserwować czy zespół przypadkiem nie zaczyna wyraźnie odstawać od reszty i w danym pojedynku stoi na straconej pozycji. Jeśli jest to ekipa, która w dodatku traci mnóstwo goli w starciu z faworytem u siebie jest zwykle skazana na niepowodzenie. Dobrym przykładem na to był lutowy mecz VFB Stuttgart z RB Lipsk. Goście nie są może w najwyższej dyspozycji, ale grają ofensywnie i choć VFB w pierwszej połowie powalczyło i strzeliło gola w drugiej wyższość zespołu Ralfa Ragnicka nie podlegała wątpliwości i RB wygrało 3:1.

Spotkanie w Stuttgarcie to też dobry przyczynek do rozważań jakie opcje powinniśmy brać pod uwagę do zagrania. Oczywiście typ na Lipsk był bardzo dobrą opcją, ale równie dobrze można było pomyśleć o grze overa bramkowego. VFB to zespół tracący sporo goli, mało też strzelający, ale w obecnej części sezonu zespół Marcusa Weinzierla musi zagrać bardziej ofensywnie, bo bardzo potrzebuje punktów i dlatego over może być dobrym wyjściem. Warto w tym kontekście śledzić teoretycznie słabsze drużyny, które w poprzednich spotkaniach grały nieco lepiej: stworzyły kilka dobrych akcji przeciwko faworytom czy nawet strzeliły bramkę. Należy też zastanowić się jakie mecze zespoły broniące przed spadkiem uznają za te, w których muszą się zmobilizować i powalczyć o trzy punkty. Powinny być one dobrym materiałem do analizy spotkania pod kątem możliwego overu bramkowego lub zwycięstwa wyraźnie lepszej w danym momencie ekipy.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Tylko na Meczyki.pl: Podczas rejestracji wpisz kod 1000plus29pln. Kliknij w "Sprawdź", aby zapoznać się ze szczególami. Uwaga! Wygraj bilety na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - kliknij w "sprawdź" i dowiedz się więcej.

Tylko na Meczykach: wpisz kod 60plnmeczyki i poza standardową ofertą powitalną, odbierz punkty, które wymienisz na nagrodę.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Obie drużyny strzelą (both to score) To spotkanie może zadecydować o szansach Lechii na mistrzostwo. W Szczecinie z pewnością nie będzie łatwo o wygraną, tym bardziej że w ostatniej kolejce gospodarze po niezłym meczu pokonali Zagłębie 3:2, a Lechia znalazła się w dołku. Liczymy jednak, że piłkarze wicelidera przynajmniej powalczą dlatego najlepszym typem jest według nas opcja na bramki dla obu ekip.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) W tym spotkaniu nie należy się spodziewać wielu goli. Walcząca o czwartą lokatę Valencia jest w dobrej formie, ale piłkarze Marcelino powinni mieć na uwadze, że przeciwko Atletico trzeba grać ostrożnie, by nie stracić gola, którego stratę później trudno będzie odrobić.
Obie drużyny strzelą (both to score) Espanyol gra coraz lepiej, ale to samo można powiedzieć o walczącej o utrzymanie Celcie, która potrzebuje jeszcze kilku punktów by zachować ligowy byt. Dlatego w tym meczu typujemy bramki dla obu ekip.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Leganes nie jest łatwym rywalem, bo gra solidnie w defensywie, a Athletic również nie strzela wielu goli dlatego w tym spotkaniu nie liczymy na wiele goli.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.