Euro 2021

Grupa A
# Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
1
Włochy 0 0 0 0 0 0 0
  2
  Szwajcaria 0 0 0 0 0 0 0
   3
   Turcja 0 0 0 0 0 0 0
    4
    Walia 0 0 0 0 0 0 0
     Grupa B
     # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
     1
     Belgia 0 0 0 0 0 0 0
      2
      Dania 0 0 0 0 0 0 0
       3
       Finlandia 0 0 0 0 0 0 0
        4
        Rosja 0 0 0 0 0 0 0
         Grupa C
         # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
         1
         Austria 0 0 0 0 0 0 0
          2
          Holandia 0 0 0 0 0 0 0
           3
           Macedonia Północna 0 0 0 0 0 0 0
            4
            Ukraina 0 0 0 0 0 0 0
             5
             Zwycięzca Barażu D/A 0 0 0 0 0 0 0
              Grupa D
              # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
              1
              Chorwacja 0 0 0 0 0 0 0
               2
               Czechy 0 0 0 0 0 0 0
                3
                Anglia 0 0 0 0 0 0 0
                 4
                 Szkocja 0 0 0 0 0 0 0
                  5
                  Zwycięzca Barażu C 0 0 0 0 0 0 0
                   Grupa E
                   # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
                   1
                   Polska 0 0 0 0 0 0 0
                    2
                    Słowacja 0 0 0 0 0 0 0
                     3
                     Hiszpania 0 0 0 0 0 0 0
                      4
                      Szwecja 0 0 0 0 0 0 0
                       5
                       Zwycięzca Barażu B 0 0 0 0 0 0 0
                        Grupa F
                        # Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
                        1
                        Francja 0 0 0 0 0 0 0
                         2
                         Niemcy 0 0 0 0 0 0 0
                          3
                          Węgry 0 0 0 0 0 0 0
                           4
                           Zwycięzca Barażu A/D 0 0 0 0 0 0 0
                            4
                            Portugalia 0 0 0 0 0 0 0

                             Inne sezony

                             Wiadomości - Euro 2021

                             Mistrzostwa Europy 2021

                             Decyzją UEFA, która zapadła 17 marca, Mistrzostwa Europy zostały przełożone na rok 2021. Takie postanowienie to skutek pandemii COVID-19, czyli koronawirusa. Oficjalnie postanowiono jednak pozostać przy nazwie Euro 2020 dla uczczenia 60. rocznicy organizacji pierwszych w historii Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Będzie to służyć również jako pamiątka tego, jak cała futbolowa rodzina zjednoczyła się w walce z pandemią, która wybuchła na początku 2020 roku. Pozwoli to uniknąć także produkowania "dodatkowych śmieci" ponieważ większość produktów związanych z turniejem została przygotowana już wcześniej.

                             Organizacja musiała ulec presji i przełożyć turniej po tym, gdy zawieszone zostały wszystkie największe rozgrywki klubowe w Europie w sezonie 2019/20. Oprócz lig krajowych odwołano także mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Jako, że turniej miał rozpocząć się w czerwcu 2020 roku, a nie wiadomo jak szybko świat poradzi sobie z pandemią, UEFA podjęła decyzję o przeniesieniu rozgrywek. 

                             Wciąż nie wiadomo, czy EURO 2020 zostanie rozegrane, zgodnie z pierwotnymi założeniami, w 12 miastach. Mecz otwarcia ma odbyć się w Rzymie, a to właśnie we Włoszech sytuacja związana z wirusem była na początku najbardziej tragiczna. Na drugim miejscu czarnej listy plasowała się Hiszpania, gdzie również miały odbywać się spotkania. Jednym z gospodarzy turnieju miało być bowiem Bilbao i estadio San Mames, na którym mecze na co dzień rozgrywa miejscowy Athletic. Areną finału ma być natomiast londyńskie Wembley Stadium - w Wielkiej Brytanii również borykają się z wielkimi problemami związanymi z pandemią. 

                             Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, nie zadeklarował, że Jerzy Brzęczek na pewno będzie selekcjonerem reprezentacji Polski na Euro 2020. Nikt na ten moment nie wyobraża sobie jednak zmiany szkoleniowca kadry przed rozpoczęciem turnieju. 

                             Efektem domina przesuną się również mecze kwalifikacyjne Mistrzostw Świata 2022. W innym terminie rozegrane zostaną również spotkania finałowe Ligi Narodów, Mistrzostwa Europy do lat 21 i Mistrzostwa Europy Kobiet. 

                             Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to turniej rozgrywany co cztery lata, a udział w nim biorą 24 najlepsze reprezentacje ze Starego Kontynentu. Do 1992 roku włącznie udział w nim brało zaledwie 8 drużyn. Euro 2012 było natomiast ostatnim turniejem, w którym uczestniczyło 16 zespołów. W 2016 roku liczba uczestników znów uległa powiększeniu i aktualnie jest ich aż 24. 

