Czy zakłady bukmacherskie i obstawianie meczów jest legalne?

Czy zakłady bukmacherskie i obstawianie meczów jest legalne?
pixabay.com
autor: Jerzy Ochota15 wrz 2020 | 09:54
0
Liczba Głosów: 0
Zagłosuj

Na polskim i zagranicznym rynku powstaje coraz więcej firm bukmacherskich, oferujących swoim graczom szeroką ofertę zakładów, bonusy i promocje, możliwość obstawiania zarówno zarówno zakładów klasycznych, jak i tych na żywo. W Polsce licencję na oferowanie zakładów wzajemnych ma kilkunastu legalnych bukmacherów. Z poniższego artykułu dowiesz się, które firmy bukmacherskie działają zgodnie z prawem i co znajduje się w ich ofercie.

Warunki legalności bukmachera

Na skróty:

  1. Czy zakłady bukmacherskie są legalne?
  2. Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce
  3. Jak obstawiać mecze w internecie?

Gdy jednak decydujemy się na grę u bukmachera, musimy pamiętać, by korzystać tylko z usług legalnych firm, odprowadzających podatki i posiadających stosowną licencję w Polsce.

Czy zakłady bukmacherskie są legalne?

Jeśli więc zastanawiacie się czy obstawianie meczów przez internet jest legalne, odpowiadamy: tak, ale w Polsce tylko u licencjonowanych bukmacherów.

Od 2010 r. w naszym kraju obowiązuje ustawa o grach hazardowych, która zabrania gry u bukmacherów zarejestrowanych w innych krajach niż Polska, którzy nie pobierają od graczy obowiązkowego podatku.

Celem ustawy ma być ograniczenie aktywności hazardowej w społeczeństwie, a także wzrost wpływów z podatków, jakie legalni bukmacherzy są zmuszeni odprowadzać. 

Przed 2010 r. wielu graczy korzystało bowiem z usług bukmacherów zarejestrowanych w tzw. “rajach podatkowych”, co nie wiązało się z koniecznością odprowadzania jakiegokolwiek podatku.

Obecnie strony internetowe takich bukmacherów są w większości przypadków zablokowane. Jeśli jednak chcemy upewnić się, czy obstawianie meczów jest legalne akurat u wybranego przez nas bukmachera, możemy wejść na stronę www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet, gdzie znajdziemy listę legalnych polskich firm bukmacherskich. Obecnie znajduje się tam czternaście podmiotów.

Jak obstawiać mecze w internecie?

Wiemy już które zakłady są legalne w Polsce i jakie promocje proponują swoim graczom poszczególne firmy bukmacherskie. Należy jednak pamiętać, że obstawianie w internecie, a także w punktach stacjonarnych powinno iść w parze ze zdrowym rozsądkiem.

Jeśli decydujemy się na grę, wybierajmy legalne obstawianie u licencjonowanych polskich bukmacherów, pamiętając, że powinna to być przede wszystkim rozrywka, a nie sposób na szybki i łatwy zarobek. 

Więcej na temat zakładów bukmacherskich i tego jak obstawiać w internecie, dowiecie się z naszych poradników dostępnych w prawym dolnym rogu strony. 

Które zakłady bukmacherskie są legalne w Polsce?

Licencjonowani bukmacherzy - punkty naziemne oraz online

Do legalnych polskich bukmacherów należą m.in. takie firmy jak: STS, Fortuna, Betclic, BetfanPZBuk, Totolotek, LVBET, Etoto.

Odprowadzają one obowiązkowe podatki. Prosząc natomiast o skan dowodu tożsamości weryfikują też wiek gracza, aby mieć pewność, że ukończył on 18 lat.

Ponadto warto pamiętać, że wszyscy bukmacherzy posiadający punkty stacjonarne są w pełni legalni.

U wymienionych wyżej firm bukmacherskich gracz może liczyć na różnego rodzaju bonusy i promocje powitalne, które mogą ułatwić stawianie pierwszych kroków w typowaniu.

Które zakłady bukmacherskie są legalne w Polsce? - STS

Bukmacher STS

STS jako legalny bukmacher ma dla nowych graczy m.in. zakład bez ryzyka, freebet oraz bonus od depozytu.

