Rafael Nadal zmiażdżył Novaka Djokovicia w finale Roland Garros! 13. triumf Hiszpana w Paryżu [WIDEO]

Nadal zmiażdżył Djokovicia w finale Roland Garros! 13. triumf Hiszpana na paryskiej mączce [WIDEO]
Xinhua/PressFocus
Rafael Nadal nie dał szans Novakovi Djokoviciowi w finale Roland Garros. Hiszpan uporał się z rywalem w trzech setach, bezapelacyjnie dominując na korcie. Zwyciężył 6:0, 6:2, 7:5 i odniósł tym samym trzynasty triumf w stolicy Francji.
Rafael Nadal to niekwestionowany król paryskiej mączki. Przed tegorocznym finałem w Paryżu wygrał już 99 spotkań. Jubileuszowe, setne, dało mu trzynasty tytuł na kortach Roland Garros. Zadanie nie było jednak łatwe, bo po drugiej stronie kortu stanął lider światowego rankingu, Novak Djoković. Obaj zmierzyli się już po raz 56. w oficjalnym spotkaniu. Bilans był lepszy dla Serba - 29-26 na jego korzyść.
Hiszpan w całym turnieju nie stracił do tej pory seta i przez ekspertów uważany był za lekkiego faworyta. Trudno było jednak spodziewać się, że od początku aż tak zdominuje rywala. Już w pierwszym gemie Nadal wywalczył przełamanie i wyszedł na prowadzenie. Wymiany często były bardzo długie, ale większość najważniejszych punktów zapisywał na swoje konto Hiszpan.
Nie można powiedzieć, że Djoković nie miał szans na to, aby odgryźć się rywalowi. Kilka razy gra toczyła się na przewagi, a Serb był jedną piłkę od tego, aby wygrać gema, a nawet przełamać rywala. Po trzech kwadransach na tablicy wyników widniał jednak rezultat bezlitosny - 6:0 na korzyść Nadala.
Druga odsłona była bardzo podobna. Nadal już w pierwszym gemie miał trzy szanse na przełamanie rywala. "Nole" zdołał się obronić, co w serca kibiców Serba mogło wlać nieco nadziei. Wreszcie przerwał zwycięską serię rywala, lecz dla Hiszpana był to tylko wypadek przy pracy.
Obrońca tytułu konsekwentnie przybliżał się bowiem do zwycięstwa. Dwukrotnie wygrywał przy serwisie rywala, a przy swoim podaniu nie dawał Djokoviciowi większych szans. W efekcie zwyciężył 6:2 i był już o krok od kolejnej wygranej w turnieju.
Trzeci set był zdecydowanie najbardziej zacięty. Początkowo przewagę zyskał Nadal, przełamując lidera światowego rankingu w piątym gemie. Tym razem Serb zdołał jednak od razu odpowiedzieć i odrobić straty.
Wydawało się, że może to podbudować Djokovicia, lecz wszystko skończyło się w trzech setach. Przy stanie 4:4 Nadal nie wykorzystał jeszcze break pointa, ale przy 5:5 zdobył przełamanie, które okazało się kluczowe. Po chwili zakończył spotkanie przy własnym podaniu, wygrywając 6:0, 6:2, 7:5.
Hiszpan jest absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o triumfy na Roland Garros. Łącznie wygrywał tam już 13 razy w zaledwie szesnastu startach. Ogółem dla Nadala był to 20. tytuł wielkoszlemowy, dzięki czemu wyrównał rekord Rogera Federera.
Maciej Pietrasik11 Oct 2020 · 16:01