Mistrzostwa Europy 2020 (2021) w piłce nożnej

1/8 finału
Ćwierćfinały
Półfinały
Finał

Wiadomości - Mistrzostwa Europy [EURO]

Mistrzostwa Europy 2020 (2021)

Mistrzostwa Europy, które miały zostać pierwotnie rozegrane w czerwcu i lipcu 2020, przeniesiono na rok 2021. To skutek pandemii COVID-19, która w 2020 roku wywróciła świat (także futbolu) do góry nogami. Oficjalnie postanowiono jednak pozostać przy nazwie EURO 2020 dla uczczenia 60. rocznicy organizacji pierwszych w historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. Ma to służyć również jako pamiątka tego, jak cała futbolowa rodzina zjednoczyła się w walce z pandemią, która wybuchła na początku 2020 roku. Pozwoli to uniknąć także produkowania "dodatkowych śmieci", ponieważ większość produktów związanych z turniejem została przygotowana już wcześniej.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to turniej rozgrywany co cztery lata, a udział w nim biorą 24 najlepsze reprezentacje ze Starego Kontynentu. Do 1992 roku włącznie udział w nim brało zaledwie 8 drużyn. Euro 2012 było natomiast ostatnim turniejem, w którym uczestniczyło 16 zespołów. W 2016 roku liczba uczestników znów uległa powiększeniu i aktualnie jest ich aż 24. 

W 2020 roku zostaną rozegrane kolejne, szesnaste już mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Będą one absolutnie wyjątkowe pod względem organizacyjnym, ponieważ jest to pierwsze Euro, którego gospodarzem będzie nie jeden czy dwa kraje, ale aż jedenaście miast ze Starego Kontynentu. Co ciekawe, EURO 2020 planowano rozegrać w dwunastu miastach. Na ostatniej prostej dokonano jednak minimalnych zmian na tym polu - z organizacji wycofał się irlandzki Dublin oraz hiszpańskie Bilbao, które zastąpiła Sewilla. Po raz pierwszy w historii EURO w trakcie turnieju użyty zostanie system VAR. 

Turniej potrwa dokładnie miesiąc i rozpocznie się 11 czerwca 2021 roku. Finał zaplanowano na 11 lipca. 

Mecze Mistrzostw Europy 2020 będą rozgrywane na: 

 • Stadionie Olimpijskim w Baku (Azerbejdżan)
 • Parken w Kopenhadze (Dania)
 • Wembley w Londynie (Anglia) 
 • Allianz Arena w Monachium (Niemcy)
 • Puskas Arena w Budapeszcie (Węgry)
 • Stadio Olimpico w Rzymie (Włochy)
 • Johan Cruyff ArenA w Amsterdamie (Holandia) 
 • Arenie Narodowej w Bukareszcie (Rumunia)
 • Stadionie Kriestowskij w Sankt Petersburgu (Rosja)
 • Hampden Park w Glasgow (Szkocja)
 • Estadio la Cartuja w Sewilli (Hiszpania)

Na Wembley, gdzie zaplanowano finał, wejdzie 90 tysięcy kibiców. Arena meczu otwarcia to z kolei obiekt w Rzymie, mogący pomieścić prawie 73 tys. osób.

Reprezentacja Polski na Euro 2020 (2021) 

Do tej pory Polska rywalizowała na EURO trzykrotnie. W 2008 roku w Austrii i Szwajcarii nasi reprezentanci prowadzeni przez Leo Beenhakkera zajęli ostatnie miejsce w grupie. Podobna, bardzo niekorzystna, sytuacja miała miejsce na Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Wtedy “Biało-czerwoni” jako gospodarze pod wodzą Franciszka Smudy również okazali się najgorsi w swojej grupie, w której rywalizowali z Grecją, Rosją i Czechami. To odpadnięcie było jedną z największych porażek polskiej reprezentacji w XXI wieku.

Pierwszy sukces Polacy odnieśli w 2016 roku we Francji. Kadra Adama Nawałki rozegrała bardzo udany turniej i otarła się o strefę medalową. Pechowo przegrała jednak w ćwierćfinałowym meczu z późniejszymi mistrzami, Portugalią, po serii rzutów karnych. Był to najlepszy duży turniej w wykonaniu Polaków od dawna.

W EURO 2020 udział weźmie reprezentacja Polski prowadzona przez Paulo Sousę. Polska trafiła do grupy z Hiszpanią, Szwecją oraz Słowacją, która wywalczyła awans na mistrzostwa Europy 2021 poprzez baraże. Mecze Polaków na mistrzostwach Europy zostaną rozegrane w terminach: 14, 19 i 23. czerwca.

Zasady EURO 2020 (2021) dopuszczają możliwość wyboru 26-osobowego składu przez selekcjonerów. Z tego limitu skorzystał choćby właśnie Sousa, powołując na turniej kadrę, której liderami są Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński czy Wojciech Szczęsny.

Paulo Sousa to portugalski trener, który dość niespodziewanie objął kadrę po zwolnieniu Jerzego Brzęczka. Nie wiadomo jeszcze, czy mistrzostwa Europy 2020 (2021) będą jedynym turniejem Sousy w roli trenera Polaków. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po zakończeniu imprezy. 

Euro 2020 (2021) zasady ogólne i faworyci

24 uczestniczące w Euro 2020 (2021) drużyny zostały podzielone na sześć grup po cztery zespoły. W każdej grupie, od A do F, toczy się rywalizacja w systemie "każdy z każdym". Po rozegraniu trzech kolejek grupowych miejsca w fazie pucharowej zostaną przyznane na podstawie tabeli. Awans dalej wywalczą dwie pierwsze reprezentacje z każdej grupy oraz najlepsze ekipy z miejsc trzecich - konkretnie cztery z sześciu, wyłonione na podstawie korespondencyjnej mini-tabeli, w której najważniejszym kryterium będzie liczba punktów, a następnie bilans bramkowy oraz liczba strzelonych goli.

