Specyfika gry w snookera. Najpopularniejsze zakłady na tę dyscyplinę

Specyfika gry w snookera. Najpopularniejsze zakłady na tę dyscyplinę
Źródło zdjęcia: Bubbers BB/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje

Snooker jest sportem, który z roku na rok gromadzi przed telewizorami coraz więcej widzów. Decyduje o tym wspaniała oprawa Mistrzostwa Świata, a także wielkich turniejów. Sam sport jest bardzo efektowny i dość szybko kreuje gwiazdy takie jak choćby Ronny "The Rocket" O'Sullivan czy Mark Selby. Wszyscy czołowi bukmacherzy muszą więc mieć w swojej ofercie szeroki wybór zakładów na ten sport.

Snooker to sport rozgrywany na stole do angielskiego bilardu z sześcioma kieszeniami. W meczu zawsze uczestniczy dwóch graczy, którzy rywalizują w poszczególnych częściach spotkania snookerowego tzw. frame'ach. Na początku każdej cześć spotkania gracz wylosowany poprzez rzut monetą zaczyna od uderzenia białej bili tak by dotknęła przynajmniej jednej bili czerwonej. Celem jest wbicie przynajmniej jednej bili czerwonej, po czym gracz będzie mógł kontynuować wbijanie. Jeśli gracz tego nie zrobi do białej bili podchodzi przeciwnik, który ma za cel wbicie jakiejkolwiek czerwonej bili do łuzy, a jeśli mu się to powiedzie może wbijać kolorową bilę (przed próbą wbicia musi zadeklarować sędziemu i przeciwnikowi którą bilę będzie próbował wbijać).

Sytuacja, w której gracz wbija po kolei bile jest określana mianem breaka. Wbicie wszystkich bil za jednym razem, a tym samym zdobycie 147 punktów czyli break maksymalny należy do rzadkości i każdemu graczowi zliczane są tego typu osiągnięcia i dodawana do największych tryumfów w karierze jak wygrane turnieje. Dość powiedzieć, że na w snookerze nie liczy się tylko to by wbić kolejną bilę, ale by wypozycjonować się na uderzenie kolejnej, a przy odpowiednim ustawieniu na stole można powalczyć o maksymalnego breaka. Zdarza się, że dany frame przybiera bardziej defensywny charakter: gdy ustawienie na stole jest trudne, a gracze zamiast wbijać kolejne bile do kieszeni starają się w tak wymyślny sposób schować białą bilę za kolorową by gracz nie miał możliwości uderzenia i tym samym popełnił faul kosztujący -4 punkty. Mecz kończy się wtedy gdy grac uzyska 147 punktów, bezpieczną przewagę (w przypadku gdy zszumowana wartość wszystkich bil pozostałych na stole jest mniejsza niż przewaga rywala).

Najpopularniejsze zakłady w snookerze:

Zwycięzca meczu

W snookerze nie ma możliwości remisu, mecz wygrywa zawodnik, który osiągnie określoną ilość wygranych frame'ów. Przykładowo: w najbardziej prestiżowych Mistrzostwach Świata w I. rundzie należy wygrać 10 frame'ów, finał toczy się do 18 wygranych.

Azjatycki handicap na wygrane frame'y

Tak jak w przypadku sportów drużynowych jak koszykówka czy piłka nożna tak i w snookerze często mamy do czynienia z dużą dysproporcją pomiędzy zawodnikami co sprawia, że granie czystego zwycięstwa jakiegoś zawodnika mija się z celem. Typy z handicapem na frame'y pozwalają nieco zrównoważyć szanse obu zawodników. Zakład -2.5 na jednego gracza oznacza, że musi on wygrać różnicą przynajmniej trzech frame'ów, handicap dodatni +2.5 daje możliwość wygranej zakładu jeśli nasz zawodnik przegra co najwyżej dwoma frame'ami.

Powyżej/powyżej

Szeroko rozpowszechnione są również zakłady, w których liczymy wszystkie rozegrane frame'y. Powyżej 15.5 frame'a w rozgrywce toczonej do 10 wygranych oznacza, że obaj zawodnicy muszą wygrać co najmniej po 6 frame'ów, minimalny w tym wypadku wynik 10:6 oznacza 16 frame'ów i wygraną zakładu. Typ na poniżej 15.5 frame'a oznacza, że jeden z zawodników może ugrać tylko 5 frame'ów.

