Znamy mistrza świata w lotach narciarskich! Znakomity skok Piotra Żyły nie wystarczył do medalu

Screen z X
W sobotnie popołudnie poznaliśmy mistrza świata w lotach narciarskich. Złoty medal zdobył Stefan Kraft. Szóste miejsce zajął ostatecznie Piotr Żyła, który na zakończenie rywalizacji popisał się świetnym skokiem.
Po pierwszym dniu rywalizacji w Austrii na prowadzeniu dość niespodziewanie znajdował się Timi Zajc. Słoweniec wyprzedzał Stefana Krafta i Johanna Andre Forfanga. Polacy notowali natomiast najlepsze wyniki w tym sezonie. Realne szanse na walkę o brąz miał Piotr Żyła, który po pierwszym dniu rywalizacji zajmował szóste miejsce.
Plany organizatorów pokrzyżowała jednak pogoda. Podobnie jak w czwartek, niemal przez cały dzień na skoczni w Kulm bardzo mocno wiało. Początkowo odwołano serię próbną, później wielokrotnie przekładano start rywalizacji. W końcu rozpoczęła się ona nie o 14:00, lecz o 16:00.
Wówczas było już jasne, że nowego mistrza świata poznamy nie po czterech, lecz po trzech seriach konkursowych. Warunki w Kulm pozwoliły na przeprowadzenie tylko jednej sobotniej serii.
Wystąpiło w niej czterech Polaków. Kompletnie nieudane były niestety skoki Pawła Wąska (161 metrów) oraz Dawida Kubackiego (183,5 metra). Zajęli oni odpowiednio 29. oraz 24. miejsce.
Dawid Kubacki w sobotnim konkursie w Kulm
Screen z X
Lokaty w pierwszej dziesiątce nie zdołał niestety utrzymać Aleksander Zniszczoł. Skok na odległość 198 metrów dał mu ostatecznie 12. lokatę w klasyfikacji końcowej.
Znakomity skok oddał Piotr Żyła. Najlepszy z naszych zawodników osiągnął aż 225 metrów. Niestety, nie wystarczyło to do medalu, bo rywale także skakali bardzo daleko. Finalnie Żyła utrzymał szóste miejsce.
Nowym mistrzem świata został Stefan Kraft. Austriak osiągnął aż 228 metrów i awansował na pierwsze miejsce. Srebro zdobył Andreas Wellinger, a zaledwie brązem musiał zadowolić się Timi Zajc, lider po piątkowej rywalizacji.