MŚ 2022 - Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - Mundial w Katarze

Grupa A
# Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
1
Katar 0 0 0 0 0 0 0
  2
  Ekwador 0 0 0 0 0 0 0
   3
   Senegal 0 0 0 0 0 0 0
    4
    Holandia 0 0 0 0 0 0 0
     Następna runda
     Grupa B
     # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
     1
     Anglia 0 0 0 0 0 0 0
      2
      Iran 0 0 0 0 0 0 0
       3
       USA 0 0 0 0 0 0 0
        4
        Walia 0 0 0 0 0 0 0
         Następna runda
         Grupa C
         # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
         1
         Argentyna 0 0 0 0 0 0 0
          2
          Arabia Saudyjska 0 0 0 0 0 0 0
           3
           Meksyk 0 0 0 0 0 0 0
            4
            Polska 0 0 0 0 0 0 0
             Następna runda
             Grupa D
             # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
             1
             Francja 0 0 0 0 0 0 0
              2
              Australia 0 0 0 0 0 0 0
               3
               Dania 0 0 0 0 0 0 0
                4
                Tunezja 0 0 0 0 0 0 0
                 Następna runda
                 Grupa E
                 # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
                 1
                 Hiszpania 0 0 0 0 0 0 0
                  2
                  Kostaryka 0 0 0 0 0 0 0
                   3
                   Niemcy 0 0 0 0 0 0 0
                    4
                    Japonia 0 0 0 0 0 0 0
                     Następna runda
                     Grupa F
                     # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
                     1
                     Belgia 0 0 0 0 0 0 0
                      2
                      Kanada 0 0 0 0 0 0 0
                       3
                       Maroko 0 0 0 0 0 0 0
                        4
                        Chorwacja 0 0 0 0 0 0 0
                         Następna runda
                         Grupa G
                         # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
                         1
                         Brazylia 0 0 0 0 0 0 0
                          2
                          Serbia 0 0 0 0 0 0 0
                           3
                           Szwajcaria 0 0 0 0 0 0 0
                            4
                            Kamerun 0 0 0 0 0 0 0
                             Następna runda
                             Grupa H
                             # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
                             1
                             Portugalia 0 0 0 0 0 0 0
                              2
                              Ghana 0 0 0 0 0 0 0
                               3
                               Urugwaj 0 0 0 0 0 0 0
                                4
                                Korea Południowa 0 0 0 0 0 0 0
                                 Następna runda

                                 Wiadomości - Mistrzostwa Świata 2022 Katar

                                 Historia MUNDIALU. MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIGUŁCE

                                 Czym są Mistrzostwa Świata, czyli najważniejsze rozgrywki w piłce nożnej

                                 Mundial jest zdecydowanie największą i najważniejszą piłkarską imprezą na świecie. Jego pierwsza edycja miała miejsce już w 1930 roku. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez FIFA, która powstała 26 lat wcześniej. Ówczesnym prezydentem federacji był Francuz, Jules Rimet, uznawany za ojca tych rozgrywek.

                                 Na imprezach takich jak Mistrzostwa Świata terminarz składa się z 64 meczów. 32 drużyny, które dostały się do finałów są na początku przydzielane do 8 grup po 4 reprezentacje w każdej. Tylko 2 drużyny z każdej grupy awansują później do fazy play-off, która zaczyna się od ⅛ finału. Od tego momentu tylko ta kadra, która wygra wszystkie pozostałe mecze będzie miała tę radość cieszyć się najważniejszym dla piłkarza trofeum, jakim jest puchar Mistrzostw Świata.

                                 Pierwsze kroki piłki reprezentacyjnej

                                 Pierwszy oficjalny mecz reprezentacyjny odbył się na długo przed inauguracyjną edycją Mundialu. W 1872 roku Anglia zmierzyła się ze Szkocją, a mecze piłki nożnej rzadko były rozgrywane poza Wyspami Brytyjskimi. Było to oczywiście spotkanie towarzyskie, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Historycznemu wydarzeniu przyglądało się 4000 widzów.

                                 Przez kolejnych 30 lat piłka nożna znacznie zyskała na popularności. Zaczęło powstawać wiele federacji piłkarskich na terenie całego świata. Pierwszy oficjalny mecz poza Wielką Brytanią odbył się w Montevideo, w 1902 roku. Rywalami byli wtedy Urugwaj i Argentyna.

                                 Pierwsza próba zorganizowania międzynarodowego turnieju na poziomie reprezentacji miała miejsce w 1906 roku w Szwajcarii. Jednak okazało się, że na takie przedsięwzięcie jest jeszcze za wcześnie, a cała idea zakończyła się fiaskiem.

                                 W 1914 roku FIFA zgodziła się, aby turniej olimpijski został nazwany mistrzostwami świata w piłce nożnej dla amatorów i wzięła odpowiedzialność za organizację tej imprezy. Tym samym, w 1920 roku w Antwerpii odbył się pierwszy międzynarodowy turniej wygrany przez Belgów, czyli gospodarzy. W 1924 i 1928 zwyciężał natomiast Urugwaj.

                                 Piłka nożna miała zostać usunięta z programu Igrzysk Olimpijskich, które miały się odbyć w 1932 roku. Wszystko przez to, że te dyscyplina nie cieszyła się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych.

                                 Mundial czas zacząć - pierwsze Mistrzostwa Świata

                                 FIFA postanowiła więc zorganizować własne rozgrywki międzynarodowe. Pierwszy Mundial w 1930 miał zostać zorganizowany w Urugwaju - kraj tego roku obchodził 100. rocznicę niepodległości, a ponadto jego reprezentanci wygra 2 ostatnie turnieje olimpijskie.

