Surebety - dowiedz się czym są i jak typować

Surebety - dowiedz się czym są i jak typować
pixabay
autor: Maksymilian Kozłowski28 maj 2020 | 11:00

Surebety czyli zakłady wykorzystujące różnice kursów

Zanim głównym tematem artykułu staną się tytułowe surebety, warto napisać kilka słów tytułem wstępu. Zakłady bukmacherskie to bowiem właściwie temat rzeka. Zwłaszcza obecnie, gdy możemy obstawiać zarówno w lokalach naziemnych, jak i przez komputer czy telefon. Nic więc dziwnego, że korzystając z powszechnej dostępności coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie swoich sił w typowaniu. 

Niektórzy traktują to tylko i wyłącznie jak zabawę, od czasu do czasu przeznaczając na zakłady kilka złotych, chociażby po to, by zyskać dodatkowe emocje podczas oglądania sportowych zmagań. Gdzieś na drugim biegunie są gracze profesjonalni, którzy w obstawianiu widzą szansę na zarobienie niemałych pieniędzy. 

No i są też ci będący gdzieś po środku tej wyliczanki. Interesują się oni światem zakładów bukmacherskich, przeznaczają na nie więcej niż 10 zł tygodniowo, ale jednak dalej jest to dla nich przede wszystkim rozrywka.

Surebety najlepszym systemem gry?

Wszystkie te grupy łączy jednak jedno - chęć zwycięstwa. A jak wiadomo wygrać tak łatwo nie jest. Typerzy poszukują więc idealnego sposobu na grę, dzieląc się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami na forach i czatach bukmacherskich. Jednym z takowych sposobów jest tzw. surebet. Na czym polega owe surebety polegają? W czym są lepsze od innych systemów? Dowiecie się czytając ten tekst.

Na skróty:

  1. Surebet co to jest?
  2. Na co należy uważać?
  3. Surebety a pewniaki
  4. Surebety live
  5. W ofercie jakich bukmacherów znajdziemy surebety?
  6. Kalkulator surebetów
  7. Darmowe i płatne surebety
  8. Surebet a bonusy
  9. Lista legalnych bukmacherów

Surebet co to jest?

Surebety to nic innego jak zakłady bukmacherskie, które - zagrane w odpowiedni sposób - powinny zagwarantować graczowi osiągnięcie zysku. Jest to możliwe wówczas, gdy bukmacherzy wystawią znacząco zróżnicowane kursy na to samo spotkanie. Wyjaśnijmy to na przykładzie. 

Wyobraźmy sobie, że jeden z bukmacherów wystawił - przykładowo w meczu siatkówki - kurs na gospodarzy w wysokości 2.30. Jednak konkurencyjny bukmacher to właśnie w tej drużynie widział faworyta (lub szybciej zareagował na pewne informacje mogące zmienić postrzeganie przed meczem), dlatego u niego kurs na gości to 2.45. To właśnie surebet.

Siatkówka - mecz kobiet
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Surebety typy

Taka różnica w kursach powoduje, że stawiając u jednego bukmachera na gospodarzy, a u drugiego na gości, i dobierając do obu typów odpowiednią stawkę, mamy zagwarantowany zysk. 

Powiedzmy, że na oba zakłady przeznaczymy po 200 zł. Jeśli wejdzie kurs 2.30, wówczas wygramy - po odjęciu obowiązkowego podatku - 404.80 zł. W przypadku, gdy trafny okaże się typ z kursem 2.45, wtedy wygrana wyniesie 431.20 zł. Niezależnie więc od wyniku spotkania, albo będziemy 4.80 zł na plus, albo zarobimy 31.20 zł.

Surebety typy to rzadkość

Surebety nie występują jednak zbyt często, a ich znalezienie wymaga od gracza posiadania kont u wielu legalnych polskich bukmacherów. Ponadto, konieczne jest regularne przeszukiwanie oferty w celu znalezienia odpowiednich kursów. Surebety, co widać po powyższym przykładzie, dają raczej skromny zysk, wymagają natomiast przeznaczania na ich granie dużych kwot.