                             W 2020 roku zostaną rozegrane kolejne, szesnaste już Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Będą one absolutnie wyjątkowe pod względem organizacyjnym, ponieważ jest to pierwsze Euro, którego gospodarzem będzie nie jeden czy dwa kraje, ale aż dwanaście miast ze Starego Kontynentu. Komitet Wykonawczy UEFA podjął taką decyzję już w styczniu 2013 roku, a we wrześniu 2014 roku zatwierdził oficjalną listę stadionów, na których rozgrywane będą mecze. Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy w trakcie turnieju użyty zostanie system VAR. 

                             Turniej potrwa dokładnie miesiąc i rozpocznie się 12 czerwca 2020 roku. Finał zaplanowano na 12 lipca. 

                             Mecze Mistrzostw Europy 2021 będą rozgrywane na: 

                             • Stadionie Olimpijskim w Baku (Azerbejdżan)
                             • Parken w Kopenhadze (Dania)
                             • Stadionie Wembley w Londynie (Anglia) 
                             • Allianz Arena w Monachium (Niemcy)
                             • Puskas Arena w Budapeszcie (Węgry)
                             • Aviva Stadium w Dublinie (Irlandia)
                             • Stadio Olimpico w Rzymie (Włochy)
                             • Johan Cruyff ArenA w Amsterdamie (Holandia) 
                             • Arenie Narodowej w Bukareszcie (Rumunia)
                             • Stadionie Kriestowskij w Sankt Petersburgu (Rosja)
                             • Hampden Park w Glasgow (Szkocja)
                             • San Mames w Bilbao (Hiszpania)

                             Aplikacje o status gospodarza zgłaszały również Warszawa (PGE Narodowy) oraz Chorzów (Stadion Śląski), ale zostały one anulowane. Odrzucone natomiast zostały aplikacje stadionów w: Mińsku, Brukseli, Sofii, Jerozolimie, Skopje, Solnie i Cardiff.

                             Mecz finałowy odbędzie się na największym z wymienionych wyżej obiektów, czyli Wembley Stadium, który jest w stanie pomieścić 90 tysięcy kibiców. Dla porównania najmniejszym z nich jest duński Parken o pojemności 38 065. 

                             Reprezentacja Polski na Euro 2020 (2021) 

                             Na Euro 2020 udział weźmie reprezentacja Polski prowadzona przez Jerzego Brzęczka. “Biało-czerwoni” zagrają w bardzo trudnej grupie, do której trafiły także Hiszpania i Szwecja. Czwartym członkiem została Słowacja, która wygrała swoje baraże i wywalczyła udział na Mistrzostwach Europy w 2021 roku.

                             Do tej pory Polska wzięła udział w trzech Mistrzostwach Europy. W 2008 roku w Szwajcarii i Austrii nasi reprezentanci prowadzeni przez Leo Beenhakkera zajęli ostatnie miejsce w grupie. Podobna, bardzo niekorzystna, sytuacja miała miejsce na Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Wtedy “Biało-czerwoni” jako gospodarze pod wodzą Franciszka Smudy również okazali się najgorsi w swojej grupie, w której rywalizowali z Grecją, Rosją i Czechami. To odpadnięcie było jedną z największych porażek polskiej reprezentacji w XXI wieku.

                             Najlepszym strzelcem reprezentacji Polski w historii Mistrzostw Europy jest Jakub Błaszczykowski. W ośmiu meczach zdobył on dwie bramki. Przed Euro 2020 Robert Lewandowski ma na koncie 2 trafienia.

                             Pierwszy sukces Polacy odnieśli w 2016 roku we Francji. Kadra Adama Nawałki rozegrała bardzo udany turniej i otarła się o strefę medalową. Pechowo przegrała jednak w ćwierćfinałowym meczu z późniejszymi mistrzami, Portugalią, po serii rzutów karnych. Wykonawcą jedynej zmarnowanej jedenastki był były kapitan naszej kadry, Jakub Błaszczykowski.. Mimo tego odpadnięcia trzeba powiedzieć, że był to najlepszy duży turniej w wykonaniu Polaków od dawna.

                             Euro 2020 (2021) faworyci i zasady ogólne

                             Polska już dawno nie trafiła na tak trudną grupę na wielkim turnieju. O ile rywalizacja ze Szwecją może być bardzo wyrównana, to Hiszpania jest postrzegana jako jeden z faworytów do wygrania całego turnieju. Oprócz niej w tym gronie wymienia się także Niemcy, broniącą tytułu Portugalię Włochy i Anglię. Głównym faworytem jest oczywiście mistrz świata - reprezentacja Francji. 

                             Najciekawiej zapowiadającą się grupą jest grupa F, w której aktualnie mamy trzy zespoły. Rywalizować w niej będą obrońcy tytułu, czyli Portugalia, mistrzowie świata z Francji oraz reprezentacja Niemiec, która w 2014 roku została mistrzem świata i, z wyjątkiem mundialu w 2018 roku, bardzo często dochodzi do strefy medalowej na wielkich turniejach. 

                             Co ciekawe, UEFA ustanowiła pary, które z powodów politycznych nie mogą rywalizować ze sobą na Euro 2020. W wyniku tego Rosja nie może zmierzyć się z Kosowem ani Ukrainą. Kosowo oprócz tego na pewno nie rozegra spotkania przeciwko Bośni i Hercegowinie ani Serbii. 

