Wiadomości - Mistrzostwa Świata 2022 Katar

Historia MUNDIALU. MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIGUŁCE

Czym są Mistrzostwa Świata, czyli najważniejsze rozgrywki w piłce nożnej

Mundial jest zdecydowanie największą i najważniejszą piłkarską imprezą na świecie. Jego pierwsza edycja miała miejsce już w 1930 roku. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez FIFA, która powstała 26 lat wcześniej. Ówczesnym prezydentem federacji był Francuz, Jules Rimet, uznawany za ojca tych rozgrywek.

Na imprezach takich jak Mistrzostwa Świata terminarz składa się z 64 meczów. 32 drużyny, które dostały się do finałów są na początku przydzielane do 8 grup po 4 reprezentacje w każdej. Tylko 2 drużyny z każdej grupy awansują później do fazy play-off, która zaczyna się od ⅛ finału. Od tego momentu tylko ta kadra, która wygra wszystkie pozostałe mecze będzie miała tę radość cieszyć się najważniejszym dla piłkarza trofeum, jakim jest puchar Mistrzostw Świata.

Pierwsze kroki piłki reprezentacyjnej

Pierwszy oficjalny mecz reprezentacyjny odbył się na długo przed inauguracyjną edycją Mundialu. W 1872 roku Anglia zmierzyła się ze Szkocją, a mecze piłki nożnej rzadko były rozgrywane poza Wyspami Brytyjskimi. Było to oczywiście spotkanie towarzyskie, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Historycznemu wydarzeniu przyglądało się 4000 widzów.

Przez kolejnych 30 lat piłka nożna znacznie zyskała na popularności. Zaczęło powstawać wiele federacji piłkarskich na terenie całego świata. Pierwszy oficjalny mecz poza Wielką Brytanią odbył się w Montevideo, w 1902 roku. Rywalami byli wtedy Urugwaj i Argentyna.

Pierwsza próba zorganizowania międzynarodowego turnieju na poziomie reprezentacji miała miejsce w 1906 roku w Szwajcarii. Jednak okazało się, że na takie przedsięwzięcie jest jeszcze za wcześnie, a cała idea zakończyła się fiaskiem.

W 1914 roku FIFA zgodziła się, aby turniej olimpijski został nazwany mistrzostwami świata w piłce nożnej dla amatorów i wzięła odpowiedzialność za organizację tej imprezy. Tym samym, w 1920 roku w Antwerpii odbył się pierwszy międzynarodowy turniej wygrany przez Belgów, czyli gospodarzy. W 1924 i 1928 zwyciężał natomiast Urugwaj.

Piłka nożna miała zostać usunięta z programu Igrzysk Olimpijskich, które miały się odbyć w 1932 roku. Wszystko przez to, że te dyscyplina nie cieszyła się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych.

Mundial czas zacząć - pierwsze Mistrzostwa Świata

FIFA postanowiła więc zorganizować własne rozgrywki międzynarodowe. Pierwszy Mundial w 1930 miał zostać zorganizowany w Urugwaju - kraj tego roku obchodził 100. rocznicę niepodległości, a ponadto jego reprezentanci wygra 2 ostatnie turnieje olimpijskie.

Podróż za ocean okazała się być jednak problemem dla reprezentacji europejskich. Trudno było otrzymać deklarację, że któraś z federacji wyśle swoich piłkarzy na imprezę. Jednak dzięki inicjatywie Julesa Rimeta udało się przekonać Belgię, Francję, Jugosławię, Rumunię i Węgry. Na pierwszym Mundialu łącznie wzięło udział 13 drużyn, a zwycięzcą okazali się gospodarze, czyli Urugwaj. Mistrzostwa Świata mecze zaczęły więc rozgrywać w Ameryce Południowej.

Pierwsze dwa mecze Mistrzostw Świata odbyły się jednocześnie. Francja pokonała wtedy Meksyk 4:1, a pierwszą bramkę w historii tych rozgrywek strzelił zawodnik „Trójkolorowych” - Lucien Laurent. W międzyczasie Stany Zjednoczone ograły Belgię 3:0. Finał tej edycji pomiędzy Urugwajem a Argentyną w Montevideo obejrzało aż 93 tysiące widzów.

Po 4 latach turniej odbył się ponownie, tym razem w Europie, a dokładniej we Włoszech. Na imprezie zabrakło jednak reprezentacji Urugwaju, Boliwii i Paragwaju, przez co Argentyna i Brazylia jako przedstawiciele Ameryki Południowej awansowali bez kwalifikacji. Turniej ponownie został wygrany przez gospodarzy. Włosi w finale pokonali Czechosłowację 2:1. Na Mistrzostwach Świata w 1934 wystąpiła również reprezentacja Egiptu - pierwsza afrykańska drużyna biorąca udział w tych rozgrywkach.

Na kolejnym turnieju zadebiutowała reprezentacja Polski, a jej reprezentant, Ernest Wilimowski zapisał się na nim wielkimi zgłoskami. Stało się to w przegranym wynikiem 6:5 z Brazylią. Napastnik „Biało-Czerwonych” jest pierwszym w historii piłkarzem, który w jednym meczu Mistrzostw Świata zdobył aż 4 gole. Tę edycję Mundialu, który był rozgrywany we Francji ponownie wygrali Włosi broniąc tytuł sprzed 4 lat. Aby to osiągnąć w finale musieli pokonać reprezentację Węgier.