Surebety typy - w jakich dyscyplinach szukać?

Surebety najłatwiej znaleźć w zakładach dwudrogowych, a więc takich, w których nie ma np. możliwości zakończenia rywalizacji remisem (1X2). Największą popularnością wśród graczy grających surebety cieszą się więc takie dyscypliny jak tenis ziemny, siatkówka czy sporty walki. 

Sporty walki - tajski boks
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Znalezienie surebetu w klasycznych zakładach trzydrogowych jest oczywiście możliwe, ale wymaga od graczy większego doświadczenia, a dotarcie do takich typów może wymagać większej cierpliwości.

Surebet a podatek

Surebety nie są związane z żadnym dodatkowym podatkiem. Grając tego typu zakład zapłacimy więc obowiązkowy podatek w wysokości 12% od ewentualnej wygranej. Chyba, że wyniesie ona więcej niż 2280 zł. Wówczas odprowadzony zostanie dodatkowo podatek 10% tak jak od każdego zakładu przekraczającego wspomnianą kwotę.

Na co należy uważać?

System polegający na graniu surebetów ma oczywiście swoje wady, które można jednak wyeliminować dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. 

Zmiana kursu lub wycofanie meczu z oferty

Może się bowiem zdarzyć tak, że zdążymy zagrać dane zdarzenie u jednego z bukmacherów, a w tym czasie drugi z nich wycofa dany mecz z oferty lub zmieni kurs na taki, który nie zagwarantuje nam zysku. Granie surebetów wymaga więc dużej sprawności, a czas jaki upłynie między postawieniem obu kuponów powinien być jak najkrótszy.

Limity w zakładach

Inną przeszkodą mogą być nakładane przez bukmacherów limity. Jak zdążyliśmy już wspomnieć, granie surebetów jest możliwe tylko wówczas, gdy operujemy dużymi stawkami. 

Musimy więc upewnić się, czy możemy u danego bukmachera zawrzeć zakład za daną kwotę, a także czy np. nie wymaga się od nas zestawienia minimum trzech zdarzeń w jednym zakładzie. Może się tak dziać zwłaszcza wówczas, gdy surebet chcemy zagrać za otrzymany wcześniej bonus.

Krecze i przeniesione mecze

Surebety nie lubią się też z kreczami w tenisie. Niektórzy bukmacherzy mają bowiem w zwyczaju rozliczać je jako zwrot zagranej stawki. Inni traktują taki zakład jako porażkę gracza. Wówczas sytuacja może się nieco skomplikować. 

Podobnie zresztą w przypadku przeniesionych w czasie lub odwołanych meczów. Bukmacher może poczekać na dokończenie spotkania lub anulować związany z nim typ użytkownika.

Surebety a pewniaki

Surebety często są niesłusznie mylone z pewniakami. Wynika to zapewne z niemal identycznego nazewnictwa, bo w rzeczywistość jedna i druga grupa typów nie mają ze sobą nic wspólnego.

Mecz tenisa stołowego
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pewniaki - opinia

Pewniaki to przewidywania typerów dotyczące danego meczu. Mówiąc o pewniaku bierzemy pod uwagę kto się ze sobą zmierzy, jaka jest forma obu drużyn czy zawodników, gdzie będzie toczyła się rywalizacja, jaka jest ogólna jakość zespołów, kto z kluczowych zawodników nie zagra itp.

Na podstawie dogłębnej analizy wygłaszamy naszą subiektywną opinię, że ktoś jest dla nas pewniakiem do wygranej. Nie mamy jednak pewności, że nasz pewniak faktycznie wygra, dzięki czemu nasz zakład okaże się trafiony.

Surebety to matematyka

Gdzieś na przeciwległym biegunie od wspomnianego pewniaka znajduje się natomiast surebet. Wyżej wyjaśnialiśmy już na czym on polega. Wystarczy więc tylko uwypuklić najważniejsze różnice. 