Zakład bez ryzyka

Czym jest zakład bez ryzyka? To promocja polegająca na zwrocie pieniędzy przeznaczonych na pierwszy zakład, maksymalnie do 31 zł. Oczywiście tylko w przypadku porażki. Na nasze konto wróci wówczas postawiona kwota, pomniejszona jedynie o podatek 12%.

Co ważne, zarówno w przypadku wygranej, jak i porażki, zwrot stawki nie wiąże się z koniecznością dokonania obrotu. Zgromadzone środki można więc wypłacić na swoje konto bankowe lub przeznaczyć na dalsze granie. 

Aby skorzystać z zakładu bez ryzyka, należy podczas rejestracji wpisać kod: “MEGABONUS”.

Bukmacher STS- bonusy i promocje

Freebet

Ten sam kod upoważni nowego gracza również do otrzymania darmowego zakładu w wysokości 29 zł.

Skorzystanie z promocji nie wymaga oczywiście wpłaty własnych środków. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wygranej, należy dokonać jeszcze trzykrotnego obrotu bonusem, po kursie minimalnym 1.91. Co to oznacza w praktyce? Po otrzymaniu darmowego zakładu w wysokości 29 zł. trzeba zagrać za przynajmniej 87 zł. Wtedy pieniądze z konta bonusowego powędrują na konto depozytowe, co umożliwi wypłatę.

1200 zł bonusu od depozytu

Kolejna promocja dla nowych graczy to bonus od pierwszego depozytu, nawet do 1200 zł. Od bukmachera otrzymamy więc dokładnie tyle, ile sami wpłacimy na nasze konto. Tu również konieczne będzie dokonanie trzykrotnego obrotu bonusowymi środkami po kursie minimalnym 1.91.

Zakłady bukmacherskie legalne w Polsce - Fortuna

Bukmacher Fortuna

Fortuna również ma dla nowych graczy kilka propozycji powitalnych. Oferuje więc zakład bez ryzyka, freebet oraz bonus 100% od depozytu.

Zakład bez ryzyka

210 zł może wrócić do gracza w przypadku przegranego pierwszego zakładu w Fortunie. Należy pamiętać, że bukmacher potrąci jedynie obowiązkowy podatek 12%. Aby otrzymać pełny zwrot, należy więc zawrzeć zakład za minimum 227 zł.

Podobnie jak w przypadku STS-u, Fortuna również nie wymaga dokonywania obrotu wygraną lub zwróconą kwotą. Sami decydujemy wtedy, czy chcemy zgromadzone środki wypłacić czy przeznaczyć na dalszej granie. 

Promocja dotyczy kuponów zawieranych przez internet. Z zakładu bez ryzyka w Fortunie nie skorzystamy więc grając w punkcie stacjonarnym. Aby otrzymać go na stronie bukmachera, wystarczy w ciągu 3 dni od chwili rejestracji zaakceptować bonus w panelu gracza w sekcji "Moje bonusy" po pierwszym zalogowaniu.

Freebet

Kolejnym bonusem od tego bukmachera jest darmowy zakład o wartości 20 zł. Otrzymujemy go w formie specjalnych punktów, ale można je oczywiście wymienić na zakład lub zakłady. Do nas należy bowiem decyzja, czy przeznaczymy bonus na jeden większy kupon czy kilka mniejszych.

Bukmacher Fortuna - bonusy i promocje

Bonus 100% od depozytu

Ostatnią promocją, która znalazła się w powitalnej ofercie dla nowych graczy na Fortuna jest bonus 100% od pierwszego depozytu do 2000 zł - oznacza to, że pierwsza wpłata zostanie podwojona po spełnieniu warunków opisanych poniżej. 

Po założeniu konta należy najpierw zaakceptować bonus, klikając w odpowiednie miejsce w sekcji "Moje Bonusy". Następnie, w przeciągu kolejnych 3 dni trzeba wpłacić pierwszy depozyt, który chcemy podwoić. Następne 4 dni to czas na zawarcie pierwszego zakładu zgodnego z warunkami promocji. Wspomnianych terminów trzeba przestrzegać, ponieważ ich zaniedbanie może poskutkować anulowaniem bonusu.