II wojna światowa zahamowała nie tylko krajowe rozgrywki klubowe. Konflikt odbił się również na Mistrzostwach Świata, które w latach 1942 i 1946 nie zostały zorganizowane z powodu działań wojennych.

Powojenna reaktywacja, rozwój piłki nożnej i pamiętne turnieje

Kolejny Mundial odbył się więc w roku 1950 w Brazylii. Wtedy po raz pierwszy w rozgrywkach zagrała reprezentacja Anglii, która wycofała się z FIFA 30 lat wcześniej. Tytuł mistrza świata wrócił jednak w posiadanie drużyny z Ameryki Południowej - w finale reprezentacja Urugwaju pokonała gospodarzy 2:1. To spotkanie oglądała rekordowa ilość około 200 tysięcy widzów.

Kolejną edycję Mundialu, który był rozgrywany w Szwajcarii wygrali Niemcy, którzy w finale pokonali Węgrów. Dla przegranych w tym spotkaniu bramkę strzelił legendarny Ferenc Puskas, którego imieniem nazwano nagrodę za najpiękniejszą bramkę roku - wyróżnienie to jest przyznawane do dziś. Mistrzostwa w 1954 roku były również pierwszymi transmitowanymi w telewizji. Padł na nich również rekord strzelonych goli w jednym meczu - ćwierćfinał pomiędzy Szwajcarią a Austrią zakończył się wynikiem 7:5.

Na dwóch następnych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w latach 1958 i 1962 triumfowała reprezentacja Brazylii. „Canarinhos” najpierw pokonali w finale gospodarzy ze Szwecji, a dwie bramki zdobył legendarny Pele. Natomiast po 4 latach w ostatnim meczu udało się pokonać Czechosłowację.

Mundial w 1966 roku był imprezą, którą Anglicy do dziś wspominają z wyjątkową dumą. Właśnie wtedy, jako gospodarze turnieju, wygrali go po raz pierwszy i ostatni w swojej historii. Pamiętnym wydarzeniem było skradzenie pucharu podczas przygotowań. Tydzień później odnalazł je policyjny pies o imieniu Pickles. Te Mistrzostwa Świata były również pierwszymi które zaprezentowały oficjalne logo i maskotkę. Wtedy Korea Północna jako pierwszy zespół z Azji awansował do ćwierćfinału, a królem strzelców z 9 trafieniami na koncie został Eusebio, którego Portugalia debiutowała na tych rozgrywkach. Anglik Sir Geoff Hurst do dziś jest jedynym piłkarzem, który zdobył hat-tricka w finale.

Turniej z 1970 roku pamiętany jest głównie z powodu meczu półfinałowego pomiędzy Włochami a Niemcami. W tym spotkaniu padło aż 5 goli w dogrywce, a po wykorzystaniu przez drużynę niemiecką wszystkich zmian, Franz Beckenbauer musiał kontynuować grę ze złamaną ręką. Ostatecznie Mundial został wygrany przez Brazylię, która pokonała Italię w finale 4:1.

Reprezentacja Holandii w swojej historii aż 3 razy awansowała do finału Mistrzostw Świata, ale wszystkie z tych meczów przegrała. Początek tej passy miał miejsce w 1974 roku, kiedy w ostatnim meczu ulegli Niemcom. Jednak najważniejszym faktem związanym z tą edycją Mundialu jest zdobycie 3. miejsca przez reprezentację Polski prowadzoną przez Kazimierza Górskiego. Był to pierwszy tak ogromny sukces naszej reprezentacji. Ten wyczyn udało się powtórzyć jeszcze raz - w 1982 roku w Hiszpanii, kiedy selekcjonerem „Biało-Czerwonych” był Antoni Piechniczek.

Natomiast w roku 1978 pierwsze Mistrzostwo Świata wywalczyła reprezentacja Argentyny, której największą gwiazdą był Mario Kempes. Właśnie ten zawodnik w finale przeciwko Holendrom strzelił 2 bramki, które zdecydowały o ostatecznym triumfie „Albicelestes”.  

Z reprezentacją Argentyny z tamtych lat bardziej kojarzy się oczywiście Diego Armando Maradona, który był kluczową postacią w wygraniu przez tę drużynę Mundialu w 1986 roku. Mistrzostwa rozgrywane w Meksyku były imprezą, na której narodziła się popularna kibicowska celebracja zwana „meksykańską falą”. Po zakończeniu finału „Boski Diego” został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju, za to królem strzelców był Anglik - Gary Lineker z 6 trafieniami.

Podczas kolejnej edycji Argentyna ponownie awansowała do finału. Mistrzostwa Świata statystyki mają jednak bezlitosne - najczęściej wygrywała reprezentacja z kontynentu, na którym rozgrywana jest impreza. Tak było i tym razem, a w finale we Włoszech „Albicelestes” zostali pokonani przez Niemców.

