Polak medalistą IO w Londynie? Po latach zdyskwalifikowano... sześciu jego rywali

Jay the Expat, wikicommons
Wykryto kolejny przypadek dopingu w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Może na nim skorzystać polski sztangista.

Tym razem pozytywny wynik dał test Anatolija Circiu z Mołdawii. To już 22. sztangista, który został przyłapany na stosowaniu dopingu podczas igrzysk w Londynie. Jeśli zostanie oficjalnie zdyskwalifikowany przez MKOl, to brązowy medal najprawdopodobniej trafi do Tomasza Zielińskiego. Polak w konkursie w kategorii 94 kg zajął pierwotnie... dziewiąte miejsce. Badania wykazały jednak doping u sześciu zawodników, którzy zakończyli zawody przed nim.

Klasyfikacja zawodów została wywrócona do góry nogami. Zdyskwalifikowano m.in. złotego medalistę Ilję Ilina. Mistrzem olimpijskim zostanie pierwotnie piąty Saeid Mohammadpourkarkaragh z Iranu, srebro przejmie Kim Min-jae z Korei Południowej, który w Londynie został sklasyfikowany na ósmy miejscu.

Zieliński sam został złapany na stosowaniu niedozwolonych środków dopingujących. Doszło do tego tuż przed jego startem na igrzyskach w Rio de Janeiro. Pozytywny wynik dało też badanie próbek pobranych od jego brata Adriana.