Value Bet - co to jest Valuebet i jak działa w zakładach bukmacherskich

Value Bet - co to jest Valuebet i jak działa w zakładach bukmacherskich
GSerban/shutterstock.com
autor: Juliusz OrciuchWczoraj | 08:57
0
Liczba Głosów: 0
Zagłosuj

Bukmacherzy nie są nieomylni. Czasem popełniają błędy, z których mogą skorzystać sprytniejsi gracze. Zdarza się, że wystawione kursy na jakieś zdarzenie wydają się nam niesłusznie zawyżone. W takim wypadku mówi się o value, czyli wartości danego zakładu. Brzmi nieznajomo? Nie ma problemu. Poniżej dokładnie wyjaśniamy czym jest i jak działa value bet.

Na skróty:

 1. Co to jest valuebet?
 2. Jak znaleźć valuebet?
 3. Valuebet - podsumowanie
 4. Lista legalnych bukmacherów

Co to jest valuebet?

Słowo valuebet pochodzi z języka angielskiego i powstało z połączenia dwóch słów: value (wartość) i bet (zakład). Można więc powiedzieć, że to dosłownie wartościowy zakład, czyli taki, który na pierwszy rzut oka może się opłacić graczowi. W świecie bukmacherskim występuje też podobny zwrot, że zakład (kurs) ma value

W ustaleniu, czy dany zakład jest valuebetem, pomoże nam specjalny wzór matematyczny:

 • p * k = value
 • p -> oszacowane prawdopodobieństwo wygrania zakładu, wyrażone w procentach i podzielone przez 100
 • k -> wystawiony kurs na dane zdarzenie

Value bet wystąpi w momencie, gdy obliczona przez nas wartość jest wyższa od 1

Załóżmy, że bukmacher wystawił kurs 2.00 na zwycięstwo gospodarzy spotkania, czyli daje im 50% szans na wygraną. Jeśli naszym zdaniem to zdecydowanie za wysoki kurs, bo sami szacujemy prawdopodobieństwo triumfu gospodarzy na 70%, możemy skorzystać z powyższego wzoru.

 • p = 70% : 100 = 0.70
 • k = 2.00

p * k = 0.70 * 2.00 = 1.40 > 1

Uzyskana liczba jest wyższa niż 1, tak więc mamy do czynienia z valuebetem.

O ile wartość k pobieramy z oferty bukmachera, o tyle wartość p ustalamy sami. Właściwe wytypowanie prawdopodobieństwa zajścia jakiegoś zdarzenia, np. wygranej zespołu X, wymaga szczegółowej analizy bukmacherskiej. To klucz do umiejętnego wykorzystywania wartościowych zakładów. Zebranie odpowiedniego doświadczenia jest niezbędne do korzystania z zawyżonych kursów bukmacherskich.

Podany wzór jest bardzo przydatny, bo ułatwia wyszukiwanie i obstawianie zakładów typu valuebet. Analogicznie może wystąpić jednak sytuacja, że po zastosowaniu wzoru uznamy jakiś typ za nieopłacalny. Dzieje się tak jeśli:

 • p * k = 1 - value równe 1, wyrównane szanse na linii bukmacher-gracz
 • p * k < 1 - value niższa od 1, bukmacher ma przewagę, a my nie decydujemy się na grę

Sprawdź bonusy bukmacherskie:

Jak znaleźć valuebet?

Trudno sobie wyobrazić przeglądanie całej, szerokiej oferty każdego bukmachera w poszukiwaniu wartościowych zakładów. Aby znaleźć value bet, warto skupić się na znanej nam dyscyplinie i rozgrywkach, np. w przypadku piłki nożnej może być to liga, w której nieźle się orientujemy. 

Jak znaleźć Valuebet?