Aby odblokować bonus, należy dokonać czterokrotnego obrotu depozytem. Oznacza to, że w przypadku wpłacenia 1000 zł, trzeba zawrzeć zakłady na łącznie 4000 zł. Każdy z kuponów musi zawierać przynajmniej 3 zdarzenia i minimalny kurs całkowity 1.60

Jeśli to się uda, bonus zostanie odblokowany i pozostanie już tylko obowiązek jednokrotnego obrotu środkami z dowolnym zakładem. Następnie środki trafiają już na konto depozytowe gracza, który może wypłacić je na konto bankowe lub przeznaczyć na dalszą grę.

Które zakłady bukmacherskie są legalne? - Betclic

Bukmacher Betclic

Betclic oferuje graczom zdecydowanie najwyższy zakład bez ryzyka na rynku. Możemy w ten sposób odzyskać nawet 550 zł. Podczas rejestracji należy jednak wpisać kod: “MEGABONUS550”

Aby nasz kupon zaliczał się do zakładu bez ryzyka, jego kurs nie może być mniejszy niż 1.14. W przypadku porażki - stawka wróci na nasze konto gracza, pomniejszona jedynie o podatek 12%. Jeśli natomiast zakład okaże się trafiony, wtedy cała wygrana powędruje na konto bonusowe. 

Bukmacher Betclic - bonusy i promocje

Żeby zyskać możliwość wypłaty środków, trzeba jednak wcześniej dokonać obrotu stawką kuponu, którego kurs nie może być mniejszy niż 2.00. Wyjaśnimy to na przykładzie. W przypadku gdy stawka naszego zakładu wyniesie 550 zł, należy zagrać za 2120 zł, aby środki bonusowe powędrowały na konto depozytowe, co z kolei umożliwi ich wypłatę. 

Zakłady bukmacherskie legalne w Polsce - Betfan

Promocje bukmacherskie - Betfan

Promocje dla nowych użytkowników od Betfan mają łączną wartość 3000 zł - są nimi bonus od depozytu oraz zwrot w przypadku przegrania zakładu.

W ofercie powitalnej Betfan można znaleźć bonus od depozytu, a właściwie od trzech pierwszych wpłat o łącznej wartości 3000 zł. Każda wpłata do 100 zł, po spełnieniu warunków obrotu, jest mnożona x10 i trafia na konto depozytowe gracza. 

Aby móc wypłacić środki bonusowe na konto depozytowe, należy zawrzeć pierwszy zakład za równowartość wpłaty, a następnie obrócić depozytem pięciokrotnie z kuponami o minimum dwóch zdarzeniach, o pojedynczych kursach 1.45 lub wyższych

Bukmacher Betfan - bonusy i promocje

Betfan dla nowych graczy przygotował także cashback, czyli zwrot w przypadku przegrania pierwszego zakładu do 100 zł. Minimalna stawka kuponu to natomiast 10 zł, a jego kurs nie może być niższy niż 1.14. Środki bonusowe nie podlegają warunkom obrotu i od razu trafiają na konto depozytowe gracza. 

Aby skorzystać z powyżej opisanej oferty powitalnej na Betfan, należy kliknąć w powyższy baner i założyć nowe konto z kodem promocyjnym o treści MEGABONUS

Zakłady bukmacherskie legalne w Polsce - PZBuk

Bukmacher PZBuk

Również PZBuk ma dla nowych użytkowników specjalną ofertę powitalną składającą się z dwóch bonusów na start o łączne wartości 300 zł. Aby z nich skorzystać, trzeba podczas rejestracji wpisać kod: “MEGABONUSPZB”. To warunek konieczny do uzyskania obu bonusów.

Zakład bez ryzyka 200 zł - Cashback

Zakład bez ryzyka w wysokości 200 zł, czyli zwrot stawki kuponu rozliczonego jako przegrany, to główna promocja startowa w PZBuku. Bukmacher oferuje go graczom zarejestrowanym z podanym kodem promocyjnym oraz zweryfikowanym pozytywnie numerem telefonu. Bonus dotyczy pierwszego przegranego zakładu, który zostanie wysłany za maksymalnie 200 zł i zawiera dwa zdarzenia, każde z kursem nie niższym od 1.40. Można wysłać dowolną liczbę promocyjnych zakładów, przy wygranych cashback nie obowiązuje.

Po otrzymaniu tego bonusu należy nim raz obrócić na identycznych zasadach jak przy zakładzie bez ryzyka - zarówno w zakresie liczby zdarzeń, jak i kursów. Gracz ma na to 30 dni. Uwaga: wygrane z bonusu obejmują wyłącznie kwotę ponad jego stawkę, czyli przy pełnym cashbacku (200 zł) i np. wygranej 500 zł, gracz otrzyma "na czysto" 300 zł do depozytu.