Od etapu 1/8 finału mistrzostwa Europy 2020 będą rozgrywane w systemie pucharowym. Każda porażka będzie równała się odpadnięciu z turnieju. I tak aż do finału na Wembley 11 lipca, którego zwycięzca zostanie mistrzem Europy w 2021 roku. Regulamin turnieju nie przewiduje - w przeciwieństwie do mistrzostw świata - meczu o brązowy medal.

Kto znajduje się w gronie faworytów EURO 2020 (2021)? Na pewno obrońcy tytułu, Portugalczycy, a także triumfatorzy ostatniego mundialu - Francuzi. Do tego zwyczajowo groźni będą: Włosi, Niemcy, Anglicy czy Belgowie. Zagadką pozostaje forma dwóch innych, standardowych czołowych zespołów - Hiszpanii i Holandii. Wśród ekip z drugiego szeregu liczymy na świetną grę reprezentacji Polski. Namieszać mogą też Ukraińcy, Duńczycy czy Szwajcarzy.

Historia EURO. MISTRZOSTWA EUROPY W PIGUŁCE

Idea utworzenia piłkarskich mistrzostw Europy narodziła się w głowie przedstawiciela francuskiej federacji, Henriego Delaunaya w 1927 roku. Jednak przez powstanie mistrzostw świata, które debiutowały w 1930, EURO musiało poczekać na swoją pierwszą edycję aż 30 lat.

EURO to jedne z najpóźniej rozpoczętych rozgrywek międzynarodowych. Inauguracyjny turniej we Francji odbył się dopiero w 1960 roku. Dla porównania Copa America, czyli Mistrzostwa Ameryki Południowej, rozgrywano już w 1916.

Pierwszy turniej odbył się już po śmierci Henriego Delaunaya, a puchar został nazwany jego imieniem. W inauguracyjnych finałach Mistrzostw Europy zagrały 4 drużyny: Francja, Jugosławia, Czechosłowacja i Związek Radziecki, który został pierwszym zwycięzcą rozgrywek. Spośród 17 drużyn, które wzięły udział w kwalifikacjach, na EURO nie pojechały takie reprezentacje jak: Anglia, Holandia, Włochy i Republika Federalna Niemiec.

Zgodnie z tradycją, która trwała od początku rozgrywek, kolejny turniej został zorganizowany 4 lata później. Tym razem gospodarzem zawodów była Hiszpania, której reprezentacja wygrała pierwszy tytuł właśnie w 1964 roku. Z tych drużyn, które grały również w poprzedniej edycji, został tylko Związek Radziecki, który uległa w finale na Santiago Bernabeu. Oprócz tego kwalifikacje przeszły pomyślnie Dania i Węgry.

Format rozgrywek wciąż pozostał niezmieniony, a na kolejnym turnieju we Włoszech zagrały: Związek Radziecki, Jugosławia i Anglia, ale podobnie jak 4 lata temu, gospodarze okazali się najlepsi. Był to drugi taki przypadek w zaledwie trzecim turnieju, a co ciekawe, w całej historii EURO podobny schemat powtórzył się już tylko raz - w 1984 roku we Francji.

Mistrzostwa Europy zyskiwały coraz większą popularność. W turnieju kwalifikacyjnym przed EURO 1968 udział wzięło aż 31 drużyn.

Gospodarzem kolejnej edycji była Belgia. Tego roku najlepszą drużyną Europy okazały się Niemcy, którzy w finale pokonali Związek Radziecki aż 3:0, a dwa gole podczas tego spotkania zdobył Gerd Muller - jeden z najbardziej bramkostrzelnych napastników w historii piłki na Starym Kontynencie. Dwa lata później wraz ze swoimi kolegami z kadry wygrał również mistrzostwa świata, których RFN był gospodarzem.

Turniej w 1976 roku był ostatnim, w którym udział brały tylko 4 drużyny. Wraz z nim skończyła się również zasada obowiązku wywalczenia miejsca w finałach w kwalifikacjach przez gospodarza. Tym razem mistrzostwa Europy mecze rozgrywały na terenie Jugosławii. Czechosłowacja wygrała wtedy w finale z Niemcami po serii rzutów karnych. Był to pierwszy przypadek w tych rozgrywkach, kiedy o ostatecznym rezultacie miały zadecydować jedenastki. Wcześniej mecze były powtarzane.

Właśnie podczas tej serii jedenastek miał miejsce najsłynniejszy rzut karny w historii. Czechosłowacki zawodnik Antonin Panenka podciął lekko piłkę zamiast kopnąć ją tradycyjnie, zmylił bramkarza i wykorzystał karnego. Takie zagranie spotyka się w piłce nożnej do dziś i zostało ono mianowane nazwiskiem wspomnianego piłkarza.

Nowa odsłona Euro - inny system i więcej drużyn

Od roku 1980 skład mistrzostw Europy został rozszerzony z 4 do 8 drużyn. Zmienił się również system rozgrywek. Reprezentacje nie grały już przeciwko każdemu rywalowi, który bierze udział w turnieju. Podzielono je za to na dwie grupy, z których najlepsze zespoły awansowały do fazy play-off. Pierwszy turniej w nowej odsłonie odbył się we Włoszech, a w finałowym meczu zwyciężyły Niemcy zdobywając swój drugi tytuł.

Kolejny turniej w 1984 roku zakończył się pierwszym wielkim sukcesem reprezentacji Francji, która była gospodarzem tej imprezy. „Trójkolorowi” zwyciężyli w finale z Hiszpanią 2:0. Podczas tego EURO niezwykłej rzeczy dokonał Michel Platini. Piłkarz Juventusu strzelił aż 9 goli w 5 meczach. W całej historii mistrzostw Europy statystyki tej nie powtórzył już żaden zawodnik. Od tej pory zniesiono również mecz o 3. miejsce. Przegrani półfinaliści nie rozstrzygali już między sobą kwestii brązowego medalu.

