Typowanie meczów - najczęstsze błędy w typowaniu meczów u bukmachera

Nawet najbardziej doświadczonym graczom bukmacherskim zdarzają się pomyłki w analizie spotkań jednak to co ich odróżnia od graczy początkujących to przede wszystkim dobry plan i unikanie błędów, które przytrafiają się początkującym, a polegają głównie na kiepskim rozeznaniu. W bukmacherce jak w życiu sprawdza się powiedzenie o tym, że człowiek uczy się na błędach; dobry poradnik może jednak pomóc wyeliminować niedostatki z podstawowego poziomu.

Sztuka obstawiania - czynniki

Sztuka obstawiania to przede wszystkim połączenie dwóch czynników: umiejętności analitycznego myślenia, wyciągania wniosków i przełożenia teorii prawdopodobieństwa do konkretnych sytuacji boiskowych, a także psychologia czyli sztuka opanowania emocji i kierowania się wyłącznie chłodną kalkulacją, a nie tym co chwilowo dzieje się na boisku.
Dobry gracz to osoba, która z jednej strony potrafi działać szybko, wyciągać wnioski z określonych sytuacji, a z drugiej jest precyzyjny i nie daje się ponieść chwilowym emocjom. Oczywiście by przynajmniej próbować działać w ten sposób potrzeba dobrej strategii, przygotowania i treningu mentalnego, czasem po prostu pewnych cech charakteru.
Większość początkujących graczy nie ma o tym pojęcia, a niektórym wydaje się, że duże wygrane zapewni im po prostu sportowa wiedza. Ta jest oczywiście niezbędna by w ogóle zająć się grą u bukmachera, ale wcale nie jest najważniejsza.
Pomyślmy tylko: największą wiedzą o sporcie mają wszak przedstawiciele bukmachera, którzy zawsze podpierają się przy tym także rachunkiem prawdopodobieństwa. Mimo to zdarzają się im jednak błędy z wystawianiem zbyt wysokich kursów czy też złej oceny danej sytuacji, a kilka procent graczy mimo wszystko wychodzi na plus. Różnica między graczami, a przedstawicielami bukmachera jest jednak taka, że ci drudzy nie kierują się w swojej pracy emocjami czego zazwyczaj nie da się powiedzieć o graczach. Omówmy pięć największych błędów popełnianych przez graczy:

Brak planu gry

Początkujący gracz nie myśli o strategii gry, a raczej o tym które zakłady ma akurat grać. Mało kto na początku zastanawia się nad stawkowaniem zakładów, jeszcze mniej osób zwraca uwagę na opłacalność kursów. Najprostsza intuicja podpowiada, że jeśli znam się na sporcie to jestem w stanie znaleźć kilka spotkań, które rozstrzygną się po mojej myśli. Zazwyczaj kończy się to na obstawieniu kilku "pewniaków", może dołożeniem kilku mniej pewnych meczów (na zasadzie "powinno wejść") i oczywiście klapą całego kuponu. Dopiero po kilku przegranych następuje refleksja, że może należałoby mocniej selekcjonować typy bukmacherskie, a te pewniaki wcale nie są tak pewne jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza po tak słabym kursie.
Dziś by dojść do pewnego poziomu wcale nie trzeba przegrać wielu kuponów choć pewnie nie obejdzie się bez testowania własnych strategii co może się skończyć przegranymi, ale na dłuższa metę może się okazać zbawienne. Własnego planu gry należy się trzymać konsekwentnie choć jednocześnie od czasu do czasu warto przeprowadzić jego ewaluację. W pewnym momencie gracz przekonuje się bowiem, że trzymanie się sztywno pewnych rozwiązań, a nawet jednych kursów powoduje granie na siłę, które prędzej czy później musi zakończyć się serią porażek. Gra bez planu nie ma jednak żadnej przyszłości.