Bukmacher PZBuk - bonusy i promocje

Bonus od depozytu 200 zł

PZBuk oferuje także bonus od depozytu w wysokości 200 zł. Aby go uzyskać, trzeba wymienić w e-sklepie na stronie internetowej PZBuka przyznane przez bukmachera wirtualne punkty. Obracając bonus od depozytu, trzeba zagrać trzykrotnie za sumę depozytu+bonusu. Wymagany minimalny kurs całkowity "obrotowego" zakładu (z min. dwoma zdarzeniami) to 2.00. Dotyczy to wyłącznie użytkowników zarejestrowanych z kodem bonusowym.

Zakłady bukmacherskie legalne w Polsce - Etoto

Bukmacher Etoto

Etoto ma dla nowych użytkowników bonus 300% od pierwszego depozytu. Jeśli więc na początek naszej gry u tego bukmachera zdecydujemy się zasilić swoje konto kwotą 100 zł, dostaniemy od Etoto jeszcze 200.

Bukmacher Etoto - bonusy i promocje

Żeby jednak nie było tak łatwo, łączną kwotą depozytu i otrzymanego bonusu należy obrócić czterokrotnie, pamiętając o minimalnym kursie łącznym - 2.20 oraz kursie pojedynczego zdarzenia w zakładzie wielokrotnym - 1.50.

Które zakłady bukmacherskie są legalne w Polsce? - LVBET

Bukmacher LVBet

LVBET również ma promocje specjalnie dla czytelników portalu meczyki.pl. Należy do nich m.in. freebet w wysokości 20 zł, do wykorzystania w ciągu 30 dni. Aby móc taki bonus otrzymać, po ukończeniu rejestracji należy wysłać do LVBET wiadomość e-mail, wpisując w tytule wiadomości “Bonus bez depozytu”.

Gracz otrzyma wtedy na swoje konto freebet w wysokości 1 PLN, do którego dołączony będzie mnożnik x20, a więc tak naprawde wartość darmowego zakładu będzie równać się 20 zł. Warunkiem jest wykorzystanie bonusu “na raz”. Niestety nie możemy podzielić go na kilka mniejszych kuponów.

Na takim kuponie musimy umieścić minimum trzy zdarzenia, pamiętając o kursach minimalnych: jednego zdarzenia - 1.25, a także całego zakładu - 2.50.

Wypłacić bonusowe środki będziemy mogli dopiero wówczas, gdy dokonamy specjalnego obrotu, a więc zagramy za dwukrotność kwoty, którą udało nam się wygrać, po kursie nie mniejszym niż 2.00. W przypadku zakładów akumulowanych (wielokrotnych), przynajmniej jedno zdarzenie musi mieć kurs minimalny 1.50.

Bonus od pierwszej i drugiej wpłaty

LVBET oferuje swoim nowym graczom również bonusy od dwóch pierwszych depozytów. Za pierwszym razem może to być nawet dodatkowe 1000 zł, za drugim zaś 500 zł. Aby taki bonus dostać, trzeba po stworzeniu konta wpłacić na swoje konto przynajmniej 50 zł, zaznaczając przy tym opcję “bonus z mnożnikiem”.

Dostaniemy wtedy bonus w wysokości 1% depozytu, jednak z mnożnikiem kursu całkowitego x100. Jak wygląda to w praktyce?

Wpłacamy na swoje konto np. 1000 zł. Otrzymujemy od LVBET bonus 10 zł i za taką kwotę zawieramy nasz kupon. Odjęty zostaje oczywiście obowiązkowy podatek 12%, co sprawi, że stawka naszego zakładu wyniesie w rzeczywistości 8.80 zł. Wówczas kurs kuponu trzeba jeszcze pomnożyć x100 np. 2.50 x 100 = 250. Ewentualna wygrana może wtedy wynieść 2200 zł, bo: 10zł x 0.88 x 2.50 x 100 = 2200 zł.

Bukmacher LVBet - bonusy i promocje

Minimum trzy zdarzenia na kuponie

Aby nasz kupon zaliczał się do promocji, musi składać się z minimum trzech zdarzeń, jego kurs minimalny nie może być niższy niż 2.50, a kurs pojedynczego zdarzenia - 1.25.

