Czy warto obstawiać mecze drużyn broniących się przed spadkiem?

Środek sezonu piłkarskiego to dobry moment by przyjrzeć się formie, a przede wszystkim motywacji zespołów biorących udział w rywalizacji. nieliczni walczą w tym momencie o mistrzostwo, pozostała część o miejsce w pucharach, a część odpadła z rywalizacji. Osobną grupę stanowią zespoły walczące o ligowy byt, najbardziej zainteresowane wynikami kolejnych spotkań.

Ciężka walka o utrzymanie

Oczywistym jest, że przy obstawianiu kierujemy się przede wszystkim aktualną formą danego zespołu wybierając te drużyny, które w danym czasie mają największe szanse na zwycięstwo. Większość początkujących typerów myli jednak tę kategorię z najlepszymi zespołami, a więc do typowania dobierają wyłącznie zespoły będące zdecydowanym faworytem. To oczywiście błąd, bo z jednej strony kursy na tego typu zespoły są znacząco obniżone ze względu na to, że sporo typerów myśli w podobny sposób, gra zwycięstwo tego typu drużyn na co reagują firmy bukmacherskie. Te korzystają jeszcze z jednego: rozgrywki są długie, najlepsze drużyny biorą udział w kilku pucharach i w lidze co oczywiście często kończy się wtopą. Niedoświadczeni gracze winią za nią zespoły na jakie postawili, a tymczasem największe zastrzeżenia powinni mieć do siebie!

W tym kontekście warto zainteresować się przede wszystkim drużynami walczącymi o utrzymanie monitorując ich formę. Nawet najgorsze drużyny mają lekkie wahania formy, momenty, w których grają lepiej i czują, że mogą w danym momencie zdobyć kilku punktów zbliżając się do bezpiecznych lokat. Dobrze widać to w tym sezonie (18/19) w La Liga gdzie w styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z ciekawymi zdarzeniami. SD Huesca, która wydawała się już pogrzebana na przełomie dwóch pierwszych miesięcy w roku w trzech meczach zdobyła aż siedem punktów i włączyła się w walkę o utrzymanie. Zdecydowanie lepiej zaczęło grać także Rayo Vallecano. Należy pamiętać, że w tym dziwnym sezonie w Hiszpanii w strefie spadkowej znalazł się także Villarreal, który cały czas uczestniczy w rozgrywkach fazy pucharowej Ligi Europy. Z tego typu drużynami jest zaś tak, że zazwyczaj w pewnym momencie odpalają wygrywając z dużo silniejszymi przeciwnikami i tak było tym razem: Żółta Łódź Podwodna gładko ograła u siebie Sevillę 3:0.

Jakimi typami powinniśmy się zainteresować?

Argument o graniu spotkań drużyn zagrożonych spadkiem jest obosieczny. Z jednej strony bowiem powinniśmy śledzić obecną formę zespołów, które prezentują się w danym okresie coraz lepiej, z drugiej zaś obserwować czy zespół przypadkiem nie zaczyna wyraźnie odstawać od reszty i w danym pojedynku stoi na straconej pozycji. Jeśli jest to ekipa, która w dodatku traci mnóstwo goli w starciu z faworytem u siebie jest zwykle skazana na niepowodzenie. Dobrym przykładem na to był lutowy mecz VFB Stuttgart z RB Lipsk. Goście nie są może w najwyższej dyspozycji, ale grają ofensywnie i choć VFB w pierwszej połowie powalczyło i strzeliło gola w drugiej wyższość zespołu Ralfa Ragnicka nie podlegała wątpliwości i RB wygrało 3:1.

Spotkanie w Stuttgarcie to też dobry przyczynek do rozważań jakie opcje powinniśmy brać pod uwagę do zagrania. Oczywiście typ na Lipsk był bardzo dobrą opcją, ale równie dobrze można było pomyśleć o grze overa bramkowego. VFB to zespół tracący sporo goli, mało też strzelający, ale w obecnej części sezonu zespół Marcusa Weinzierla musi zagrać bardziej ofensywnie, bo bardzo potrzebuje punktów i dlatego over może być dobrym wyjściem. Warto w tym kontekście śledzić teoretycznie słabsze drużyny, które w poprzednich spotkaniach grały nieco lepiej: stworzyły kilka dobrych akcji przeciwko faworytom czy nawet strzeliły bramkę. Należy też zastanowić się jakie mecze zespoły broniące przed spadkiem uznają za te, w których muszą się zmobilizować i powalczyć o trzy punkty. Powinny być one dobrym materiałem do analizy spotkania pod kątem możliwego overu bramkowego lub zwycięstwa wyraźnie lepszej w danym momencie ekipy.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

TYLKO U NAS: Wpisz kod promocyjny 1000plus29pln, a otrzymasz darmowy zakład 29 PLN bez wpłaty (+ podwojenie wpłaty do 1000 PLN). Dodatkowo wygraj podwójny bilet na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Brak ryzyka na start!

Podczas rejestracji podaj kod 60plnmeczyki a na start otrzymasz darmowy zakład 50 PLN i punkty do wymiany na 10 PLN bez depozytu.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Anglia -1 (Anglia wygra przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Anglicy w kolejnych miesiącach po mundialu w Rosji pokazali, że ich reprezentacyjna piłka jest coraz lepsza i nie powinni mieć problemów z kwalifikacją do kolejnych Mistrzostw Europy. Czesi grają przeciętnie , a choć Slavia ostatnio przypomniała o potencjale ich futbolu to jednak Anglia to dla nich zbyt wysoki poziom.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Ukraińcy w ostatnim czasie grali całkiem dobrze, dali się pokazać jako solidna w defensywie drużyna. Portugalia jest oczywiście zdecydowanie lepsza, ale zespół Santosa często ma problemy ze skutecznością i biorąc pod uwagę to, że rywale z pewnością postarają się zagrać solidnie w defensywie w tym spotkaniu może nie paść wiele bramek.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Powrót Messiego nie oznacza automatycznie tego, że Argentyńczycy będą strzelać w meczach wiele bramek, bo i z gwiazdorem Barcelony w składzie mieli problemy ze skutecznością. Wenezuela to solidny rywal, a zatem w tym meczu typujemy małą liczbę bramek.
Szwajcaria wygra Po efektownym finale rozgrywek grupowych w Lidze Narodów wiadomo już, że Helweci potrafią nie tylko grać solidnie w defensywie, ale też strzelić kilka bramek. Sama solidność powinna im dać komplet punktów przeciwko kiepskim Gruzinom, a jak pokazują poprzednie eliminacje Szwajcarzy traktują kolejne spotkania bardzo poważnie.
Do góry Treść Porady Promocje Typy
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.