Do roku 1994 w każdym finale rozgrywek, jakimi były Mistrzostwa Świata wyniki były bramkowe. Jednak tym razem najważniejszy mecz pomiędzy Brazylią a Włochami zakończył się bezbramkowym remisem, a o zwycięstwie zadecydowała seria rzutów karnych, w której triumfowała drużyna z Ameryki Południowej. Jedenastkę, która mogła dać Włochom szansę na zwycięstwo spektakularnie zmarnował wtedy Roberto Baggio. Ten moment stał się symbolem całych Mistrzostw.

Kilku ostatnich mistrzów - Mundial w XXI wieku

W 1998 roku, jako gospodarz turnieju, sukces odniosła Francja, która pokonała w finale silną Brazylię aż 3:0. Jednak to „Canarinhos” mieli wtedy passę 3 finałów z rzędu, z czego 2 z nich wygrali. Stało się to 4 lata wcześniej, po wspomnianym finale z Włochami oraz w 2002 roku, gdy Mundial był rozgrywany w Korei Południowej i Japonii. Brazylia złożona z takich gwiazd jak: Roberto Carlos, Ronaldinho, Cafu, Ronaldo czy Rivaldo przeszła przez ten turniej bez żadnej polemiki eliminując po drodze kolejnych rywali. W finale z Niemcami podopieczni Scolariego wygrali wtedy 2:0.

Finał z roku 2006 już do końca świata będzie kojarzył się z jednym incydentem - uderzeniem Marco Materazziego głową przez Zinedine’a Zidane’a. Kapitan Francji strzelił w tym meczu bramkę, ale w pamięć zapadła wszystkim właśnie ta przykra sytuacja. Zizou został ukarany czerwoną kartką, a co najgorsze, był to jego ostatni mecz w karierze. Legendarny pomocnik swoim zachowaniem zaprzepaścił szansę „Trójkolorowych” na ostateczny triumf. Włosi zwyciężyli wtedy po serii rzutów karnych.

Rok 2010 to złoty okres reprezentacji Hiszpanii, która od 2008 do 2012 wygrała 3 wielkie turnieje z rzędu. Podopieczni Vicente del Bosque na Mundialu w Republice Południowej Afryki przegrali tylko swój pierwszy mecz w fazie grupowej ze Szwajcarią, by wszystkie kolejne, wraz z finałem przeciwko Holandii, wygrać. Historyczną dla wszystkich Hiszpanów bramkę w dogrywce zdobył wtedy Andres Iniesta. Wychowanek Barcelony zasłynął tym, że najważniejszego w swoim życiu gola zadedykował zmarłemu koledze, kapitanowi Espanyolu - Daniemu Jarque.

Na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku zasłużonymi zwycięzcami okazali się Niemcy. Podopieczni Joachima Loewa zasłynęli na tej imprezie historyczną wygraną w półfinale z Brazylią. Zespół z Europy pokonał wtedy swoich rywali, gospodarzy turnieju, aż 7:1. W finale zmierzyli się z inną, na papierze wyraźnie słabszą, reprezentacją Argentyny. Jednak z „Albicelestes” mieli już o wiele większe problemy. Decydujący gol Mario Goetze padł dopiero w dogrywce, a gdyby nie porażająca nieskuteczność Gonzalo Higuaina i Rodrigo Palacio, Argentyńczycy mogli wygrać ten Mundial.

W 2018 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Rosji, a ich triumfatorem, po 20 latach oczekiwania, została Francja prowadzona przez Didiera Deschampsa. „Trójkolorowi” byli zdecydowanie najlepszą drużyną na tym turnieju, a w finale nie dali szans niezwykle ambitnym Chorwatom, którzy swoją postawą, determinacją i umiejętnościami zaskoczyli kibiców piłkarskich na całym świecie. Najlepszym piłkarzem tego Mundialu został wybrany Luka Modrić - chorwacki pomocnik Realu Madryt.

Terminarz - Mistrzostwa Świata 2022 Katar

STS
1504 PLN

Oferta powitalna 1504 PLN złożona z aż trzech bonusów! 235 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 20 PLN za darmo i 2100 PLN od drugiej wpłaty

Superbet
1534 PLN

Zwrot do 1300 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 34 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Fuksiarz
500 PLN

Cashback 500zł bez obrotu na start, a potem cashback od każdego kuponu. Kod promocyjny MECZYKI

Historia MUNDIALU. MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIGUŁCE

Czym są Mistrzostwa Świata, czyli najważniejsze rozgrywki w piłce nożnej

Mundial jest zdecydowanie największą i najważniejszą piłkarską imprezą na świecie. Jego pierwsza edycja miała miejsce już w 1930 roku. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez FIFA, która powstała 26 lat wcześniej. Ówczesnym prezydentem federacji był Francuz, Jules Rimet, uznawany za ojca tych rozgrywek.

Na imprezach takich jak Mistrzostwa Świata terminarz składa się z 64 meczów. 32 drużyny, które dostały się do finałów są na początku przydzielane do 8 grup po 4 reprezentacje w każdej. Tylko 2 drużyny z każdej grupy awansują później do fazy play-off, która zaczyna się od ⅛ finału. Od tego momentu tylko ta kadra, która wygra wszystkie pozostałe mecze będzie miała tę radość cieszyć się najważniejszym dla piłkarza trofeum, jakim jest puchar Mistrzostw Świata.