                             Kolejnym etapem po fazie grupowej na Mistrzostwach Europy 2020 będzie 1/8 finału i od tego momentu każda porażka będzie oznaczać odpadnięcie z turnieju. Dostaną się do niej wszystkie reprezentacje, które zajmą pierwsze i drugie miejsca w swoich grupach. Oprócz tego w fazie pucharowej udział wezmą również cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Najważniejszym kryterium będzie tutaj liczba zdobytych przez nie punktów. W drugiej kolejności rozpatrywać się będzie bilans bramkowy, a później liczbę strzelonych goli. 

                             Historia EURO. MISTRZOSTWA EUROPY W PIGUŁCE

                             Idea utworzenia piłkarskich Mistrzostw Europy narodziła się w głowie członka francuskiej federacji, Henriego Delaunaya w 1927 roku. Jednak przez powstanie Mistrzostw Świata, które debiutowały w 1930, Euro musiało poczekać na swoją pierwszą edycję aż 30 lat.

                             Euro to jedne z najpóźniej rozpoczętych rozgrywek międzynarodowych. Inauguracyjny turniej we Francji odbył się dopiero w 1960 roku. Dla porównania Copa America, czyli Mistrzostwa Ameryki Południowej, rozgrywano już w 1916.

                             Pierwszy turniej odbył się już po śmierci Henriego Delaunaya, a puchar został nazwany jego imieniem. W inauguracyjnych finałach Mistrzostw Europy zagrały 4 drużyny: Francja, Jugosławia, Czechosłowacja i Związek Radziecki, który został pierwszym zwycięzcą rozgrywek. Spośród 17 drużyn, które wzięły udział w kwalifikacjach, na Euro nie pojechały takie reprezentacje jak: Anglia, Holandia, Włochy i Republika Federalna Niemiec.

                             Zgodnie z tradycją, która trwała od początku rozgrywek, kolejny turniej został zorganizowany 4 lata później. Tym razem gospodarzem zawodów była Hiszpania, której reprezentacja wygrała swój pierwszy tytuł właśnie w 1964 roku. Z tych drużyn, które grały również w poprzedniej edycji, został tylko Związek Radziecki, który uległa w finale na Santiago Bernabeu. Oprócz tego kwalifikacje przeszły pomyślnie Dania i Węgry.

                             Format rozgrywek wciąż pozostał niezmieniony, a na kolejnym turnieju we Włoszech zagrały: Związek Radziecki, Jugosławia i Anglia, ale podobnie jak 4 lata temu, gospodarze okazali się najlepsi. Był to drugi taki przypadek w zaledwie trzecim turnieju, a co ciekawe, w całej historii Euro podobny schemat powtórzył się już tylko raz - w 1984 roku we Francji.

                             Mistrzostwa Europy zyskiwały coraz większą popularność. W turnieju kwalifikacyjnym przed Euro 1968 udział wzięło aż 31 drużyn.

                             Gospodarzem kolejnej edycji była Belgia. Tego roku najlepszą drużyną Europy okazały się Niemcy, którzy w finale pokonali Związek Radziecki aż 3:0, a dwa gole podczas tego spotkania zdobył Gerd Muller - jeden z najbardziej bramkostrzelnych napastników w historii piłki na Starym Kontynencie. Dwa lata później wraz ze swoimi kolegami z kadry wygrał również Mistrzostwa Świata, których RFN był gospodarzem.

                             Turniej w 1976 roku był ostatnim, w którym udział brały tylko 4 drużyny. Wraz z nim skończyła się również zasada obowiązku wywalczenia miejsca w finałach w kwalifikacjach przez gospodarza. Tym razem Mistrzostwa Europy mecze rozgrywały na terenie Jugosławii. Czechosłowacja wygrała wtedy w finale z Niemcami po serii rzutów karnych. Był to pierwszy przypadek w tych rozgrywkach, kiedy o ostatecznym rezultacie miały zadecydować jedenastki. Wcześniej mecze były powtarzane.

                             Właśnie podczas tej serii jedenastek miał miejsce najsłynniejszy rzut karny w historii. Czechosłowacki zawodnik Antonin Panenka podciął lekko piłkę zamiast kopnąć ją tradycyjnie, zmylił bramkarza i wykorzystał karnego. Takie zagranie spotyka się w piłce nożnej do dziś i zostało ono mianowane nazwiskiem wspomnianego piłkarza.

                             Nowa odsłona Euro - inny system i więcej drużyn

                             Od roku 1980 skład Mistrzostw Europy został rozszerzony z 4 do 8 drużyn. Zmienił się również system rozgrywek. Reprezentacje nie grały już przeciwko każdemu rywalowi, który bierze udział w turnieju. Podzielono je za to na dwie grupy, z których najlepsze zespoły awansowały do fazy play-off. Pierwszy turniej w nowej odsłonie odbył się we Włoszech, a w finałowym meczu zwyciężyły Niemcy zdobywając swój drugi tytuł.