W 1988 roku swój największy sukces w historii osiągnęła reprezentacja Holandii. W finale na ziemi niemieckiej „Oranje” pokonali Związek Radziecki wynikiem 2:0. Bramki strzelali wtedy: kapitan drużyny, Ruud Gullit oraz Marco van Basten, którego gol stał się symbolem całej imprezy. Holenderski napastnik popisał się fenomenalnym uderzeniem z woleja z ostrego kąta i przelobował bramkarza rywali.

Nowości oraz niespodzianki - złoty gol i sensacyjni mistrzowie

Na UEFA EURO 1992 w Szwecji reprezentacja Danii pojechała w wyniku dyskwalifikacji Jugosławii. Podczas kwalifikacji drużyna ta nie wywalczyła sobie miejsca w finałach. Okazało się to niezwykłym uśmiechem losu, ponieważ wygrywając mecz za meczem, Dania doszła do finału, w którym pokonała drużynę Niemiec i zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo Europy. Była to również pierwsza impreza, na którą pojechały Zjednoczone Niemcy oraz ostatnia składająca się z ośmiu zespołów.

W 1996 roku EURO odbyło się Anglii, a tytuł ponownie został zdobyty przez drużynę niemiecką. Podopieczni Bertiego Vogtsa w finale drugi raz na tej imprezie pokonali Republikę Czeską. Oba zespoły spotkały się wcześniej w fazie grupowej. W najważniejszym meczu turnieju na stadionie Wembley, Oliver Bierhoff, który pojawił się na boisku dopiero w 69. minucie zdobył 2 bramki na wagę złota. Można to potraktować tym bardziej dosłownie, że druga z nich była pierwszą w historii finałów Euro Złotą bramką, która podczas dogrywki zakończyła mecz. Od tego roku Mistrzostwa Europy terminarz składały z 31 spotkań.

Kolejny turniej w roku 2000 był pierwszym, którego gospodarzami były 2 kraje: Holandia i Belgia. Zdecydowanym faworytem była wtedy reprezentacja Francji - mistrzowie świata z 1998 roku. „Trójkolorowi” doszli do finału, w którym zmierzyli się z Włochami i spełnili oczekiwania odnosząc ostateczne zwycięstwo. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 1:1, ale w dogrywce Złotego gola zdobył napastnik David Trezeguet. Najlepszym zawodnikiem turnieju natomiast został wybrany Zinedine Zidane.

Kolejne EURO było niezwykle sensacyjne. Turniej w Portugalii w 2004 roku rozpoczął się i zakończył tym samym meczem - gospodarzy z Grecją. W drodze do finału Grecy wyszli z grupy, w której jej rywalami oprócz wspomnianych Portugalczyków byli Hiszpanie i Rosjanie. W ćwierćfinale pokonali mistrzów Europy - Francję, a w półfinale Czechów. Ostatni mecz przeciwko gospodarzom również zakończył się ich zwycięstwem. Grecja każde ze spotkań w fazie play-off wygrała wynikiem 1:0 i stała się jednym z najbardziej sensacyjnych triumfatorów w historii tych rozgrywek.

Mistrzostwa Europy w Polsce, dominacja Hiszpanii i rewanż za Grecję

Lata 2008-2012 to całkowita dominacja reprezentacji Hiszpanii, której trzon stanowili zawodnicy FC Barcelony zdobywający wtedy wiele trofeów w klubowych rozgrywkach krajowych i międzynarodowych. „La Furia Roja” wygrała w tych latach aż 3 wielkie turnieje z rzędu: EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii, MŚ 2010 w RPA oraz EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Finał tego ostatniego zakończył się rekordowym wynikiem 4:0. Hiszpania pokonała Włochów największą ilością bramek w historii finałowych meczów Euro.

Polska jako gospodarz EURO 2012 trafiła w grupie na rywali takich jak: Grecja, Czechy i Rosja. Podopieczni Franciszka Smudy mocno zawiedli oczekiwania kibiców i nie awansowali do kolejnej fazy. Z zaledwie dwoma punktami zajęli ostatnie miejsce w grupie A. Podczas finału pomiędzy Hiszpanią a Włochami na Euro wyniki oglądalności wynosiły 300 milionów widzów na całym świecie. Był to więc najchętniej oglądany mecz w historii rozgrywek.

Kolejny turniej w 2016 roku odbył się we Francji, a liczba drużyn z 16 wzrosła do 24. Postrzegani jako faworyci Hiszpanie zawiedli na drugiej dużej imprezie z rzędu - mundial 2014 również zakończył się dla nich klęską. Na głównego faworyta wyrosła reprezentacja Francji - gospodarz tej edycji EURO. Mimo lepszej dyspozycji w finale Francuzi jednak nie potrafili pokonać bramkarza Portugalii. Drużyna Cristiano Ronaldo, który na początku spotkania doznał kontuzji, w końcu sama znalazła drogę do bramki faworyta. Strzelcem jedynej bramki w ostatnim meczu był Eder, a Portugalia, po bolesnej porażce z 2004 roku przeciwko Grecji, doczekała się wielkiego, międzynarodowego sukcesu.

