Jak skutecznie dobierać spotkania do typowania? Ocena formy poszczególnych drużyn.

Jak skutecznie dobierać spotkania do typowania? Ocena formy poszczególnych drużyn.
Źródło zdjęcia: Elnur/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Przy analizowaniu spotkań piłkarskich pod kątem gry u bukmachera częściej niż ogólną klasę danego zespołu gracz powinien mieć na uwadze formę danej drużyny, której zwycięstwo chce obstawić. Sezon piłkarski jest długi, a teamy oprócz rywalizacji ligowej biorą też udział w pucharach (krajowych lub międzynarodowych) dlatego nawet najsilniejsze zespoły często oszczędzają siły na w meczach z teoretycznie słabszymi zespołami co często kończy się niespodzianką.

Potencjał a aktualna forma zespołu

Na amerykańskich stronach często obok aktualnej tabeli rozgrywek natknąć się można na zestawienie nazywane Power Rankingiem. PR ma na celu ocenę aktualnej formy danej drużyny biorąc pod uwagę w mniejszym stopniu jej ogólny potencjał, a większą uwagę skupiając na aktualnej formie. Tabela ligowa oczywiście jasno wskazuje która drużyna jest w danej chwili najlepsza, ale bardzo często lider wcale nie jest w najwyższej formie, a z kolei w określonym tygodniu w bardzo dobrej dyspozycji może być drużyna zajmująca miejsce w dolnej części tabeli lub wręcz broniąca się przed spadkiem. Zamiast więc grać lidera, który w tygodniu poprzedzającym interesujące nas spotkanie zagrał przeciętnie i w bólach wygrał z dużo słabszym rywalem 1:0 lepiej zainteresować się meczem słabszego zespołu, który aktualnie łapie dużo lepszą formę.

Poszukiwanie zespołów będących w najwyższej formie ma podwójną wartość. Z jednej strony oczywiście zespół prezentujący w danym okresie swój najwyższy poziom to naturalny typ bukmacherski zwłaszcza gdy drużyna znajduje się na kompletnie niesatysfakcjonującym ją miejscu w tabeli albo wręcz walczy o utrzymanie, bo dochodzi tu jeszcze efekt ogólnej mobilizacji. Z drugiej strony, zwłaszcza na początku dobrej serii zespołu, można liczyć na wyższy kurs, bo bukmacherscy oddsmakerzy często nie są skorzy do dużych zmian kursowych po jednym dobrym spotkaniu w wykonaniu określonej ekipy. Patrząc na aktualną formę określonej ekipy i kurs na jej wygraną mamy więc szansę na trafienie solidnego valuebeta.

Najważniejsze czynniki jakie należy wziąć pod uwagę:

Zmiany w zespole

Po rozczarowującym okresie gry w wykonaniu danego zespołu jego zarząd może dojść do wniosku, że potrzebne są zmiany. Najczęściej dochodzi do zmiany trenera, ale czasami możemy być świadkami dużych rotacji w zespole i postawieniu na zupełnie innych zawodników. Kombinacja zmiany trenera i wymiany kadrowej może dać efekty nawet w przypadku beznadziejnej sytuacji drużyny; tu za przykład może służyć FC Koln w poprzednim sezonie, które ostatecznie zajęło w tabeli ostatnie miejsce, ale po beznadziejnej pierwszej części sezonu w drugiej zespół niespodziewanie wygrał kilka spotkań co nie było tak dużą niespodzianką dla uważnych obserwatorów. Sama zmiana trenera nie zawsze jednak poprawia grę zespołu co widać już po pierwszych meczach, które warto uważniej obserwować.

Powrót kluczowego gracza

Przez powrót rozumiemy tu nie tylko powrót do gry po kontuzji, ale również powrót do wysokiej formy. Nawet najlepsze zespoły często zależą od dyspozycji swojego najlepszego zawodnika i kiedy jest on w słabszej dyspozycji one także mocno dołują. Wiele drużyn w poszczególnych sezonach cierpi też z powodu braku swoich najlepszych zawodników i nie muszą to być najskuteczniejsi strzelcy. Powrót do wysokiej formy oznacza też najczęściej dużo lepsza dyspozycję zespołu choć to oczywiście broń obosieczna: ewentualne wypadnięcie zawodnika z powodu kontuzji może być dużym problemem zarówno dla zespołu jak i dla tych, którzy zagrali na jego wygraną w danym meczu.

Lepsza gra w poprzednim spotkaniu

Zawodowi gracze dobrze wiedzą, że wykorzystywać lepszą serię danego zespołu należy na samym jej początku gdy bukmacherzy nie biorą jeszcze pod uwagę tego co się aktualnie dzieje, a bazują raczej na miejscu w tabeli i wynikach. Ważne jest zatem, zwłaszcza w przypadku zespołów będących w danej chwili w dołku, by śledzić co dzieje się w ich meczach, zwłaszcza tych, w których nie daje im się dużej szansy na zwycięstwo. Często dobra gra, nawet w spotkaniach zakończonych porażką może być podstawą do optymizmu w kolejnym spotkaniu, zwłaszcza gdy w spotkaniu widać, że poziom gry zespołu znacząco się podniósł.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Specjalna oferta dla czytelników Meczyki.pl, po wpisaniu kodu MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

150% dla nowych graczy oraz dodatkowe punkty, które można wymienić na nagrody, z kodem rejestracyjnym MEGABONUSPZB.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Kamerun wygra Reprezentacja Nieposkromionych Lwów miała w ostatnim czasie pewne problemy natury organizacyjnej, ale wyniki spotkań kontrolnych wskazują na ich niezłą formę. To plus doświadczenie powinno wystarczyć by wygrać spotkanie z Gwineą.
Ghana wygra Ghanijczycy są już tradycyjnie jednymi z faworytów turnieju PNA i trudno się dziwić. Mają jeden z najmocniejszych składów i najbardziej doświadczonych, a Benin nie wydaje się mieć większych szans na zaskoczenie faworyta w pierwszym meczu.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Uganda wygrała pierwsze spotkanie, ale drużyna nie ma wielkiego potencjału kadrowego i w kolejnych meczach może mieć problemy. Niedoceniane Zimbabwe zagrało nieźle przeciwko faworyzowanej Nigerii, ale też nie jest typowana choćby do wyjścia z grupy. Spodziewamy się wyrównanego meczu z małą ilością sytuacji podbramkowych.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Egipt znów nie zagrał dobrze w ofensywie i minimalnie pokonał dużo słabszego rywala. Kongo przegrało pierwszy mecz, ale w drugim zapewne będzie się głównie bronić co dotąd wychodziło im całkiem nieźle. W spotkaniu przeciwko gospodarzom turnieju Kongijczycy mogą się postawić dlatego nie spodziewamy się tu wielu bramek.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.