                                 Podróż za ocean okazała się być jednak problemem dla reprezentacji europejskich. Trudno było otrzymać deklarację, że któraś z federacji wyśle swoich piłkarzy na imprezę. Jednak dzięki inicjatywie Julesa Rimeta udało się przekonać Belgię, Francję, Jugosławię, Rumunię i Węgry. Na pierwszym Mundialu łącznie wzięło udział 13 drużyn, a zwycięzcą okazali się gospodarze, czyli Urugwaj. Mistrzostwa Świata mecze zaczęły więc rozgrywać w Ameryce Południowej.

                                 Pierwsze dwa mecze Mistrzostw Świata odbyły się jednocześnie. Francja pokonała wtedy Meksyk 4:1, a pierwszą bramkę w historii tych rozgrywek strzelił zawodnik „Trójkolorowych” - Lucien Laurent. W międzyczasie Stany Zjednoczone ograły Belgię 3:0. Finał tej edycji pomiędzy Urugwajem a Argentyną w Montevideo obejrzało aż 93 tysiące widzów.

                                 Po 4 latach turniej odbył się ponownie, tym razem w Europie, a dokładniej we Włoszech. Na imprezie zabrakło jednak reprezentacji Urugwaju, Boliwii i Paragwaju, przez co Argentyna i Brazylia jako przedstawiciele Ameryki Południowej awansowali bez kwalifikacji. Turniej ponownie został wygrany przez gospodarzy. Włosi w finale pokonali Czechosłowację 2:1. Na Mistrzostwach Świata w 1934 wystąpiła również reprezentacja Egiptu - pierwsza afrykańska drużyna biorąca udział w tych rozgrywkach.

                                 Na kolejnym turnieju zadebiutowała reprezentacja Polski, a jej reprezentant, Ernest Wilimowski zapisał się na nim wielkimi zgłoskami. Stało się to w przegranym wynikiem 6:5 z Brazylią. Napastnik „Biało-Czerwonych” jest pierwszym w historii piłkarzem, który w jednym meczu Mistrzostw Świata zdobył aż 4 gole. Tę edycję Mundialu, który był rozgrywany we Francji ponownie wygrali Włosi broniąc tytuł sprzed 4 lat. Aby to osiągnąć w finale musieli pokonać reprezentację Węgier.

                                 II wojna światowa zahamowała nie tylko krajowe rozgrywki klubowe. Konflikt odbił się również na Mistrzostwach Świata, które w latach 1942 i 1946 nie zostały zorganizowane z powodu działań wojennych.

                                 Powojenna reaktywacja, rozwój piłki nożnej i pamiętne turnieje

                                 Kolejny Mundial odbył się więc w roku 1950 w Brazylii. Wtedy po raz pierwszy w rozgrywkach zagrała reprezentacja Anglii, która wycofała się z FIFA 30 lat wcześniej. Tytuł mistrza świata wrócił jednak w posiadanie drużyny z Ameryki Południowej - w finale reprezentacja Urugwaju pokonała gospodarzy 2:1. To spotkanie oglądała rekordowa ilość około 200 tysięcy widzów.

                                 Kolejną edycję Mundialu, który był rozgrywany w Szwajcarii wygrali Niemcy, którzy w finale pokonali Węgrów. Dla przegranych w tym spotkaniu bramkę strzelił legendarny Ferenc Puskas, którego imieniem nazwano nagrodę za najpiękniejszą bramkę roku - wyróżnienie to jest przyznawane do dziś. Mistrzostwa w 1954 roku były również pierwszymi transmitowanymi w telewizji. Padł na nich również rekord strzelonych goli w jednym meczu - ćwierćfinał pomiędzy Szwajcarią a Austrią zakończył się wynikiem 7:5.

                                 Na dwóch następnych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w latach 1958 i 1962 triumfowała reprezentacja Brazylii. „Canarinhos” najpierw pokonali w finale gospodarzy ze Szwecji, a dwie bramki zdobył legendarny Pele. Natomiast po 4 latach w ostatnim meczu udało się pokonać Czechosłowację.

                                 Mundial w 1966 roku był imprezą, którą Anglicy do dziś wspominają z wyjątkową dumą. Właśnie wtedy, jako gospodarze turnieju, wygrali go po raz pierwszy i ostatni w swojej historii. Pamiętnym wydarzeniem było skradzenie pucharu podczas przygotowań. Tydzień później odnalazł je policyjny pies o imieniu Pickles. Te Mistrzostwa Świata były również pierwszymi które zaprezentowały oficjalne logo i maskotkę. Wtedy Korea Północna jako pierwszy zespół z Azji awansował do ćwierćfinału, a królem strzelców z 9 trafieniami na koncie został Eusebio, którego Portugalia debiutowała na tych rozgrywkach. Anglik Sir Geoff Hurst do dziś jest jedynym piłkarzem, który zdobył hat-tricka w finale.

                                 Turniej z 1970 roku pamiętany jest głównie z powodu meczu półfinałowego pomiędzy Włochami a Niemcami. W tym spotkaniu padło aż 5 goli w dogrywce, a po wykorzystaniu przez drużynę niemiecką wszystkich zmian, Franz Beckenbauer musiał kontynuować grę ze złamaną ręką. Ostatecznie Mundial został wygrany przez Brazylię, która pokonała Italię w finale 4:1.

                                 Reprezentacja Holandii w swojej historii aż 3 razy awansowała do finału Mistrzostw Świata, ale wszystkie z tych meczów przegrała. Początek tej passy miał miejsce w 1974 roku, kiedy w ostatnim meczu ulegli Niemcom. Jednak najważniejszym faktem związanym z tą edycją Mundialu jest zdobycie 3. miejsca przez reprezentację Polski prowadzoną przez Kazimierza Górskiego. Był to pierwszy tak ogromny sukces naszej reprezentacji. Ten wyczyn udało się powtórzyć jeszcze raz - w 1982 roku w Hiszpanii, kiedy selekcjonerem „Biało-Czerwonych” był Antoni Piechniczek.