Novak Djoković - mecz tenisa ziemnego
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Przy stawianiu surebetu nie ma znaczenia kto się ze sobą zmierzy, kto jest rzeczywistym faworytem, a kto nie wygrał ostatnich dziesięciu meczów z rzędu. Jedyne co interesuje typera to w tym przypadku kursy. Jeśli ich zróżnicowanie u dwóch różnych bukmacherów powoduje, że niezależnie od tego na kogo zagramy, i tak wyjdziemy na plus, wówczas mamy do czynienia z surebetem.

Surebety live

Surebety live to - jak można się domyślić - surebety stawiane w zakładach bukmacherskich na żywo. To jednak już kolokwialnie mówiąc wyższa szkoła jazdy, przeznaczona raczej dla bardziej doświadczonych graczy

Surebet live - szybko zmieniające się kursy

Surebet live odznacza się niewątpliwie dość dużym ryzykiem nagłej zmiany kursów. W tym przypadku lepiej sprawdzają się surebety grane przed meczem, bowiem ich kursy zmieniają się raczej rzadko i w niewielkim stopniu. Surebet live akurat w tej kwestii stoi więc na przegranej pozycji względem surebetów przedmeczowych.

Tu w każdym momencie kurs może zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni, gdy akurat w danym spotkaniu padnie bramka czy jeden z zawodników obejrzy czerwoną kartkę. 

Mecz siatkówki plażowej kobiet
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Może zdarzyć się więc sytuacja, że gracz wypatrzy surebet live u różnych bukmacherów, zdąży zagrać zakład u jednego z nich, a przy próbie zawarcia drugiego kursy będą już zupełnie inne lub bukmacher zablokuje możliwość obstawiania ze względu na jakąś kluczową sytuację, mającą akurat miejsce na arenie zmagań. 

Surebet live jest więc pod tym względem trudniejszy do zagrania.

Większa oferta i brak limitów

Z drugiej jednak strony surebety live dają graczowi większy wybór niż przy okazji tworzenia kuponów przedmeczowych. Raczej nie trafi się też na różnego rodzaju limity, np. dotyczące minimalnej liczby spotkań na kuponie. To częściej domena zakładów granych przed rozpoczęciem meczu.

W ofercie jakich bukmacherów znajdziemy surebety?

Surebety znajdziemy z pewnością u wszystkich licencjonowanych polskich bukmacherów, takich jak chociażby Fortuna, STS, BetClic, Etoto, Forbet, LVBet, PZBuk czy Totolotek. 

Najlepiej posiadać konta u jak największej liczby legalnych bukmacherów. To może zdecydowanie zwiększyć szansę na znalezienie surebetów, choć nie jest możliwe oszacowanie jak często będą się one pojawiać. Przyda się jednak na pewno regularne przeglądanie ofert i kursów.

Kalkulator surebetów

Zastanawiacie się pewnie skąd wiedzieć czy kursy u różnych bukmacherów są na tyle zróżnicowane, by można było uznać je za surebet. Można to oczywiście obliczyć samodzielnie, jednak z pomocą przychodzi nam również dostępny w Internecie kalkulator surebetów.

Działa on wyjątkowo prosto i zazwyczaj jest darmowy. Wystarczy jedynie wpisać w odpowiednie pola kursy, a kalkulator surebet obliczy jaką stawkę powinniśmy na nie przeznaczyć, by oba ewentualne rostrzygnięcia przyniosły nam zysk. Dostaniemy też informację ile możemy wygrać w obu przypadkach. Kalkulator surebet może jednak czasem poinformować nas, że zestawione ze sobą kursy nie dają surebetu.

Kalkulator surebet może przydać się zwłaszcza graczom dopiero zaczynającym swoją przygodę z surebetami. 

Darmowe i płatne surebety

W przestrzeni Internetu można natknąć się na osoby oferujące płatne surebety. Ceny takich surebetów nie należą do najniższych (podchodzą nawet pod 1000 zł za jeden surebet). 