Pierwsze kroki piłki reprezentacyjnej

Pierwszy oficjalny mecz reprezentacyjny odbył się na długo przed inauguracyjną edycją Mundialu. W 1872 roku Anglia zmierzyła się ze Szkocją, a mecze piłki nożnej rzadko były rozgrywane poza Wyspami Brytyjskimi. Było to oczywiście spotkanie towarzyskie, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Historycznemu wydarzeniu przyglądało się 4000 widzów.

Przez kolejnych 30 lat piłka nożna znacznie zyskała na popularności. Zaczęło powstawać wiele federacji piłkarskich na terenie całego świata. Pierwszy oficjalny mecz poza Wielką Brytanią odbył się w Montevideo, w 1902 roku. Rywalami byli wtedy Urugwaj i Argentyna.

Pierwsza próba zorganizowania międzynarodowego turnieju na poziomie reprezentacji miała miejsce w 1906 roku w Szwajcarii. Jednak okazało się, że na takie przedsięwzięcie jest jeszcze za wcześnie, a cała idea zakończyła się fiaskiem.

W 1914 roku FIFA zgodziła się, aby turniej olimpijski został nazwany mistrzostwami świata w piłce nożnej dla amatorów i wzięła odpowiedzialność za organizację tej imprezy. Tym samym, w 1920 roku w Antwerpii odbył się pierwszy międzynarodowy turniej wygrany przez Belgów, czyli gospodarzy. W 1924 i 1928 zwyciężał natomiast Urugwaj.

Piłka nożna miała zostać usunięta z programu Igrzysk Olimpijskich, które miały się odbyć w 1932 roku. Wszystko przez to, że te dyscyplina nie cieszyła się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych.

Mundial czas zacząć - pierwsze Mistrzostwa Świata

FIFA postanowiła więc zorganizować własne rozgrywki międzynarodowe. Pierwszy Mundial w 1930 miał zostać zorganizowany w Urugwaju - kraj tego roku obchodził 100. rocznicę niepodległości, a ponadto jego reprezentanci wygra 2 ostatnie turnieje olimpijskie.

Podróż za ocean okazała się być jednak problemem dla reprezentacji europejskich. Trudno było otrzymać deklarację, że któraś z federacji wyśle swoich piłkarzy na imprezę. Jednak dzięki inicjatywie Julesa Rimeta udało się przekonać Belgię, Francję, Jugosławię, Rumunię i Węgry. Na pierwszym Mundialu łącznie wzięło udział 13 drużyn, a zwycięzcą okazali się gospodarze, czyli Urugwaj. Mistrzostwa Świata mecze zaczęły więc rozgrywać w Ameryce Południowej.

Pierwsze dwa mecze Mistrzostw Świata odbyły się jednocześnie. Francja pokonała wtedy Meksyk 4:1, a pierwszą bramkę w historii tych rozgrywek strzelił zawodnik „Trójkolorowych” - Lucien Laurent. W międzyczasie Stany Zjednoczone ograły Belgię 3:0. Finał tej edycji pomiędzy Urugwajem a Argentyną w Montevideo obejrzało aż 93 tysiące widzów.

Po 4 latach turniej odbył się ponownie, tym razem w Europie, a dokładniej we Włoszech. Na imprezie zabrakło jednak reprezentacji Urugwaju, Boliwii i Paragwaju, przez co Argentyna i Brazylia jako przedstawiciele Ameryki Południowej awansowali bez kwalifikacji. Turniej ponownie został wygrany przez gospodarzy. Włosi w finale pokonali Czechosłowację 2:1. Na Mistrzostwach Świata w 1934 wystąpiła również reprezentacja Egiptu - pierwsza afrykańska drużyna biorąca udział w tych rozgrywkach.

Na kolejnym turnieju zadebiutowała reprezentacja Polski, a jej reprezentant, Ernest Wilimowski zapisał się na nim wielkimi zgłoskami. Stało się to w przegranym wynikiem 6:5 z Brazylią. Napastnik „Biało-Czerwonych” jest pierwszym w historii piłkarzem, który w jednym meczu Mistrzostw Świata zdobył aż 4 gole. Tę edycję Mundialu, który był rozgrywany we Francji ponownie wygrali Włosi broniąc tytuł sprzed 4 lat. Aby to osiągnąć w finale musieli pokonać reprezentację Węgier.

II wojna światowa zahamowała nie tylko krajowe rozgrywki klubowe. Konflikt odbił się również na Mistrzostwach Świata, które w latach 1942 i 1946 nie zostały zorganizowane z powodu działań wojennych.

Powojenna reaktywacja, rozwój piłki nożnej i pamiętne turnieje

Kolejny Mundial odbył się więc w roku 1950 w Brazylii. Wtedy po raz pierwszy w rozgrywkach zagrała reprezentacja Anglii, która wycofała się z FIFA 30 lat wcześniej. Tytuł mistrza świata wrócił jednak w posiadanie drużyny z Ameryki Południowej - w finale reprezentacja Urugwaju pokonała gospodarzy 2:1. To spotkanie oglądała rekordowa ilość około 200 tysięcy widzów.