                                 Natomiast w roku 1978 pierwsze Mistrzostwo Świata wywalczyła reprezentacja Argentyny, której największą gwiazdą był Mario Kempes. Właśnie ten zawodnik w finale przeciwko Holendrom strzelił 2 bramki, które zdecydowały o ostatecznym triumfie „Albicelestes”.  

                                 Z reprezentacją Argentyny z tamtych lat bardziej kojarzy się oczywiście Diego Armando Maradona, który był kluczową postacią w wygraniu przez tę drużynę Mundialu w 1986 roku. Mistrzostwa rozgrywane w Meksyku były imprezą, na której narodziła się popularna kibicowska celebracja zwana „meksykańską falą”. Po zakończeniu finału „Boski Diego” został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju, za to królem strzelców był Anglik - Gary Lineker z 6 trafieniami.

                                 Podczas kolejnej edycji Argentyna ponownie awansowała do finału. Mistrzostwa Świata statystyki mają jednak bezlitosne - najczęściej wygrywała reprezentacja z kontynentu, na którym rozgrywana jest impreza. Tak było i tym razem, a w finale we Włoszech „Albicelestes” zostali pokonani przez Niemców.

                                 Do roku 1994 w każdym finale rozgrywek, jakimi były Mistrzostwa Świata wyniki były bramkowe. Jednak tym razem najważniejszy mecz pomiędzy Brazylią a Włochami zakończył się bezbramkowym remisem, a o zwycięstwie zadecydowała seria rzutów karnych, w której triumfowała drużyna z Ameryki Południowej. Jedenastkę, która mogła dać Włochom szansę na zwycięstwo spektakularnie zmarnował wtedy Roberto Baggio. Ten moment stał się symbolem całych Mistrzostw.

                                 Kilku ostatnich mistrzów - Mundial w XXI wieku

                                 W 1998 roku, jako gospodarz turnieju, sukces odniosła Francja, która pokonała w finale silną Brazylię aż 3:0. Jednak to „Canarinhos” mieli wtedy passę 3 finałów z rzędu, z czego 2 z nich wygrali. Stało się to 4 lata wcześniej, po wspomnianym finale z Włochami oraz w 2002 roku, gdy Mundial był rozgrywany w Korei Południowej i Japonii. Brazylia złożona z takich gwiazd jak: Roberto Carlos, Ronaldinho, Cafu, Ronaldo czy Rivaldo przeszła przez ten turniej bez żadnej polemiki eliminując po drodze kolejnych rywali. W finale z Niemcami podopieczni Scolariego wygrali wtedy 2:0.

                                 Finał z roku 2006 już do końca świata będzie kojarzył się z jednym incydentem - uderzeniem Marco Materazziego głową przez Zinedine’a Zidane’a. Kapitan Francji strzelił w tym meczu bramkę, ale w pamięć zapadła wszystkim właśnie ta przykra sytuacja. Zizou został ukarany czerwoną kartką, a co najgorsze, był to jego ostatni mecz w karierze. Legendarny pomocnik swoim zachowaniem zaprzepaścił szansę „Trójkolorowych” na ostateczny triumf. Włosi zwyciężyli wtedy po serii rzutów karnych.

                                 Rok 2010 to złoty okres reprezentacji Hiszpanii, która od 2008 do 2012 wygrała 3 wielkie turnieje z rzędu. Podopieczni Vicente del Bosque na Mundialu w Republice Południowej Afryki przegrali tylko swój pierwszy mecz w fazie grupowej ze Szwajcarią, by wszystkie kolejne, wraz z finałem przeciwko Holandii, wygrać. Historyczną dla wszystkich Hiszpanów bramkę w dogrywce zdobył wtedy Andres Iniesta. Wychowanek Barcelony zasłynął tym, że najważniejszego w swoim życiu gola zadedykował zmarłemu koledze, kapitanowi Espanyolu - Daniemu Jarque.

                                 Na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku zasłużonymi zwycięzcami okazali się Niemcy. Podopieczni Joachima Loewa zasłynęli na tej imprezie historyczną wygraną w półfinale z Brazylią. Zespół z Europy pokonał wtedy swoich rywali, gospodarzy turnieju, aż 7:1. W finale zmierzyli się z inną, na papierze wyraźnie słabszą, reprezentacją Argentyny. Jednak z „Albicelestes” mieli już o wiele większe problemy. Decydujący gol Mario Goetze padł dopiero w dogrywce, a gdyby nie porażająca nieskuteczność Gonzalo Higuaina i Rodrigo Palacio, Argentyńczycy mogli wygrać ten Mundial.

                                 W 2018 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Rosji, a ich triumfatorem, po 20 latach oczekiwania, została Francja prowadzona przez Didiera Deschampsa. „Trójkolorowi” byli zdecydowanie najlepszą drużyną na tym turnieju, a w finale nie dali szans niezwykle ambitnym Chorwatom, którzy swoją postawą, determinacją i umiejętnościami zaskoczyli kibiców piłkarskich na całym świecie. Najlepszym piłkarzem tego Mundialu został wybrany Luka Modrić - chorwacki pomocnik Realu Madryt.