Nadchodzące:

Niecierpliwość

Wypracowanej wcześniej strategii analizowania zdarzeń sportowych, a także stawkowania należy się trzymać przede wszystkim ze względu na pokusę zwiększania stawki z uwagi na dłuższą serię wygranych. Każdy, nawet najlepszy typer w końcu natrafi na kilka porażek i będzie musiał sobie z tym poradzić. O wiele łatwiej to zrobić jeśli trzymamy się wcześniej ustalonego planu działania, a nie zaślepieni wizjami o wielkich wygranych próbujemy dostosować naszą strategię do jak najszybszego wygrywania.
Wśród najczęściej spotykanych oznak niecierpliwości należy wymienić przede wszystkim granie zbyt dużej ilości spotkań w czasie dnia, najczęściej tych wcale nie analizowanych, o których nie mamy dostatecznie dużej wiedzy albo zwiększanie stawek na pojedyncze zakłady. W obu przypadkach gracz może mieć szczęście i trafić takie zakłady jednak prędzej czy później skończy się to dla niego źle. Warto za cel postawić sobie wypracowywanie solidnego zysku przez dłuższy okres w czym pomaga liczenie Yieldu, a nie wygrywanie określonej ilości pieniędzy.

Efekt gorącej głowy

Z poprzednim błędem wiąże się ten, który objawia się zwiększeniem ilości zakładów w czasie dobrej passy, które najczęściej kończą się serią złych typowań, która potrafi się przez to przedłużyć. Niedoświadczeni gracze dążą do tego by natychmiast odegrać się za przegrany zakład co może prowadzić do grania niedostatecznie przeanalizowanych spotkań i straty w dłuższej perspektywie czasowej. Zawalić może się także dotychczasowy plan gry, do którego po stracie dużej części lub całego budżetu może nie być już powrotu.
Efekt gorącej głowy należy również rozpatrywać w kategorii początku uzależnienia od grania, które oznacza stratę nie tylko budżetu na grę, ale inwestowanie w nią większych środków pieniężnych i ich bezmyślne przegrywanie. Bukmacherka podobnie jak alkohol jest dla wszystkich którzy potrafią zachować umiar. Jeśli nie daje ona spodziewanych zysków należy się zastanowić nad traktowaniem jej wyłącznie jako hobby. W ten sposób oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale także czas, który będzie można wykorzystać na bardziej produktywne czynności.

Poleganie na "pewniakach"

Nie ma nic bardziej oczywistego niż wygrana piłkarskiego faworyta! Wystarczy tylko stawiać na absolutnych dominatorów, a wtedy notować będziemy same wygrane. W ten sposób myśli sporo początkujących graczy, ale realia szybko weryfikują te założenia. Po pierwsze bukmacherzy w Polsce dobrze znający ten efekt maksymalnie obniżają swoje kursy na drużyny o statusie zdecydowanego faworyta. Rzadko uświadczymy kursy powyżej 1.25 co oznacza, że trzeba będzie dołożyć do nich podobnych faworytów. Im więcej zdarzeń na kuponie tym mniejsza szansa na jego wejście, a kurs nawet na trzy-cztery takie typy nikogo nie rzuci na kolana. Po drugie nie było jeszcze przypadku by faworyt wygrał wszystkie spotkania w sezonie i każdy prędzej czy później gdzieś się potknie, zazwyczaj właśnie w meczu z dużo słabszym przeciwnikiem co łatwo już w następnym tygodniu wybaczą im kibice. Gracze bukmacherscy już niekoniecznie.
Opłacalność określonego typu powinna być podstawowym wyznacznikiem wyboru zdarzeń do grania o czym wspominaliśmy już w artykule poświęconym valuebetom. Granie zdarzeń poniżej pewnego poziomu kompletnie się nie opłaca, a wybieranie handicapów po wyższym kursie wcale nie jest lepszym wyjściem. W końcu mówimy o drużynach, które mogą mieć gorszy dzień albo tego dnia zlekceważyć wyraźnie słabszego rywala. Granie faworytów tylko dlatego, że są dużo mocniejsi od rywala nie ma najmniejszego sensu.

Niewystarczająca wiedza

Dobrą zasadą jest granie wyłącznie wcześniej analizowanych spotkań, ale czasem może nam umknąć ważna informacja. Kontuzja czołowego gracza, szybka zmiana trenera, o której nie poinformowała strona, którą odwiedzamy czy też kłótnia między managerem a jakimś zawodnikiem może całkowicie zmienić zapatrywanie na dany mecz i sprawić, że typ, który wcześniej obstawialiśmy okazuje się kompletnie nieopłacalny i moze zakończyć się porażką.
Łatwo w tym wypadku radzić by z graniem danego spotkania wstrzymywać się do momentu tuż przed meczem, ale czasami można szybko wykorzystać informację o braku kluczowego gracza grając typ jeszcze po wyższym kursie. Zdecydowanie jednak należy śledzić wszelkie doniesienia do ostatniej chwili by nie dać się zaskoczyć.