                             Kolejny turniej w 1984 roku zakończył się pierwszym wielkim sukcesem reprezentacji Francji, która była gospodarzem tej imprezy. „Trójkolorowi” zwyciężyli w finale z Hiszpanią 2:0. Podczas tych Mistrzostw niezwykłej rzeczy dokonał Michel Platini. Piłkarz Juventusu strzelił aż 9 goli w 5 meczach. W całej historii Mistrzostwa Europy statystyki tej nie powtórzył już żaden zawodnik. Od tej pory zniesiono również mecz o 3. miejsce. Przegrani półfinaliści nie rozstrzygali już między sobą kwestii brązowego medalu.

                             W 1988 roku swój największy sukces w historii osiągnęła reprezentacja Holandii. W finale na ziemi niemieckiej „Oranje” pokonali Związek Radziecki wynikiem 2:0. Bramki strzelali wtedy: kapitan drużyny, Ruud Gullit oraz Marco van Basten, którego gol stał się symbolem całej imprezy. Holenderski napastnik popisał się fenomenalnym uderzeniem z woleja z ostrego kąta i przelobował bramkarza rywali.

                             Nowości oraz niespodzianki - złoty gol i sensacyjni mistrzowie

                             Na UEFA Euro 1992 w Szwecji reprezentacja Danii pojechała w wyniku dyskwalifikacji Jugosławii. Podczas kwalifikacji drużyna ta nie wywalczyła sobie miejsca w finałach. Okazało się to niezwykłym uśmiechem losu, ponieważ wygrywając mecz za meczem, Dania doszła do finału, w którym pokonała drużynę Niemiec i zdobyła swoje pierwsze Mistrzostwo Europy. Była to również pierwsza impreza, na którą pojechały Zjednoczone Niemcy oraz ostatnia składająca się z 8 zespołów.

                             W 1996 roku Euro odbyło się Anglii, a tytuł ponownie został zdobyty przez drużynę niemiecką. Podopieczni Bertiego Vogtsa w finale drugi raz na tej imprezie pokonali Republikę Czeską. Oba zespoły spotkały się wcześniej w fazie grupowej. W najważniejszym meczu turnieju na stadionie Wembley, Oliver Bierhoff, który pojawił się na boisku dopiero w 69. minucie zdobył 2 bramki na wagę złota. Można to potraktować tym bardziej dosłownie, że druga z nich była pierwszą w historii finałów Euro Złotą bramką, która podczas dogrywki zakończyła mecz. Od tego roku Mistrzostwa Europy terminarz składały z 31 spotkań.

                             Kolejny turniej w roku 2000 był pierwszym, którego gospodarzami były 2 kraje: Holandia i Belgia. Zdecydowanym faworytem była wtedy reprezentacja Francji - mistrzowie świata z 1998 roku. „Trójkolorowi” doszli do finału, w którym zmierzyli się z Włochami i spełnili oczekiwania odnosząc ostateczne zwycięstwo. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 1:1, ale w dogrywce Złotego gola zdobył napastnik David Trezeguet. Najlepszym zawodnikiem turnieju natomiast został wybrany Zinedine Zidane.

                             Kolejne Euro było niezwykle sensacyjne. Turniej w Portugalii w 2004 roku rozpoczął się i zakończył tym samym meczem - gospodarzy z Grecją. W drodze do finału Grecy wyszli z grupy, w której jej rywalami oprócz wspomnianych Portugalczyków byli Hiszpanie i Rosjanie. W ćwierćfinale pokonali mistrzów Europy - Francję, a w półfinale Czechów. Ostatni mecz przeciwko gospodarzom również zakończył się ich zwycięstwem. Grecja każde ze spotkań w fazie play-off wygrała wynikiem 1:0 i stała się jednym z najbardziej sensacyjnych triumfatorów w historii tych rozgrywek.

                             Mistrzostwa Europy w Polsce, dominacja Hiszpanii i rewanż za Grecję

                             Lata 2008-2012 to całkowita dominacja reprezentacji Hiszpanii, której trzon stanowili zawodnicy FC Barcelony zdobywający wtedy wiele trofeów w klubowych rozgrywkach krajowych i międzynarodowych. „La Furia Roja” wygrała w tych latach aż 3 wielkie turnieje z rzędu: Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii, Mistrzostwa Świata 2010 w RPA oraz Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Finał tego ostatniego zakończył się rekordowym wynikiem 4:0. Hiszpania pokonała Włochów największą ilością bramek w historii finałowych meczów Euro.

                             Polska jako gospodarz Euro 2012 trafiła w grupie na rywali takich jak: Grecja, Czechy i Rosja. Podopieczni Franciszka Smudy mocno zawiedli oczekiwania kibiców i nie awansowali do kolejnej fazy. Z zaledwie dwoma punktami zajęli ostatnie miejsce w grupie A. Podczas finału pomiędzy Hiszpanią a Włochami na Euro wyniki oglądalności wynosiły 300 milionów widzów na całym świecie. Był to więc najchętniej oglądany mecz w historii rozgrywek.