                                 Strzelcy - Mistrzostwa Świata 2022 Katar

                                 STS
                                 1660 PLN

                                 100 PLN zakład bez ryzyka, trzy pierwsze wpłaty z bonusem łącznym 1500 PLN i 60 PLN za wykonanie zadań

                                 Więcej o bonusie: STS kod promocyjny
                                 Fortuna
                                 835 PLN

                                 Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 35 pln freebet i bonus 50% od drugiej wpłaty do 200 PLN

                                 Więcej o bonusie: Fortuna kod promocyjny
                                 Superbet
                                 3755 PLN

                                 Zwrot do 3500 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 35 PLN freebet po pierwszej wpłacie

                                 Więcej o bonusie: Superbet kod promocyjny
                                 Betclic
                                 200 PLN

                                 Zwrot do 200 PLN (cashback) w postaci freebetu na pierwszy kupon. Kod rejestracyjny: MECZYKI

                                 Więcej o bonusie: Betclic kod promocyjny

                                 Historia MUNDIALU. MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIGUŁCE

                                 Czym są Mistrzostwa Świata, czyli najważniejsze rozgrywki w piłce nożnej

                                 Mundial jest zdecydowanie największą i najważniejszą piłkarską imprezą na świecie. Jego pierwsza edycja miała miejsce już w 1930 roku. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez FIFA, która powstała 26 lat wcześniej. Ówczesnym prezydentem federacji był Francuz, Jules Rimet, uznawany za ojca tych rozgrywek.

                                 Na imprezach takich jak Mistrzostwa Świata terminarz składa się z 64 meczów. 32 drużyny, które dostały się do finałów są na początku przydzielane do 8 grup po 4 reprezentacje w każdej. Tylko 2 drużyny z każdej grupy awansują później do fazy play-off, która zaczyna się od ⅛ finału. Od tego momentu tylko ta kadra, która wygra wszystkie pozostałe mecze będzie miała tę radość cieszyć się najważniejszym dla piłkarza trofeum, jakim jest puchar Mistrzostw Świata.

                                 Pierwsze kroki piłki reprezentacyjnej

                                 Pierwszy oficjalny mecz reprezentacyjny odbył się na długo przed inauguracyjną edycją Mundialu. W 1872 roku Anglia zmierzyła się ze Szkocją, a mecze piłki nożnej rzadko były rozgrywane poza Wyspami Brytyjskimi. Było to oczywiście spotkanie towarzyskie, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Historycznemu wydarzeniu przyglądało się 4000 widzów.

                                 Przez kolejnych 30 lat piłka nożna znacznie zyskała na popularności. Zaczęło powstawać wiele federacji piłkarskich na terenie całego świata. Pierwszy oficjalny mecz poza Wielką Brytanią odbył się w Montevideo, w 1902 roku. Rywalami byli wtedy Urugwaj i Argentyna.

                                 Pierwsza próba zorganizowania międzynarodowego turnieju na poziomie reprezentacji miała miejsce w 1906 roku w Szwajcarii. Jednak okazało się, że na takie przedsięwzięcie jest jeszcze za wcześnie, a cała idea zakończyła się fiaskiem.

                                 W 1914 roku FIFA zgodziła się, aby turniej olimpijski został nazwany mistrzostwami świata w piłce nożnej dla amatorów i wzięła odpowiedzialność za organizację tej imprezy. Tym samym, w 1920 roku w Antwerpii odbył się pierwszy międzynarodowy turniej wygrany przez Belgów, czyli gospodarzy. W 1924 i 1928 zwyciężał natomiast Urugwaj.

                                 Piłka nożna miała zostać usunięta z programu Igrzysk Olimpijskich, które miały się odbyć w 1932 roku. Wszystko przez to, że te dyscyplina nie cieszyła się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych.

                                 Mundial czas zacząć - pierwsze Mistrzostwa Świata

                                 FIFA postanowiła więc zorganizować własne rozgrywki międzynarodowe. Pierwszy Mundial w 1930 miał zostać zorganizowany w Urugwaju - kraj tego roku obchodził 100. rocznicę niepodległości, a ponadto jego reprezentanci wygra 2 ostatnie turnieje olimpijskie.

                                 Podróż za ocean okazała się być jednak problemem dla reprezentacji europejskich. Trudno było otrzymać deklarację, że któraś z federacji wyśle swoich piłkarzy na imprezę. Jednak dzięki inicjatywie Julesa Rimeta udało się przekonać Belgię, Francję, Jugosławię, Rumunię i Węgry. Na pierwszym Mundialu łącznie wzięło udział 13 drużyn, a zwycięzcą okazali się gospodarze, czyli Urugwaj. Mistrzostwa Świata mecze zaczęły więc rozgrywać w Ameryce Południowej.

                                 Pierwsze dwa mecze Mistrzostw Świata odbyły się jednocześnie. Francja pokonała wtedy Meksyk 4:1, a pierwszą bramkę w historii tych rozgrywek strzelił zawodnik „Trójkolorowych” - Lucien Laurent. W międzyczasie Stany Zjednoczone ograły Belgię 3:0. Finał tej edycji pomiędzy Urugwajem a Argentyną w Montevideo obejrzało aż 93 tysiące widzów.

                                 Po 4 latach turniej odbył się ponownie, tym razem w Europie, a dokładniej we Włoszech. Na imprezie zabrakło jednak reprezentacji Urugwaju, Boliwii i Paragwaju, przez co Argentyna i Brazylia jako przedstawiciele Ameryki Południowej awansowali bez kwalifikacji. Turniej ponownie został wygrany przez gospodarzy. Włosi w finale pokonali Czechosłowację 2:1. Na Mistrzostwach Świata w 1934 wystąpiła również reprezentacja Egiptu - pierwsza afrykańska drużyna biorąca udział w tych rozgrywkach.

                                 Na kolejnym turnieju zadebiutowała reprezentacja Polski, a jej reprezentant, Ernest Wilimowski zapisał się na nim wielkimi zgłoskami. Stało się to w przegranym wynikiem 6:5 z Brazylią. Napastnik „Biało-Czerwonych” jest pierwszym w historii piłkarzem, który w jednym meczu Mistrzostw Świata zdobył aż 4 gole. Tę edycję Mundialu, który był rozgrywany we Francji ponownie wygrali Włosi broniąc tytuł sprzed 4 lat. Aby to osiągnąć w finale musieli pokonać reprezentację Węgier.

