Obstawianie tenisa ziemnego. Jak obstawiać tenis? Porady dla początkujących

Obstawianie tenisa ziemnego. Jak obstawiać tenis? Porady dla początkujących
Źródło zdjęcia: Luis Pimentel/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje

Spis treści:

  1. Tenis to jeden z najpopularniejszych sportów do obstawiania
  2. Przewaga tenisa nad piłką
  3. Jak obstawiać tenisa?
  4. Jak skutecznie obstawiać tenisa?
  5. Jak obstawiać tenis na żywo?
  6. Jak typować tenisa? czy Warto?

Tenis to jeden z najpopularniejszych sportów do obstawiania

Nie ulega wątpliwości, że to piłka nożna jest sportem cieszącym się największym zainteresowaniem wśród ludzi typujących zakłady sportowe, ale ze wskazaniem drugiej dyscypliny, która budzi tak wielkie emocje nikt nie powinien mieć problemów. Jest to tenis, który nie jest co prawda uznawany za sport masowy ale obstawianie tenisa też ma swoich zwolenników.

Ma kilka ważnych atutów wiele ludzi zastanawia się jak obstawiać mecze tenisa. Przede wszystkim obstawianie meczów tenisa wydaje się o tyle łatwiejsze, że nie ma w nim - jak w piłce nożnej - trzech opcji; w tej dyscyplinie nie ma bowiem remisów.I choć zdarzają się spotkania bardzo długie, jak trzydniowe, trwające w sumie ponad 11 godzin starcie Nicolasa Mahut z Johnem Isnerem podczas turnieju Wimbledon 2010 wiadomo, że musi się ono zakończyć zwycięstwem jednego z graczy.

Fakt ten jest często wykorzystywany przez graczy, którzy wiedzą jak skutecznie obstawiać tenisa i potrafią oni czerpać z niego całkiem spore zyski. Z uwagi na tylko dwie możliwe opcje zakończenia spotkania wielu amatorów turniejów wielkoszlemowych lubi na początku rozgrywek obstawiać kilkanaście zdarzeń na jednym kuponie. Szansa na wejście takiego kuponu jest oczywiście stosunkowo niewielka, ale i tak większa niż w przypadku analogicznych zakładów w piłce nożnej (popularnych choćby na początku kolejnych Mundiali), a więc jest to pewien sposób na to jak obstawić tenis.

Tenis sport do obstawiania
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: Isabella Mendes / Pexels

Przewaga tenisa nad piłką

Kolejną przewagą tenisa nad piłką nożną jest zdecydowanie większa częstotliwość spotkań. O ile w piłce nożnej spotkania w najpopularniejszych ligach są rozgrywane niemal wyłącznie w weekendy w tenisie najwięcej dzieje się w środku tygodnia kiedy turnieje nie wchodzą jeszcze w decydującą fazę, a każdy z zawodników walczy o to by przejść jedną z pierwszych rund.

Obstawianie meczy tenisa to zajęcia praktycznie na cały rok; wprawdzie pod koniec roku rozgrywki wchodzą w martwy okres trwa on zaledwie kilka tygodni, bo już w styczniu nowego roku najlepsi tenisiści i tenisistki wracają by rywalizować w prestiżowych turniejach rangi ATP i WTA przy okazji przygotowując się do najbardziej prestiżowej imprezy w tej części roku czyli turnieju wielkoszlemowego Australian Open.

Praktycznie każdego miesiąca jest rozgrywana jakaś ważna imprezowa tenisowa, która skupia na sobie zainteresowanie sympatyków tej dyscypliny. Jeśli akurat nic nie dzieje się w kalendarzu ATP i WTA do gry przystępują drużyny reprezentacyjne: niezwykle popularne ze względu na dodatkowy wymiar jakim jest rywalizacja narodowa są zarówno rozgrywki męskiego Pucharu Davisa jak i kobiecego Fed Cup.

Mniejszą renomą cieszy się rozgrywany na przełomie lat Puchar Hopmana, w którym startują pary mieszane. W 2015 roku te rozgrywki udało się wygrać Polakom, a konkretnie parze Agnieszka Radwańska - Jerzy Janowicz, którzy w finale pokonali parę amerykańską: Serena Williams - John Isner.

