EURO 2024

24 / 25

Grupy Euro 2024

Grupy EURO 2024 tworzą 24 reprezentacje, które zakwalifikowały się na turniej w Niemczech. Będą one rywalizowały w pierwszej fazie, a następnie najlepsze z nich awansują do fazy pucharowej, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę. Wśród uczestników znalazła się także reprezentacja Polski.

Grupy Mistrzostw Europy 2024

Grupy mistrzostw Europy stanowią sześć klasyfikacji po cztery drużyny w każdej. Grono uczestników stanowią: Hiszpania, Anglia, Francja, Turcja, Albania, Belgia, Węgry, Dania, Rumunia, Portugalia, Szkocja, Holandia, Włochy, Chorwacja, Czechy, Austria, Serbia, Słowenia, Szwajcaria i Słowacja, Polska, Ukraina, Gruzja oraz oczywiście Niemcy.

Na EURO 2024 polska grupa to Holandia, Austria, Francja i biało-czerwoni. Zespół Michała Probierza wywalczył kwalifikację po barażach. Na etapie półfinału udało się ograć Estonię, zaś w finale pokonaliśmy Walię.

W bieżącej edycji grupy EURO 2024 są dość szerokie. W całej imprezie zaprezentują się aż 24 zespoły. Warto przypomnieć, na pierwszych mistrzostwach Europy wystąpiły jedynie cztery kadry. Historyczne rankingi mistrzostw EURO otworzył tym samym ZSRR, który w 1960 roku ograł Czechosłowację.

EURO 2024 - Grupa A

Grupa A EURO tabela tworzą:

 • Niemcy 
 • Szkocja
 • Węgry
 • Szwajcaria

Niemcy przystępują do zmagań w roli gospodarza, są również faworytem swojej grupy. Walka o drugą pozycję powinna być zacięta, chociaż największe szanse przypisuje się Szwajcarii lub Szkocji. 

EURO 2024 - Grupa B

Grupa B EURO tabela tworzą:

 • Hiszpania
 • Włochy
 • Chorwacja
 • Albania

Grupy ME 2024 bywają wyrównane, a to jeden z najlepszych przykładów. Chociaż w teorii Hiszpania oraz Włochy są najsilniejszymi reprezentacjami, to Chorwacja może pokrzyżować im szyki. Nie warto również skreślać Albanii, która w eliminacjach okazała się lepsza niż Polska.

EURO 2024 - Grupa C

Grupa C EURO tabela tworzą:

 • Słowenia
 • Dania
 • Serbia
 • Anglia

Sytuacja zbliżona do A Grupy EURO 2024. Tym razem bukmacherzy premiują Anglię do zajęcia pierwszego miejsca w wewnętrznej klasyfikacji. Wciąż jednak groźni mogą być Duńczycy oraz Serbowie, którzy dysponują jednym z najlepszych pokoleń w swojej historii. Słowenia ma zaś coś do udowodnienia, rankingi mistrzostw EURO wskazują, że kadra ta zajmuje dopiero 33. miejsce. 

EURO 2024 - Grupa D

Grupa D EURO tabela tworzą:

 • Polska
 • Holandia
 • Austria 
 • Francja

Na EURO 2024 polska grupa uchodzi za najtrudniejszą. Francja oraz Holandia to kandydaci do zdobycia medalu. Austrię traktuje się jako potencjalnego “czarnego konia” rozgrywek. Wreszcie Polska, która otrząsnęła się po dłuższym kryzysie i powoli wchodzi na swój normalny poziom. Rywalizacja w tym gronie będzie naprawdę zacięta.

Biało-czerwoni swój pierwszy mecz zagrają 16 czerwca, gdy zmierzą się z Holandią. Pięć dni później powalczą z Austrią, natomiast 25 czerwca mają rywalizować z Francją w ostatnim meczu Grupy D. Kadrę Michała Probierza czekają spotkania na stadionach w Hamburgu, Berlinie i Dortmundzie.

EURO 2024 - Grupa E

Grupa E EURO tabela tworzą:

 • Belgia
 • Słowacja
 • Rumunia
 • Ukraina

Nie wszystkie grupy EURO 2024 wyglądają na szczególnie zacięte. Tak jest w przypadku Grupy E - jeśli Belgia nie zajmie w niej pierwszego miejsca, trzeba będzie mówić o wielkiej niespodziance. Tym samym walka o drugą lokatę pozostaje kwestią otwartą. Słowacja oraz Rumunia zaskoczyły w eliminacjach, wywalczyły sobie bezpośredni awans, ale największą jakość piłkarską ma chyba Ukraina.