                                 II wojna światowa zahamowała nie tylko krajowe rozgrywki klubowe. Konflikt odbił się również na Mistrzostwach Świata, które w latach 1942 i 1946 nie zostały zorganizowane z powodu działań wojennych.

                                 Powojenna reaktywacja, rozwój piłki nożnej i pamiętne turnieje

                                 Kolejny Mundial odbył się więc w roku 1950 w Brazylii. Wtedy po raz pierwszy w rozgrywkach zagrała reprezentacja Anglii, która wycofała się z FIFA 30 lat wcześniej. Tytuł mistrza świata wrócił jednak w posiadanie drużyny z Ameryki Południowej - w finale reprezentacja Urugwaju pokonała gospodarzy 2:1. To spotkanie oglądała rekordowa ilość około 200 tysięcy widzów.

                                 Kolejną edycję Mundialu, który był rozgrywany w Szwajcarii wygrali Niemcy, którzy w finale pokonali Węgrów. Dla przegranych w tym spotkaniu bramkę strzelił legendarny Ferenc Puskas, którego imieniem nazwano nagrodę za najpiękniejszą bramkę roku - wyróżnienie to jest przyznawane do dziś. Mistrzostwa w 1954 roku były również pierwszymi transmitowanymi w telewizji. Padł na nich również rekord strzelonych goli w jednym meczu - ćwierćfinał pomiędzy Szwajcarią a Austrią zakończył się wynikiem 7:5.

                                 Na dwóch następnych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w latach 1958 i 1962 triumfowała reprezentacja Brazylii. „Canarinhos” najpierw pokonali w finale gospodarzy ze Szwecji, a dwie bramki zdobył legendarny Pele. Natomiast po 4 latach w ostatnim meczu udało się pokonać Czechosłowację.

                                 Mundial w 1966 roku był imprezą, którą Anglicy do dziś wspominają z wyjątkową dumą. Właśnie wtedy, jako gospodarze turnieju, wygrali go po raz pierwszy i ostatni w swojej historii. Pamiętnym wydarzeniem było skradzenie pucharu podczas przygotowań. Tydzień później odnalazł je policyjny pies o imieniu Pickles. Te Mistrzostwa Świata były również pierwszymi które zaprezentowały oficjalne logo i maskotkę. Wtedy Korea Północna jako pierwszy zespół z Azji awansował do ćwierćfinału, a królem strzelców z 9 trafieniami na koncie został Eusebio, którego Portugalia debiutowała na tych rozgrywkach. Anglik Sir Geoff Hurst do dziś jest jedynym piłkarzem, który zdobył hat-tricka w finale.

                                 Turniej z 1970 roku pamiętany jest głównie z powodu meczu półfinałowego pomiędzy Włochami a Niemcami. W tym spotkaniu padło aż 5 goli w dogrywce, a po wykorzystaniu przez drużynę niemiecką wszystkich zmian, Franz Beckenbauer musiał kontynuować grę ze złamaną ręką. Ostatecznie Mundial został wygrany przez Brazylię, która pokonała Italię w finale 4:1.

                                 Reprezentacja Holandii w swojej historii aż 3 razy awansowała do finału Mistrzostw Świata, ale wszystkie z tych meczów przegrała. Początek tej passy miał miejsce w 1974 roku, kiedy w ostatnim meczu ulegli Niemcom. Jednak najważniejszym faktem związanym z tą edycją Mundialu jest zdobycie 3. miejsca przez reprezentację Polski prowadzoną przez Kazimierza Górskiego. Był to pierwszy tak ogromny sukces naszej reprezentacji. Ten wyczyn udało się powtórzyć jeszcze raz - w 1982 roku w Hiszpanii, kiedy selekcjonerem „Biało-Czerwonych” był Antoni Piechniczek.

                                 Natomiast w roku 1978 pierwsze Mistrzostwo Świata wywalczyła reprezentacja Argentyny, której największą gwiazdą był Mario Kempes. Właśnie ten zawodnik w finale przeciwko Holendrom strzelił 2 bramki, które zdecydowały o ostatecznym triumfie „Albicelestes”.  

                                 Z reprezentacją Argentyny z tamtych lat bardziej kojarzy się oczywiście Diego Armando Maradona, który był kluczową postacią w wygraniu przez tę drużynę Mundialu w 1986 roku. Mistrzostwa rozgrywane w Meksyku były imprezą, na której narodziła się popularna kibicowska celebracja zwana „meksykańską falą”. Po zakończeniu finału „Boski Diego” został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju, za to królem strzelców był Anglik - Gary Lineker z 6 trafieniami.

                                 Podczas kolejnej edycji Argentyna ponownie awansowała do finału. Mistrzostwa Świata statystyki mają jednak bezlitosne - najczęściej wygrywała reprezentacja z kontynentu, na którym rozgrywana jest impreza. Tak było i tym razem, a w finale we Włoszech „Albicelestes” zostali pokonani przez Niemców.

                                 Do roku 1994 w każdym finale rozgrywek, jakimi były Mistrzostwa Świata wyniki były bramkowe. Jednak tym razem najważniejszy mecz pomiędzy Brazylią a Włochami zakończył się bezbramkowym remisem, a o zwycięstwie zadecydowała seria rzutów karnych, w której triumfowała drużyna z Ameryki Południowej. Jedenastkę, która mogła dać Włochom szansę na zwycięstwo spektakularnie zmarnował wtedy Roberto Baggio. Ten moment stał się symbolem całych Mistrzostw.

