Kursy bukmacherskie - jak czytać i liczyć kursy aby wybrać najlepsze

Dodał: Juliusz Orciuch,18 sty 2022 | 15:33

Właściwa ocena kursu bukmachera na dane zdarzenie należy do podstawowych umiejętności dobrego gracza. Ci doświadczeni dobrze wiedzą, że pewnych kursów - niezależnie od ich wysokości - po prostu się nie gra, bo nie odzwierciedlają one prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Bukmacherzy rzadko mylą się, co do jego oceny, ale i na takie wypadki czasami można liczyć. Poniżej przedstawiamy zatem podstawowe zasady związane z najważniejszym dla bukmacherki pojęciem.

Na skróty:

  1. Co oznaczają kursy bukmacherskie
  2. Najwyższe kursy bukmacherskie
  3. Jak ustalane są kursy bukmacherskie? Jak liczyć kursy bukmacherskie?
  4. Jak czytać kursy bukmacherskie
  5. Lista legalnych bukmacherów

Kursy bukmacherskie

Kursy bukmacherskie - bonusy na start dla nowych graczy

Zakładając konto u bukmachera można liczyć na pakiet bonusów na start. Najbardziej popularne bonusy stanowią darmowy zakład, zakład bez ryzyka czy bonus od wpłaty. Poniżej prezentujemy tabelę bonusów powitalnych u czołowych bukmacherów. Rejestrując się poprzez podane linki można uzyskać bonusy na start.

[kody_promo]

Bonusy dostępne na start mogą wiązać się z obrotem bonusem według regulaminu. Bukmacher często określa minimalne kursy bukmacherskie wymagane do obrotu bonusem. 

Co oznaczają kursy bukmacherskie

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć posługując się przykładem zakładów piłkarskich na to, kto zacznie mecz. Ponieważ zależy to wyłącznie od rzutu monetą, oba zespoły mają równe szanse na to by zacząć spotkanie od kopnięcia piłki. Szanse 50% na 50% reprezentowałyby kurs 2.0 do 2.0, ale bukmacherzy oczywiście pomniejszają je o swoją marżę (zysk bukmachera z danego zakładu), ale nadal są one w obu przypadkach równe (np. 1.85 na rozpoczęcie gospodarzy do 1.85 na to, że mecz rozpoczną goście).

To bardzo prosty przykład, bo bierzemy w nim pod uwagę tylko jeden stały czynnik: rzut monetą. W rzeczywistości ustalając kursy bukmacherskie na dane zdarzenie, oddsmaker (osoba ustalająca kursy) musi brać pod uwagę różne czynniki, m.in.: siłę obu zespołów, absencje i urazy czołowych graczy, to jak mogą one wpłynąć na dane spotkanie oraz inne powody - wydarzenia pozaboiskowe, a nawet pogoda danego dnia.

W przypadku najbardziej popularnych spotkań, ustalanie kursu jest dużo łatwiejsze, niż przy meczach niszowych lig. Nie bez powodu doświadczeni gracze radzą, by interesować się mniej znanymi ligami, gdzie dostęp do pewnych informacji może być przewagą gracza nad bukmacherem.

Kursy bukmacherskie, na czym polegają i jak są ustalane?

Kursy bukmacherskie oznaczają prawdopodobieństwo zajścia jakiegoś zdarzenia, np. zwycięstwa danej drużyny w najbliższym meczu. Służą prawidłowemu oszacowaniu potencjalnej wygranej. Co ciekawe, bukmacherom zdarza się popełniać błędy. Osoby ustalające kursy bukmacherskie czasem zanotują wpadkę, najczęściej przy ustalaniu kursów na zdarzenia mało popularnych lig czy sportów. Wbrew pozorom sytuacje, w których kurs na daną opcję jest przeszacowany, a przedstawiciele bukmachera orientują się zbyt późno, nie należą do rzadkości.

Nie ma co raczej liczyć na tego typu pomyłki w ofercie na najpopularniejsze zdarzenia w najważniejszych rozgrywkach. Ewentualne błędy wynikają z błędnego wyświetlenia kursu i są błyskawicznie poprawiane przez bukmachera, a kupony graczy, którzy wykorzystali ten błąd, na ogół anuluje się. Zaś w mniej znanych rozgrywkach czy też mało popularnych sportach, często zdarzają się pomyłki kursowe, które można wykorzystać.

Najwyższe kursy bukmacherskie

Najwyższe kursy bukmacherskie

Najpopularniejsze zakłady w bukmacherce, czyli trzy-drogowe - na zwycięstwo którejś ze stron lub remis - mają wysokie kursy tylko w wypadku, gdy np. zdecydowany faworyt gra z dużo słabszą drużyną, kompletnym outsiderem, którego szanse na końcowy triumf bukmacher ocenia maksymalnie nisko. Ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo takiej sytuacji, warto zwrócić uwagę na zakłady ze stale wysokimi kursami.

W ofercie piłki nożnej znajdziemy tzw. łamaki, czyli zakłady na prowadzenie jednej z drużyn do przerwy, a wygraną drugiej na koniec spotkania. 

- Typ 1/2 oznacza, że do przerwy będzie prowadził gospodarz, a wygra gość

- Typ 2/1 analogicznie oznacza, że po 45 min. na prowadzeniu będzie gość, a wygra gospodarz

Kursy bukmacherskie na takie zdarzenia zwykle wahają się od 20.00 do nawet 40.00, przez co budzą duże zainteresowanie graczy. W sieci dostępne są nawet poradniki zawierające listę zespołów, które w ostatnich latach najczęściej brały udział w “łamaniu”. Rozgrywkami znanymi z takich zdarzeń są np. niższe ligi angielskie.

Oczywiście - łamaki to nie są najwyższe kursy bukmacherskie. Górna granica właściwie nie istnieje. W 2016 r., gdy sensacyjnie mistrzostwo Anglii zdobyli piłkarze Leicester City, głośno było o kibicach, którzy dzięki temu wygrali spore pieniądze. Nikt się tego nie spodziewał, na czele z angielskimi bukmacherami, u których przedsezonowy kurs na tytuł dla “Lisów” wynosił nawet 5000.

Sprawdź bonusy bukmacherskie:

Jak ustalane są kursy bukmacherskie? Jak liczyć kursy bukmacherskie?

Ustalanie kursów bukmacherskich

Kursy bukmacherskie każdy gracz powinien mieć “w małym palcu”. To klucz do skutecznej gry. Jak ustalane są kursy bukmacherskie? Wspomniani oddsmakerzy tworzą je w oparciu o prawdopodobieństwo. Zamiast jednak przedstawiać szansę jednej ze stron na sukces, zamieniają procenty na liczby. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Poniższe przykłady pomogą ci odpowiedzieć na pytanie, jak obliczyć kurs bukmacherski.

Bukmacher ocenił, że gospodarz meczu ma 40% szans na zwycięstwo. Aby obliczyć kurs, należy podzielić 100% przez wskazane prawdopodobieństwo. 

Szanse na zwycięstwo

Dokonywane jest następujące działanie:

100% : 40% = 2,50.

Omówiony przypadek odnosi się do kursów dziesiętnych (1.25, 2.50, 3.75 itp.), które znajdziemy u legalnych polskich bukmacherów. Zagraniczne firmy, np. z Wysp Brytyjskich, stosują też kursy ułamkowe (3/2, 6/4, 5/1 itp.), choć trzeba przyznać, że powoli i oni odchodzą od ułamkowych na rzecz dziesiętnych. 

Co ważne, nie ma żadnej różnicy w rozumieniu takich kursów. Jak liczyć kursy bukmacherskie i łatwo zamienić ułamkowe na dziesiętne? Spójrzmy na przykład.

Dzielimy dwie cyfry zawarte w kursie, a następnie do wyniku dodajemy jeden. Weźmy kurs 6/4.

6/4 = 1,50 + 1 = 2,50

Sprawdź kody promocyjne:

Jak czytać kursy bukmacherskie

Skupmy się na tym, jak czytać takie kursy bukmacherskie. U niektórych mniej zaawansowanych, mniej zorientowanych graczy nadal funkcjonuje błędne myślenie, że bukmacher wystawia kurs w złotówkach. “O, całkiem nieźle, płacą za zwycięstwo gospodarza dwa złote” - pomyśli lub powie niejeden obstawiający, mając na myśli kurs 2.00. To błąd, który może okazać się kosztowny przy zawieraniu zakładów. 

Patrząc na wystawione kursy bukmacherskie musimy pamiętać, że w Polsce obowiązuje podatek od obrotu w wysokości 12%. Dlatego przy wspomnianym kursie 2.00, trzeba liczyć się z tym, że ewentualna wygrana nie będzie dokładnie podwojeniem naszej stawki. 

W czym rzecz? Stawiając 100 zł, nie wygramy 200 zł, a 176 zł. Podatek powoduje, że de facto stawka wynosi 88 zł, a więc wygrana jest jej dwukrotnością. Analogicznie działa to przy dowolnej kwocie.

Jeśli wiemy, jak czytać kursy bukmacherskie, wzrastają szanse na ogranie bukmachera.

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady i dostępne u nich bonusy startowe:

STS

Największy polski bukmacher ma dla nowych użytkowników pakiet pięciu bonusów powitalnych o łącznej wartości 1504 zł. Są to: darmowy zakład (freebet) w wysokości 29 zł, zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 235 zł, bonus od depozytu (pierwszej wpłaty na konto) w wysokości 1200 zł, cashback na sporty wirtualne o wartości 20 zł oraz cashback na BetGames w kwocie 20 zł. Promocja dotyczy osób, które zarejestrują się w STS z widocznym niżej kodem promocyjnym.

Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

W Fortunie nowi gracze mogą liczyć na trzy bonusy startowe warte razem 2720 zł. Pakiet powitalny składa się z darmowego zakładu (freebeta) w wysokości 20 zł, zakładu bez ryzyka (cashbacku) w wysokości 600 zł oraz bonusu od depozytu (pierwszej wpłaty na konto) w wysokości 2100 zł.

Bukmacher Fortuna
KOD PROMOCYJNY: MECZYKI
>>Przejdź na stronę efortuna.pl<<

Betfan

Betfan ma dla nowych użytkowników promocje na start o łącznej wartości 1600 zł. Bukmacher oferuje zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 600 zł oraz bonus od depozytu (drugiego) o wartości 1000 zł. Opisane oferty działają tylko z poniższym kodem promocyjnym.

Bukmacher Betfan
Kod bonusowy: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę betfan.pl<<

Betclic

Betclic może się pochwalić jednym z najwyższych zakładów bez ryzyka na rynku legalnych polskich bukmacherów - 550 zł z poniższym kodem promocyjnym. Niniejszy cashback to flagowy produkt z oferty powitalnej Betclica.

Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS550
>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

Superbet

Superbet ma w ofercie powitalnej cztery bonusy startowe o łącznej wartości 1554 zł. Składają się na nią: bonus bez ryzyka w wysokości 1300 zł, bonus od depozytu w wysokości 200 zł, darmowy zakład o wartości 34 zł oraz bonus za zainstalowanie aplikacji mobilnej - 20 zł. Wszystkie promocje działają jednocześnie.

Superbet - kod promocyjny, kod bonusowy

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
>>Przejdź na stronę superbet.pl<<

ETOTO

Etoto przygotowało dla nowych użytkowników bonus od depozytu 200% do 200zł. Oznacza to, że bukmacher dodaje 200% kwoty wpłaconej podczas pierwszego depozytu. Aby uzyskać maksymalny bonus, trzeba wpłacić 100 zł. Bukmacher doda wtedy 200% tej kwoty czyli wspomniane 200 zł. Razem na grę otrzymacie więc, aż 300 zł.

Bukmacher ETOTO
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
>>Przejdź na stronę etoto.pl<<

PZBuk

PZBuk umieścił w swojej ofercie powitalnej dwa bonusy startowe warte łącznie 1050 zł: zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 1000 zł oraz 50 zł na darmowy zakład (freebet). Bonusy nie wykluczają się wzajemnie. Oferta obowiązuje tylko dla nowych graczy.

Bukmacher PZBuk
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

LVBet

LV Bet proponuje na start dwa bonusy powitalne o łącznej wartości 3353 zł. Na nowych graczy czeka darmowy zakład (freebet) 20 zł, zakład bez ryzyka (cashback) w wysokości 333 zł oraz bonus od depozytu (dwóch pierwszych wpłat na konto) w wysokości 3000 zł.

Bukmacher LVBet
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
>>Przejdź na stronę LVBet.pl<<

Totolotek

W Totolotku można otrzymać dwa bonusy na start, które łącznie są warte 574 zł: darmowy zakład (freebet) w wysokości 25 zł, bonus od depozytu (pierwszej wpłaty) w wysokości 500 zł i dodatkowe 49 zł za zainstalowanie aplikacji mobilnej.

Bukmacher - Totolotek
Kod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę totolotek.pl<<

Bukmacherzy - kody promocyjne

Bukmacher Bonus powitalny Kod rejestracyjny
STS

Oferta powitalna 1504 PLN! 29 PLN freebet, 235 PLN + 2x 20 PLN cashback, 1200 PLN bonus od depozytu.

zobacz kod
Fortuna

Oferta na start 2720 PLN złożona z trzech bonusów! 20 PLN freebet, 600 PLN cashback, 2100 PLN bonus od depozytu.

zobacz kod
Superbet

Bonus powitalny 1554 PLN! 34 PLN freebet, 1300 PLN tydzień bez ryzyka, 200 PLN bonus od depozytu, 20 PLN za aplikację.

zobacz kod
Betclic

Oferta powitalna o wartości 550 PLN! 550 PLN na pierwszy zakład bez ryzyka.

zobacz kod
Fuksiarz

Bonus powitalny 1400 PLN! 50% cashback na pierwszy zakład do 500 PLN, codzienny cashback bez końca do 900 PLN.

zobacz kod
0
Głosów: 0
Zagłosuj
Nota prawna

Podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet: Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12; FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565; BEM Operations Limited z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 52D, 53-333 Wrocław (KRS:0000573383) - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017.
eWinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (KRS: 0000692778, NIP: 5862321957, REGON: 368141505) - zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017.
BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018.
Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.
TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 524-03-02-341, REGON: 010333455) - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000534588, NIP: 954-275-17-76, REGON: 360297047) - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK;. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000370248, NIP 5272639256, REGON 142666660) - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17; .
SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000666114, NIP: 9542775133, REGON: 366704393) - zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019; .
Bukmacherska Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wąchockiej 1F (KRS:0000806643; NIP: 5272907780;) - zezwolenie z dnia 9 grudnia 2020 r. nr PS4.6831.1.2020