Na co warto zwracać uwagę typując Formułę 1. Główne rodzaje zakładów

Na co warto zwracać uwagę typując Formułę 1. Główne rodzaje zakładów
Źródło zdjęcia: Aepsilon/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje

Formuła 1 to niezwykle emocjonujący sport przyciągający przed telewizory nie tylko tych, którzy interesują się motoryzacją. Choć wynik określonych zdarzeń zależy od wielu czynników, często losowych takich jak choćby ewentualne wypadki na torze czy też awaria pewnej części bolidu coraz częściej interesują się nim także gracze bukmacherscy. Opcji zakładów na wyścigi jest rzeczywiście sporo, a do tego jest to sport na tyle dobrze opisywany, że każdy bez większego trudu może znaleźć interesujące go informacje.

Specyfika sportu

Zwieńczeniem całego tygodnia z Formuła 1 w trakcie rozgrywania zawodów Grand Prix w określonym państwie jest niedzielny wyścig, ale tak naprawdę zabawa zaczyna się wcześniej, a obserwatorzy od lat mogą oglądać w telewizji wszystkie treningi, a także sesję kwalifikacyjną. Pierwsze jazdy testowe odbywają się w piątek w ramach dwóch dłuższych sesji treningowych, w sobotę ma miejsce trzecia sesja treningowa, a także sesja kwalifikacyjna, która decyduje o ustawieniu bolidów w trakcie samego wyścigu. Ma ona często kluczowe znaczenie, bo choć co prawda na starcie można zniwelować minimalną przewagę rywala ustawionego z przodu to jednak w większości przypadków zwycięzca kwalifikacji - kierowca, który zdobywa pole-position wygrywa sam wyścig.

Bardzo duże znaczenie podczas wyścigu ma taktyka zespołu: zarówno ilość zmian opon i tankowania paliwa jak i odpowiedni moment by to zrobić. Laik może pomyśleć, że im mniej zmian, które są czasochłonne tym lepiej jednak trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy jaką jest fakt, iż ciężar bolidu w Formule 1 ma ogromne znaczenie, a nieobciążony dodatkowym paliwem bolid porusza się po prostu szybciej i może uzyskać znaczną przewagę nad samochodem cięższym. Spore znaczenie ma także czas przeprowadzanie wszystkich potrzebnych zmian, ale można założyć, że w przypadku najlepszych teamów są to bardzo podobne do siebie liczby. Realizacja odpowiedniej taktyki zespołu zależy od warunków na torze, a także od tego co zrobi rywal; każdy, nawet minimalny błąd można wykorzystać na swoją korzyść.

W przypadku Formuły 1 mamy do czynienia nie tylko z najbardziej popularnymi i samemu nasuwającymi się na myśl zakładami jak to kto wygra dane zawody czy też to czy dany zawodnik zmieści się w pierwszej trójce, szóstce itd. Wielu zawodników słabszych teamów najczęściej nie kończy wyścigu z powodu jakichś problemów, które zazwyczaj widać już w sesjach treningowych i kwalifikacjach, bo po nich ewentualna ingerencja w maszynerię bolidu jest mocno ograniczona, często nawet karana. Podstawowym podziałem zakładów są zaś zakłady na kierowcę i zakłady na konstruktorów co sprawia, że w ofercie bukmacherskiej nieraz można rzeczywiście wręcz przebierać.

Oto najpopularniejsze zakłady na wyścigi Formuły 1:

Zwycięzca wyścigu/kwalifikacji/poszczególnych treningów

Oprócz oczywistego typu na zwycięzcę całego Grand Prix można wybrać również zwycięzcę kwalifikacji czyli zawodnika, który zgarnia pole-position, a także poszczególnych sesji treningowych gdzie błysnąć może któryś z mniej znanych zawodników. Gdzieniegdzie dostępne są także zakłady na narodowość zwycięzcy.

Czy zawodnik będzie sklasyfikowany?

