Fortuna 1 Liga

Polska
23 / 24

1. liga polska terminarz. Poznaj aktualną tabelę i mecze 1. ligi polskiej

1. liga terminarz

W tym miejscu można zapoznać się z pełnym i zawsze aktualnym terminarzem 1. ligi, czyli drugiego poziomu rozgrywek piłkarskich w Polsce. Oferujemy również dostęp do terminarzy z poprzednich sezonów zaplecza Ekstraklasy. 

Na górze terminarza Fortuna 1. ligi znajdują się mecze, które nie zostały jeszcze rozegrane. Pod nimi widnieje lista zakończonych już spotkań, a przy każdym z nich można znaleźć jego wynik. Po kliknięciu w wybrany mecz, przeniesiemy się na jego profil z dostępem do wielu szczegółów: statystyk, przebiegu spotkania, kursów bukmacherskich, składów, nazwiska arbitra głównego i liczby kibiców, którzy zasiedli na trybunach. 

Na tej samej stronie oferujemy dostęp do aktualnej tabeli Fortuna 1. ligi, najnowszych informacji dotyczących tych rozgrywek, klasyfikacji kanadyjskiej, najlepszych strzelców, asystentów oraz kartkowiczów. Poniżej znajdują się odnośniki do podstron innych piłkarskich lig, gdzie można zapoznać się z analogicznymi szczegółami. 

Terminarz 1. liga

Drugi poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce został utworzony w 1949 roku. Początkowo liga była podzielona na dwie grupy. Sytuacja ta regularnie się zmieniała i w kilku sezonach była ona połączona. Ostatni raz podział wystąpił w sezonie 1998/99. Od tego czasu wszystkie kluby 1. ligi rywalizują między sobą i walczą o awans do Ekstraklasy. Od sezonu 2019/20 awans przysługuje trzem najlepszym klubom, wcześniej były to dwa zespoły. 

Zasady 1. ligi mówią, że dwie najlepsze drużyny awansują do Ekstraklasy bezpośrednio. Te, które zajęły miejsca 3-6, rozgrywają między sobą baraże, których stawką jest awans. Ekipa z 3. miejsca najpierw mierzy się z tą, która uplasowała się na 6. lokacie, a ta z 4. miejsca rywalizuje z 5. Dwaj zwycięzcy mierzą się później w finale na neutralmym terenie. Takie reguły nie obowiązywały, kiedy promocję otrzymywały tylko dwa zespoły. Pierwszy finał baraży odbył się na stadionie Groclinu w Grodzisku Wielkopolskim. Warta Poznań pokonała wówczas Radomiak Radom.