Sprawdź:

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady i dostępne u nich bonusy startowe jak np.: zakład bez ryzyka, freebet czy bonus od depozytu

STS

Największy polski bukmacher ma dla nowych użytkowników pakiet trzech bonusów powitalnych o łącznej wartości 1640 zł. Są to: zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 100 zł, bonus od depozytu (pierwszych trzech wpłat na konto) w wysokości 1500 zł, cashback na sporty wirtualne 20 zł oraz cashback na Betgames 20 zł. Promocja dotyczy osób, które zarejestrują się w STS z widocznym niżej kodem promocyjnym.
Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

W Fortunie nowi gracze mogą liczyć na trzy bonusy startowe warte razem 2230 zł. Pakiet powitalny składa się z darmowego zakładu (freebeta) w wysokości 20 zł, zakładu bez ryzyka (cashbacku) w wysokości 210 zł oraz bonusu od depozytu (pierwszej wpłaty na konto) w wysokości 2000 zł.

Betfan

Betfan ma dla nowych użytkowników promocje na start o łącznej wartości 1600 zł. Bukmacher oferuje zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 600 zł oraz bonus od depozytu (drugiego) o wartości 1000 zł. Opisane oferty działają tylko z poniższym kodem promocyjnym.
Bukmacher Betfan
Kod bonusowy: MEGABONUS

>>Przejdź na stronę betfan.pl<<

Betclic

Betclic może się pochwalić najwyższym zakładem bez ryzyka na rynku legalnych polskich bukmacherów - 550 zł z poniższym kodem promocyjnym. Niniejszy cashback to flagowy produkt z oferty powitalnej Betclica.
Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

Superbet

Superbet ma w ofercie powitalnej cztery bonusy startowe o łącznej wartości 1554 zł. Składają się na nią: bonus bez ryzyka w wysokości 1300 zł, bonus od depozytu w wysokości 200 zł, darmowy zakład o wartości 34 zł oraz bonus za zainstalowanie aplikacji mobilnej - 20 zł. Wszystkie promocje działają jednocześnie.
Superbet - kod promocyjny, kod bonusowy

ETOTO

Etoto przygotowało dla nowych użytkowników bonus od depozytu 200% do 200zł. Oznacza to, że bukmacher dodaje 200% kwoty wpłaconej podczas pierwszego depozytu. Aby uzyskać maksymalny bonus, trzeba wpłacić 100 zł. Bukmacher doda wtedy 200% tej kwoty czyli wspomniane 200 zł. Razem na grę otrzymacie więc, aż 300 zł.

PZBuk

PZBuk umieścił w swojej ofercie powitalnej dwa bonusy startowe warte łącznie 700 zł: darmowy zakład (cashback) w wysokości 500 zł oraz 200 zł na bonus od depozytu przekazywane w formie punktów, które następnie można wymienić w wirtualnym sklepie tego bukmachera. Oferta obowiązuje tylko z poniższym kodem promocyjnym.
Bukmacher PZBuk
Kod rejestracyjny: MECZYKI

>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

LVBet

LVBet proponuje na start dwa bonusy powitalne o łącznej wartości 3333 zł. Na nowych graczy czeka bezpieczny zakład (cashback) w wysokości 333 zł oraz bonus od depozytu (dwóch pierwszych wpłat na konto) w wysokości 3000 zł.

Dyskusja

- komentarzy
Nota prawna

Wymieniamy podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. Wszystkie one działają legalnie w Polsce. Gra u nielegalnych bukmacherów podlega karze. Hazard może uzależniać i jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich (18+). Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12; FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565; BEM Operations Limited z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 52D, 53-333 Wrocław (KRS:0000573383) - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. eWinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (KRS: 0000692778, NIP: 5862321957, REGON: 368141505) - zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017. TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 524-03-02-341, REGON: 010333455) - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485; TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (KRS 0000662497, REGON 366521110) - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000534588, NIP: 954-275-17-76, REGON: 360297047) - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK;. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000370248, NIP 5272639256, REGON 142666660) - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17; . SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000666114, NIP: 9542775133, REGON: 366704393) - zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019; . Bukmacherska Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wąchockiej 1F (KRS:0000806643; NIP: 5272907780;) - zezwolenie z dnia 9 grudnia 2020 r. nr PS4.6831.1.2020