Novak Djoković w finale Australian Open! Roger Federer bez szans

Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com
Novak Djoković pierwszym finalistą Australian Open! Serb wygrał z Rogerem Federerem 7:6 (1), 6:4, 6:3.
Mecz mocno rozpoczął Federer. Szwajcar szybko zyskał przewagę dwóch przełamań nad Djokoviciem, a dokładając do tego zwycięstwa przy własnym podaniu wyszedł na 5:2. Niewiele brakowało, by całą partię zakończył w ósmym gemie, w którym prowadził już 30-0. Wtedy odżył Djoković. Serb odrobił straty, nie pozwolił rywalowi na szybkie wygranie seta, a później zwyciężył w dwóch kolejnych gemach. Z podbramkowej sytuacji doprowadził do stanu 5:5.
Federer wygrał jeszcze jeden gem, ale końcówka należała do Djokovicia. Najpierw Serb doprowadził do wyniku 6:6, a w tie-breaku wprost rozbił Szwajcara. Wygrał z nim aż 7:1!
W drugim secie długo gra toczyła się gem za gem. Pierwszy z tego rytmu wyłamał się Djoković. I od razu zaważyło to o losie seta. Serb przełamał Federera w dziesiątym gemie. W walce na przewagi wypracował sobie piłkę setową, a grę skończył wykorzystując niezbyt udany skrót Szwajcara.
Wydawało się, że Federer powoli gaśnie, ale początek trzeciej partii przebiegał według znanego scenariusza: obaj zawodnicy wygrywali przy swoim podaniu. Szwajcar imponująco zagrał zwłaszcza w czwartym gemie, w którym wygrał do zera posyłając aż trzy asy serwisowe.
Górą w trzecim secie i całym meczu był jednak Djoković. Kluczowy okazał się szósty gem, w którym Serb przełamał rywala. Federer przegrał po części na własne życzenie - popełnił kilka błędów i roztrwonił zdobytą wcześniej przewagę. Djoković zakończył wszystko w dziewiątym gemie. Decydujący o zwycięstwie punkt zdobył po uderzeniu Federera w siatkę.
Djoković zagra w finale Australian Open już po raz ósmy. Wszystkie poprzednie wygrał. Tym razem jego rywalem będzie Dominik Thiem albo Alexander Zverev.
Marcin Karbowski30 Jan 2020 · 12:05