                                 Kilku ostatnich mistrzów - Mundial w XXI wieku

                                 W 1998 roku, jako gospodarz turnieju, sukces odniosła Francja, która pokonała w finale silną Brazylię aż 3:0. Jednak to „Canarinhos” mieli wtedy passę 3 finałów z rzędu, z czego 2 z nich wygrali. Stało się to 4 lata wcześniej, po wspomnianym finale z Włochami oraz w 2002 roku, gdy Mundial był rozgrywany w Korei Południowej i Japonii. Brazylia złożona z takich gwiazd jak: Roberto Carlos, Ronaldinho, Cafu, Ronaldo czy Rivaldo przeszła przez ten turniej bez żadnej polemiki eliminując po drodze kolejnych rywali. W finale z Niemcami podopieczni Scolariego wygrali wtedy 2:0.

                                 Finał z roku 2006 już do końca świata będzie kojarzył się z jednym incydentem - uderzeniem Marco Materazziego głową przez Zinedine’a Zidane’a. Kapitan Francji strzelił w tym meczu bramkę, ale w pamięć zapadła wszystkim właśnie ta przykra sytuacja. Zizou został ukarany czerwoną kartką, a co najgorsze, był to jego ostatni mecz w karierze. Legendarny pomocnik swoim zachowaniem zaprzepaścił szansę „Trójkolorowych” na ostateczny triumf. Włosi zwyciężyli wtedy po serii rzutów karnych.

                                 Rok 2010 to złoty okres reprezentacji Hiszpanii, która od 2008 do 2012 wygrała 3 wielkie turnieje z rzędu. Podopieczni Vicente del Bosque na Mundialu w Republice Południowej Afryki przegrali tylko swój pierwszy mecz w fazie grupowej ze Szwajcarią, by wszystkie kolejne, wraz z finałem przeciwko Holandii, wygrać. Historyczną dla wszystkich Hiszpanów bramkę w dogrywce zdobył wtedy Andres Iniesta. Wychowanek Barcelony zasłynął tym, że najważniejszego w swoim życiu gola zadedykował zmarłemu koledze, kapitanowi Espanyolu - Daniemu Jarque.

                                 Na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku zasłużonymi zwycięzcami okazali się Niemcy. Podopieczni Joachima Loewa zasłynęli na tej imprezie historyczną wygraną w półfinale z Brazylią. Zespół z Europy pokonał wtedy swoich rywali, gospodarzy turnieju, aż 7:1. W finale zmierzyli się z inną, na papierze wyraźnie słabszą, reprezentacją Argentyny. Jednak z „Albicelestes” mieli już o wiele większe problemy. Decydujący gol Mario Goetze padł dopiero w dogrywce, a gdyby nie porażająca nieskuteczność Gonzalo Higuaina i Rodrigo Palacio, Argentyńczycy mogli wygrać ten Mundial.

                                 W 2018 roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Rosji, a ich triumfatorem, po 20 latach oczekiwania, została Francja prowadzona przez Didiera Deschampsa. „Trójkolorowi” byli zdecydowanie najlepszą drużyną na tym turnieju, a w finale nie dali szans niezwykle ambitnym Chorwatom, którzy swoją postawą, determinacją i umiejętnościami zaskoczyli kibiców piłkarskich na całym świecie. Najlepszym piłkarzem tego Mundialu został wybrany Luka Modrić - chorwacki pomocnik Realu Madryt.

                                 STS
                                 1660 PLN

                                 100 PLN zakład bez ryzyka, trzy pierwsze wpłaty z bonusem łącznym 1500 PLN i 60 PLN za wykonanie zadań

                                 Więcej o bonusie: STS kod promocyjny
                                 Fortuna
                                 835 PLN

                                 Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 35 pln freebet i bonus 50% od drugiej wpłaty do 200 PLN

                                 Więcej o bonusie: Fortuna kod promocyjny
                                 Superbet
                                 3755 PLN

                                 Zwrot do 3500 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 35 PLN freebet po pierwszej wpłacie

                                 Więcej o bonusie: Superbet kod promocyjny
                                 Betclic
                                 200 PLN

                                 Zwrot do 200 PLN (cashback) w postaci freebetu na pierwszy kupon. Kod rejestracyjny: MECZYKI

                                 Więcej o bonusie: Betclic kod promocyjny

                                 MŚ 2022 - Mistrzostwa Świata w piłce nożnej - Tabele, Grupy, Mecze | Mundial w Katarze

                                 MŚ 2022 grupy

                                 Najbliższe Mistrzostwa Świata będa ostatnim takim turniejem w historii. Na Mundial mecze przyjadą rozgrywać 32 reprezentacje, od kolejnej imprezy będzie ich 48. Tradycyjnie już rywalizację rozpocznie faza grupowa, a następnie gra toczyć się będzie systemem pucharowym. Podczas turnieju, który ugości Katar grupy czterozespołowe stanowią pierwszy etap zmagań. W sumie będziemy mogli obserwować mecze rozgrywane przez osiem grup mundialu, rozlosowanych podczas ceremonii 1 kwietnia w Doha. Na mistrzostwa świata tabela tej fazy turnieju jest już zatem znana. 

                                 Określony został jasny klucz tego, jak na mistrzostwa świata grupy będą losowane. W każdej grupie na mundial mecze może rozgrywać tylko jedna drużyna z danej konferencji. Wyjątkiem jest tu Europa, skąd w grupie mogły znaleźć się dwie drużyny. Kto powalczy na turnieju? Tutaj także były przejrzyste reguły tego, jakie reprezentacje mogą odwiedzić Katar. Grupy rozlosowano z drużyn, które awansowały do turnieju według schematu:

