Znany klub spoza Niemiec piłkarskim mistrzem... Niemiec. Niecodzienny wyczyn. Wielka remontada w finale

Znany klub spoza Niemiec piłkarskim mistrzem... Niemiec. Niecodzienny wyczyn. Wielka remontada w finale
YouTube screen
Rapid Wiedeń zapisał się na kartach historii nie tylko austriackiego, ale również niemieckiego futbolu. Podczas drugiej wojny światowej klub ten dokonał rzadkiego wyczynu, wygrywając mistrzostwo dwóch krajów jednocześnie.
Bayern Monachium jest obecnie najbardziej utytułowanym klubem w historii Bundesligi. Na koncie bawarskiego giganta są aż 33 tytuły mistrza Niemiec, biorąc pod uwagę dorobek od sezonu 1963/64, kiedy to powstała Bundesliga.
Dalsza część tekstu pod wideo
Jeszcze przed założeniem Bundesligi zmagania na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Niemczech odbywały się w innym formacie, niż ma to miejsce obecnie. W sezonie 1940/41 ligę podzielono na sześć grup po trzy lub cztery zespoły w każdej z nich. Zwycięzcy grup E i F trafiali do półfinałów. Najlepsze ekipy z pozostałych czterech grup musiały zaś rywalizować w jednomeczowych ćwierćfinałach.
Sezon 1940/41, który był rozgrywany podczas trwania drugiej wojny światowej, zdołał jednak przejść do historii. Zwycięzcą całych rozgrywek został bowiem… Rapid Wiedeń, czyli austriacki klub występujący obecnie w tamtejszych rozgrywkach.
Tak niecodzienna sytuacja była podyktowana zmianami na mapie Europy. Po tym, jak w marcu 1938 roku Adolf Hitler napadł, a następnie zaanektował Austrię, stolica tego państwa, czyli Wiedeń, znalazła się w granicach III Rzeszy. Taki stan utrzymywał się aż do 1945 roku.
Mimo wojny rozgrywki piłkarskie w Niemczech trwały w najlepsze. Poszerzenie granic tego państwa sprawiło, że do zmian doszło również w tamtejszej lidze. Na liście klubów, które przystąpiły do gry we wspomnianym sezonie 1940/41, znalazł się m.in. Rapid Wiedeń, najlepszy wówczas zespół w Austrii. Tego typu przypadków było jednak znacznie więcej.
Grupę złożoną z klubów pochodzących z terytorium dzisiejszej Polski tworzyły LSV Stettin (Szczecin), Preussen Danzig (Gdańsk) oraz Vorwarts-Rasensport Gleiwitz (Gliwice). Pierwszy z wymienionych zespołów awansował nawet do ćwierćfinału, lecz został tam rozbity przez Dresdner SC (6:0).
Dużo lepiej radził sobie Rapid Wiedeń. Ze względu na to, że wylądował on w grupie F, zajęcie pierwszego miejsca dawało mu bezpośrednie miejsce w półfinale. Przez ten etap udało się przebrnąć dość łatwo.
Austriacki klub wygrał cztery spotkania, zremisował jeden mecz oraz zanotował jedną porażkę, dzięki czemu zajął pierwsze miejsce w grupowej tabeli z dwoma punktami przewagi nad drugim 1860 Monachium. Po drodze ekipa z Wiednia ogrywała także Stuttgarter Kickers i VfL Neckarau.
Rapid Wiedeń
YouTube screen
Wysoka dyspozycja faworyta zapewniła mu wyjście z fazy grupowej i awans do rundy pucharowej. W półfinale na Rapid czekał już Dresdner SC, a faworyzowany zespół z Austrii wygrał to starcie 2:1.
W wielkim finale Rapid mierzył się natomiast z obrońcą tytułu mistrza Niemiec, Schalke 04 Gelsenkirchen. Spotkanie rozgrywane na Stadionie Olimpijskim w Berlinie przyciągnęło tłumy kibiców. Na trybunach zjawiło się aż 95 tysięcy ludzi, którzy wypełnili ten obiekt do ostatniego miejsca.
Po 58 minutach spotkania wszystko wskazywało na to, że po szóste w historii mistrzostwo Niemiec sięgnie Schalke. Drużyna z Gelsenkirchen prowadziła już 3:0. Bramki dla tego zespołu zdobyli Hermann Eppenhoff i Heinz Hinz (dwie).
Kilka chwil później do głosu doszedł jednak Rapid, który w fenomenalny sposób odrobił straty i wyszedł na prowadzenie. Odwrócenie losów meczu finałowego zajęło mu zaledwie 11 minut. Na listę strzelców wpisali się Georg Schors i legendarny Franz Binder, który zanotował hat-tricka.
Bohater wielkiego finału występował w barwach Rapidu przez 19 lat. W tym czasie rozegrał on 314 spotkań i zdobył w nich 391 bramek, stając się najlepszym strzelcem w dziejach tego klubu.
Kapitalna postawa zespołu z Wiednia sprawiła zaś, że sięgnął on po historyczne mistrzostwo. Rapid jest bowiem jedynym klubem spoza Niemiec, który zdobył tytuł najlepszej drużyny tego kraju.
Co więcej, rozgrywki w Niemczech nie były jedynymi, gdzie występował Rapid. Równolegle toczyły się zmagania w ramach ligi austriackiej. Tam również rządziła drużyna z Wiednia, która ulokowała się na szczycie. Sezon 1940/41 zakończyła ona z podwójnym mistrzostwem - Austrii oraz Niemiec.
Rapid Wiedeń jest obecnie najbardziej utytułowanym klubem w historii austriackiej piłki. W dorobku tego zespołu znajdują się 32 tytuły mistrza kraju.
Rapid Wiedeń
YouTube screen
Redakcja meczyki.pl
Piotr Sidorowicz 07 Mar · 09:00
Źródło: własne

Przeczytaj również