Bonus będzie można wypłacić dopiero wówczas, gdy czterokrotnie obrócimy sumą wpłaconej kwoty. W tym przypadku kurs minimalny zakładu to 2.00, zaś kurs przynajmniej jednego zdarzenia w zakładzie wielokrotnym musi wynieść nie mniej niż 1.50.

Grając za mniej też można dostać bonus

Ostatecznie LVBET nie wyklucza z promocji również graczy, którzy wolą grać mniejszymi kwotami, a ich pierwszy i drugi depozyt wyniesie od 10 do 49.99 zł.

Aby skorzystać z promocji, tacy użytkownicy powinni wysłać do LVBET wiadomość e-mail, wpisując w tytule: “Bonus Powitalny”. Wtedy bukmacher ofiaruje graczowi specjalny mnożnik.

Tu również należy dokonać obrotu, identycznego jak w przypadku opisanym wyżej.

Zakłady bukmacherskie legalne w Polsce - Totolotek

Bukmacher Totolotek

Totolotek ma w swojej ofercie powitalne darmowy zakład o wartości 20 zł. Freebet przysługuje wszystkim nowym graczom, którzy po ukończeniu rejestracji uzupełnią dane osobowe w panelu użytkownika, a te zostaną skutecznie zweryfikowane przez bukmachera. Po akceptacji danych należy zadeklarować chęć wzięcia udziału w promocji poprzez wykorzystanie kodu promocyjnego 20NASTART. Należy go wpisać w odpowiednim miejscu w sekcji "Wpłata", co automatycznie spowoduje transfer bonusowych środków konto.

Aby jednak zyskać możliwość wypłaty środków, należy wcześniej dokonać dwukrotnego obrotu otrzymanym bonusem. W tej sytuacji trzeba więc postawić kupony za łącznie 40 zł. Minimalny kurs całkowity każdego zakładu wynosi 2.00. Bonus jest ważny przez czternaście dni. Do obrotu nie są zaliczane zakłady systemowe.

Bukmacher Totolotek - bonusy i promocje

Bonus 500 zł od pierwszej wpłaty

Ponadto Totolotek proponuje nowym użytkownikom bonus w wysokości 500 zł - 100% od pierwszego depozytu. Aby załapać się na promocję, musimy wpłacić minimum 20 zł. Bukmacher przyzna bonus w wysokości maksymalnie 500 zł, nawet jeśli wpłacimy np. dwa razy większą kwotę. Przy założeniu, że chcemy w pełni skorzystać z tej promocji, możemy obstawić łącznie za 1000 zł - 500 zł depozytu i 500 zł bonusu.

Zanim środki bonusowe staną się dostępne do wypłaty, należy dokonać trzykrotnego obrotu wpłaconą sumą ORAZ bonusem. Wpłacając 500 zł, wymagany obrót to 3000 zł: 1500 zł za depozyt i drugie tyle za bonus. Do promocji kwalifikują się tylko zakłady wielokrotne z minimum trzema zdarzeniami, których pojedynczy kurs wyniesie nie mniej niż 1.35. Do obrotu nie są zaliczane zakłady systemowe.

Nota prawna

Firma STS, czyli: Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 21.02.2012 roku, numer: SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BEM Operations Limited posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 26 września 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.11.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BETFAN Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. BETFAN to legalny polski bukmacher. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest niezgodna z prawem.

Firma PZBUK działa na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet wydanego przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma TOTOLOTEK S.A. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 20.06.2013 roku, numer: AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD 61485. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma LVBET posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Zezwolenie wydane dnia 13 maja 2016 r. numer PS4.6831.9.2016.EQK. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

E-TOTO zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, nr zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencje prawne.

Superbet posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów - Superbet - zezwolenie nr PS4.6831.4.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

1500 PLN

TYLKO DO KOŃCA WRZEŚNIA! 1500 PLN we wszystkich bonusach, w tym zakład bez ryzyka 231 PLN!

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

3100 PLN

"Pakiet Pudziana" w wysokości 3000 PLN na start gry oraz "Siano wraca", czyli 100 PLN bez ryzyka

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

550 PLN

Tydzień bez ryzyka dla nowych graczy w Superbet. Cashback 500 PLN + 50 PLN na start