                                 • 1 reprezentacja gospodarza, czyli Katar. Grupa A została od razu przypisana dla tej drużyny
                                 • 13 reprezentacji z Europy (dziesięciu zwycięzców grup i trzy drużyny z baraży)
                                 • 5 reprezentacji z Afryki (pięciu zwycięzców 3 rundy kwalifikacyjnej)
                                 • 4 reprezentacje z Ameryki Południowej (cztery najlepsze drużyny z eliminacji + jedna z 5 miejsca, która weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
                                 • 4 reprezentacje z Azji (mistrzowie i wicemistrzowie dwóch grup eliminacyjnych + zwycięzca dwumeczu pomiędzy drużynami z trzecich miejsc, który weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
                                 • 3 reprezentacje ze strefy CONCACAF (trzech zwycięzców rundy finałowej + jedna drużyna z czwartego miejsca, która weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
                                 • 2 reprezentacje, które wygrają baraże międzykontynentalne (weźmie w nich udział: jedna drużyna z Ameryki Południowej, jedna z Azji, jedna ze strefy CONCACAF i jedna z Oceanii)

                                 Aby pojechać na mistrzostwa świata 2022 mecze eliminacyjne musiało rozegrać 31 z 32 dwóch zakwalifikowanych drużyn. Katar miejsce dostał “z urzędu” jako gospodarz turnieju.

                                 Mistrzostwa świata - grupy

                                 Na mundial grupy są już rozlosowane, poniżej prezentujemy zatem jak będzie wyglądała rywalizacja w tej fazie turnieju. Przypomnijmy, że podczas turnieju mistrzostw świata Katar 2022 grupy rozpoczną rywalizację dość nietypowo, bo dopiero w listopadzie, co jest odstępstwem od tradycyjnego, letniego turnieju mundialu. Na mistrzostwa świata tabela ułożyła się następująco:

                                 Mundial grupa A

                                 Katar, Ekwador, Senegal, Holandia

                                 Mundial grupa B

                                 Anglia, Iran, USA, Walia/Szkocja/Ukraina

                                 Mundial grupa C

                                 Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska

                                 Mundial grupa D

                                 Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie/Australia/Peru, Dania, Tunezja

                                 Mundial grupa E

                                 Hiszpania, Kostaryka/Nowa Zelandia, Niemcy, Japonia

                                 Mundial grupa F

                                 Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja

                                 Mundial grupa G

                                 Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun

                                 Mundial grupa H

                                 Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

                                 Jak widać, został zachowany opisany wcześniej schemat losowania grup na mundial. Tabela każdej z grupy składa się z czterech zespołów. Każda z nich pochodzi z innej federacji, za wyjątkiem Europy, która może mieć dwie reprezentacje w jednej grupie. Mundial wywalczą także drużyny, które walczą w spotkaniach barażowych.

                                 Sytuacja tak się ułożyła, że niektóre decydujące o awansie na mistrzostwa świata mecze rozegrane zostaną już po losowaniu grup Mundialu. Dlatego też podczas samej ceremonii zadbano o to, aby przy dowolnym rozstrzygnięciu utrzymać obowiązujące zasady. Dlatego np. zwycięzcy międzykontynentalnych meczów barażowych nie mogli trafić do grup, które miały już przydzielone wcześniej drużyny z danych dwóch federacji. 

                                 Mundial 2022 tabela

                                 Wiedząc już, jak na mundial grupy zostały rozlosowane, możemy przyjrzeć się dalszym zasadom rozgrywania mistrzostw świata Katar 2022. Grupy, a konkretnie rywalizacja w nich, to pierwsza faza samego turnieju. W tym aspekcie nic się nie zmieniło względem poprzedniego turnieju. Z każdej z grup na mistrzostwach świata do dalszej fazy turnieju awansują dwie najlepsze drużyny. 

                                 To jak zaprezentuje się na turnieju w Katarze tabela po fazie grupowej, będzie miało wpływ na mecze mundialu w fazie pucharowej. W zależności od zajmowanych przez poszczególne zespoły miejsc, utworzy się ich dalsza ścieżka podczas Mistrzostw Świata Katar 2022. Mecze fazy pucharowej będą rozgrywane od 3. grudnia. Na początek według schematu:

                                 Katar 2022 tabela meczów 1/8 finału:

                                 • 49. zwycięzca grupy A – drugi zespół grupy B
                                 • 50. zwycięzca grupy C – drugi zespół grupy D
                                 • 51. zwycięzca grupy B – drugi zespół grupy A
                                 • 52. zwycięzca grupy D – drugi zespół grupy C
                                 • 53. zwycięzca grupy E – drugi zespół grupy F
                                 • 54. zwycięzca grupy G – drugi zespół grupy H
                                 • 55. zwycięzca grupy F – drugi zespół grupy E
                                 • 56. zwycięzca grupy H – drugi zespół grupy G

                                 Liczby przedstawiają, który z kolei to mecz mundialu. Katar 2022 to ostatnia impreza rangi mistrzostw świata, podczas której zagramy w tradycyjnym schemacie 64 spotkania. Poza opisanym wyżej schematem gier w 1/8 finału, kibiców czekają ćwierćfinały, półfinały, mecz o 3. miejsce oraz wielki finał. 

                                 Mundial 2022 tabela ćwierćfinałów:

                                 • 1. wygrany meczu 49. – wygrany meczu 50. 
                                 • 2. wygrany meczu 53. – wygrany meczu 54.
                                 • 3. wygrany meczu 51. – wygrany meczu 52.
                                 • 4. wygrany meczu 55. – wygrany meczu 56.

                                 Mistrzostwa świata tabela półfinałów:

                                 • wygrany 1. ćwierćfinału – wygrany 2. ćwierćfinału 
                                 • wygrany 3. ćwierćfinału – wygrany 4. ćwierćfinału 


                                 Katar 2022 tabela meczów o medale:

                                 • mecz o 3. miejsce - przegrani obu półfinałów
                                 • finał - wygrani obu półfinałów

                                 Warto zaznaczyć, że z jednej grupy Katar 2022, mogą spotkać się ze sobą ponownie dopiero w starciach o medale. Mistrzostwa Świata mecze o najwyższą stawkę - 3. miejsce oraz finał - mają zaplanowane na 17. i 18. grudnia 2022 roku.

