Wielki powrót do Ekstraklasy! Awans po 24 latach przerwy

Łukasz Sobala / Press Focus
Stal Mielec przypieczętowała awans do Ekstraklasy. Zapewniła sobie go wygrywając na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 3:0.
Wszystkie gole dla mielczan strzelili zawodnicy z ekstraklasową przeszłością. W 22. minucie prowadzenie Stali dał Mateusz Mak. Po przerwie dwa razy do siatki trafił Michał Żyro - na listę strzelców wpisał się w 46. i 51. minucie.
Stal największe sukcesy osiągała w latach 70-tych. Dwa razy - w 1973 i 1976 roku - wywalczyła mistrzostwo Polski. W sezonie 1975/76 dotarła do ćwierćfinału Pucharu UEFA. W jej barwach grali m.in. Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach i Henryk Kasperczak.
Zespół z Mielca ostatni raz na najwyższym szczeblu rozgrywek występował w sezonie 1995/1996. Spadł wówczas z hukiem - zajął siedemnaste miejsce wyprzedzając jedynie Siarkę Tarnobrzeg.
Przed Stalą awans do Ekstraklasy zapewniło sobie Podbeskidzie Bielsko-Biała. Trzeciego beniaminka wyłonią baraże. Na pewno zagrają w nich Warta Poznań i Radomiak Radom.
Zagłębie po porażce zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli. Może je stracić, bo drużyny sklasyfikowane za nim rozegrały dotąd o jeden mecz mniej.
Marcin Karbowski17 Jul 2020 · 19:34