Strzelcy - Mistrzostwa Europy [EURO]

Strzelcy

Bukmacherzy

Reklama
Superbet
3755 PLN

Zwrot do 3500 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 35 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Więcej o bonusie: Superbet kod promocyjny
Fortuna
635 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrane pierwsze trzy zakłady BEZ OBROTU! Zwrócone środki można od razu wypłacić. Do tego 20 PLN za darmo i 15 PLN freebet

Więcej o bonusie: Fortuna kod promocyjny
STS
1660 PLN

100 PLN zakład bez ryzyka, trzy pierwsze wpłaty z bonusem łącznym 1500 PLN i 60 PLN za wykonanie zadań

Więcej o bonusie: STS kod promocyjny
Betclic
200 PLN

Zwrot do 200 PLN (cashback) w postaci freebetu na pierwszy kupon. Kod rejestracyjny: MECZYKI

Więcej o bonusie: Betclic kod promocyjny

Mistrzostwa Europy 2020 (2021)

Mistrzostwa Europy, które miały zostać pierwotnie rozegrane w czerwcu i lipcu 2020, przeniesiono na rok 2021. To skutek pandemii COVID-19, która w 2020 roku wywróciła świat (także futbolu) do góry nogami. Oficjalnie postanowiono jednak pozostać przy nazwie EURO 2020 dla uczczenia 60. rocznicy organizacji pierwszych w historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. Ma to służyć również jako pamiątka tego, jak cała futbolowa rodzina zjednoczyła się w walce z pandemią, która wybuchła na początku 2020 roku. Pozwoli to uniknąć także produkowania "dodatkowych śmieci", ponieważ większość produktów związanych z turniejem została przygotowana już wcześniej.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to turniej rozgrywany co cztery lata, a udział w nim biorą 24 najlepsze reprezentacje ze Starego Kontynentu. Do 1992 roku włącznie udział w nim brało zaledwie 8 drużyn. Euro 2012 było natomiast ostatnim turniejem, w którym uczestniczyło 16 zespołów. W 2016 roku liczba uczestników znów uległa powiększeniu i aktualnie jest ich aż 24. 

W 2020 roku zostaną rozegrane kolejne, szesnaste już mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Będą one absolutnie wyjątkowe pod względem organizacyjnym, ponieważ jest to pierwsze Euro, którego gospodarzem będzie nie jeden czy dwa kraje, ale aż jedenaście miast ze Starego Kontynentu. Co ciekawe, EURO 2020 planowano rozegrać w dwunastu miastach. Na ostatniej prostej dokonano jednak minimalnych zmian na tym polu - z organizacji wycofał się irlandzki Dublin oraz hiszpańskie Bilbao, które zastąpiła Sewilla. Po raz pierwszy w historii EURO w trakcie turnieju użyty zostanie system VAR. 

Turniej potrwa dokładnie miesiąc i rozpocznie się 11 czerwca 2021 roku. Finał zaplanowano na 11 lipca. 

Mecze Mistrzostw Europy 2020 będą rozgrywane na: 

 • Stadionie Olimpijskim w Baku (Azerbejdżan)
 • Parken w Kopenhadze (Dania)
 • Wembley w Londynie (Anglia) 
 • Allianz Arena w Monachium (Niemcy)
 • Puskas Arena w Budapeszcie (Węgry)
 • Stadio Olimpico w Rzymie (Włochy)
 • Johan Cruyff ArenA w Amsterdamie (Holandia) 
 • Arenie Narodowej w Bukareszcie (Rumunia)
 • Stadionie Kriestowskij w Sankt Petersburgu (Rosja)
 • Hampden Park w Glasgow (Szkocja)
 • Estadio la Cartuja w Sewilli (Hiszpania)

Na Wembley, gdzie zaplanowano finał, wejdzie 90 tysięcy kibiców. Arena meczu otwarcia to z kolei obiekt w Rzymie, mogący pomieścić prawie 73 tys. osób.

Reprezentacja Polski na Euro 2020 (2021) 

Do tej pory Polska rywalizowała na EURO trzykrotnie. W 2008 roku w Austrii i Szwajcarii nasi reprezentanci prowadzeni przez Leo Beenhakkera zajęli ostatnie miejsce w grupie. Podobna, bardzo niekorzystna, sytuacja miała miejsce na Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Wtedy “Biało-czerwoni” jako gospodarze pod wodzą Franciszka Smudy również okazali się najgorsi w swojej grupie, w której rywalizowali z Grecją, Rosją i Czechami. To odpadnięcie było jedną z największych porażek polskiej reprezentacji w XXI wieku.

Pierwszy sukces Polacy odnieśli w 2016 roku we Francji. Kadra Adama Nawałki rozegrała bardzo udany turniej i otarła się o strefę medalową. Pechowo przegrała jednak w ćwierćfinałowym meczu z późniejszymi mistrzami, Portugalią, po serii rzutów karnych. Był to najlepszy duży turniej w wykonaniu Polaków od dawna.

W EURO 2020 udział weźmie reprezentacja Polski prowadzona przez Paulo Sousę. Polska trafiła do grupy z Hiszpanią, Szwecją oraz Słowacją, która wywalczyła awans na mistrzostwa Europy 2021 poprzez baraże. Mecze Polaków na mistrzostwach Europy zostaną rozegrane w terminach: 14, 19 i 23. czerwca.

Zasady EURO 2020 (2021) dopuszczają możliwość wyboru 26-osobowego składu przez selekcjonerów. Z tego limitu skorzystał choćby właśnie Sousa, powołując na turniej kadrę, której liderami są Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński czy Wojciech Szczęsny.

Paulo Sousa to portugalski trener, który dość niespodziewanie objął kadrę po zwolnieniu Jerzego Brzęczka. Nie wiadomo jeszcze, czy mistrzostwa Europy 2020 (2021) będą jedynym turniejem Sousy w roli trenera Polaków. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po zakończeniu imprezy. 

Euro 2020 (2021) zasady ogólne i faworyci

24 uczestniczące w Euro 2020 (2021) drużyny zostały podzielone na sześć grup po cztery zespoły. W każdej grupie, od A do F, toczy się rywalizacja w systemie "każdy z każdym". Po rozegraniu trzech kolejek grupowych miejsca w fazie pucharowej zostaną przyznane na podstawie tabeli. Awans dalej wywalczą dwie pierwsze reprezentacje z każdej grupy oraz najlepsze ekipy z miejsc trzecich - konkretnie cztery z sześciu, wyłonione na podstawie korespondencyjnej mini-tabeli, w której najważniejszym kryterium będzie liczba punktów, a następnie bilans bramkowy oraz liczba strzelonych goli.