                             Kolejny turniej w 2016 roku odbył się we Francji, a liczba drużyn z 16 wzrosła do 24. Postrzegani jako faworyci Hiszpanie zawiedli na drugiej dużej imprezie z rzędu - Mistrzostwa Świata 2014 również zakończyły się dla nich klęską. Na głównego faworyta wyrosła reprezentacja Francji - gospodarza tej edycji Euro. Mimo lepszej dyspozycji w finale nie potrafili pokonać bramkarza Portugalii. Drużyna Cristiano Ronaldo, który na początku spotkania doznał kontuzji, w końcu sama znalazła drogę do bramki faworyta. Strzelcem jedynej bramki w ostatnim meczu był Eder, a Portugalia po bolesnej porażce z 2004 roku przeciwko Grecji doczekała się wielkiego, międzynarodowego sukcesu.

                             1460 PLN

                             Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

                             2230 PLN

                             Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

                             2961 PLN

                             Na start 2961 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 3x777 PLN oraz freebet 30 PLN. Kod MEGABONUS

                             550 PLN

                             Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

                             584 PLN

                             Freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę dla nowych graczy z Meczyki.pl + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN

                             Mistrzostwa Europy 2021

                             Decyzją UEFA, która zapadła 17 marca, Mistrzostwa Europy zostały przełożone na rok 2021. Takie postanowienie to skutek pandemii COVID-19, czyli koronawirusa. Oficjalnie postanowiono jednak pozostać przy nazwie Euro 2020 dla uczczenia 60. rocznicy organizacji pierwszych w historii Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Będzie to służyć również jako pamiątka tego, jak cała futbolowa rodzina zjednoczyła się w walce z pandemią, która wybuchła na początku 2020 roku. Pozwoli to uniknąć także produkowania "dodatkowych śmieci" ponieważ większość produktów związanych z turniejem została przygotowana już wcześniej.

                             Organizacja musiała ulec presji i przełożyć turniej po tym, gdy zawieszone zostały wszystkie największe rozgrywki klubowe w Europie w sezonie 2019/20. Oprócz lig krajowych odwołano także mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Jako, że turniej miał rozpocząć się w czerwcu 2020 roku, a nie wiadomo jak szybko świat poradzi sobie z pandemią, UEFA podjęła decyzję o przeniesieniu rozgrywek. 

                             Wciąż nie wiadomo, czy EURO 2020 zostanie rozegrane, zgodnie z pierwotnymi założeniami, w 12 miastach. Mecz otwarcia ma odbyć się w Rzymie, a to właśnie we Włoszech sytuacja związana z wirusem była na początku najbardziej tragiczna. Na drugim miejscu czarnej listy plasowała się Hiszpania, gdzie również miały odbywać się spotkania. Jednym z gospodarzy turnieju miało być bowiem Bilbao i estadio San Mames, na którym mecze na co dzień rozgrywa miejscowy Athletic. Areną finału ma być natomiast londyńskie Wembley Stadium - w Wielkiej Brytanii również borykają się z wielkimi problemami związanymi z pandemią. 

                             Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, nie zadeklarował, że Jerzy Brzęczek na pewno będzie selekcjonerem reprezentacji Polski na Euro 2020. Nikt na ten moment nie wyobraża sobie jednak zmiany szkoleniowca kadry przed rozpoczęciem turnieju. 

                             Efektem domina przesuną się również mecze kwalifikacyjne Mistrzostw Świata 2022. W innym terminie rozegrane zostaną również spotkania finałowe Ligi Narodów, Mistrzostwa Europy do lat 21 i Mistrzostwa Europy Kobiet. 

                             Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to turniej rozgrywany co cztery lata, a udział w nim biorą 24 najlepsze reprezentacje ze Starego Kontynentu. Do 1992 roku włącznie udział w nim brało zaledwie 8 drużyn. Euro 2012 było natomiast ostatnim turniejem, w którym uczestniczyło 16 zespołów. W 2016 roku liczba uczestników znów uległa powiększeniu i aktualnie jest ich aż 24. 

                             W 2020 roku zostaną rozegrane kolejne, szesnaste już Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Będą one absolutnie wyjątkowe pod względem organizacyjnym, ponieważ jest to pierwsze Euro, którego gospodarzem będzie nie jeden czy dwa kraje, ale aż dwanaście miast ze Starego Kontynentu. Komitet Wykonawczy UEFA podjął taką decyzję już w styczniu 2013 roku, a we wrześniu 2014 roku zatwierdził oficjalną listę stadionów, na których rozgrywane będą mecze. Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy w trakcie turnieju użyty zostanie system VAR. 

                             Turniej potrwa dokładnie miesiąc i rozpocznie się 12 czerwca 2020 roku. Finał zaplanowano na 12 lipca. 