EURO 2024 - Grupa F

Grupa F EURO tabela tworzą:

 • Turcja
 • Gruzja
 • Portugalia
 • Czechy

Portugalia to jeden ze zdobywców tytułu mistrza Europy. Obecne rankingi mistrzostw EURO wskazują, że drużyna z Półwyspu Iberyjskiego zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Tym samym to zespół Roberto Martineza jest jednym z faworytów Grupy F. Swoje nadzieje mają jednak także Czesi oraz Turcy. Ponadto nie można zapominać o Gruzji, czyli jedynym debiutancie wśród tegorocznych uczestników.

Tabela ME 2024

Grupy EURO 2024 tabela przesądzą o tym, jakie zespoły zobaczymy w fazie pucharowej. Awans wywalczą dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, co daje 12 uczestników. Do nich dołączy czwórka “szczęśliwych przegranych”, czyli najlepsze reprezentacje z trzecich miejsc. Całe to grono powalczy o promocję do ćwierćfinału. 

Tabela polskiej grupy EURO 2024 jest uzależniona od wyników biało-czerwonych, Francji, Austrii oraz Holandii. Pierwsze spotkanie w Grupie D zaplanowano na 16 czerwca, zaś ostatnie na 25 czerwca. Według bukmacherów największe szanse na awans do fazy pucharowej mają Francja, Holandia, Austria i Polska, która zamyka zestawienie.

Pełna EURO 2024 tabela powstanie dopiero w momencie zakończenia rywalizacji. Finał zaplanowano na 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Według obecnych wyliczeń największe szanse na zwycięstwo w turnieju mają kolejno Portugalia, Hiszpania, Niemcy, Francja i Anglia.

Tabela mistrzostw Europy 2024 prawdopodobnie będzie znacznie różniła się od tej za rok 2020. Wówczas w najlepszej czwórce znalazła się między innymi Dania. Obecnie drużyna ta nie jest wymieniana w gronie największych faworytów.

Rankingi mistrzostw Europy

Rankingi mistrzostw Europy klasyfikują obecnie 35 zespołów, które kiedykolwiek wystąpiły na turnieju Starego Kontynentu. Najwięcej zwycięstw w historii - po trzy - mają reprezentacje Niemiec oraz Hiszpanii. Triumfowały one kolejno w 1972, 1980 i 1996 roku oraz w 1964, 2008 i 2012 roku.

Po dwa tytuły zdobyły Włochy oraz Francja. Ponadto puchar do swojej gabloty włożyły Rosja (ZSRR), Czechosłowacja, Portugalia, Dania, Grecja i Holandia. 

Najwięcej razy na EURO wystąpili Niemcy. Wzbogacenie grupy EURO 2024 oznacza, że na swoim koncie mają 14 startów, czyli maksymalną możliwą liczbę. Drugie miejsce w takiej klasyfikacji zajmują Hiszpanie i Rosjanie (ZSRR) z 12 występami. Po 11 zgromadziły Anglia, Francja, Czechy, Holandia i Włochy.

Rankingi mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Na ten moment rankingi mistrzostw Europy wygrywają Niemcy. Zgromadzili oni łącznie 83 punkty. Co ciekawe, strzelili też najwięcej goli, bo aż 78.

Na drugim miejscu w takiej klasyfikacji znajdują się Włosi z dorobkiem 77 punktów. Trzecia jest Hiszpania, do konta której przypisano 74 “oczka”. TOP10 uzupełniają jeszcze Francja, Portugalia, Holandia, Anglia, Czechy, Rosja (ZSRR) oraz Belgia.

Jeśli chodzi o najgorszą piątkę, to listę otwiera Irlandia Północna z trzema punktami. Tyle samo “oczek” zgromadziła Albania, lecz dysponuje ona gorszym bilansem bramkowym. Trzecia od końca jest Słowenia, które może pochwalić się jedynie dwoma punktami. Jeszcze niżej wylądowała Łotwa z remisem na koncie. Ostatnia jest Macedonia Północna, która jako jedyny uczestnik EURO w historii nie wywalczyła choćby jednego “oczka”.

Rankingi reprezentacji Polski

Do tej pory reprezentacja Polski cztery razy grała na EURO. Pojawienie się jej w tabeli ME 2024 oznacza, że zaliczmy swój piąty występ. Na ten moment biało-czerwoni uzbierali 13 punktów, dzięki czemu rankingi mistrzostw Europy wszech czasów klasyfikują ich na 18. miejscu. To pozycja lepsza niż między innymi Węgier, Ukrainy i Szkocji.

Polakom raz udało się dotrzeć do ćwierćfinału EURO. W 2016 roku zrobiła to drużyna pod wodzą Adama Nawałki. W pozostałych trzech startach nie opuściliśmy fazy grupowej. Miejmy nadzieję, że następne grupy EURO 2024 - tabela zakończymy na znacznie lepszej lokacie.