Kolejną edycję Mundialu, który był rozgrywany w Szwajcarii wygrali Niemcy, którzy w finale pokonali Węgrów. Dla przegranych w tym spotkaniu bramkę strzelił legendarny Ferenc Puskas, którego imieniem nazwano nagrodę za najpiękniejszą bramkę roku - wyróżnienie to jest przyznawane do dziś. Mistrzostwa w 1954 roku były również pierwszymi transmitowanymi w telewizji. Padł na nich również rekord strzelonych goli w jednym meczu - ćwierćfinał pomiędzy Szwajcarią a Austrią zakończył się wynikiem 7:5.

Na dwóch następnych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w latach 1958 i 1962 triumfowała reprezentacja Brazylii. „Canarinhos” najpierw pokonali w finale gospodarzy ze Szwecji, a dwie bramki zdobył legendarny Pele. Natomiast po 4 latach w ostatnim meczu udało się pokonać Czechosłowację.

Mundial w 1966 roku był imprezą, którą Anglicy do dziś wspominają z wyjątkową dumą. Właśnie wtedy, jako gospodarze turnieju, wygrali go po raz pierwszy i ostatni w swojej historii. Pamiętnym wydarzeniem było skradzenie pucharu podczas przygotowań. Tydzień później odnalazł je policyjny pies o imieniu Pickles. Te Mistrzostwa Świata były również pierwszymi które zaprezentowały oficjalne logo i maskotkę. Wtedy Korea Północna jako pierwszy zespół z Azji awansował do ćwierćfinału, a królem strzelców z 9 trafieniami na koncie został Eusebio, którego Portugalia debiutowała na tych rozgrywkach. Anglik Sir Geoff Hurst do dziś jest jedynym piłkarzem, który zdobył hat-tricka w finale.

Turniej z 1970 roku pamiętany jest głównie z powodu meczu półfinałowego pomiędzy Włochami a Niemcami. W tym spotkaniu padło aż 5 goli w dogrywce, a po wykorzystaniu przez drużynę niemiecką wszystkich zmian, Franz Beckenbauer musiał kontynuować grę ze złamaną ręką. Ostatecznie Mundial został wygrany przez Brazylię, która pokonała Italię w finale 4:1.

Reprezentacja Holandii w swojej historii aż 3 razy awansowała do finału Mistrzostw Świata, ale wszystkie z tych meczów przegrała. Początek tej passy miał miejsce w 1974 roku, kiedy w ostatnim meczu ulegli Niemcom. Jednak najważniejszym faktem związanym z tą edycją Mundialu jest zdobycie 3. miejsca przez reprezentację Polski prowadzoną przez Kazimierza Górskiego. Był to pierwszy tak ogromny sukces naszej reprezentacji. Ten wyczyn udało się powtórzyć jeszcze raz - w 1982 roku w Hiszpanii, kiedy selekcjonerem „Biało-Czerwonych” był Antoni Piechniczek.

Natomiast w roku 1978 pierwsze Mistrzostwo Świata wywalczyła reprezentacja Argentyny, której największą gwiazdą był Mario Kempes. Właśnie ten zawodnik w finale przeciwko Holendrom strzelił 2 bramki, które zdecydowały o ostatecznym triumfie „Albicelestes”.  

Z reprezentacją Argentyny z tamtych lat bardziej kojarzy się oczywiście Diego Armando Maradona, który był kluczową postacią w wygraniu przez tę drużynę Mundialu w 1986 roku. Mistrzostwa rozgrywane w Meksyku były imprezą, na której narodziła się popularna kibicowska celebracja zwana „meksykańską falą”. Po zakończeniu finału „Boski Diego” został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju, za to królem strzelców był Anglik - Gary Lineker z 6 trafieniami.

Podczas kolejnej edycji Argentyna ponownie awansowała do finału. Mistrzostwa Świata statystyki mają jednak bezlitosne - najczęściej wygrywała reprezentacja z kontynentu, na którym rozgrywana jest impreza. Tak było i tym razem, a w finale we Włoszech „Albicelestes” zostali pokonani przez Niemców.

Do roku 1994 w każdym finale rozgrywek, jakimi były Mistrzostwa Świata wyniki były bramkowe. Jednak tym razem najważniejszy mecz pomiędzy Brazylią a Włochami zakończył się bezbramkowym remisem, a o zwycięstwie zadecydowała seria rzutów karnych, w której triumfowała drużyna z Ameryki Południowej. Jedenastkę, która mogła dać Włochom szansę na zwycięstwo spektakularnie zmarnował wtedy Roberto Baggio. Ten moment stał się symbolem całych Mistrzostw.

Kilku ostatnich mistrzów - Mundial w XXI wieku

W 1998 roku, jako gospodarz turnieju, sukces odniosła Francja, która pokonała w finale silną Brazylię aż 3:0. Jednak to „Canarinhos” mieli wtedy passę 3 finałów z rzędu, z czego 2 z nich wygrali. Stało się to 4 lata wcześniej, po wspomnianym finale z Włochami oraz w 2002 roku, gdy Mundial był rozgrywany w Korei Południowej i Japonii. Brazylia złożona z takich gwiazd jak: Roberto Carlos, Ronaldinho, Cafu, Ronaldo czy Rivaldo przeszła przez ten turniej bez żadnej polemiki eliminując po drodze kolejnych rywali. W finale z Niemcami podopieczni Scolariego wygrali wtedy 2:0.

