Liga Europy

23 / 24

Liga Europy tabela Europa League

Tabela Ligi Europy - najbardziej utytułowane drużyny

Ligę Europy pod tą nazwą znamy od sezonu 2009/10, ale od 1971/72 znaliśmy ją jako Puchar UEFA. Do tej pory te rozgrywki wygrywało aż 28 klubów z całej Europy. Najwięcej, bo aż 13 pucharów padło łupem hiszpańskich drużyn. Po dziewięć tytułów mają na koncie kluby z Włoch i Anglii. Cała tabela Ligi Europy, wraz z tymi zespołami, które biorą udział w kwalifikacjach, składa się ze 176 drużyn. W turnieju głównym udział bierze już 56 ekip.

Najwięcej pucharów za zwycięstwo w Lidze Europy ma Sevilla FC. Drużyna z Andaluzji zawdzięcza to znakomitej serii, jaką miała w latach 2014, 2015 i 2016 - wygrała wówczas trzy edycje z rzędu i wyprzedziła resztę stawki. Dwa poprzednie trofea zdobyła w 2006 i 2007 roku. Na drugim miejscu plasują się ex aequo aż cztery drużyny, które w całej swojej historii wygrały Puchar UEFA lub Ligę Europy po trzy razy - Juventus FC, Atletico Madryt, Inter Mediolan i Liverpool FC. 

Tabela wyników: Liga Europy - mistrzowie z innych krajów
Wśród faworytów do wygrania tych rozgrywek najczęściej wymienia się drużyny z Anglii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, Holandii czy Portugalii. Tylko jedna drużyna z innego kraju zdołała zwyciężyć w tym turnieju więcej niż raz. Chodzi o szwedzki IFK Goeteborg, który triumfował w latach 1982 i 1987. Pozostałe kraje, których przedstawiciele triumfowali w Pucharze UEFA lub Lidze Europy to: Ukraina (Szachtar Donieck, 2017), Rosja (CSKA Moskwa, 2005 i Zenit Sankt Petersburg, 2008), Turcja (Galatasaray Stambuł, 2000) i Belgia (Anderlecht Bruksela, 1983). 

Liga Europy tabela - wielkie kluby z pucharem


Zazwyczaj bywa tak, że wielkie kluby celują w zdobycie pucharu Ligi Mistrzów, którą wcześniej znano jako Puchar Europy. Zdarzało się jednak, że europejscy giganci brali udział w tym drugim turnieju i go wygrywały. Takimi klubami są: Manchester United, Juventus FC, Liverpool FC, Chelsea FC, Real Madryt, Bayern Monachium czy Ajax Amsterdam. Te rozgrywki nie cieszą się aż taką popularnością, co Liga Mistrzów, ale jeśli udział w nich biorą przynajmniej dwa naprawdę duże kluby, rozgrywki zyskują mocno na atrakcyjności.