Sensacyjne zwycięstwo polskich hokeistów! Sukces biało-czerwonych w walce o igrzyska olimpijskie

Sensacyjne zwycięstwo reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Biało-czerwoni wygrali z Kazachstanem 3:2 i zapewnili sobie udział w finałowej fazie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022 roku.
Zwycięstwo Polaków to wielkie wydarzenie. Biało-czerwoni ostatni raz wygrali z Kazachstanem w 2007 roku. Ostatnie dwa spotkania z tym rywalem nasza drużyna przegrała 1:4 i 1:6.
Polacy, którzy wcześniej pokonali Holandię i Ukrainę, decydujący o awansie mecz zaczęli jednak świetnie. Już w 8. minucie pierwszej tercji Ciura huknął z dystansu, krążek odbił się od jednego z obrońców i wpadł do siatki. Kazachowie nacierali, stale ostrzeliwali naszą bramkę, ale świetnie bronił John Murray.
Biało-czerwoni podwyższyli prowadzenie w 11. minucie drugiej tercji. Strzelał Jaśkiewicz, do odbitego krążka dopadł Przygodzki i wbił go do odsłoniętej bramki. Gospodarze odpowiedzieli po siedemnastu sekundach - kontaktowego gola strzelił Boyd. Cztery minuty później był już remis. Swoją drugą bramkę zdobył naturalizowany w Kazachstanie Kanadyjczyk.
Trzecia tercja rozpoczęła się od mocnego uderzenia Polaków, którzy szybko wyszli na prowadzenie po golu Urbanowicza. Kazachowie do końca meczu usiłowali doprowadzić do wyrównania, ale dzielnie broniący się Polacy nie dali się złamać.
Decydująca faza kwalifikacji olimpijskich zostanie rozegrana w sierpniu. Polacy zagrają wówczas w jednym z trzech turniejów eliminacyjnych. Do Pekinu pojadą tylko ich zwycięzcy. Rywale będą mocni - zagrają m.in. Słowacja, Białoruś, czy Norwegia.
W igrzyskach w Pekinie w 2022 roku na pewno zagrają Chiny, Kanada, Rosja, Finlandia, Szwecja, Czechy, USA, Niemcy i Szwajcaria. Polacy ostatni raz w turnieju olimpijskim uczestniczyli w 1992 roku.
Polska - Kazachstan 3:2

Ciura, Przygodzki, Urbanowicz - Boyd 2
Polska: Murray – Kolusz, Wajda (2); Chmielewski, Paś, Jeziorski – Kostek, Ciura; Bettahar, Neupauer, Kapica – Jaśkiewicz (2), Michałowski; Dziubiński, Komorski, Urbanowicz oraz Przygodzki, Starzyński, Marzec.

Trener: Tomek Valtonen.
Kazachstan: Karlsson – Mietałnikow (2), Dietz; Dawes, Boyd, Szestakow – Szłapow, Blacker; Michajlis, Valk, Starczenko – Kleszczenko, Makliukow; Akłozin, Rymriew, Szewczenko – Oriechow; Żajłauow, Pietuchow, Sagadiejew oraz Gurkow.

Trener: Andrej Skabiełka.
Marcin Karbowski09 Feb 2020 · 14:12
Źródło: własne, twitter