Jak obstawiać tenisa
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: William Iven / Unsplash

Jak obstawiać tenisa? Podstawowe wskazówki

By dojść do wysokiego w poziomu w sztuce tego jak obstawiać mecze tenisa należy zapoznać się z kilkoma dobrze znanymi fanom tej dyscypliny faktami. Pierwszy z nich zasugerowaliśmy już poprzednio: turnieje tenisowe dzielą się na kilka różnych podgrup w zależności od tego jak ważne są dane rozgrywki. Najbardziej prestiżowe są rzecz jasna cztery turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open, które skupiają największe zainteresowanie fanów. Następne w kolejności są turnieje z serii Masters 1000 gdzie zwykle startują wszyscy czołowi zawodnicy, kolejne są imprezy ATP i WTA 500 i 250, a pod koniec także challengery - turnieje dla słabszych graczy, którzy próbują poprawić swoje miejsce w rankingu, a także imprezy futures, w których startują zazwyczaj młodzi zawodnicy.

O ile bukmacherzy mają dość dobrze rozpracowane najważniejsze rozgrywki i niezwykle trudno szukać tu przewagi o tyle mniej znaczące zawody jak challengery czy zawody futures bywają prawdziwą kopalnią dobrych opcji jednak tylko zaawansowany fan tenisa, który sumiennie śledzi rozgrywki i obejrzał mnóstwo spotkań jest w stanie znaleźć tego typu okazje. Na szczęście nie jest dziś trudno znaleźć relacje telewizyjne nawet z najbardziej niszowych zawodów, a z pomocą przychodzą same strony bukmacherskie, na których można oglądać poszczególne mecze.

Kolejną sprawą jest mnogość różnorakich opcji dostępnych w ofercie bukmachera, które często niemal dorównują tym, które możemy zaobserwować w przypadku meczów piłki nożnej. Mówiąc krótko: dziś w tenisie obstawiać można w zasadzie wszystko! Każdy bukmacher ma do dyspozycji nie tylko zwykłe dwudrogowe zakłady na to kto wygra dane spotkanie, ale też handicapy gemowe i setowe przydatne zwłaszcza w meczach, w których jeden z zawodników ma nad drugim wyraźną przewagę, zakłady poniżej/powyżej określonej ilości gemów, a także setów, dokładne wyniki spotkań i konkretnych setów, a nawet to czy w meczu dojdzie do tie-breaka czy też nie.

Należy dodać do tego jeszcze szerszą ofertę zakładów live gdzie można nawet obstawiać gemy w tenisie. Ilość dodatkowych zakładów może z początku przytłaczać, ale warto się z nimi zapoznać po to by jak najlepiej obstawiać tenis. Znalezienie najlepszej opcji wśród tych dostępnych u bukmachera jest najważniejsze by mieć szansę na wygraną.

Jak skutecznie obstawiać tenisa?

Zdawać by się mogło, że typerzy powinni obstawiać wyłącznie imprezy, na których startują najlepsi zawodnicy, co do których motywacji nie mamy wątpliwości. Obstawianie meczy tenisa nie polega jednak wyłącznie na śledzeniu najlepszych zawodników, a raczej na szukaniu przewag tam gdzie bukmacher nie ma tak dobrego rozeznania jak w przypadku najważniejszych imprez. Stąd duża popularność rozgrywek challengerowych, a nawet futures gdzie często startują szerzej nieznani gracze rywalizujący często z zawodnikami, którzy po latach przerwy wracają do wielkiego grania. Innym przykładem są spotkania obiecujących młodych tenisistów często łapiących podczas mniejszych zawodów dobrą formę.

Rozpoznanie takiej serii daje graczowi przewagę w starciu z bukmacherem. Warto zwracać uwagę na kalendarz zawodów: w tygodniu, w którym trwają zawody rangi ATP 250 czy imprezy challengerowe często odbywają się kwalifikacje do dużo lepszych turniejów. Należy zatem brać pod uwagę możliwość, że określeni zawodnicy skupiają się raczej na eliminacjach do ważniejszych zawodów i mogą potraktować spotkanie głównego turnieju jako sparing lub wręcz zlekceważyć przeciwnika z którym grają. Podobne przypadki zdarzają się na turniejach poprzedzających imprezy Wielkiego Szlema, które zazwyczaj wygrywają zawodnicy mniej znani. Gra przez cały tydzień jest męcząca i tenisista może nie być w stanie grać w bardziej znaczącym turnieju, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do mniejszych imprez ATP na Wimbledonie czy French Open trzeba wygrać nie dwa, a trzy sety.