Odradzamy jednak korzystanie z tego typu ofert. Po pierwsze - sami jesteśmy w stanie przy odrobinie cierpliwości i wiedzy znaleźć dobry surebet. Po drugie - takie oferty mogą być jedynie sposobem oszustów na łatwy i duży zarobek.

Mecz siatkówki mężczyzn
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Surebet a bonusy

Jeśli ktoś chce sprawdzić czy surebet faktycznie działa, może na początek obstawić go w ramach bonusu. Jeśli tylko regulamin danej promocji nie zakłada, że kupon musi np. składać się z kilku zdarzeń, wówczas bez problemu można przeznaczyć bonus na surebet. 

Jest więc możliwość wykorzystania do tego celu oferowanych bonusów na start czy zakładów bez ryzyka, jeśli tylko nie posiadaliśmy wcześniej konta u wybranego bukmachera i takie bonusy nam przysługują.

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady:

STS

STS, czyli Star-Typ Sport, to lider legalnego rynku bukmacherskiego w Polsce. Firma działająca od 1997 r. ma w nim prawie połowę udziałów. 

Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

Bukmacher Fortuna, działający na polskim rynku od 1996 r., to oficjalny sponsor wielokrotnego mistrza Polski w piłce nożnej – Legii Warszawa oraz rozgrywek piłkarskiej I ligi polskiej.

Bukmacher Fortuna
KOD PROMOCYJNY UZUPEŁNIA SIĘ AUTOMATYCZNIE

>>Przejdź na stronę efortuna.pl<<

Betclic

Betclic w 2018 roku otrzymał licencję Ministerstwa Finansów, dzięki czemu dołączył do grona legalnych polskich bukmacherów. 

Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

PZBuk

PZBuk to firma bukmacherska, która swoją działalność rozpoczęła dość niedawno, bo 18 października 2018 roku. Szybko stała się jednak poważną konkurencją dla bukmacherów działających na rynku dłużej.

Bukmacher PZBuk
Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB

>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

Totolotek

Totolotek to legalny polski bukmacher z wieloletnim doświadczeniem na naszym rynku. Firma, która sponsoruje m.in. piłkarski Puchar Polski, przygotowała dla nowych użytkowników pakiet powitalny składający się z darmowego zakładu o wartości o 20 zł oraz bonusu od depozytu 100% do 500 zł.

Bukmacher Totolotek
>>Przejdź na stronę totolotek.pl<<

LVBet

LVBet to bukmacher działający na rynku od września 2016 roku, kilka miesięcy wcześniej uzyskał licencję na prowadzenie swojej działalności na terenie Rzeczpospolitej Polski poprzez sieć Internet. 

Bukmacher LVBet
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę LVBet.pl<<

ETOTO

Etoto to polski bukmacher działający od 2011 roku, który w ostatnich latach przeszedł spore zmiany. Do 2014 roku Etoto funkcjonowało jako bukmacher naziemny, dopiero później rozpoczęło starania o licencję na zakłady wzajemne w Internecie.

Bukmacher ETOTO
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę etoto.pl<<

Nota prawna

Firma STS, czyli: Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 21.02.2012 roku, numer: SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BEM Operations Limited posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 26 września 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.11.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BETFAN Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. BETFAN to legalny polski bukmacher. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest niezgodna z prawem.

Firma PZBUK działa na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet wydanego przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma TOTOLOTEK S.A. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 20.06.2013 roku, numer: AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD 61485. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma LVBET posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Zezwolenie wydane dnia 13 maja 2016 r. numer PS4.6831.9.2016.EQK. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

E-TOTO zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, nr zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencje prawne.

1260 PLN

Dwa Trzy bonusy na start, o łącznej wartości 1225 1260 PLN. Kod rejestracyjny: MEGABONUS

1145 PLN

Zakład bez ryzyka 100 125 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 1000 PLN

3100 PLN

"Pakiet Pudziana" w wysokości 3000 PLN na start gry oraz "Siano wraca", czyli 100 PLN bez ryzyka

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550