                             Mecze Mistrzostw Europy 2021 będą rozgrywane na: 

                             • Stadionie Olimpijskim w Baku (Azerbejdżan)
                             • Parken w Kopenhadze (Dania)
                             • Stadionie Wembley w Londynie (Anglia) 
                             • Allianz Arena w Monachium (Niemcy)
                             • Puskas Arena w Budapeszcie (Węgry)
                             • Aviva Stadium w Dublinie (Irlandia)
                             • Stadio Olimpico w Rzymie (Włochy)
                             • Johan Cruyff ArenA w Amsterdamie (Holandia) 
                             • Arenie Narodowej w Bukareszcie (Rumunia)
                             • Stadionie Kriestowskij w Sankt Petersburgu (Rosja)
                             • Hampden Park w Glasgow (Szkocja)
                             • San Mames w Bilbao (Hiszpania)

                             Aplikacje o status gospodarza zgłaszały również Warszawa (PGE Narodowy) oraz Chorzów (Stadion Śląski), ale zostały one anulowane. Odrzucone natomiast zostały aplikacje stadionów w: Mińsku, Brukseli, Sofii, Jerozolimie, Skopje, Solnie i Cardiff.

                             Mecz finałowy odbędzie się na największym z wymienionych wyżej obiektów, czyli Wembley Stadium, który jest w stanie pomieścić 90 tysięcy kibiców. Dla porównania najmniejszym z nich jest duński Parken o pojemności 38 065. 

                             Reprezentacja Polski na Euro 2020 (2021) 

                             Na Euro 2020 udział weźmie reprezentacja Polski prowadzona przez Jerzego Brzęczka. “Biało-czerwoni” zagrają w bardzo trudnej grupie, do której trafiły także Hiszpania i Szwecja. Czwartym członkiem została Słowacja, która wygrała swoje baraże i wywalczyła udział na Mistrzostwach Europy w 2021 roku.

                             Do tej pory Polska wzięła udział w trzech Mistrzostwach Europy. W 2008 roku w Szwajcarii i Austrii nasi reprezentanci prowadzeni przez Leo Beenhakkera zajęli ostatnie miejsce w grupie. Podobna, bardzo niekorzystna, sytuacja miała miejsce na Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Wtedy “Biało-czerwoni” jako gospodarze pod wodzą Franciszka Smudy również okazali się najgorsi w swojej grupie, w której rywalizowali z Grecją, Rosją i Czechami. To odpadnięcie było jedną z największych porażek polskiej reprezentacji w XXI wieku.

                             Najlepszym strzelcem reprezentacji Polski w historii Mistrzostw Europy jest Jakub Błaszczykowski. W ośmiu meczach zdobył on dwie bramki. Przed Euro 2020 Robert Lewandowski ma na koncie 2 trafienia.

                             Pierwszy sukces Polacy odnieśli w 2016 roku we Francji. Kadra Adama Nawałki rozegrała bardzo udany turniej i otarła się o strefę medalową. Pechowo przegrała jednak w ćwierćfinałowym meczu z późniejszymi mistrzami, Portugalią, po serii rzutów karnych. Wykonawcą jedynej zmarnowanej jedenastki był były kapitan naszej kadry, Jakub Błaszczykowski.. Mimo tego odpadnięcia trzeba powiedzieć, że był to najlepszy duży turniej w wykonaniu Polaków od dawna.

                             Euro 2020 (2021) faworyci i zasady ogólne

                             Polska już dawno nie trafiła na tak trudną grupę na wielkim turnieju. O ile rywalizacja ze Szwecją może być bardzo wyrównana, to Hiszpania jest postrzegana jako jeden z faworytów do wygrania całego turnieju. Oprócz niej w tym gronie wymienia się także Niemcy, broniącą tytułu Portugalię Włochy i Anglię. Głównym faworytem jest oczywiście mistrz świata - reprezentacja Francji. 

                             Najciekawiej zapowiadającą się grupą jest grupa F, w której aktualnie mamy trzy zespoły. Rywalizować w niej będą obrońcy tytułu, czyli Portugalia, mistrzowie świata z Francji oraz reprezentacja Niemiec, która w 2014 roku została mistrzem świata i, z wyjątkiem mundialu w 2018 roku, bardzo często dochodzi do strefy medalowej na wielkich turniejach. 

                             Co ciekawe, UEFA ustanowiła pary, które z powodów politycznych nie mogą rywalizować ze sobą na Euro 2020. W wyniku tego Rosja nie może zmierzyć się z Kosowem ani Ukrainą. Kosowo oprócz tego na pewno nie rozegra spotkania przeciwko Bośni i Hercegowinie ani Serbii. 

                             Kolejnym etapem po fazie grupowej na Mistrzostwach Europy 2020 będzie 1/8 finału i od tego momentu każda porażka będzie oznaczać odpadnięcie z turnieju. Dostaną się do niej wszystkie reprezentacje, które zajmą pierwsze i drugie miejsca w swoich grupach. Oprócz tego w fazie pucharowej udział wezmą również cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Najważniejszym kryterium będzie tutaj liczba zdobytych przez nie punktów. W drugiej kolejności rozpatrywać się będzie bilans bramkowy, a później liczbę strzelonych goli. 

                             Historia EURO. MISTRZOSTWA EUROPY W PIGUŁCE

                             Idea utworzenia piłkarskich Mistrzostw Europy narodziła się w głowie członka francuskiej federacji, Henriego Delaunaya w 1927 roku. Jednak przez powstanie Mistrzostw Świata, które debiutowały w 1930, Euro musiało poczekać na swoją pierwszą edycję aż 30 lat.

