Znamy ostatniego beniaminka w Premier League! Historyczny awans stał się faktem

Luton Town po raz pierwszy w historii zagra w Premier League. Klub w finałowym starciu o awans pokonał Coventry City w serii rzutów karnych.
Luton w sezonie 1991/92 spadło z angielskiej ekstraklasy. Niedługo potem doszło do reformy rozgrywek i nadania im nazwy Premier League. Od tego czasu zespół grał na niższych poziomach.
W tym sezonie bezpośredni awans do najwyższej klasy rozgrywkowej uzyskały wcześniej dwie drużyny. Na koniec rozgrywek ligowych w Championship dwa pierwsze miejsca zajęły Burnley i Sheffield United.
W półfinałach playoffów Luton pokonało Sunderland 3:2 w dwumeczu. Z kolei Coventry po wyrównanej rywalizacji wyeliminowało Middlesbrough wynikiem 1:0. Dziś na Wembley doszło do bezpośredniego starcia o awans do Premier League.
Już w 12. minucie trener Luton musiał przeprowadzić wymuszoną zmianę, ponieważ Tom Lockyer doznał kontuzji. Miejsce 26-latka na boisku zajął Reece Burke. W 23. minucie Luton objęło prowadzenie. Elijah Adebayo zagrał do Jordana Clarka, który pewnym strzałem trafił do siatki.
Na początku drugiej połowy Liam Kelly próbował doprowadzić do remisu. Piłka po jego strzale minęła jednak bramkę Luton. Niedługo potem niecelne uderzenie oddał Viktor Gyokeres. W 66. minucie Coventry dopięło swego i zdobyło bramkę na 1:1. Gustavo Hamer znalazł sposób na pokonanie Ethana Horvatha.
Zawodnicy obu drużyn nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę po 90 minutach. Na Wembley doszło do dogrywki.
W 117. minucie Joe Taylor trafił do siatki, doprowadzając kibiców Luton do chwilowej ekstazy. Radość szybko przemieniła się w rozczarowanie, ponieważ gol 20-latka nie został uznany z powodu zagrania ręką. Finał baraży rozstrzygnęła dopiero seria rzutów karnych.
Na początku piłkarze obu drużyn wykazywali się niebywałą precyzją. Do siatki trafili kolejno Morris, Godden, Taylor, Gyokeres, Nakamba, Sheaf, Clark, Eccles, Berry, Kelly i Potts. Dopiero w szóstej serii spudłował Fankaty Dabo. Dzięki temu Luton wywalczyło awans do Premier League.
Adam Kłos27 May 2023 · 20:50