Jak skutecznie obstawiać zakłady poniżej/powyżej w piłce nożnej?

Jak skutecznie obstawiać zakłady poniżej/powyżej w piłce nożnej?
Źródło zdjęcia: Sergey Nivens/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Zakłady poniżej/powyżej na ilość bramek, popularne zwane z angielskiego zakładami under/over są niezwykle popularne wśród graczy bukmacherskich preferujących obstawianie piłki nożnej. Czasem łatwiej przewidzieć czy w spotkaniu padnie dana ilość bramek niż wytypować zwycięzcę, zwłaszcza że często przebieg spotkania może zmienić jedna sytuacja lub decyzja sędziego, a po za tym tego typu zakład jest często świetnym dodatkiem do oglądania meczu postawionym przez gracza rekreacyjnego.

Popularność zakładów

Obok typowania wyniku meczu to właśnie zakłady typu under/over są uznawane za jedne z najpopularniejszych w piłce nożnej. Decyduje o tym przede wszystkim to, że często o wyniku spotkania decydują pojedyncze zdarzenia, decyzje sędziowskie lub indywidualne błędy zawodników podczas gdy w zakładach poniżej/powyżej chodzi o to by przewidzieć jaki charakter będzie miało spotkanie, czy zaobserwujemy ofensywne nastawienie obu drużyn czy też skupią się one przede wszystkim na grze w defensywie. Nawet nie mając rozeznania co do tego jak grają poszczególne zespoły w lidze po kilku meczach sezonu widać które z nich preferują atak, a które obronę.

Zakłady powyżej/powyżej dobrze nadają się także do grania live. Podobnie jak w przypadku typów na zwycięzcę spotkania tak i przy tego typu zdarzeniach często mamy do czynienia z przypadkowymi zagraniami, które zmieniają nastawienie zespołów do spotkania. Szybko stracona bramka zazwyczaj wymusza na przegrywającej drużynie konieczność ciągłego atakowania by odrobić stratę, a więc ci którzy grali zakłady poniżej prawdopodobnie stracą swoje pieniądze. Odwrotnie działa choćby czerwona kartka dla zawodnika jednego z zespołów lub zmarnowany na początku spotkania rzut karny, które mogą zadecydować o zachowawczej grze obu drużyn

Na co należy zwracać uwagę przy typach under/over:

Odpowiedni dobór spotkania

Zazwyczaj do typowania tych opcji wybiera się spotkanie, w którym grają dwie mocno wyrównane drużyny, które strzelają sporo bramek lub też - w przypadku gry bramkowego undera - drużyny, które nie tracą wielu bramek. W obu przypadkach jednak kursy na najbardziej popularne linie under/over 2.5 są ustawione bardzo nisko i często kompletnie nie odzwierciedlają ryzyka. W przypadku underów sytuację może zmienić szybko strzelona bramka zaś przy overach największym zagrożeniem jest wynik 1:1, przy którym obie drużyny często nie chcą ryzykować. Amatorzy overów powinni szukać przede wszystkim meczów zespołów będących w formie, w którym mamy jednego wyraźnego faworyta, ale przy tym teoretycznie słabsza drużyna gra na tyle dobrze, że może strzelić przynajmniej jedną bramkę. Podobnie, ale dokładnie przeciwnie ma się sytuacja z underami: najciekawsze opcje na typy poniżej 2.5 to spotkania wyraźnego faworyta z zespołem nastawionym defensywnie, który nie traci zbyt dużo bramek.

Forma zespołów i waga spotkania

Truizmem jest oczywiście powtarzanie, że najważniejszym czynnikiem decydującym o tym czy zagrać dany mecz jest forma obu drużyn, ale w przypadku typów na opcje under/over (zwłaszcza przy typach na powyżej 2.5 bramki) istotne jest to czy drużyna znajduje się w danym momencie w dobrej dyspozycji, a także jak ważny jest to dla niej mecz. W trakcie długich serii spotkań w okresie świąteczno-noworocznym faworyci często oszczędzają siły i przy prowadzeniu nawet jedną bramką pilnują tego wyniku tak by zyskać trzy punkty i zagrać w trybie ekonomicznym dlatego w tego typu meczach często nie pada wiele bramek. Osobną kategorię stanowią dwumecze w europejskich pucharach: o ile taktyka obu drużyn w pierwszym spotkaniu może być zagadką, szczególnie gdy u siebie grają słabi gospodarze i goście mogą wybrać mocno defensywną strategię nie zabezpieczenie bramki lub próbują rozstrzygnąć losy dwumeczu już w pierwszym spotkaniu, o tyle w rewanżu motywacje zespołów są już dobrze znane więc te spotkania łatwiej analizować pod kątem typów under/over.

