Specyfika siatkówki jako sportu do obstawiania u bukmachera. Charakterystyka najpopularniejszych zakładów bukmacherskich na siatkówkę

Specyfika siatkówki jako sportu do obstawiania u bukmachera. Charakterystyka najpopularniejszych zakładów bukmacherskich na siatkówkę
Źródło zdjęcia: EvGavrilov/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Z uwagi na sukcesy reprezentacji Polski, a także sporą popularność rozgrywek ligowych, zarówno żeńskich jak i męskich, każdy szanujący się bukmacher musi posiadać u siebie bogatą ofertę zakładów siatkarskich. Z uwagi na to, że podobnie jak w koszykówce tak i w siatkówce mamy do czynienia ze sporymi różnicami klas jeśli chodzi o rywali szeroko rozpowszechniona jest tu oferta handicapów, głównie setowych, ale także punktowych.

Siatkówka to sport, w którym do wygrania meczu potrzeba wygranej w przynajmniej trzech setach i to niezależnie od tego czy mamy do czynienia z rozgrywkami męskimi czy kobiecymi (w odróżnieniu od tenisa). Seta rozgrywa się do 25 wygranych punktów, chyba że drużyna, którą osiągnęła tę granicę nie ma dwupunktowej przewagi, wtedy gra się do czasu gdy jedna z drużyn zdobędzie taką przewagę. Piąty set jest nazywany tie-breakiem i nie gra się go do 25 wygranych punktów, a do 15 i tak samo jak w przypadku normalnego seta drużyna wygrana musi osiągnąć dwupunktową przewagę.

We współczesnej siatkówce, przede wszystkim męskiej, ogromną rolę odgrywa mocny serwis, którym można zdobyć punkt bezpośrednio (as serwisowy), a także na tyle utrudnić rozegranie przeciwnikowi by otrzymać prostą piłkę po swojej stronie. Ważną rolę spełniają w siatkówce przerwy techniczne: po ósmym i szesnastym punkcie. Osoby grające w tym czasie na żywo mają w tym momencie czas na to by przeanalizować sytuacje, statystyki itp. Trenerzy mają oczywiście prawo do wzięcia przerwy na przedyskutowanie sytuacji z zawodnikami. Dość istotny niuans dotyczy ustawienia graczy na boisku w czasie przyjęcia. Gracze zmieniają się rotacyjnie i nieraz od tego jak ustawieni są zawodnicy zależy to co może w danej akcji zagrać rozgrywający (osoba, która zwykle w akcji ofensywnej dotyka piłkę jako druga i decyduje o kształcie akcji) stąd przypadki "trudnych" ustawień kiedy w drużynie przeciwnej serwuje akurat bardzo dobry w tym elemencie zawodnik, a ustawienie nie daje dużych możliwości osobie rozgrywającej.

Oto najpopularniejsze typy w siatkówce:

Zwycięzca meczu

Tutaj mamy do czynienia tylko z dwoma opcjami: drużyna 1 lub 2. W siatkówce nie ma możliwości remisu i choć zdarzały się wyjątkowo długie tie-breaki w piątym secie i one w ostateczności były rozstrzygane.

Azjatyckie handicapy setowe

Do wyboru są właściwie dwie opcje ujemne: -1.5, a także -2.5 i ich odpowiedniki dodatnie. Typ na handicap -2.5 na daną drużynę jest równoznaczny z typem na wynik 3:0 i nie zostawia żadnych dodatkowych opcji. Zagranie handicapu -1.5 oznacza, że nasza drużyna musi wygrać albo 3:0 albo 3:1. Zagranie +2.5 oznacza, że drużyna musi wygrać przynajmniej jednego seta, a +1.5 dwóch.

Azjatyckie handicapy punktowe

W tym wypadku bierzemy pod uwagę wynik punktowy całego meczu. Grając np. handicap ujemny -10.5 musimy policzyć wszystkie punkty w secie. Dajmy na to, że mecz zakończył się wynikiem 3:0 w setach 25:22, 25:23, 25:17. Podliczamy wszystkie punkty, wychodzi 75:62 więc handicap ujemny wchodzi. W przypadku handicapu dodatniego na daną drużynę do wszystkich punktów zdobytych przez naszą drużyną dodajemy linię handicapu i sprawdzamy czy wynik jest wyższy niż rezultat przeciwnika. U niektórych bukmacherów mamy również do czynienia z zakładami na handicap w pierwszym secie.

Punktowe poniżej/powyżej

W zakładach tych zliczamy wszystkie punkty zdobyte przez obie drużyny. Jeśli w meczu typuje się trzy sety linia under/over może być ustawiona na około 140 punktów, w przypadku dłuższych spotkań zwykle jest to około 182 punktów.

Setowe poniżej/powyżej

Proste zakłady na poniżej/powyżej danej ilości setów dostępne w dwóch opcjach: poniżej/powyżej 3.5 i 4.5. W pierwszym przypadku każda z drużyn musi zdobyć przynajmniej jednego seta, a w drugim przypadku dwa.

Dokładny wynik

Istnieje tylko sześc możliwości dokładnego wyniku siatkarskiego więc typowanie tej opcji jest dużo bardziej sensowne niż w przypadku piłki nożnej. Czasami można ją wykorzystywać do grania zakładów kontrujących.

 

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS500. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Mniej więcej wiadomo jak w nowym sezonie będzie grała Wisła Płock, bo styl trenera Leszka Ojrzyńskiego jest dobrze znany. Nie ma się co spodziewać fajerwerków i wielu goli, gra będzie oparta o solidne przygotowanie fizyczne i stałe fragmenty gry. Górnikowi w tym sezonie może być ciężko strzelać gole, bo odeszli Gwilia i Żurkowski, a w takiej sytuacji nawet król strzelców ligi Igor Angulo może nie pomóc.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.