Zakłady under over (poniżej/powyżej): liczba goli. Co to znaczy?

Oprócz typowych zakładów na zwycięzcę spotkania największą popularnością cieszą się zakłady na liczbę bramek typu under/over. Często nawet w przypadku braku wyraźnego faworyta dużo łatwiej określić czy w danym spotkaniu padnie czy też nie odpowiednia liczba bramek i wtedy to właśnie taki typ wygląda na lepszy. Przy analizie spotkań pod tym kątem należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które tłumaczymy w tekście.

Zakłady over/under (poniżej/powyżej) - o co chodzi?

Co to znaczy under i over w bukmacherce? W takich zakładach chodzi o liczbę np. uznanych bramek w trakcie spotkania. Linia zakładu wyznacza granicę pomiędzy zakładami Under/Poniżej (poniżej jakiejś liczby) i Over/Powyżej (powyżej tej liczby). Liczby te są zwykle podawane w postaci liczby całkowitej lub połówki np. 2.5.
W klasycznych zakładach under/over jest to zrobione po to by uniknąć sytuacji remisowych: np. w meczu padają dwie bramki i zamiast "poniżej 2 bramki" mamy zakład "poniżej 2.5 bramki" wtedy wiadomo, że ten typ wszedł.
Czy zakłady under/over dotyczą tylko piłki nożnej? Nie, choć to właśnie w tej dyscyplinie sportu cieszą się one największą popularnością. W tym przypadku nie możemy jednak sprowadzić opisu zakładów wyłącznie do pytania, co to over znaczy bramkowy, bo w zakład under/over możemy znaleźć też choćby typy na liczbę powyżej/poniżej setów w siatkówce i tenisie, punktów w meczu koszykówki czy rozpoczętych rund w sportach walki. Warto o tym pamiętać, bo zasady rozliczania zdarzeń będą takie same, jak w przypadku grania overu bramkowego, który szerzej opisujemy też w kolejnych akapitach.
Poniżej prezentujemy szczegóły zakładów na over bramkowy z ich charakterystyką. Odpowiadamy na takie pytania, jak poniżej 4.5 gola - co to znaczy? Przedstawiamy także zakłady under/over u wybranych bukmacherów.

Azjatyckie powyżej/poniżej (under/over)

Istnieją azjatyckie wersje zakładów poniżej/powyżej, w których mamy do czynienia z zakładami np. under 2, w których gdy suma goli wynosi dwa gracz otrzymuje zwrot. Te jednak są dużo rzadziej spotykane w ofercie bukmacherów w Polsce. Częściej dostępna jest oferta poniżej 2.5 gola lub powyżej 2.5 gola, co pozwala uniknąć rozstrzygnięcia w formie zwrotu.
Azjatyckie powyżej/poniżej under/over

System bukmacherski na bramki - poniżej 4.5 (Under 4.5) lub powyżej 4.5 (Over 4.5)

Obstawiając zakład "poniżej 4.5" stawiamy na to, że w spotkaniu padnie maksymalnie pięć bramek. Jeśli będzie ich co najmniej pięć, to przegrywamy zakład.
Typując zakład "powyżej 4.5" liczymy na minimum pięć goli w meczu. Za mniejszą wartość niż 5 bramek, nasz zakład zostanie rozliczony jako przegrany.

System bukmacherski na bramki - powyżej 2.5 (Over 2.5)

Co to znaczy over bramkowy 2.5 gola? Obstawianie zakładu powyżej 2.5 - gracz wygrywa wtedy gdy w meczu padają przynajmniej trzy bramki, a przegrywa gdy w meczu bramek jest mniej. To najpopularniejsza linijka grania zakładów powyżej/poniżej jeśli chodzi o liczbę goli w meczu.
under/over Poniżej 2.5 gola lub powyżej 2.5 gola

System bukmacherski na bramki - poniżej 2.5 (Under 2,5)

Obstawiając zakład poniżej 2.5 gola liczymy, że w meczu padną co najwyżej dwie bramki. Jeśli padnie ich co najmniej trzy przegrywamy zakład.
System bukmacherski na bramki - poniżej 2.5 / under 2.5
 
Gole poniżej 2.5 to zero, jedna lub dwie bramki w danym meczu.

System bukmacherski na bramki - powyżej 1.5 gola (Over 1.5)

Stawiając powyżej 1.5 gola wygrywamy gdy w meczu padną przynajmniej dwie bramki; przegrywamy gdy w spotkaniu padnie jeden gol lub bramek nie będzie wcale. Liczba goli 1.5 na zakładach powyżej/poniżej to jedna z częściej wybieranych linii do typowania zakładów under/over.
Powyżej 1.5 lub poniżej 1.5

System bukmacherski na bramki - poniżej 1.5 (Under 1,5)

Stawiając poniżej 1.5 bramki wygrywamy gdy w meczu padnie jeden gol lub nie będzie ich wcale; przegrywamy gdy w spotkaniu padną przynajmniej dwie bramki.
System bukmacherski na bramki - poniżej 1.5

Pewny system bukmacherski na bramki?

Początkujący użytkownik stron bukmacherskich może zapytać czy jest sposób by skutecznie obstawiać to jak dużo bramek padnie w danym meczu czy też jest to uzależnione od tego jak w mecz wejdzie jedna z drużyn czego właściwie przewidzieć się nie da. Kibice piłkarscy dobrze jednak wiedzą, że istnieją ligi, w których pada więcej bramek i takie, w których lepszym rozwiązaniem byłby typ na poniżej średniej linii, którą zwykle jest właśnie 2.5.
Od czasu do czasu można również zaobserwować, że rozgrywki zmieniają swój charakter: w pewnym momencie zaczyna w nich padać więcej bramek co można zaobserwować w ostatnich latach np. w Serie A, w której kiedyś bardziej opłacalną opcją był wariant "poniżej 2.5 bramki".