                             Euro to jedne z najpóźniej rozpoczętych rozgrywek międzynarodowych. Inauguracyjny turniej we Francji odbył się dopiero w 1960 roku. Dla porównania Copa America, czyli Mistrzostwa Ameryki Południowej, rozgrywano już w 1916.

                             Pierwszy turniej odbył się już po śmierci Henriego Delaunaya, a puchar został nazwany jego imieniem. W inauguracyjnych finałach Mistrzostw Europy zagrały 4 drużyny: Francja, Jugosławia, Czechosłowacja i Związek Radziecki, który został pierwszym zwycięzcą rozgrywek. Spośród 17 drużyn, które wzięły udział w kwalifikacjach, na Euro nie pojechały takie reprezentacje jak: Anglia, Holandia, Włochy i Republika Federalna Niemiec.

                             Zgodnie z tradycją, która trwała od początku rozgrywek, kolejny turniej został zorganizowany 4 lata później. Tym razem gospodarzem zawodów była Hiszpania, której reprezentacja wygrała swój pierwszy tytuł właśnie w 1964 roku. Z tych drużyn, które grały również w poprzedniej edycji, został tylko Związek Radziecki, który uległa w finale na Santiago Bernabeu. Oprócz tego kwalifikacje przeszły pomyślnie Dania i Węgry.

                             Format rozgrywek wciąż pozostał niezmieniony, a na kolejnym turnieju we Włoszech zagrały: Związek Radziecki, Jugosławia i Anglia, ale podobnie jak 4 lata temu, gospodarze okazali się najlepsi. Był to drugi taki przypadek w zaledwie trzecim turnieju, a co ciekawe, w całej historii Euro podobny schemat powtórzył się już tylko raz - w 1984 roku we Francji.

                             Mistrzostwa Europy zyskiwały coraz większą popularność. W turnieju kwalifikacyjnym przed Euro 1968 udział wzięło aż 31 drużyn.

                             Gospodarzem kolejnej edycji była Belgia. Tego roku najlepszą drużyną Europy okazały się Niemcy, którzy w finale pokonali Związek Radziecki aż 3:0, a dwa gole podczas tego spotkania zdobył Gerd Muller - jeden z najbardziej bramkostrzelnych napastników w historii piłki na Starym Kontynencie. Dwa lata później wraz ze swoimi kolegami z kadry wygrał również Mistrzostwa Świata, których RFN był gospodarzem.

                             Turniej w 1976 roku był ostatnim, w którym udział brały tylko 4 drużyny. Wraz z nim skończyła się również zasada obowiązku wywalczenia miejsca w finałach w kwalifikacjach przez gospodarza. Tym razem Mistrzostwa Europy mecze rozgrywały na terenie Jugosławii. Czechosłowacja wygrała wtedy w finale z Niemcami po serii rzutów karnych. Był to pierwszy przypadek w tych rozgrywkach, kiedy o ostatecznym rezultacie miały zadecydować jedenastki. Wcześniej mecze były powtarzane.

                             Właśnie podczas tej serii jedenastek miał miejsce najsłynniejszy rzut karny w historii. Czechosłowacki zawodnik Antonin Panenka podciął lekko piłkę zamiast kopnąć ją tradycyjnie, zmylił bramkarza i wykorzystał karnego. Takie zagranie spotyka się w piłce nożnej do dziś i zostało ono mianowane nazwiskiem wspomnianego piłkarza.

                             Nowa odsłona Euro - inny system i więcej drużyn

                             Od roku 1980 skład Mistrzostw Europy został rozszerzony z 4 do 8 drużyn. Zmienił się również system rozgrywek. Reprezentacje nie grały już przeciwko każdemu rywalowi, który bierze udział w turnieju. Podzielono je za to na dwie grupy, z których najlepsze zespoły awansowały do fazy play-off. Pierwszy turniej w nowej odsłonie odbył się we Włoszech, a w finałowym meczu zwyciężyły Niemcy zdobywając swój drugi tytuł.

                             Kolejny turniej w 1984 roku zakończył się pierwszym wielkim sukcesem reprezentacji Francji, która była gospodarzem tej imprezy. „Trójkolorowi” zwyciężyli w finale z Hiszpanią 2:0. Podczas tych Mistrzostw niezwykłej rzeczy dokonał Michel Platini. Piłkarz Juventusu strzelił aż 9 goli w 5 meczach. W całej historii Mistrzostwa Europy statystyki tej nie powtórzył już żaden zawodnik. Od tej pory zniesiono również mecz o 3. miejsce. Przegrani półfinaliści nie rozstrzygali już między sobą kwestii brązowego medalu.

                             W 1988 roku swój największy sukces w historii osiągnęła reprezentacja Holandii. W finale na ziemi niemieckiej „Oranje” pokonali Związek Radziecki wynikiem 2:0. Bramki strzelali wtedy: kapitan drużyny, Ruud Gullit oraz Marco van Basten, którego gol stał się symbolem całej imprezy. Holenderski napastnik popisał się fenomenalnym uderzeniem z woleja z ostrego kąta i przelobował bramkarza rywali.