Stan murawy i warunki atmosferyczne

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach wszystkie największe areny są przygotowywane w profesjonalny sposób i zarówno piłkarze jak i gracze bukmacherscy nie muszą się martwić o stan murawy, ale wcale tak nie jest. Przykładem jest spotkanie Tottenham - Manchester City z końcówki 2018 roku, który w kontekście dyspozycji obu drużyn zapowiadał się "overowo" i taki też był. Problemem był jednak stan murawy na Wembley Stadium, na którym dzień wcześniej odbywał się mecz futbolu amerykańskiego. Zarówno Manchester City jak i Tottenham miały w tym spotkaniu wiele okazji, ale padła w nim tylko jednak bramka, bo piłkarze często w idealnych sytuacjach mieli duże problemy z podskakującą na kępkach trawy murawą. Innym czynnikiem są warunki atmosferyczne: w trakcie padającego deszczu przewagę zaczynają mieć zespoły, w których więcej jest zawodników grających technicznie, a przy naprawdę mocnych ulewach zespoły grające piłkę techniczną mogą się gubić.

Co obstawiać: undery czy overy?

Wielu ludzi zastanawia się nad wyższością jednej opcji nad drugą, dla innych tego typu rozważania nie mają żadnego znaczenia, bo codziennie można znaleźć dobre opcje zakładu zarówno na poniżej jak i powyżej pewnej liczby bramek. Faktem jest jednak to, że poszczególni typerzy specjalizują się albo w zakładach na poniżej albo powyżej i zależy to już od indywidualnych preferencji. Niewątpliwie jednak undery są typami mocno ograniczającymi co pokazuje prosty eksperyment myślowy: grając under 2.5 już po 15 minutach zakład może być przegrany, z drugiej strony mając przeciwstawny typ  gracz wciąż jest w grze nawet w 90 minucie przy wyniku 0:0. Nie oznacza to bynajmniej tego, że typ na poniżej danej ilości bramek jest bezsensowny, oznacza to tylko, że każdy musi wybrać w czym czuje się najlepszy i szukać odpowiednich meczów pod kątem typów under/over biorąc pod uwagę wcześniej przyjęte kryteria.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Specjalna oferta dla czytelników Meczyki.pl, po wpisaniu kodu MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

150% dla nowych graczy oraz dodatkowe punkty, które można wymienić na nagrody, z kodem rejestracyjnym MEGABONUSPZB.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Hiszpania wygra Obie drużyny zaliczyły na Mistrzostwach falstart, ale nie ulega wątpliwości, że to Hiszpanie mają większy potencjał. Belgowie grają bardzo niefrasobliwie w obronie, w dodatku o ile przeciwko Polakom wydawali się mieć przewagę w jakości czysto piłkarskiej to nie ma o tym mowy w meczu z Hiszpanami, którzy przywieźli do Włoch bardzo mocny skład i powinni wygrać ten mecz.
Włochy -1 (Włosi wygrają przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Wygrana z Belgią po niezłym meczu była dużą niespodzianką, ale teraz drużyna Czesława Michniewicza zmierzy się z dużo mocniejszym rywalem. Mimo wątpliwości co do gry Włochów zaprezentowali się oni w spotkaniu z Hiszpanią z bardzo dobrej strony zdecydowanie pokonując naszpikowaną gwiazdami reprezentację Hiszpanii. Włosi z pewnością nie będą w obronie tak niefrasobliwi jak Belgowie, a w dodatku sami powinni skorzystać z błędów Polaków i wygrać ten mecz dość pewnie.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Katar to wbrew pozorom całkiem poukładana drużyna, z pewnością lepsza niż pokazała to pierwsza połowa meczu z Paragwajem. Kolumbia pomimo posiadania w składzie kilku świetnych atakujących nie strzela wielu bramek, a więc w tym spotkaniu też ich dużo paść nie powinno.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Dla Argentyny to ważne spotkanie, ale mecz z Kolumbią pokazał, że Albicelestes nie są obecnie w dobrej dyspozycji, a ich atak momentami wygląda wręcz siermiężnie. Paragwaj z kolei powinien zagrać w obronie lepiej niż w drugiej połowie spotkania z Katarem dlatego nie spodziewamy się w tym meczu wielu goli.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.