Od etapu 1/8 finału mistrzostwa Europy 2020 będą rozgrywane w systemie pucharowym. Każda porażka będzie równała się odpadnięciu z turnieju. I tak aż do finału na Wembley 11 lipca, którego zwycięzca zostanie mistrzem Europy w 2021 roku. Regulamin turnieju nie przewiduje - w przeciwieństwie do mistrzostw świata - meczu o brązowy medal.

Kto znajduje się w gronie faworytów EURO 2020 (2021)? Na pewno obrońcy tytułu, Portugalczycy, a także triumfatorzy ostatniego mundialu - Francuzi. Do tego zwyczajowo groźni będą: Włosi, Niemcy, Anglicy czy Belgowie. Zagadką pozostaje forma dwóch innych, standardowych czołowych zespołów - Hiszpanii i Holandii. Wśród ekip z drugiego szeregu liczymy na świetną grę reprezentacji Polski. Namieszać mogą też Ukraińcy, Duńczycy czy Szwajcarzy.

Historia EURO. MISTRZOSTWA EUROPY W PIGUŁCE

Idea utworzenia piłkarskich mistrzostw Europy narodziła się w głowie przedstawiciela francuskiej federacji, Henriego Delaunaya w 1927 roku. Jednak przez powstanie mistrzostw świata, które debiutowały w 1930, EURO musiało poczekać na swoją pierwszą edycję aż 30 lat.

EURO to jedne z najpóźniej rozpoczętych rozgrywek międzynarodowych. Inauguracyjny turniej we Francji odbył się dopiero w 1960 roku. Dla porównania Copa America, czyli Mistrzostwa Ameryki Południowej, rozgrywano już w 1916.

Pierwszy turniej odbył się już po śmierci Henriego Delaunaya, a puchar został nazwany jego imieniem. W inauguracyjnych finałach Mistrzostw Europy zagrały 4 drużyny: Francja, Jugosławia, Czechosłowacja i Związek Radziecki, który został pierwszym zwycięzcą rozgrywek. Spośród 17 drużyn, które wzięły udział w kwalifikacjach, na EURO nie pojechały takie reprezentacje jak: Anglia, Holandia, Włochy i Republika Federalna Niemiec.

Zgodnie z tradycją, która trwała od początku rozgrywek, kolejny turniej został zorganizowany 4 lata później. Tym razem gospodarzem zawodów była Hiszpania, której reprezentacja wygrała pierwszy tytuł właśnie w 1964 roku. Z tych drużyn, które grały również w poprzedniej edycji, został tylko Związek Radziecki, który uległa w finale na Santiago Bernabeu. Oprócz tego kwalifikacje przeszły pomyślnie Dania i Węgry.

Format rozgrywek wciąż pozostał niezmieniony, a na kolejnym turnieju we Włoszech zagrały: Związek Radziecki, Jugosławia i Anglia, ale podobnie jak 4 lata temu, gospodarze okazali się najlepsi. Był to drugi taki przypadek w zaledwie trzecim turnieju, a co ciekawe, w całej historii EURO podobny schemat powtórzył się już tylko raz - w 1984 roku we Francji.

Mistrzostwa Europy zyskiwały coraz większą popularność. W turnieju kwalifikacyjnym przed EURO 1968 udział wzięło aż 31 drużyn.

Gospodarzem kolejnej edycji była Belgia. Tego roku najlepszą drużyną Europy okazały się Niemcy, którzy w finale pokonali Związek Radziecki aż 3:0, a dwa gole podczas tego spotkania zdobył Gerd Muller - jeden z najbardziej bramkostrzelnych napastników w historii piłki na Starym Kontynencie. Dwa lata później wraz ze swoimi kolegami z kadry wygrał również mistrzostwa świata, których RFN był gospodarzem.

Turniej w 1976 roku był ostatnim, w którym udział brały tylko 4 drużyny. Wraz z nim skończyła się również zasada obowiązku wywalczenia miejsca w finałach w kwalifikacjach przez gospodarza. Tym razem mistrzostwa Europy mecze rozgrywały na terenie Jugosławii. Czechosłowacja wygrała wtedy w finale z Niemcami po serii rzutów karnych. Był to pierwszy przypadek w tych rozgrywkach, kiedy o ostatecznym rezultacie miały zadecydować jedenastki. Wcześniej mecze były powtarzane.

Właśnie podczas tej serii jedenastek miał miejsce najsłynniejszy rzut karny w historii. Czechosłowacki zawodnik Antonin Panenka podciął lekko piłkę zamiast kopnąć ją tradycyjnie, zmylił bramkarza i wykorzystał karnego. Takie zagranie spotyka się w piłce nożnej do dziś i zostało ono mianowane nazwiskiem wspomnianego piłkarza.

Nowa odsłona Euro - inny system i więcej drużyn

Od roku 1980 skład mistrzostw Europy został rozszerzony z 4 do 8 drużyn. Zmienił się również system rozgrywek. Reprezentacje nie grały już przeciwko każdemu rywalowi, który bierze udział w turnieju. Podzielono je za to na dwie grupy, z których najlepsze zespoły awansowały do fazy play-off. Pierwszy turniej w nowej odsłonie odbył się we Włoszech, a w finałowym meczu zwyciężyły Niemcy zdobywając swój drugi tytuł.

Kolejny turniej w 1984 roku zakończył się pierwszym wielkim sukcesem reprezentacji Francji, która była gospodarzem tej imprezy. „Trójkolorowi” zwyciężyli w finale z Hiszpanią 2:0. Podczas tego EURO niezwykłej rzeczy dokonał Michel Platini. Piłkarz Juventusu strzelił aż 9 goli w 5 meczach. W całej historii mistrzostw Europy statystyki tej nie powtórzył już żaden zawodnik. Od tej pory zniesiono również mecz o 3. miejsce. Przegrani półfinaliści nie rozstrzygali już między sobą kwestii brązowego medalu.