Jak obstawiać tenis na żywo?

Tenis to dość specyficzna dyscyplina sportu, w której o powodzeniu decyduje często dyspozycja dnia albo inne indywidualne czynniki. Wszak mamy do czynienia z rozgrywkami, w której (pomijając turnieje deblowe) grają przeciwko sobie indywidualni gracze mogący danego dnia mieć problemy z drobną kontuzją albo koncentracją. Dlatego tak dużego znaczenia nabiera umiejętność szybkiego podejmowania decyzji w trakcie spotkania.

Początkujący typer zainteresowany obstawianiem tego sportu musi szybko nauczyć się jak obstawiać tenis ziemny na żywo co zwykle sprowadza się do rozpoznania nietypowych zachowań zawodników, które mogą świadczyć o tym, że tenisista określonego dnia nie jest w dobrej formie. Obecnie bukmacherzy dają duże możliwości wyboru różnych opcji graniu live dlatego pozostaje tylko obserwowanie konkretnych spotkań i wymyślenie dobrego modelu gry w zakładach na żywo.

Jak typować tenisa
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: Pexels / Pixabay

Zaczynając analizę konkretnych meczów należy mieć na uwadze kilka czynników. Najważniejszym jest rzecz jasna nawierzchnia na jakiej rozgrywane są spotkania. Im szybsza tym większe szanse na zwycięstwo mają zawodnicy dysponujący atomowym serwisem i wysokimi warunkami fizycznymi. Wprawdzie obecnie nie ma już wielu tenisistów, którzy prezentują styl serve-and-volley (mocny serwis i błyskawiczny dobieg do siatki w celu skończenia akcji), ale nadal na najszybszych nawierzchniach jak trawa czy hard w hali wysoko w turniejach zachodzą zawodnicy, którzy nie są postrzegani jako najlepsi w innych aspektach tenisowego rzemiosła oprócz serwisu.

Typowanie meczów tenisa sprowadza się więc często do rozpoznania w jaki sposób nawierzchnia na jakiej toczy się spotkanie wpłynie na jego rezultat, a trzeba powiedzieć, że słabsi zawodnicy często pokonują teoretycznie mocniejszych grając na swym ulubionym korcie. Niewielu jest bowiem zawodników uniwersalnych i nawet najlepsi na świecie mają swoje preferencje: Rafael Nadal jest mistrzem gry na mączce, a z kolei Roger Federer zawsze wolał szybsze nawierzchnie.

Jak typować tenisa? czy Warto?

Tenis ziemny to sport niezwykle interesujący, w którym wiele się dzieje, a konkretne zagrania zawodników znamionują ich niezwykłą maestrię. W tym artykule chcieliśmy jednak przedstawić kilka powodów dla których warto się zainteresować obstawianiem tenisa, wśród których jest przede wszystkim szeroka dostępność spotkań w dniach tygodnia kiedy nie ma akurat spotkań piłkarskich, ogromny wybór zakładów tenisowych, a także spora możliwość ogrania bukmachera przy wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy i własnego doświadczenia.

Zagadnienie tego jak typować tenisa jest oczywiście szerokie i każdy ma na ten temat własne zdanie. Dyscyplina ta jak najbardziej nadaje się do typowo rekreacyjnego grania jako dodatkową rozrywkę do oglądanego meczu; jednocześnie jednak w miarę nabywania biegłości w rozpoznawaniu pewnych sytuacji pojawiających się na korcie można liczyć na całkiem spore profity.