Finał z roku 2006 już do końca świata będzie kojarzył się z jednym incydentem - uderzeniem Marco Materazziego głową przez Zinedine’a Zidane’a. Kapitan Francji strzelił w tym meczu bramkę, ale w pamięć zapadła wszystkim właśnie ta przykra sytuacja. Zizou został ukarany czerwoną kartką, a co najgorsze, był to jego ostatni mecz w karierze. Legendarny pomocnik swoim zachowaniem zaprzepaścił szansę „Trójkolorowych” na ostateczny triumf. Włosi zwyciężyli wtedy po serii rzutów karnych.

Rok 2010 to złoty okres reprezentacji Hiszpanii, która od 2008 do 2012 wygrała 3 wielkie turnieje z rzędu. Podopieczni Vicente del Bosque na Mundialu w Republice Południowej Afryki przegrali tylko swój pierwszy mecz w fazie grupowej ze Szwajcarią, by wszystkie kolejne, wraz z finałem przeciwko Holandii, wygrać. Historyczną dla wszystkich Hiszpanów bramkę w dogrywce zdobył wtedy Andres Iniesta. Wychowanek Barcelony zasłynął tym, że najważniejszego w swoim życiu gola zadedykował zmarłemu koledze, kapitanowi Espanyolu - Daniemu Jarque.

Na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku zasłużonymi zwycięzcami okazali się Niemcy. Podopieczni Joachima Loewa zasłynęli na tej imprezie historyczną wygraną w półfinale z Brazylią. Zespół z Europy pokonał wtedy swoich rywali, gospodarzy turnieju, aż 7:1. W finale zmierzyli się z inną, na papierze wyraźnie słabszą, reprezentacją Argentyny. Jednak z „Albicelestes” mieli już o wiele większe problemy. Decydujący gol Mario Goetze padł dopiero w dogrywce, a gdyby nie porażająca nieskuteczność Gonzalo Higuaina i Rodrigo Palacio, Argentyńczycy mogli wygrać ten Mundial.

W 2018 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Rosji, a ich triumfatorem, po 20 latach oczekiwania, została Francja prowadzona przez Didiera Deschampsa. „Trójkolorowi” byli zdecydowanie najlepszą drużyną na tym turnieju, a w finale nie dali szans niezwykle ambitnym Chorwatom, którzy swoją postawą, determinacją i umiejętnościami zaskoczyli kibiców piłkarskich na całym świecie. Najlepszym piłkarzem tego Mundialu został wybrany Luka Modrić - chorwacki pomocnik Realu Madryt.

STS
1504 PLN

Oferta powitalna 1504 PLN złożona z aż trzech bonusów! 235 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2720 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 20 PLN za darmo i 2100 PLN od drugiej wpłaty

Superbet
1534 PLN

Zwrot do 1300 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 34 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Fuksiarz
500 PLN

Cashback 500zł bez obrotu na start, a potem cashback od każdego kuponu. Kod promocyjny MECZYKI

Mistrzostwa Świata 2022 - kiedy?

Mistrzostwa Świata 2022 - kiedy?

Mistrzostwa Świata 2022 przejdą do historii co najmniej z trzech powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że będzie to ostatnia tego typu impreza, w której wystąpią trzydzieści dwie drużyny. Od 2026 roku, kiedy to odbędą się MŚ w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku, liczba ekip wzrośnie do czterdziestu ośmiu. Drugi to miejsce rozgrywania mistrzostw - odbędą się one w Katarze, czyli państwie islamskim. Trzecim powodem jest termin. Na kiedy dokładnie zaplanowano Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze?

Mundial na Bliskim Wschodzie odbędzie się w okresie jesienno-zimowym, a nie jak do tej pory miało to miejsce latem. Wpływ na to mają bardzo wysokie temperatury, które występują w Katarze na przełomie lipca i sierpnia - sięgają one nawet 45-50 stopnie Celsujsza. Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej rozpoczną się 21 listopada, a zakończą 18 grudnia. Faza grupowa potrwa do 2 grudnia. Dzień później zacznie się faza pucharowa - od 3 do 6 grudnia zostaną rozegrane mecze 1/8 finału, 9 i 10 grudnia ćwierćfinały, 13 i 15 grudnia półfinały. Mecz o trzecie miejsce zaplanowano na 17 grudnia, a wielki finał dzień później. W tym okresie temperatura powinna być bardziej przyjazna zarówno dla piłkarzy, jak i kibiców.

Z racji tego, że Mistrzostwa Świata w Katarze odbędą się w tak nietypowym terminie, zmianie będzie musiał ulec cały kalendarz rozgrywek ligowych w sezonie 2022/2023. Dużo wcześniej niż zazwyczaj rozpoczną się kwalifikacje do europejskich pucharów. Rundy wstępne zostały zaplanowane na końcówkę czerwca, a rundy eliminacyjne na pierwsze dni lipca. Z kolei faza grupowa będzie trwała od września do 2-3 listopada. Nie wiadomo jeszcze jak zostaną ułożone terminarze w poszczególnych ligach, szczególnie tych najpopularniejszych. Wielką niewiadomą będzie też forma poszczególnych zawodników.