                                 Kto jest faworytem aby wygrać Mistrzostwa Świata? Tabela wszechczasów pokazuje, że decydujące o triumfie na mundialu mecze wygrywało do tej pory osiem reprezentacji. Najwięcej sukcesów ma Brazylia (5), dalej są Niemcy i Włosi (4), w dalszej kolejności Francja, Urugwaj i Argentyna (2). Mistrzami Świata były także Hiszpania i Anglia (1). Czy po turnieju Katar 2022 do grupy dołączy ktoś jeszcze? Przekonamy się w grudniu. 

                                 Mundial 2022 mecze 

                                 Podczas turnieju Katar 2022 grupy będą rozgrywać swoje spotkania w pięciu przedziałach czasowych. W zależności od dnia turnieju i kolejki, będą to godziny 11:00, 14:00, 16:00, 17:00 i 20:00. Wszystkie godziny podane są według czasu polskiego. Dobór godzin jest rzecz jasna spowodowany transmisjami telewizyjnymi, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. 

                                 Nieco inaczej wyglądają okna czasowe na spotkania fazy pucharowej. W tym przypadku przygotowana na mundial tabela spotkań wskazuje godziny 16:00 i 20:00. Przykładowo spójrzmy na to jak wygląda zestawienie meczów na mistrzostwa świata grupy C z udziałem Polaków. 

                                 Nasza reprezentacja grać będzie z Meksykiem o 17:00 (22 listopada), z Arabią Saudyjską o 14:00 (27 listopada) a także z Argentyną o 20:00 (30 listopada). W przypadku awansu do kolejnej fazy turnieju mecz 1/8 finału na pewno zagramy o godzinie 20:00. Bez względu na to, czy zajmiemy pierwszy czy drugie miejsce w swojej grupie. 

                                 Mistrzostwa Świata Katar - najważniejsze informacje
                                 Tegoroczny turniej o tytuł najlepszej piłkarskiej reprezentacji na najbliższe cztery lata rozpocznie się 21. listopada i potrwa do 18. grudnia. Polacy swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata Katar 2022 grupy C rozegrają dzień po otwarciu imprezy, a naszym rywalem będzie wówczas Meksyk. W drugiej kolejce Polska zagra z Arabią Saudyjską a na zakończenie fazy grupowej z Argentyną. 

                                 Wyjątkowy termin imprezy spowodowany jest warunkami atmosferycznymi, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zawodników, gdyby Mundial mecze rozgrywane miał w tradycyjnej letniej porze. Stąd decyzja FIFA o rozegraniu turnieju Katar 2022 zimą. Po raz ostatni kraj z azjatyckiej federacji był gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata w roku 2022. Wówczas było to wydarzenie organizowane wspólnie przez Koreę Południową i Japonię.

                                 Na Mundial 2022 mecze zorganizowane zostaną na nowoczesnych obiektach, które powstały specjalnie z myślą o tym turnieju. W sumie będzie to osiem stadionów: 

                                 • Lusail Iconic Stadium, Lusail (pojemność: 80 000 miejsc)
                                 • Bayt Stadium, Al Chaur (pojemność: 60 000)
                                 • Education City Stadium, Ar-Rajjan (pojemność: 45 350)
                                 • Ahmed bin Ali Stadium, Ar-Rajjan (pojemność: 40 740)
                                 • Stadium 974, Doha (pojemność: 40 000)
                                 • Al Thumama Stadium, Doha (pojemność: 40 000)
                                 • Khalifa International Stadium, Ar-Rajjan (pojemność: 40 000)
                                 • Al Janoub Stadium, Al Wakra (pojemność: 40 000)

                                 Do każdego meczu, który zostanie rozegrany podczas imprezy, przypisano już konkretne obiekty. Wiemy zatem, gdzie podczas turnieju Katar 2022 mecze rozegra reprezentacja Czesława Michniewicza. 

                                 Dwa spotkania Biało-Czerwoni rozegrają na Stadium 974, czyli stadionie stworzonym w dużej części z kontenerów. Będą to mecze z Meksykiem i Argentyną. Spotkanie z Arabią Saudyjską zagramy na Education City Stadium. W zależności od tego jak ułoży się na mistrzostwa świata tabela grupy C, ewentualny mecz 1/8 finału możemy zagrać na Al Thumama Stadium lub Ahmed bin Ali Stadium. 

                                 W Katarze tytułu mistrzowskiego bronić będzie reprezentacja Francji, która wygrała Mundial 2018 rozgrywany w Rosji. Wówczas w finale “Trójkolorowi” pokonali Chorwację 4:2. Jeśli Francja obroni tytuł, będzie trzecią drużyną w historii której się to udało. Wcześniej dwa razy z rzędu triumfowali Włosi (1934 i 1938) oraz Brazylijczycy (1958 i 1962). Polska dwukrotnie zajmowała trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata, tabela medalowa wszechczasów klasyfikuje naszą kadrę na 14. miejscu z dwoma brązowymi medalami. 

                                 Liderem klasyfikacji medalowej jest Brazylia, za nią plasują się Niemcy i następnie Włochy. Jak wiadomo ci ostatni na MŚ do Kataru nie pojadą. W klasyfikacji meczowej pierwsza trójka wygląda tak samo. Brazylia i Niemcy rozegrały po 109 meczów w historii swoich startów na Mundialu. Brazylijczycy startowali na mistrzostwach świata 21 razy, natomiast Niemcy brały udział w imprezie 19-krotnie. Polska do tej pory brała udział w ośmiu mundialach, meczów rozegraliśmy 34. Biało-Czerwoni mają na swoim koncie 16 wygranych, 5 remisów i 13 porażek.