Zawodnicy sklasyfikowani to tacy, którzy dojeżdżają do mety czyli zazwyczaj kierowcy dysponujący najlepszym sprzętem. Oczywiście kurs na to, że jakiś zawodnik dojedzie do mety jest niski, a ryzyko jakiejś kolizji zawsze istnieje dlatego nad tymi zakładami należy się poważnie zastanowić raczej wybierając opcję na nie.

Najszybsze okrążenie

Zakład na to, który zawodnik ze stawki wykręci najszybsze okrążenie. Najczęściej jest to zawodnik, który ostatecznie wygrywa grand prix choć bywają od tego odstępstwa, które zazwyczaj pojawiają się wtedy gdy wyścig toczy się w trudnych warunkach atmosferycznych lub mamy w nim do czynienia z innymi nieoczekiwanymi zdarzeniami jak np. jazda któregoś z faworytów na dalszych miejscach spowodowana słabszymi kwalifikacjami.

Top 3, Top 6 itd.

Zakłady na to czy dany kierowca zajmie miejsce w pierwszej trójce, szóstce itd. Oczywiście w przypadku kierowców z czołówki tego typu zakłady mają niskie kursy, ale czasem można zaryzykować typ na mniej znanego zawodnika.

Czy zakończy wyścig na punktowanym miejscu?

W poszczególnych Grand Prix punktowane są tylko pierwsze dziesięć miejsc: za pierwsze kierowca i zespół otrzymując 25 punktów, za dziesiąte 1. Jest to więc de facto typ na zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce, chyba że z powodu problemów z bolidami do mety dojedzie mniej samochodów. Rekordowe pod tym względem w XXI wieku było Grand Prix Stanów Zjednoczonych w 2005 roku gdy na metę przyjechało zaledwie sześć samochodów.

Pozycja startowa zwycięzcy

Chodzi o to z jakiej pozycji startował ostateczny zwycięzca wyścigu. Zazwyczaj zwycięzca to zawodnik, który na starcie był na pole-position, ale zdarzają się równe przypadki.

Pierwszy kierowca, który nie ukończy wyścigu

Imię i nazwisko pierwszego pechowca, który odpadnie z wyścigu, zazwyczaj z powodu awarii bolidu.

Oba samochody zostaną sklasyfikowane

W wyścigu uczestniczy zawsze dwóch zawodników każdego teamu więc jest to zakład na to czy obaj kierowcy zostaną sklasyfikowani w danym wyścigu.

Wygrywający bolid

Zamiast tego kto wygra dany wyścig można postawić na markę maszyny co ma znaczenie kiedy obaj kierowcy danej stajni są akurat w dobrej formie.

Różnica zwycięstwa?

W klasyfikacji końcowej zawsze wspomina się jak dużą przewagę nad drugim zawodnikiem miał zwycięzca wyścigu. Zwykle wydaje się ona duża, ale przy rozwijanych przez bolidy prędkościach nawet kilka sekund oznacza spory dystans.

Safety car podczas wyścigu?

Wyjazd samochodu bezpieczeństwa na tor oznacza wstrzymanie wyścigu z powodu poważnego wypadku, po którym zazwyczaj trzeba uprzątnąć część bolidu.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Specjalna oferta dla czytelników Meczyki.pl, po wpisaniu kodu MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

150% dla nowych graczy oraz dodatkowe punkty, które można wymienić na nagrody, z kodem rejestracyjnym MEGABONUSPZB.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Obie drużyny grały już wcześniej ze sobą w eliminacjach więc znają się dość dobrze. Faworytem są oczywiście Serbowie, którzy wygrali tę grupę, a poza tym mają również w składzie Lukę Jovica, ale Austriacy powinni im sprawić duże problemy dlatego stawiamy na małą liczbę bramek w tym meczu.
Niemcy wygrają Duńczycy mają w składzie wielu utalentowanych zawodników, ale Niemcy mają dużo większy potencjał. Większość niemieckich graczy to ważniejsi zawodnicy swoich klubów Bundesligi, niektórzy grają w podstawowych składach dorosłej kadry i powinno to być w tym spotkaniu widoczne.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.