Dokładny wynik

W snookerze typuje się także dokładne wyniki, ilość kombinacji zależy od tego w jakiej części turnieju jesteśmy. Przy rozgrywce do 10 wygranych istnieje 20 możliwości dokładnego wyniku. Większość typów na dokładne rozstrzygnięcie meczu nie odzwierciedla więc ryzyka zagrania typu, podobnie jak ma to miejsce choćby w piłce nożnej.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Tylko na Meczyki.pl: Największa oferta na rynku! Podczas rejestracji wpisz kod MEGABONUS. Kliknij w "Sprawdź", aby zapoznać się ze szczególami.

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - kliknij w "sprawdź" i dowiedz się więcej.

Tylko na Meczykach: wpisz kod 60plnmeczyki a poza standardową ofertą powitalną, otrzymasz punkty, które można wymienić na nagrodę.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Obie drużyny strzelą - both to score W ostatnim spotkaniu pomiędzy tymi drużynami Bayern miał sporą przewagę, ale padł bezbramkowy remis. Ekipa z Lipska nie musiała jednak specjalnie się na to spotkanie mobilizować, bo miała zapewnione trzecie miejsce w lidze, a momentami pokazała, że potrafi grać jak równy z równym ze zmotywowanym Bayernem. W finale Pucharu Niemiec kalkulacji już nie będzie, a czołowi zawodnicy ofensywni Lipska powinni zagrać na dużej mobilizacji. Bayern jest oczywiście faworytem, ale nawet jeśli weźmiemy pod uwagę udaną końcówkę sezonu w wykonaniu Bawarczyków, która zapewniła im mistrzostwo widzimy, że tracili oni punkty z przeciętnymi zespołami jak Nurnberg, a w DFB Pokal zespół Nico Kovaca miał ogromne trudności w poprzednich rundach. Drużyna Ralfa Ragnicka powinna sprawić faworytom duże problemy i naszym zdaniem tym razem w meczu padną bramki po obu stronach.
Powyżej 2.5 bramki (over 2.5) Od czasu zmiany trenera Bologna gra bardzo dobrze i dlatego drużyna zapewniła sobie już utrzymanie mimo niemal beznadziejnej sytuacji w pewnym momencie sezonu. O potencjale ofensywnym Napoli świadczy choćby wynik ostatniego spotkania z Interem, a w ostatnim spotkaniu sezonu obie drużyny nie powinny się już oszczędzać i sądzimy, że zobaczymy tu ofensywne spotkanie z bramkami dla obu ekip.
Obie drużyny strzelą - both to score Wielkim faworytem finału Copa del Rey jest rzecz jasna Barcelona, która broni trofeum, a do tego wygrała jeszcze ligę. Blaugrana nie jest jednak 100%-owym pewniakiem, bo po pierwsze zespół ma problemy z kontuzjami podstawowych graczy (Suarez, Dembele), a do tego dwumecz z Liverpoolem pokazał, że zespół wcale nie jest pozbawiony wad. Valencia miała dobrą końcówkę sezonu, za sprawą której zajęła w lidze czwarte miejsce, a w przeszłości pokazywała, że jest w stanie powalczyć z wielkimi faworytami. Wprawdzie dwumecz z Arsenalem w LE pokazał spore ograniczenia zespołu Marcelino, ale na krajowym podwórku Nietoperze z pewnością będą dodatkowo zmotywowani i nawet jeśli nie powalczą o trofeum to powinni strzelić przynajmniej jednego gola.
Powyżej 2.5 bramki (over 2.5) Torino straciło szanse na europejskie puchary, po części z powodu Lazio, które wygrało Puchar Włoch. Lazio nie ma o co grać, ale ostatnie spotkania Rzymian sugerują powrót do dobrej dyspozycji w ofensywie przy jednoczesnych problemach w obronie. Torino w 37 kolejce straciło aż cztery gole, a zatem w ostatniej kolejce możemy być świadkami spotkania z kilkoma bramkami.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.