PZPN walczy z UEFA w sprawie Lecha

6 sie 2015 | 16:02 5
PZPN walczy z UEFA w sprawie Lecha
Źródło zdjęcia: Carte, wikipedia
Lech Poznań został dotkliwie ukarany za wywieszenie rasistowskiego transparentu podczas meczu z FK Sarajevo. Z decyzją UEFA nie może zgodzić się PZPN.

Lechici najbliższy mecz domowy w europejskich pucharach zagrają bez udziału publiczności i zapłacą dodatkowo 200 tysięcy euro. Zdaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej kara jest zbyt surowa. Złożyli w tej sprawie oficjalne pismo, które można przeczytać na stronie związku: 

W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na pewną dyskryminację w wytycznych opracowywanych przez FARE. Otóż zabronione są wszelkie symbole prawicowe nawet takie nie związane z nazizmem czy faszyzmem, zaś symbole lewicowe/komunistyczne są akceptowane. Na przykład symbol komunizmu siep i młot, podobizna Che Guevary i wiele innych pojawiają się na wielu europejskich stadionach i nie słyszeliśmy, aby kiedykolwiek Klub został za te symbole ukarany, a już na pewno nie zamknięto z tego powodu stadionu dla publiczności.

W naszej świadomości komunizm był ustrojem porównywalnie zbrodniczym, jak ustrój nazistowski i w naszej ocenie jego symbole bądź treści do niego nawiązujące również powinny być zakazane.
W związku z powyższym uważamy za konieczne wprowadzenie jednolitych standardów i procedur, które szczegółowo i precyzyjnie opiszą obowiązki klubów, delegata UEFA, obserwatora FARE oraz procedurę postępowania w sytuacji stwierdzenia naruszeń.

Pozwoli to podnieść świadomość wszystkich klubów i ich kibiców (nie tylko tych występujących w rozgrywkach UEFA), a także pozwoli uniknąć sytuacji, w której polskie kluby będą karane za zachowania dotychczas tolerowane.

W tym celu PZPN wyraża chęć współpracy z UEFA w celu jasnego zdefiniowania niedopuszczalnych zachowań/symboli, określenia obowiązków klubów i zasad postępowania, określenia zasad spójnego i konsekwentnego nakładania kar, ale również skutecznej polityki komunikacyjnej, edukacyjnej i informacyjnej.

Takie działania powinny doprowadzić do eliminacji niedopuszczalnych zachowań rasistowskich/ nazistowskich/dyskryminacyjnych. Co najważniejsze jednak pozwolą uniknąć niejasności, nieporozumień i daleko idących niepotrzebnych konsekwencji, wymierzonych nie w indywidualnego sprawcę, ale w całą społeczność piłkarską na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej.  Pomogą również na ujednolicenie definicji zachowań rasistowskich/dyskryminacyjnych czy też uznania za naruszenie zasad UEFA zdarzeń i treści niezdefiniowanych przez polskie prawo jako zakazane i w konsekwencji nie ściganych przez polską policję lub sądownictwo.

Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, iż Klub Lech Poznań zagwarantował, że przedmiotowa flaga nie pojawi się już na żadnym meczu w ramach rozgrywek UEFA. Ponadto Klub wyraża gotowość pełnej współpracy z UEFA celem konsultacji wszystkich flag pod kątem ich zgodności z wytycznymi UEFA i FARE.

Mamy nadzieje, że powyższa argumentacja wykazała, iż tylko niewiedza oraz brak świadomości doprowadziły do wywieszenia przedmiotowej flagi, a nie czyjekolwiek poglądy czy chęć obrażenia kogokolwiek.
Źródło: PZPN
Komentarze
7 sie 2015 | 21:35
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Bardzo dobre pismo. Mimo, że nie jestem zwolennikiem klubu z Poznania to muszę bić brawo.

Che Guevara był zbrodniarzem, ale o nim się nie mówi. Mało tego, gówniarze noszą koszulki z jego podobizną, a nawet nie wiedzą kim on był i chyba to najbardziej boli.
Trzymam kciuki, aby w końcu te pajace z UEFY przyznali rację polskiej drużynie, a nie czepiali się wszelkiego gówna, jak w przypadku wywieszenia flagi Brzegu przez kibiców Śląska.
7 sie 2015 | 09:08
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Symbole komunizmu-ok, nazistowskie-karane.
Komuchy zabiły więcej ludzi podczas wojny i tłamsili pół Europy przez kilkadziesiąt lat, ale UEFA ma w to wyjebane. Karać kurwa wszystkich albo nikogo! Wszyscy wieszaliśmy psy na PZPN, a ten sam beton i niesprawiedliwość jest wszędzie...
6 sie 2015 | 17:56
+5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
słusznie uefa przegina z tymi przepisami albo karamy wszystkich albo nikogo
6 sie 2015 | 16:30
+14
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Z debilem się nie dogadasz..
7 sie 2015 | 21:36
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ani się nie wyśpisz.
{{comment.created_datetime}}
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}

Zawodnicy

#
Zawodnik
Bramki(karne)
Asysty
Bramki
Asysty
Żółte kartki
Czerwone kartki
Łącznie
1
3 (0)
2
3 (0)
3
3 (0)
4
2 (0)
5
2 (0)
6
2 (0)
7
2 (0)
8
2 (0)
9
2 (0)
10
2 (0)
{{$index + 1}}
{{player.value_1}}
{{player.value_1}}
{{player.value_2}}
{{player.value_3}}
Ranking

Promocje bukmacherskie

Bonus 350 PLN dla nowych graczy u najpopularniejszego bukmachera w Polsce
Odbierz bonus 400PLN na start i korzystaj z szerokiej oferty zakładów i wysokich kursów
Wpisz kod 'meczyki' i wpłać min. 100zł, a poza bonusem 100% do 600zł, otrzymasz też dodatkowych 50zł na start!
Postaw pierwszy zakład, a jeśli przegrasz, otrzymasz zwrot utraconych środków. Załóż konto z Meczyków, aby otrzymać 110zł bez ryzyka.
Do góry News Tabela Zawodnicy Dyskusja