Gdzie obstawiać zakłady powyżej/poniżej (under/over)?

Zakłady powyżej/poniżej oferują wszyscy czołowi polscy bukmacherzy. Rejestracja konta pozwoli uzyskać dostęp do zakładów, m.in. under/over, a także pełnej oferty typów z innych rynków. Przykładową ofertę zakładów na over bramkowy u liderów rynku prezentujemy poniżej.

Zakłady under/over w Superbet

Zakłady powyżej/poniżej można znaleźć w Superbet. Bukmacher ofertę typów przygotował na topowe mecze piłkarskie, ale także dla mniej popularnych lig. 
Zakłady over/under w Superbet
W Superbet oferta typów under/over dostępne jest w formie liczb połowicznych, czyli np. powyżej 1.5 gola, poniżej 2.5 bramki. Ten rodzaj zakładów jest najpopularniejszy na polskim rynku zakładów bukmacherskich.
Najczęściej linie zakładów under/over w Superbeet sięgają od poniżej 0.5 gola, do poniżej 5.5 gola czy nawet poniżej/powyżej 6.5 gola w meczu.

Zakłady under/over w STS

Największy polski bukmacher, firma STS, proponuje zakłady poniżej/powyżej. Ten rodzaj zakładów dostępny jest dla większości spotkań piłkarskich. 
Gracze typować mogą najczęściej zakłady under/over w najpopularniejszym w Polsce systemie z połówkami. Dzięki temu wszystkie kupony mogą zostać rozstrzygnięte. Kursy pojawiają się przy okazji oferty na wszystkie, najważniejsze rozgrywki, a STS udostępnia również statystyki bramkowe, co pozwala analizować szanse na skuteczny typ under/over.

Zakłady powyżej/poniżej w Fortunie

Fortuna jest kolejnym z czołowych, polskich bukmacherów. W ofercie zakładów znaleźć można typy na bramki under/over na mecz piłki nożnej. W Fortunie obstawiać można zakłady powyżej/poniżej zarówno na liczby całkowite, jak i połówki.
Dlatego też dostępne są typy np. powyżej 1.5 gola, ale także powyżej 2 gole. Od gracza zależy, który rodzaj zakładu wybierze. Zakłady under/over w Fortunie są też elementem typów łączonych. Chodzi tu o zakłady, gdy można typować zdarzenie zawierające dwa typy, np. wygra zespół 1, a padnie powyżej 2.5 gola w meczu. 

Zakłady powyżej/poniżej w Betclic

Z ofertą zakładów under/over, na bramki w meczach piłkarskich, spotkamy się też w Betclicu. Ten bukmacher, podobnie jak większość czołowych firm w Polsce, proponuje typ zakładów o pewnym rozstrzygnięciu, czyli np. powyżej 1.5 gola. 
Betclic kursy na zakłady powyżej/poniżej udostępnia dla większości meczów piłkarskich dostępnych w swojej ofercie. Są to zarówno rozgrywki najważniejszych lig, jak i zmagania nieco bardziej niszowe.  

Nadchodzące:

Czy liczbę goli da się jakoś przewidzieć?

Typerzy często dzielą się na tych, którzy w ofercie szukają spotkań z większą lub mniejszą liczbą bramek i ma to sens. Większość obserwatorów futbolu naturalnie skłania się do rozwiązań "powyżej 2.5", bo spotkanie z większą liczbą goli to po prostu mecz atrakcyjniejszy. Oglądając mecz można zresztą przewidzieć momenty, w których jedna z drużyn osiąga przewagę i ma spore szanse na strzelenie gola, a później pójście za ciosem i zdobycie kolejnych.
Można się też spotkać z argumentem, że typy bukmacherskie "poniżej" są niewarte grania choćby z tego powodu, że już po 15 minutach obie z drużyn mogą strzelić trzy bramki, a zakład będzie przegrany podczas gdy typ "powyżej" nadal jest w grze nawet przy 0:0 w doliczonym czasie gry. Dobrym przykładem jest mecz Arsenalu z Reading, w którym padły aż cztery gole w doliczonym czasie gry. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji; są bowiem typerzy, którzy po prostu wolą śledzić ligi, w których nie pada wiele bramek licząc na wyższe kursy.

Faq

Co to znaczy under w meczu?

Under, czyli poniżej, oznacza wartość goli lub punktów mniejszą od wartości (linii) ustalonej przez bukmachera.

Co to znaczy over w bukmacherce?

Over, czyli powyżej, oznacza wartość goli lub punktów wyższą od wartości (linii) ustalonej przez bukmachera.

Dyskusja

- komentarzy
Nota prawna

Wymieniamy podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. Wszystkie one działają legalnie w Polsce. Gra u nielegalnych bukmacherów podlega karze. Hazard może uzależniać i jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich (18+). Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12; FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565; BEM Operations Limited z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 52D, 53-333 Wrocław (KRS:0000573383) - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. eWinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (KRS: 0000692778, NIP: 5862321957, REGON: 368141505) - zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017. TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 524-03-02-341, REGON: 010333455) - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485; TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (KRS 0000662497, REGON 366521110) - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000534588, NIP: 954-275-17-76, REGON: 360297047) - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK;. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000370248, NIP 5272639256, REGON 142666660) - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17; . SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000666114, NIP: 9542775133, REGON: 366704393) - zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019; . Bukmacherska Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wąchockiej 1F (KRS:0000806643; NIP: 5272907780;) - zezwolenie z dnia 9 grudnia 2020 r. nr PS4.6831.1.2020