Pamiętajmy: im bardziej niszowa liga, tym wzrasta szansa, że bukmacher niedokładnie oszacuje prawdopodobieństwo i wystawi zawyżony naszym zdaniem kurs. Niektórzy profesjonalni gracze specjalizują się tylko w mniej popularnych rozgrywkach, bo wiedzą, że tam najłatwiej bukmacherowi popełnić błąd.

Na co zwracać uwagę szukając zakładu typu value bet? Co wziąć pod uwagę w trakcie wspomnianej dokładnej analizy bukmacherskiej? Niezwykle ważne są statystyki i informacje okołomeczowe, m.in.:

 • przypuszczalne, przewidywane składy, z uwzględnieniem absencji kartkowych i urazowych
 • historia spotkań bezpośrednich
 • forma w ostatnich tygodniach
 • miejsce w tabeli
 • umiejętność gry na własnym lub obcym boisku
 • nastawienie na mniejszą lub większą ilość goli (czasem mówimy, że jakaś drużyna jest “underowa”, oznacza to, że w pojedynkach z jej udziałem pada mało bramek)

Poza tym warto śledzić zachowanie bukmachera, który może żonglować kursami nawet do samego rozpoczęcia spotkania. Wnikliwa obserwacja potencjalnie ułatwi wychwycenie wartościowego zakładu z zawyżonym kursem.

Ważne, by nie sugerować się wysokością kursu. Wbrew pozorom, nie działa zasada: “niski kurs - łatwa wygrana, wysoki kurs - mało prawdopodobna wygrana”. Weźmy przykładowy niewielki kurs 1.25 na zwycięstwo jednej ze stron. Bukmacher może popełnić błąd lub celowo skusić gracza takim kursem, podczas gdy realne prawdopodobieństwo wygranej jest mniejsze, więc kurs powinien być wyższy. 

Value bet nie oznacza automatycznej wygranej w zakładach bukmacherskich. Prawdopodobieństwo szacujemy przed spotkaniem, nie znając jego przebiegu ani końcowego rezultatu. Zakład może wydawać się nam wartościowy, ale nie musi być trafiony. Docelowo jednak gracze szukający valuebetów dążą do tego, by wypracować jak największy zysk. 

Sprawdź kody promocyjne:

Valuebet - podsumowanie

Jeszcze raz, dla przypomnienia, zbiór cennych informacji i wskazówek o zakładzie typu value bet.

 • Valuebet to wartościowy zakład, na który - naszym zdaniem - bukmacher wystawił zawyżone kursy, tym samym niewłaściwie szacując prawdopodobieństwo wygranej
 • Valuebet obliczymy za pomocą nieskomplikowanego wzoru matematycznego p * k = value, w którym p to przewidywane przez nas prawdopodobieństwo wygranej, a k - wystawiony przez bukmachera kurs
 • Nie ma sensu przeglądać całej oferty bukmacherskiej w poszukiwaniu wartościowych zakładów. Warto wyspecjalizować się w konkretnych, najlepiej mniej popularnych, rozgrywkach.
 • Szukanie zakładu typu valuebet wymaga szczegółowej analizy bukmacherskiej, m.in. przejrzenia statystyk i obserwowania wahań kursów
 • Nie wolno założyć, że niski kurs automatycznie powoduje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wygranej, równie dobrze szansa trafienia takiego kursu może wynosić 85%, jak i 50%.
 • Value bet nie oznacza automatycznej wygranej w zakładach bukmacherskich, nie ma co się też nastawiać na błyskawiczny, znaczny zyskNabranie doświadczenia w temacie valuebetów wymaga chęci, czasu i cierpliwości
 • Trening czyni mistrza. Z upływem kolejnych dni, tygodni i miesięcy, Twoja znajomość tematu wzrośnie

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady i dostępne u nich bonusy startowe:

STS

Największy polski bukmacher ma dla nowych użytkowników pakiet trzech bonusów powitalnych o łącznej wartości 1260 zł. Są to: darmowy zakład (freebet) w wysokości 29 zł, zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 31 zł oraz bonus od depozytu (pierwszej wpłaty na konto) w wysokości 1200 zł. Promocja dotyczy osób, które zarejestrują się w STS z widocznym niżej kodem promocyjnym.

Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

W Fortunie nowi gracze mogą liczyć na trzy bonusy startowe warte razem 2230 zł. Pakiet powitalny składa się z darmowego zakładu (freebeta) w wysokości 20 zł, zakładu bez ryzyka (cashbacku) w wysokości 210 zł oraz bonusu od depozytu (pierwszej wpłaty na konto) w wysokości 2000 zł.

Bukmacher Fortuna
KOD PROMOCYJNY UZUPEŁNIA SIĘ AUTOMATYCZNIE

>>Przejdź na stronę efortuna.pl<<

Betfan

Betfan ma dla nowych użytkowników dwie promocje na start o łącznej wartości 3100 zł. Bukmacher oferuje zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 100 zł oraz bonus od depozytu (trzech pierwszych wpłat na konto) w wysokości 3000 zł. Obie oferty działają tylko z poniższym kodem promocyjnym.

Bukmacher Betfan
Kod bonusowy: MEGABONUS

>>Przejdź na stronę betfan.pl<<

Betclic

Betclic może się pochwalić najwyższym zakładem bez ryzyka na rynku legalnych polskich bukmacherów - 550 zł z poniższym kodem promocyjnym. Niniejszy cashback to flagowy produkt z oferty powitalnej Betclica.

Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

ETOTO

Etoto przygotowało dla nowych użytkowników bonus od depozytu 200% do 200 zł. Oznacza to, że bukmacher potraja pierwszą wpłatę środków na konto do maksymalnie 200 zł.

Bukmacher ETOTO
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę etoto.pl<<

PZBuk

PZBuk umieścił w swojej ofercie powitalnej dwa bonusy startowe warte łącznie 300 zł: darmowy zakład (cashback) w wysokości 200 zł oraz 100 zł na bonus od depozytu przekazywane w formie punktów, które następnie można wymienić w wirtualnym sklepie tego bukmachera. Oferta obowiązuje tylko z poniższym kodem promocyjnym.

Bukmacher PZBuk
Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB

>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

LVBet

LV Bet proponuje na start dwa bonusy powitalne o łącznej wartości 1520 zł. Na nowych graczy czeka darmowy zakład (freebet) w wysokości 20 zł oraz bonus od depozytu (dwóch pierwszych wpłat na konto) w wysokości 1500 zł.

Bukmacher LVBet
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę LVBet.pl<<

Totolotek

W Totolotku można otrzymać dwa bonusy na start, które łącznie są warte 520 zł: darmowy zakład (freebet) w wysokości 20 zł oraz bonus od depozytu (pierwszej wpłaty) w wysokości 500 zł.

Bukmacher - Totolotek
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę totolotek.pl<<

Nota prawna

Firma STS, czyli: Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 21.02.2012 roku, numer: SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BEM Operations Limited posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 26 września 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.11.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BETFAN Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. BETFAN to legalny polski bukmacher. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest niezgodna z prawem.

Firma PZBUK działa na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet wydanego przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma TOTOLOTEK S.A. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 20.06.2013 roku, numer: AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD 61485. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma LVBET posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Zezwolenie wydane dnia 13 maja 2016 r. numer PS4.6831.9.2016.EQK. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

E-TOTO zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, nr zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencje prawne.

Superbet posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów - Superbet - zezwolenie nr PS4.6831.4.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

1260 PLN

Dwa Trzy bonusy na start, o łącznej wartości 1225 1260 PLN. Kod rejestracyjny: MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

3100 PLN

"Pakiet Pudziana" w wysokości 3000 PLN na start gry oraz "Siano wraca", czyli 100 PLN bez ryzyka

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

600 PLN

Bonus powitalny 600 PLN. Superbet podwaja trzy pierwsze wpłaty nowych graczy