W 1988 roku swój największy sukces w historii osiągnęła reprezentacja Holandii. W finale na ziemi niemieckiej „Oranje” pokonali Związek Radziecki wynikiem 2:0. Bramki strzelali wtedy: kapitan drużyny, Ruud Gullit oraz Marco van Basten, którego gol stał się symbolem całej imprezy. Holenderski napastnik popisał się fenomenalnym uderzeniem z woleja z ostrego kąta i przelobował bramkarza rywali.

Nowości oraz niespodzianki - złoty gol i sensacyjni mistrzowie

Na UEFA EURO 1992 w Szwecji reprezentacja Danii pojechała w wyniku dyskwalifikacji Jugosławii. Podczas kwalifikacji drużyna ta nie wywalczyła sobie miejsca w finałach. Okazało się to niezwykłym uśmiechem losu, ponieważ wygrywając mecz za meczem, Dania doszła do finału, w którym pokonała drużynę Niemiec i zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo Europy. Była to również pierwsza impreza, na którą pojechały Zjednoczone Niemcy oraz ostatnia składająca się z ośmiu zespołów.

W 1996 roku EURO odbyło się Anglii, a tytuł ponownie został zdobyty przez drużynę niemiecką. Podopieczni Bertiego Vogtsa w finale drugi raz na tej imprezie pokonali Republikę Czeską. Oba zespoły spotkały się wcześniej w fazie grupowej. W najważniejszym meczu turnieju na stadionie Wembley, Oliver Bierhoff, który pojawił się na boisku dopiero w 69. minucie zdobył 2 bramki na wagę złota. Można to potraktować tym bardziej dosłownie, że druga z nich była pierwszą w historii finałów Euro Złotą bramką, która podczas dogrywki zakończyła mecz. Od tego roku Mistrzostwa Europy terminarz składały z 31 spotkań.

Kolejny turniej w roku 2000 był pierwszym, którego gospodarzami były 2 kraje: Holandia i Belgia. Zdecydowanym faworytem była wtedy reprezentacja Francji - mistrzowie świata z 1998 roku. „Trójkolorowi” doszli do finału, w którym zmierzyli się z Włochami i spełnili oczekiwania odnosząc ostateczne zwycięstwo. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 1:1, ale w dogrywce Złotego gola zdobył napastnik David Trezeguet. Najlepszym zawodnikiem turnieju natomiast został wybrany Zinedine Zidane.

Kolejne EURO było niezwykle sensacyjne. Turniej w Portugalii w 2004 roku rozpoczął się i zakończył tym samym meczem - gospodarzy z Grecją. W drodze do finału Grecy wyszli z grupy, w której jej rywalami oprócz wspomnianych Portugalczyków byli Hiszpanie i Rosjanie. W ćwierćfinale pokonali mistrzów Europy - Francję, a w półfinale Czechów. Ostatni mecz przeciwko gospodarzom również zakończył się ich zwycięstwem. Grecja każde ze spotkań w fazie play-off wygrała wynikiem 1:0 i stała się jednym z najbardziej sensacyjnych triumfatorów w historii tych rozgrywek.

Mistrzostwa Europy w Polsce, dominacja Hiszpanii i rewanż za Grecję

Lata 2008-2012 to całkowita dominacja reprezentacji Hiszpanii, której trzon stanowili zawodnicy FC Barcelony zdobywający wtedy wiele trofeów w klubowych rozgrywkach krajowych i międzynarodowych. „La Furia Roja” wygrała w tych latach aż 3 wielkie turnieje z rzędu: EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii, MŚ 2010 w RPA oraz EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Finał tego ostatniego zakończył się rekordowym wynikiem 4:0. Hiszpania pokonała Włochów największą ilością bramek w historii finałowych meczów Euro.

Polska jako gospodarz EURO 2012 trafiła w grupie na rywali takich jak: Grecja, Czechy i Rosja. Podopieczni Franciszka Smudy mocno zawiedli oczekiwania kibiców i nie awansowali do kolejnej fazy. Z zaledwie dwoma punktami zajęli ostatnie miejsce w grupie A. Podczas finału pomiędzy Hiszpanią a Włochami na Euro wyniki oglądalności wynosiły 300 milionów widzów na całym świecie. Był to więc najchętniej oglądany mecz w historii rozgrywek.

Kolejny turniej w 2016 roku odbył się we Francji, a liczba drużyn z 16 wzrosła do 24. Postrzegani jako faworyci Hiszpanie zawiedli na drugiej dużej imprezie z rzędu - mundial 2014 również zakończył się dla nich klęską. Na głównego faworyta wyrosła reprezentacja Francji - gospodarz tej edycji EURO. Mimo lepszej dyspozycji w finale Francuzi jednak nie potrafili pokonać bramkarza Portugalii. Drużyna Cristiano Ronaldo, który na początku spotkania doznał kontuzji, w końcu sama znalazła drogę do bramki faworyta. Strzelcem jedynej bramki w ostatnim meczu był Eder, a Portugalia, po bolesnej porażce z 2004 roku przeciwko Grecji, doczekała się wielkiego, międzynarodowego sukcesu.

Bukmacherzy

Reklama
Superbet
3755 PLN

Zwrot do 3500 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 35 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Więcej o bonusie: Superbet kod promocyjny
Fortuna
635 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrane pierwsze trzy zakłady BEZ OBROTU! Zwrócone środki można od razu wypłacić. Do tego 20 PLN za darmo i 15 PLN freebet

Więcej o bonusie: Fortuna kod promocyjny
STS
1660 PLN

100 PLN zakład bez ryzyka, trzy pierwsze wpłaty z bonusem łącznym 1500 PLN i 60 PLN za wykonanie zadań

Więcej o bonusie: STS kod promocyjny
Betclic
200 PLN

Zwrot do 200 PLN (cashback) w postaci freebetu na pierwszy kupon. Kod rejestracyjny: MECZYKI

Więcej o bonusie: Betclic kod promocyjny

Euro 2020 (2021), Gospodarze, zasady, eliminacje

Mistrzostwa Europy 2020 (2021)

