Ważne
W trakcie
Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

Futbolowe rekordy: Brazylia przegrywa finał mundialu w 1950 roku w obecności 200 tysięcy kibiców

Maracanazo
Źródło zdjęcia: twitter

Mistrzostwa Świata w 1950 roku były absolutnie wyjątkowe i przełomowe, szczególnie dla reprezentacji Brazylii, która była ich gospodarzem. Podopieczni Flavio Costy przegrali decydujący mecz z Urugwajem 1:2 w obecności rekordowej liczby kibiców, jaka tego dnia stawiła się na najsłynniejszym stadionie w Rio de Janeiro.

Mundial w 1950 roku był pierwszym pierwszym rozegranym po wojnie, czyli od 12 lat. Jako jedyny w historii nie zakończył się również meczem finałowym. Turniej ten został rozegrany systemem kołowym, a w ostatnim meczu grupy mistrzowskiej, decydującym o tym kto sięgnie po mistrzostwo świata, Brazylia zmierzyła się z Urugwajem. To spotkanie na Maracanie obejrzało 200 tysięcy kibiców.

Jest to oczywiście największa frekwencja wśród wszystkich finałów Mistrzostw Świata. Brazylijczycy mieli znakomitą szansę, aby pierwszy raz w historii i w dodatku przed własną publicznością, sięgnąć po to wyjątkowe trofeum.

Gospodarze wyszli w tym spotkaniu na prowadzenie w 49. minucie, ale dwa gole strzelone przez Schiaffino i Ghiggię zdecydowały, że puchar po raz drugi powędrował do Urugwaju. Porażka bolała Brazylijczyków o tyle bardziej, że byli oni zdecydowanym faworytem do zwycięstwa, a na dodatek potrzebowali jedynie remisu, aby spełnić swoje piłkarskie marzenie.

Trzeba wspomnieć, że Maracanę budowano w latach 1948-1950 i był to pierwszy wielki turniej rozgrywany na tym obiekcie. Stadion, który zbudowano specjalnie na tę imprezę zgromadził tego dnia 200 tysięcy osób, które ze smutkiem w oczach musiały wrócić do domu, nie dowierzając w to, co się stało.

Dlaczego ten mundial był dla Brazylijczyków przełomowy? Ano dlatego, że to właśnie po porażce z Urugwajem drużyna narodowa zaczęła grać w charakterystycznych żółtych strojach - wcześniej występowała ubrana na biało. Zmiana ta została podyktowana chęcią jak najszybszego zapomnienia o klęsce i rozpoczęcia nowego rozdziału w swojej piłkarskiej historii.

Upokorzeni Brazylijczycy uznali, że już nigdy nie wystąpią w białych trykotach. Okazało się jednak, że po 69 latach kolor ten powróci na stroje “Canarinhos”. Drużyna zagra w tych barwach podczas Copa America 2019. Stanie się tak w wyniku 100. rocznicy pierwszego triumfu Brazylii na mistrzostwach Ameryki Południowej.

Cezary Krzyżak

Źródło: własne
Ranking

Bukmacherzy

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Dyskusja

3
16 maj 2019 | 20:50
+7
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Wtedy w 1950 bylo mnostwo samobojstw....tragedia nieporownywalna z ta z 2014 z Niemcami- ale tak czy siak o jednej i drugiej chca nie pamietac...
16 maj 2019 | 20:09
+9
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Autor ewidentnie nie może się zdecydować, czy w 1950 roku był mecz finałowy, czy go nie było. Otóż nie było. Był ostatni, decydujący mecz. Można nazwać go "finałem", bo to słowo oznacza m.in. zakończenie czegoś, ale po co mieszać czytelnikom w głowach.
16 maj 2019 | 19:05
+24
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Klęska Brazylii to była w 2014 roku.
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})
Wszystkie

Sportbuzz

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.