Przyznanie organizacji Mistrzostw Świata 2022 Katarowi od początku budziło sporo kontrowersji. Głośno mówiło się o przekupstwie, którego na rzecz FIFY mieli dopuścić się szejkowie. Ostatecznie jednak nie zmieniono decyzji i turniej zgodnie z planem odbędzie się na Bliskim Wschodzie. Na przegranym polu o Mistrzostwa Świata 2022 pozostały takie kraje, jak: Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Japonia i Australia.

Mistrzostwa Świata Katar - kto wystąpi?

Tak jak wspominaliśmy Mistrzostwa Świata w Katarze będą ostatnią imprezą, na której zagrają trzydzieści dwie reprezentacje. Zostaną one podzielone na 8 cztero zespołowych grup. Jakie drużyny się w nich znajdą?

W chwili obecnej pewnym udziału na Mistrzostwach Świata 2022 w piłce nożnej może być Katar. Jako gospodarz mundialu ma on zagwarantowany start w tej imprezie, jednak mimo to bierze udział w eliminacjach. Wynika to z tego, że kwalifikacje do MŚ Katar 2022 są jednocześnie walką o miejsce w Pucharze Azji, który odbędzie się w 2023 roku. Z podobną sytuacją spotkaliśmy się już w 2010 roku, kiedy to ówczesny gospodarz mistrzostw - Republika Południowej Afryki - startował w eliminacjach aby wywalczyć sobie miejsce na kolejnym Pucharze Narodów Afryki.

O pozostałe trzydzieści jeden miejsc toczy się zacięta rywalizacja, która zakończy się w czerwcu 2022 roku. Na Mistrzostwa Świata 2022 awansuje:

 • 13 reprezentacji z Europy (dziesięciu zwycięzców grup i trzy drużyny z baraży)
 • 5 reprezentacji z Afryki (pięciu zwycięzców 3 rundy kwalifikacyjnej)
 • 4 reprezentacja z Ameryki Południowej (cztery najlepsze drużyny z eliminacji + jedna z 5 miejsca, która weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
 • 4 reprezentacje z Azji (mistrzowie i wicemistrzowie dwóch grup eliminacyjnych + zwycięzca dwumeczu pomiędzy drużynami z trzecich miejsc, który weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
 • 3 reprezentacje ze strefy CONCACAF (trzech zwycięzców rundy finałowej + jedna drużyna z czwartego miejsca, która weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
 • 2 reprezentacje, które wygrają baraże międzykontynentalne (weźmie w nich udział: jedna drużyna z Ameryki Południowej, jedna z Azji, jedna ze strefy CONCACAF i jedna z Oceanii)

Na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze powinny zakwalifikować się takie ekipy, jak: Brazylia, Argentyna, Włochy, Hiszpania, Belgia, Francja, Anglia, Dania czy Niemcy. Czy wśród tych drużyn znajdzie się Reprezentacja Polski?

Wszystko wskazuje na to, że podopieczni Paulo Sousy będą musieli powalczyć o drugie miejsce, dające udział w barażach. Bezpośrednimi rywalami Polaków są Albania i Węgry. Poza zasięgiem wydaje się być reprezentacja Anglii, która jest aktualnym liderem i głównym faworytem do bezpośredniego awansu na Mistrzostwa Świata w Katarze. Nie powtórzy się raczej sytuacji z poprzednich kwalifikacji, kiedy to Polska wygrała swoją grupę.

Mistrzostwa Świata 2022 Katar - stadiony

Mistrzostwa Świata 2022 odbędą się na ośmiu stadionach zlokalizowanych w miastach miastach. Obiekty te z dwóch powodów nie są zbyt znane fanom futbolu. Po pierwsze dlatego, że mało kto na co dzień śledzi rozgrywki ligowe w Katarze. Po drugie większość z nich zostanie wybudowana specjalnie na Mundial. Nawet te, które istniały przed wyborem Kataru na gospodarza MŚ 2022, zostały poddane gruntownej modernizacji i przebudowie. Wszystko po to, żeby odświeżyć ich wygląd i przygotować je do przyjęcia najlepszych światowych drużyn.

Szejkowie od samego początku nie żałowali dolarów i położyli mocny nacisk na wygląd katarskich stadionów. Mają one zachwycać widzów z całego świata nie tylko sferą wizualną, ale też funkcjonalną. Wszystkie obiekty, na których zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w Katarze będą wyposażone w klimatyzację, co znacząco poprawi komfort oglądania spotkań. Warto zaznaczyć, że część obiektów zostanie całkowicie rozebranych po skończonym Mundialu lub ich pojemność zostanie zmniejszona.