Eliminacje do Euro 2021 powoli wchodzą w decydującą fazę. Za nieco ponad miesiąc poznamy wszystkich 24 uczestników, którzy w czerwcu i lipcu przyszłego roku powalczą o prymat na Starym Kontynencie. Jak będą wyglądać te Mistrzostwa Europy? Przyjrzyjmy się bliżej. Przyszłoroczny turniej będzie historyczny, bowiem po raz pierwszy zostanie rozegrany w aż 12 państwach. Do tej pory Mistrzostwa Europy w piłce nożnej gościły w jednym lub dwóch krajach. Tym razem UEFA zdecydowała się na rewolucję. Impreza odbędzie się więc w następujących miastach: Kopenhaga, Amsterdam, Bukareszt, Dublin, Bilbao, Budapeszt, Glasgow, Monachium, Baku, Petersburg, Rzym i Londyn. UEFA Euro 2021 Rozpocznie się 12 czerwca w Rzymie, a zakończy wielkim finałem w Londynie, dokładnie miesiąc później.

Stadiony

Największy stadion na jakim zostaną rozegrane ME w piłce nożnej to właśnie londyńskie Wembley. Obiekt ten może pomieścić aż 90 tysięcy kibiców i z pewnością taka liczba pojawi się na spotkaniu finałowym. Drugi pod względem liczby dostępnych miejsc jest stadion Bayernu Monachium, a więc Allianz Arena. Jego pojemność to 75 tysięcy miejsc. Nieco mniejsze jest rzymskie Stadio Olimpico (ponad 72 tysiące) czy obiekty w Baku (niecałe 69 tysięcy), Petersburgu (67 tysięcy) i Budapeszcie (również 67 tysięcy). Najmniejszą areną zmagań ME w piłce nożnej 2021 będzie stadion “Parken” w Kopenhadze. Pomieści on bowiem “tylko” 38 tysięcy widzów.

Odrzucone aplikacje

Kandydatów do zorganizowania Euro 2021 było oczywiście więcej. UEFA odrzuciła jednak wnioski takich miast jak Mińsk, Bruksela, Sofia, Jerozolima, Skopje, Solna i Cardiff. Pierwotnie również dwa polskie miasta myślały o byciu gospodarzem (Warszawa i Chorzów), jednak ostatecznie zrezygnowały z ubiegania się o ten przywilej. 

Zasady turnieju

Euro 2021 odbędzie się na takich samych zasadach jak poprzednie mistrzostwa Europy. 24 drużyny zostaną podzielone na sześć grup po cztery drużyny. W grupie drużyny rozegrają ze sobą oczywiście po jednym bezpośrednim spotkaniu. Do 1/8 finału awansują wszyscy zwycięzcy grup, drużyny z drugich miejsc, a także cztery najlepsze reprezentacje, które zajęły trzecie miejsca. W tym przypadku zadecyduje oczywiście bilans punktowy, w dalszej kolejności bramkowy. W fazie pucharowej zacznie się natomiast rywalizacja oparta o typową zasadę: przegrany odpada, wygrany przechodzi dalej. 

Prawa telewizyjne

Prawa do pokazywania UEFA Euro 2021 zapewniła sobie “Telewizja Polska”. Ponadto rozgrywki będą pokazywane m.in. na takich kanałach zagranicznych jak norweskie “NRK” i “TV2”, szwedzkie “SVT i TV4”, niemieckie “ARD” i “ZDF” czy brytyjskie “BBC” i “ITV”.

Mistrzostwa Europy 2020 (2021) w piłce nożnej - eliminacje

Poznaliśmy już komplet drużyn, które wezmą udział w finałach Mistrzostw Europy w 2021 roku. Do turnieju głównego zakwalifikowały się po dwie najlepszej drużyny z każdej grupy eliminacyjnej. Pozostałe cztery miejsca zostały obsadzone w wyniku rozstrzygnięć w Lidze Narodów.

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa A

W tej grupie najlepszą drużyną, i to bezkonkurencyjnie, okazała się Anglia, która na 8 spotkań wygrała aż 7. Walka o drugie miejsce i awans na Mistrzostwa Europy była długa i zacięta, ale ostatecznie zakończyła się na korzyść reprezentacji Czech. Kosowo dzielnie stawiało opór, ale przegrało dwa ostatnie mecze - to rozstrzygnęło kwestię awansu.

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa B

Niespodziewanym zwycięzcą tej grupy została Ukraina, która w 8 meczach zgromadziła 20 punktów. Na drugim miejscu natomiast uplasowała się Portugalia. Cristiano Ronaldo i spółka mają za sobą trudne kwalifikacje. Ostatecznie udało się utrzymać przewagę nad Serbią i wywalczyć awans na Euro. 

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa C

W grupie C od samego początku było dwóch wyraźnych faworytów, którzy ostatecznie, zgodnie z przewidywaniami, zajęli dwa pierwsze miejsca w swojej grupie - mowa o Niemcach i Holandii. Irlandia Północna, która uplasowała się na trzeciej pozycji wygrała swoje baraże i również wywalczyła sobie miejsce na Mistrzostwach Europy. 

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa D

Tutaj kwestia awansu miała rozstrzygnąć się pomiędzy trzema zespołami. Szwajcaria i Dania ostatecznie zajęły dwa pierwsze miejsca i pojadą na Euro. Irlandii zabrakło trzech punktów, aby zrównać się dorobkiem z ekipą ze Skandynawii. 
Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa E
Zgodnie z oczekiwaniami, Chorwacja zajęła pierwsze miejsce w tej grupie, a tuż za nią uplasowała się Walia. Trzecie miejsce zajęła natomiast Słowacja, która później triumfowała w barażach, a na Mistrzostwach Europy w 2021 roku zagra w jednej grupie z Polską. 

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2020 (2021) - eliminacje cz. II

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa F

Hiszpania i Szwecja awansowały na Mistrzostwa Europy - ta grupa zakończyła się więc bez większych zaskoczeń. Co ciekawe, obie te reprezentacje ponownie zmierzą się w finałach - trafiły do tej samej grupy, co Polska i Słowacja. Wydaje się, że również będą w niej faworytami. 

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa G

TDo tej grupy trafiła Polska i dość pewnie wywalczyła sobie awans na turniej finałowy. Podopieczni Jerzego Brzęczka zajęli pierwsze miejsce, wyprzedzając Austrię. Macedonia Północna zajęła trzecie miejsce, ale odpadła w barażach i ostatecznie nie pojedzie na Euro. Polacy zgromadzili 25 punktów, a Robert Lewandowski zdobył 6 goli - to o połowę mniej niż lider tej klasyfikacji, Harry Kane. 

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa H

O awans w tej grupie prawie do samego końca walczyły trzy drużyny: Turcja, Islandia i Francja, która była oczywiście zdecydowanym faworytem. Koniec końców dwa pierwsze miejsca przypadły Francuzom i Turkom - Islandia nie poradziła sobie później w barażach i zabraknie jej w turnieju finałowym. 

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa I

Belgia i Rosja nie dały większych szans swoim rywalom i bardzo pewnie wywalczyły sobie awans na Euro. Szkoci mieli dobrą końcówkę, ale to nie wystarczyło, aby zająć drugie miejsce. Tą reprezentację zobaczymy mimo wszystko w turnieju finałowym - w finale barażów reprezentacja Szkocji pokonała Serbię i wywalczyła upragniony awans po serii rzutów karnych.

Eliminacje Euro 2020 (2021) - grupa J

Włochy były absolutnie poza zasięgiem pozostałych uczestników tej grupy. Walka toczyła się więc o drugie miejsce, a tę wygrała Finlandia. Okazało się więc, że na Euro w 2021 roku zabraknie Greków. 

Mecze Polski Euro 2020

Nadchodzi długo wyczekiwane Euro 2020 (2021). Polska wraz z 23 innymi krajami stanie do walki o tytuł najlepszej reprezentacji w Europie. Od połowy czerwca wszyscy kibice będą mogli śledzić najważniejszą imprezę piłkarską tego roku. A kiedy obejrzymy mecze Polski? Euro 2020 (2021) potrwa dokładnie miesiąc. Przyjrzyjmy się więc terminarzowi tego turnieju. Z kim zagrają nasi reprezentanci, gdzie, a także jakie szanse ma Polska? Euro 2020 (2021) na pewno zweryfikuje siłę naszej drużyny narodowej.

Euro 2020 (2021) Polska

Zbliżające się mistrzostwa Europy będą zupełnie inne, niż wszystkie poprzednie imprezy. Przede wszystkim odświeżona została formuła mistrzostw. Po raz pierwszy zamiast 16 zespołów, na turnieju zobaczymy reprezentantów 24 państw. Zatem na Euro 2020 (2021) Polska, jak i wszystkie inne kraje zagrają w nieco inaczej zorganizowanym turnieju. Do fazy pucharowej awansują oczywiście po dwie najlepsze ekipy, ale także cztery drużyny z 3 miejsca. Na co mogą liczyć kibice reprezentacji Polski? Euro 2020 (2021) przyniesie sukces czy okaże się porażką?

Polska Euro 2020 (2021)

Jak do tej pory radziła sobie Polska? Euro 2020 (2021) to czwarte z rzędu mistrzostwa, na których zagrają nasi reprezentanci. Najlepszy wynik, jaki udało się osiągnąć, to ćwierćfinał na poprzednich mistrzostwach. Czy na Euro 2020 (2021) Polska może powtórzyć ten sukces? 


W najnowszym rankingu FIFA, Polacy zajmują 22 miejsce. Jeżeli chodzi o przewidywania bukmacherów, to na Euro 2020 (2021) Polska ma bardzo małe szanse na powtórkę z Euro 2016. Według analityków powinniśmy wyjść z grupy i zagrać w ⅛ finału. Za każdą złotówkę postawioną na to, że Polacy wygrają mistrzostwa, firmy bukmacherskie płacą 75 zł. Kiedy zobaczymy mecze Polski? Euro 2020 (2021) dostarczy polskim kibicom wiele emocji w przynajmniej trzech spotkaniach fazy grupowej z udziałem naszej kadry. Z kim więc zagramy?

Mecze Polski Euro 2020 (2021)

Jeśli chodzi o konkrety, a więc mecze Polski na Euro 2020 (2021), to czekają na nas trzej bardzo wymagający rywale. W grupie E, obok naszej reprezentacji znalazła się Słowacja, Szwecja oraz Hiszpania. Wszystkie ekipy znajdują się wśród 30 najlepszych ekip w rankingu FIFA.


Pierwsze spotkanie na Euro 2020 (2021) Polska rozegra 14 czerwca, z teoretycznie najsłabszą drużyną grupy - Słowacją. W kadrze naszych przeciwników znaleźli się chociażby Marek Hamsik, Ondrej Duda, Milan Skrinar czy Stanislaw Lobotka, a więc piłkarze, którzy wyróżniają się w najlepszych europejskich ligach. 


Polska na Euro 2020 (2021) - z kim jeszcze zagramy?

Najwyżej sklasyfikowana jest oczywiście Hiszpania. Zagramy z nimi 19 czerwca. Byli mistrzowie świata i Europy to nasz drugi rywal na Euro 2020 (2021). Polska na pewno będzie walczyć do końca, jednakże znając klasę przeciwników, to chociażby zdobycie jednego punktu będzie odebrane jako sukces.


Na sam koniec pozostaną Szwedzi, z którymi najprawdopodobniej stoczymy bój o drugie miejsce w grupie. Polska na Euro 2020 (2021) będzie musiała stawić czoło chociażby Zlatanowi Ibrahimoviciowi, powracającemu do reprezentacji po dłuższej przerwie. Niewątpliwie będzie to bardzo wyrównany i emocjonujący pojedynek, a zobaczymy go 23 czerwca.