Na zadane w tytule pytanie należy zatem oczywiście odpowiedzieć: jak najbardziej, ale trzeba wiedzieć czego się oczekuje wobec tej aktywności. Dojście w niej do perfekcji jest możliwe, ale wymaga dużo czasu, z drugiej strony jest to dyscyplina bardzo dobra do grania czysto rozrywkowego, szczególnie dla tych, którzy lubią grać pojedyncze kupony z wieloma meczami. Interesującą aktywnością może być również śledzenie spotkania na żywo i próba zagrania zakładu w odpowiednim momencie.

W Internecie można oczywiście znaleźć sporo poradników na temat tego jak obstawiać tenis live jednak zazwyczaj są one mało przydatne. W tej sztuce liczy się bowiem indywidualne podejście oparte o dobrą znajomość dyscypliny, a często również dziesiątki obejrzanych spotkań. Ostatecznie jednak w tym wszystkim liczy się rozrywka, a typować tenisa może każdy kto po prostu uwielbia ten sport.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Tylko na Meczyki.pl: Największa oferta na rynku! Podczas rejestracji wpisz kod MEGABONUS. Kliknij w "Sprawdź", aby zapoznać się ze szczególami.

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - kliknij w "sprawdź" i dowiedz się więcej.

Tylko na Meczykach: wpisz kod 60plnmeczyki a poza standardową ofertą powitalną, otrzymasz punkty, które można wymienić na nagrodę.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Powyżej 2.5 bramki (over 2.5) W ostatnim spotkaniu sezonu można się spodziewać od obu spadkowiczów ofensywnej gry, bo obie drużyny słabo bronią, a jednocześnie będą chciały wygrać spotkanie kończące rozgrywki, które dla nich oznacza długi rozbrat z grą na najwyższym szczeblu rozgrywek.
Obie drużyny strzelą - both to score W ostatnim spotkaniu pomiędzy tymi drużynami Bayern miał sporą przewagę, ale padł bezbramkowy remis. Ekipa z Lipska nie musiała jednak specjalnie się na to spotkanie mobilizować, bo miała zapewnione trzecie miejsce w lidze, a momentami pokazała, że potrafi grać jak równy z równym ze zmotywowanym Bayernem. W finale Pucharu Niemiec kalkulacji już nie będzie, a czołowi zawodnicy ofensywni Lipska powinni zagrać na dużej mobilizacji. Bayern jest oczywiście faworytem, ale nawet jeśli weźmiemy pod uwagę udaną końcówkę sezonu w wykonaniu Bawarczyków, która zapewniła im mistrzostwo widzimy, że tracili oni punkty z przeciętnymi zespołami jak Nurnberg, a w DFB Pokal zespół Nico Kovaca miał ogromne trudności w poprzednich rundach. Drużyna Ralfa Ragnicka powinna sprawić faworytom duże problemy i naszym zdaniem tym razem w meczu padną bramki po obu stronach.
Powyżej 2.5 bramki (over 2.5) Od czasu zmiany trenera Bologna gra bardzo dobrze i dlatego drużyna zapewniła sobie już utrzymanie mimo niemal beznadziejnej sytuacji w pewnym momencie sezonu. O potencjale ofensywnym Napoli świadczy choćby wynik ostatniego spotkania z Interem, a w ostatnim spotkaniu sezonu obie drużyny nie powinny się już oszczędzać i sądzimy, że zobaczymy tu ofensywne spotkanie z bramkami dla obu ekip.
Obie drużyny strzelą - both to score Wielkim faworytem finału Copa del Rey jest rzecz jasna Barcelona, która broni trofeum, a do tego wygrała jeszcze ligę. Blaugrana nie jest jednak 100%-owym pewniakiem, bo po pierwsze zespół ma problemy z kontuzjami podstawowych graczy (Suarez, Dembele), a do tego dwumecz z Liverpoolem pokazał, że zespół wcale nie jest pozbawiony wad. Valencia miała dobrą końcówkę sezonu, za sprawą której zajęła w lidze czwarte miejsce, a w przeszłości pokazywała, że jest w stanie powalczyć z wielkimi faworytami. Wprawdzie dwumecz z Arsenalem w LE pokazał spore ograniczenia zespołu Marcelino, ale na krajowym podwórku Nietoperze z pewnością będą dodatkowo zmotywowani i nawet jeśli nie powalczą o trofeum to powinni strzelić przynajmniej jednego gola.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.