Lista stadionów, na których odbędą się Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze przedstawia się następująco:

Lusail Stadium - nowo powstały obiekt w mieście Lusajl. Jego budowa rozpoczęła się w 2017 roku, a otwarcie zaplanowano na grudzień 2021 roku. Będzie to największy stadion podczas MŚ 2022 w Katarze - jego pojemność wyniesie 86 000. Odbędzie się tutaj sześć spotkań fazy grupowej, jedno spotkanie 1/8 finału, jedno spotkanie ćwierćfinałowej, jedno spotkanie półfinałowe i finał Mistrzostw Świata 2022.

 • Al Bayt Stadium - kolejny stadion, który jest budowany specjalnie na potrzeby Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej. Zlokalizowany będzie w miejscowości Al-Chaur, tuż w pobliżu Zatoki Perskiej. Swoim wyglądem ma nawiązywać do muszli. Na jego trybunach będzie mogło zasiąść około 45 000 widzów. Zostanie tutaj rozegrany m.in.: mecz otwarcia, ćwierćfinał i półfinał.
 • Education City Stadium - obiekt mieszczący się w Ar-Rajjan (na przedmieściach Doha), oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Jego pojemność wynosi 45 350 widzów. Stadion ten powstał specjalnie na Mistrzostwa Świata 2022. Oprócz sześciu spotkań fazy grupowej, zostanie na nim rozegrany jeden mecz 1/8 finału oraz jeden ćwierćfinał.
 • Ahmed bin Ali Stadium - drugi obiekt zlokalizowany w Ar-Rajjan. Powstał w 2003 roku i do tej pory mogło na nim zasiadać ok 21 000 widzów. Przy okazji Mistrzostw Świata w Katarze obiekt został rozbudowany i w 2022 jego pojemność wzrośnie do 44 000 miejsc. Odbędzie się na nim m.in. jeden mecz 1/8 finału.
 • Khalifa International Stadium - trzeci stadion w mieście Ar-Rajjan. Powstał w 1976 roku i jest wielofunkcyjny. Na jego trybunach może zasiąść prawie 50 000 kibiców. Obiekt ten był parę razy przebudowywany, a przed Mistrzostwami Świata 2022 przeszedł gruntowne odświeżenie. To właśnie tutaj odbędzie się m.in. mecz o trzecie miejsce.
 • Al Janoub Stadium - nowo powstały obiekt w mieście Al-Wakra. Swoim kształtem ma przypominać dawną łódź rybacką. Podczas Mistrzostw Świata w Katarze będzie mógł pomieścić około 45 000 widzów, a po zakończeniu turnieju liczba ta zostanie zmniejszona o połowę. Odbędzie się tutaj m.in. jeden mecz 1/8 finału.
 • Al Thumama Stadium - kolejny nowo powstały obiekt. Jego budowa rozpoczęła się w 2016 roku, a koniec prac planowany jest w 2021 roku. Stadion znajduje się w Doha i będzie miał pojemność 40 000 miejsc. Zostaną tutaj rozegrane mecze 1/8 i 1/4 finału MŚ 2022 w Katarze.  
 • Ras Abu Aboud Stadium -  drugi obiekt zlokalizowany w Doha, który też powstaje specjalnie na Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej. Prace nad jego budową rozpoczęły się w 2018 roku. Docelowo jego dwupoziomowe, w pełni zadaszone trybuny mają pomieścić 40 000 widzów. Planowany jest tutaj m.in. jeden mecz 1/8 finału.

Na jakich stadionach zagrają poszczególne reprezentacje? Tego dowiemy się po zakończonych kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze oraz po przeprowadzeniu losowania fazy grupowej. 

Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej - ogólne zasady i główni faworyci

W fazie grupowej Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej wezmą udział trzydzieści dwie reprezentacje. Zostaną one podzielone na 8 cztero zespołowych grup. Każda ekipa rozegra po trzy spotkania. Do fazy pucharowej awansują drużyny z dwóch pierwszych miejsc. Zasady są więc identyczne, jak na ostatnich turniejach.

Następnie będziemy mieli do czynienia z fazą pucharową, w której przegrywająca drużyna kończy swój udział na Mistrzostwach Świata 2022. Najpierw odbędzie się osiem meczów 1/8 finału, następnie cztery ćwierćfinały, dwa mecze półfinałowe, mecz o trzecie miejsce oraz na samym końcu wielki finał MŚ 2022 w Katarze. Które reprezentacje mają największe szanse aby się tam znaleźć?

Do grona faworytów tradycyjnie można będzie zaliczyć: Anglię, Argentynę, Brazylię, Francję, Niemcy, Anglię czy Włochy. Tytułu mistrzowskiego będzie broniła reprezentacja “Trójkolorowych”, która zwyciężyła podczas Mundialu w Rosji rozgrywanego w 2018 roku. Francuzi pokonali wtedy w finale 4-2 Chorwatów. Do tej pory mistrzostwo świata w piłce nożnej dwa razy pod rząd udało się zdobyć zaledwie dwóm drużynom - Włochom (1934 i 1938) oraz Brazylijczykom (1958 i 1962).

Na ostatnim turnieju rozgrywanym w Azji (w 2002 roku w Korei i Japonii) najlepsza okazała się reprezentacja Brazylii. Czy podczas Mistrzostw Świata w Katarze będzie podobnie? Dowiemy się tego w niedzielę 18 grudnia 2022 roku.