                             Nowości oraz niespodzianki - złoty gol i sensacyjni mistrzowie

                             Na UEFA Euro 1992 w Szwecji reprezentacja Danii pojechała w wyniku dyskwalifikacji Jugosławii. Podczas kwalifikacji drużyna ta nie wywalczyła sobie miejsca w finałach. Okazało się to niezwykłym uśmiechem losu, ponieważ wygrywając mecz za meczem, Dania doszła do finału, w którym pokonała drużynę Niemiec i zdobyła swoje pierwsze Mistrzostwo Europy. Była to również pierwsza impreza, na którą pojechały Zjednoczone Niemcy oraz ostatnia składająca się z 8 zespołów.

                             W 1996 roku Euro odbyło się Anglii, a tytuł ponownie został zdobyty przez drużynę niemiecką. Podopieczni Bertiego Vogtsa w finale drugi raz na tej imprezie pokonali Republikę Czeską. Oba zespoły spotkały się wcześniej w fazie grupowej. W najważniejszym meczu turnieju na stadionie Wembley, Oliver Bierhoff, który pojawił się na boisku dopiero w 69. minucie zdobył 2 bramki na wagę złota. Można to potraktować tym bardziej dosłownie, że druga z nich była pierwszą w historii finałów Euro Złotą bramką, która podczas dogrywki zakończyła mecz. Od tego roku Mistrzostwa Europy terminarz składały z 31 spotkań.

                             Kolejny turniej w roku 2000 był pierwszym, którego gospodarzami były 2 kraje: Holandia i Belgia. Zdecydowanym faworytem była wtedy reprezentacja Francji - mistrzowie świata z 1998 roku. „Trójkolorowi” doszli do finału, w którym zmierzyli się z Włochami i spełnili oczekiwania odnosząc ostateczne zwycięstwo. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 1:1, ale w dogrywce Złotego gola zdobył napastnik David Trezeguet. Najlepszym zawodnikiem turnieju natomiast został wybrany Zinedine Zidane.

                             Kolejne Euro było niezwykle sensacyjne. Turniej w Portugalii w 2004 roku rozpoczął się i zakończył tym samym meczem - gospodarzy z Grecją. W drodze do finału Grecy wyszli z grupy, w której jej rywalami oprócz wspomnianych Portugalczyków byli Hiszpanie i Rosjanie. W ćwierćfinale pokonali mistrzów Europy - Francję, a w półfinale Czechów. Ostatni mecz przeciwko gospodarzom również zakończył się ich zwycięstwem. Grecja każde ze spotkań w fazie play-off wygrała wynikiem 1:0 i stała się jednym z najbardziej sensacyjnych triumfatorów w historii tych rozgrywek.

                             Mistrzostwa Europy w Polsce, dominacja Hiszpanii i rewanż za Grecję

                             Lata 2008-2012 to całkowita dominacja reprezentacji Hiszpanii, której trzon stanowili zawodnicy FC Barcelony zdobywający wtedy wiele trofeów w klubowych rozgrywkach krajowych i międzynarodowych. „La Furia Roja” wygrała w tych latach aż 3 wielkie turnieje z rzędu: Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii, Mistrzostwa Świata 2010 w RPA oraz Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Finał tego ostatniego zakończył się rekordowym wynikiem 4:0. Hiszpania pokonała Włochów największą ilością bramek w historii finałowych meczów Euro.

                             Polska jako gospodarz Euro 2012 trafiła w grupie na rywali takich jak: Grecja, Czechy i Rosja. Podopieczni Franciszka Smudy mocno zawiedli oczekiwania kibiców i nie awansowali do kolejnej fazy. Z zaledwie dwoma punktami zajęli ostatnie miejsce w grupie A. Podczas finału pomiędzy Hiszpanią a Włochami na Euro wyniki oglądalności wynosiły 300 milionów widzów na całym świecie. Był to więc najchętniej oglądany mecz w historii rozgrywek.

                             Kolejny turniej w 2016 roku odbył się we Francji, a liczba drużyn z 16 wzrosła do 24. Postrzegani jako faworyci Hiszpanie zawiedli na drugiej dużej imprezie z rzędu - Mistrzostwa Świata 2014 również zakończyły się dla nich klęską. Na głównego faworyta wyrosła reprezentacja Francji - gospodarza tej edycji Euro. Mimo lepszej dyspozycji w finale nie potrafili pokonać bramkarza Portugalii. Drużyna Cristiano Ronaldo, który na początku spotkania doznał kontuzji, w końcu sama znalazła drogę do bramki faworyta. Strzelcem jedynej bramki w ostatnim meczu był Eder, a Portugalia po bolesnej porażce z 2004 roku przeciwko Grecji doczekała się wielkiego, międzynarodowego sukcesu.

                             1460 PLN

                             Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

                             2230 PLN

                             Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

                             2961 PLN

                             Na start 2961 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 3x777 PLN oraz freebet 30 PLN. Kod MEGABONUS

                             550 PLN

                             Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

                             584 PLN

                             Freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę dla nowych graczy z Meczyki.pl + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN