Progresja Labouchere i D'Alembert

Granie progresją zawsze będzie miało  zwolenników, bo choć większość ekspertów wskazuje na oczywiste wady, które praktycznie uniemożliwiają wygrywanie w ten sposób w dłuższym okresie czasowym początkujący gracze i tak szukają sposobu by się dorobić na tego typu graniu, a przynajmniej przetestować stare systemy na własnej skórze. Po Martingale i progresji z użyciem ciągu Fibonacciego w tym artykule przedstawimy dwa inne sposoby grania progresją malejącą.

Progresja Labouchere

Autorem tego ciekawego konceptu jest Marquis de Condorcet, francuski filozof, matematyk i polityk. Pierwotnie nie była ona przeznaczona do obstawiania zakładów sportowych, a raczej do stawkowania w ruletce. Na początku należy sobie ustalić całościowy budżet na tę progresję, niech będzie to np. 100 złotych. Następnie rozpisujemy ciąg liczb np. 1,2,3,4,5,6,7,8. W pierwszym etapie progresji dodajemy do siebie dwie skrajne cyfry i stawiamy zakład za taką kwotę. Interesują nas zdarzenia z kursem minimalnym 2. Jeśli wygrywamy dany zakład skreślamy te liczby i obstawiamy znów za kwotę, którą określa suma dwóch skrajnych cyfr ciągu (w naszym wypadku 2+7). Jeśli przegrywamy ponownie liczymy pozostały nam w grze budżet i zaczynamy ciąg od początku dopisując do niego najwayższą liczbę (w naszym przypadku 9). Celem jest zakończenie tej progresji czyli wygranie ostatniego pozostającego nam z użycia tego ciągu zakładu.

Marquis de Condorcet według własnych słów wymyślił tę progresję podczas gry w ruletkę i do tego mu akurat służyła, ale jak widzimy łatwo daje się ona dostosować do realiów zakładów bukmacherskich. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych progresji zaczynamy ją od niskich stawek, ale w przypadku serii porażek potrafi ona szybko wzrosnąć. Oczywiście ma ona sens tylko wtedy gdy stawiamy zdarzenia z kursem powyżej 2. Sam Labouchere uważał, że wystarczy wygrać w ten sposób 55 z 200 zakładów by wyjść na plus, ale analiza matematyczna wskazuje, że by być na plusie grając kursy bliskie 2 trzeba wygrać przynajmniej 69 razy. Przy stosowaniu tej progresji konieczne jest określenie górnego limitu swojego budżetu na granie. Zaletą stosowania tej progresji jest jednak to, że daje się ona łatwo modyfikować. Jeśli ktoś chce grać ostrożnie może nawet przyjąć, że ciąg liczb wcale nie jest rosnący i na początku przetestować swoją skuteczność.

Progresja D'Alembert

Ten rodzaj progresji to dzieło francuskiego matematyka, filozofa i fizyka Jeana le Ronda d’Alemberta. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach chodzi w nim o powiększanie stawek w przypadku przegranej, ale jest to system dużo bardziej bezpieczny niż Martingale, w którym kolejne stawki mnożymy przez dwa. W tym systemie mamy do czynienia ze stałym wzrostem stawek o jeden próg w przypadku przegranej i obniżaniem jest w przypadku wygranej. Z tego powodu nazywa się ją często piramidą ze względu na naprzemienne zwiększanie i zmniejszanie stawek przy seriach porażek lub wygranych. Podobnie jak w przypadku poprzednich systemów najlepiej sprawdza się on przy graniu typów o kursie 2.0.

Główną zaletą stosowania progresji D'Alembert jest to, że nawet przy długiej serii porażek gracz nie będzie musiał przejść do wyższych stawek, bo nie rośnie ona tak szybko jak choćby w przypadku systemu Martingale. Już jednak po pobieżnej analizie tego systemu widzimy, że zyski są w niej minimalne i uzależnione od wysokiej skuteczności typów po wysokich kursach. Po za tym gracz jest zmuszony do obstawiania zdarzeń po określonych z góry kursach co oczywiście powoduje, że w pewnym momencie zaczyna grać na siłę. Progresja D'Alembert daje się jednak łatwo modyfikować do grania kursów mniejszych choć z zachowaniem zasady, że jeden próg systemu przechodzimy dopiero wtedy gdy wygramy zakład po kursie minimalnym 2; może być on jednak złożony z większej liczby zdarzeń niż jedno.

 

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Tylko na Meczyki.pl: Podczas rejestracji wpisz kod 1000plus29pln. Kliknij w "Sprawdź", aby zapoznać się ze szczególami. Uwaga! Wygraj bilety na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - kliknij w "sprawdź" i dowiedz się więcej.

Tylko na Meczykach: wpisz kod 60plnmeczyki i poza standardową ofertą powitalną, odbierz punkty, które wymienisz na nagrodę.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Milan od dłuższego czasu gra w ataku dość siermiężnie, jeśli nawet wygrywa to minimalnie. Parma w końcówce rozgrywek gra kiepsko, także ze względu na brak podstawowych zawodników. Milan jest faworytem spotkania, ale po ewentualnym strzeleniu bramki, z czym podopieczni Gattuso mogą mieć problemy, powinien bronić korzystnego rezultatu.
Powyżej 2.5 bramki (over 2.5) To ważne spotkanie w kontekście walki o utrzymanie. W poprzednim domowym spotkaniu z Villarreal Girona kompletnie zawiodła nie potrafiąc strzelić gola, ale teraz zagra przeciwko dużo słabszej defensywie, która traci sporo bramek. Do składu Celty wraca Aspas, dzięki któremu drużyna z Galicji zdobyła ostatnio kilka punktów, a więc spodziewamy się w tym meczu wyrównanej walki i kilku bramek.
Manchester City -1 (Man City wygra przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Drużyna Guardioli mimo momentami bardzo dobrej gry i równej liczby bramek w dwumeczu odpadła w ćwierćfinale Ligi Mistrzów co z pewnością jest sporym ciosem. Wielu oczywiście spekuluje czy The Citizens będą w stanie podnieść się po przegranej ze Spurs choć nie wydaje się by stawianie sprawy w ten sposób było zasadne. Manchester City był w tym spotkaniu nieco lepszy i pewnie awansowałby gdyby nie popełnił tylu błędów w defensywie. Na spotkanie ligowe gospodarze powinni wyjść zmotywowani, bo cały czas rywalizują z Liverpoolem i nie mogą sobie pozwolić na stratę punktów. Typujemy w tym spotkaniu wyraźne zwycięstwo gospodarzy.
Sassuolo wygra Bologna wciąż nie jest pewna utrzymania i musi w ostatnich spotkaniach sezonu zdobyć kilka punktów. Sampdoria nie jest łatwym rywalem, ale na wyjazdach gra gorzej niż u siebie. Fabio Quagliarella walczy jednak o koronę króla strzelców, a koledzy pewnie zrobią wszystko by pomóc mu w osiągnięciu tego prestiżowego tytułu.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.