Zakłady bukmacherskie w żużlu. Popularność dyscypliny w Polsce

Zakłady bukmacherskie w żużlu. Popularność dyscypliny w Polsce
Źródło zdjęcia: SnizhanaChelik/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Żużel jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, głównie ze względu na niegdysiejsze sukcesy Tomasza Golloba, Jarosława Hampela czy ostatnio Patryka Dudka. Polska Ekstraliga jest jedną z najlepszych lig na świecie przyciągając co tydzień rzesze kibiców. Sam żużel jest sportem niezwykle efektownym i jednocześnie rzadko pojawiającym się w ofercie bukmacherskiej, zwłaszcza u zagranicznych firm. Legalni polscy bukmacherzy mają jednak w swojej ofercie wiele ciekawych opcji.

Specyfika sportu

Patrząc globalnie żużel z pewnością nie jest bardzo popularnym sportem nawet biorąc pod uwagę sporty motorowe. Dużo większym zainteresowaniem cieszy się Formuła 1, a można zaryzykować stwierdzenie, że nawet Motocyklowe Mistrzostwa Świata są dyscypliną popularniejszą. W przeciwieństwie jednak do tych dwóch pokrewnych sportów rywalizacja w żużlu przebiega w sposób podobny do sportów drużynowych. Z jednej bowiem strony zawodnicy rywalizują w poszczególnych ligach, mogąc co ciekawe reprezentować barwy klubów z różnych lig, bo w żużlu nie mamy do czynienia z rywalizacją na poziomie europejskim czy światowym, a z drugiej co roku organizowana jest najważniejsza impreza czyli Indywidualne Mistrzostwa Świata w cyklach poszczególnych zawodów Grand Prix.

To właśnie te zawody od kilku lat pokazywane są w Polsce w Canal+ i mają dość sporą widownię. Przy okazji także kreują wielkie gwiazdy jakimi przed laty byli Szwed Tony Rickardsson, Australijczyk Jason Crump, a także Polak Tomasz Gollob, któremu udało się wygrać aż 22 zawody z cyklu Grand Prix i przez lata był uważany za najlepszego żużlowca w Polsce. Wielka estyma jaką był darzony Gollob, a także fakt, iż w Gran Prix przez lata startowało kilku innych reprezentantów Polski przełożyła się na spore zainteresowanie polską Ekstraligą, która przez wiele lat była uważana za najlepszą i najbogatszą, a porównywać się z nią mogły tylko Ekstraklasy w Anglii i Szwecji.

Zalety obstawiania żużla

Jak wspomnieliśmy żużel nie jest zbyt popularnym sportem patrząc globalnie, ale nadal cieszy się sporym zainteresowaniem w kilku krajach na czele z Polską. To właśnie legalni polscy bukmacherzy mają więc najszersza ofertę na spotkania tego sportu. Dodatkowym atutem może być to, że sport ten w zasadzie nie pojawia się na innych, zagranicznych stronach bukmacherskich dlatego oddsmakerzy polskich bukmacherów nie mogą korygować ewentualnych błędów poprzez sprawdzanie jak zmieniają się kursy na innych stronach. Pojawia się więc szansa na znalezienie dobrego zakładu po wysokim kursie.

Zdawać by się mogło, że małe zainteresowanie określoną dyscypliną sportową oznacza trudność w znalezieniu niezbędnych do właściwej analizy zdarzeń informacji, ale tak nie jest. W Polsce żużlem interesuje się sporo osób, największe serwisy sportowe mają osobne działy poświęcone rywalizacji w Ekstralidze, a także w Grand Prix i nie trzeba nawet znać języka angielskiego, co jest często niezbędne przy typowaniu innych dyscyplin sportowych, by być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi zdarzeniami wokół ligi czy innych rozgrywek.

Wady obstawiania żużlu

Rewersem małej popularności tego sportu na świecie jest to, że poważna rywalizacja w zasadzie toczy się w zaledwie kilku krajach, oprócz Polski jest to także Anglia i Szwecja, a spotkań dostępnych do typowania wcale nie ma tak dużo i czasami trudno znaleźć interesujące opcje. Niewielu bukmacherów oferuje także zakłady na imprezy z cyklu Grand Prix, a jeśli już takowe się pojawiają są to wyłącznie mało opłacalne zakłady na zwycięzcę całej edycji Grand Prix bądź poszczególnych zawodów. Widać jednak, że bukmacherzy w Polsce próbują wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują pary head-to-head na poszczególne zawody. Wybór dobrego bukmachera z szeroką ofertą jest tu więc kluczowy.

Żużel jest też sportem sezonowym, który można obstawiać tylko od czasu do czasu. Wszelkie rozgrywki mają miejsce w weekend co z jednej strony pozwala na zebranie niezbędnych informacji o zdarzeniu, ale też w zasadzie uniemożliwia traktowanie żużla jako swojego podstawowego sportu do obstawiania. Istotnym czynnikiem, podobnie jak w Formule 1, jest w nim także sprzęt na jakim się jeździ. Motocykle często ulegają awariom i nawet zawodnik będący w znakomitej formie może przegrać swój start nie przez własny błąd, ale przez dobrze znaną złośliwość rzeczy martwej. Doświadczeni gracze wiedzą, że powodzenie zależy przede wszystkim od wyeliminowania jak największej ilości zdarzeń losowych jak tylko można, awaria sprzętu jest więc w tym kontekście poważnym problemem.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS500. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Brondby nie jest w ostatnich latach tą samą drużyną, która jeszcze w poprzedniej dekadzie mogła straszyć nawet średniej klasy drużyny z lepszych lig, ale i tak Duńczycy są faworytem do awansu w tej parze. Lechia z pewnością postara się grać po swojemu, czyli solidnie w defensywie, gospodarze z pewnością nie spróbują huraganowych ataków i jeśli wygrają to raczej minimalnie. Spodziewamy się wyrównanego spotkania i małej liczby bramek.
Piast wygra Gliwiczanom zabrakło nieco doświadczenia by w eliminacjach do Ligi Mistrzów przejść dużo wyżej notowane BATE Borisow. Choć zespół Waldemara Fornalika nie wygrał jeszcze żadnego spotkania w tym sezonie momentami prezentował się całkiem dobrze i pokazał, że wywalczenie mistrzostwa Polski nie było dziełem przypadku. Co prawda można się niepokoić o stosunkowo wąską kadrę Piastunek, ale to na początku rozgrywek może nie mieć takiego znaczenia. Drużyna z Rygi to rywal, z którym Piast musi wygrać i mimo ostatnich wpadek typujemy w tu zwycięstwo zespołu z Górnego Śląska.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Legia na początku sezonu gra słabo, gra ofensywna w ogóle się nie klei nawet w spotkaniach przeciwko dużo słabszym rywalom, jak w rewanżu z Europa FC w eliminacjach do LE. Finowie to z pewnością przeciwnicy z półki wyżej niż wicemistrz Gibraltaru, dlatego można się spodziewać ciężkiej przeprawy. Bardzo możliwe, że goście nie stworzą wielu dobrych okazji w meczu z Legią, ale patrząc na postawę zespołu Vukovica w ofensywie strzelenie goli Finom może być trudne dlatego stawiamy na małą ilość bramek w tym spotkaniu.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.