Zakłady bukmacherskie w skokach narciarskich. Charakterystyka sportu, wady i zalety obstawiania dyscypliny

Skoki narciarskie to specyficzny, bardzo efektowny sport, który cieszy się od lat wielką popularnością w Polsce z uwagi na sukcesy Adama Małysza i Kamila Stocha. Oprócz tego jest popularny także w Niemczech, Austrii i krajach skandynawskich, a z roku na rok pojawiają się na skoczniach zawodnicy z coraz większej liczby krajów. O coraz większym zainteresowaniu tą dyscypliną świadczy choćby to, że od kilkudziesięciu lat rozgrywa się także letnie Grand Prix.

Za sprawą wielkich sukcesów Adama Małysza i Kamila Stocha skoki narciarskie często postrzega się jako narodowy sport Polaków. Jego popularność nie wynika jednak tylko z tego, że akurat polscy zawodnicy często odnoszą w niej sukcesy, ale jest ona sama w sobie bardzo efektowną dyscypliną sportową. Moment kiedy zawodnik wybija się z progu i leci by uzyskać jak największą odległość jest niezwykle efektowny nie tylko oglądany na żywo, ale także z ekranu telewizora. Same konkursy nie są długie, a formuła dwóch tur daje obserwatorom dodatkową możliwość emocjonowania się rywalizacją na skoczni.

Skoki narciarskie w ostatnich latach przeszły sporą przemianę, przede wszystkim jeśli chodzi o system punktacji. Z uwagi na to, że wyniki poszczególnych turniejów nie zawsze oddawały rzeczywisty poziom poszczególnych skoczków, głównie przez kiepskie warunki atmosferyczne, postanowiono tak zmodyfikować punktację by uwzględniać zarówno wiatr jak i belkę z jakiej się startuje. Z pewnością wpłynęło to na przejrzystość systemu - kiedyś punktacja była łatwiejsza do zrozumienia i to nawet pomimo zawsze obecnej noty za styl, która bywała przedmiotem kontrowersji. Widzowie chyba jednak przyzwyczaili się do nowych ocen, bo ilość widzów oglądających kolejne zawody wcale nie słabnie.

Zalety obstawiania skoków narciarskich

W skokach narciarskich podobnie jak choćby w tenisie mamy do czynienia z różnymi poziomami rozgrywkowymi: jest Puchar Świata, Puchar Kontynentalny, a także Puchar FIS ale praktycznie liczy się tylko ten pierwszy i to zawody z tego cyklu znajdują się w ofercie najpopularniejszych bukmacherów. Oprócz tego rozgrywane są oczywiście Mistrzostwa Świata w skokach na małej i średniej skoczni, Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, a także najbardziej prestiżowe konkursy na igrzyskach olipijskich. W praktyce oznacza to, że skoczkowie rywalizują w tych samych konkursach więc nie występuje znany choćby ze sportów drużynowych efekt zmęczenia występami w europejskich pucharach, a o wszystkim powinna decydować forma indywidualna.

Wewnątrz Pucharu Świata rozgrywanych jest kilka mniejszych turniejów, a najpopularniejszym jest mający miejsce zawsze na przełomie lat Turniej Czterech Skoczni. Pierwsza tura skoków odbywa się w nim w systemie H2H, w którym każdy ze skoczków rywalizuje z drugim zgodnie z listą wyłonioną w kwalifikacjach, a bukmacherzy często umieszczają właśnie te pary jako dodatkowe opcje w zakładach na poszczególne imprezy składające się na Turniej Czterech Skoczni. Turnieje są rozgrywane zwyczajowo co tydzień, a wcześniej mamy do czynienia z sesjami treningowymi i kwalifikacjami, które pozwalają zorientować się w formie danego zawodnika w określonym momencie co pomaga analizować poszczególne opcje bukmacherskie.

Wady obstawiania skoków narciarskich

Właściwy sezon skoków narciarskich trwa zwykle zaledwie przez kilka miesięcy zimowych. Co prawda latem rozgrywane jest również letnie Grand Prix jednak najlepsi zawodnicy zwykle odpuszczają te dziwaczne rozgrywki i trudno wtedy powiedzieć kto jest w dobrej formie. Opcji zakładów na skoki narciarskie nie ma tak dużo i większość z nich nie przedstawia sobą wielkiej wartości. Typowanie zwycięzcy turnieju jest trudne, chyba że w określonym czasie jeden z zawodników zdecydowanie dominuje, ale wtedy kurs na jego zwycięstwo jest niski. W zasadzie jedynym ciekawszym wariantem jest rywalizacja H2H między dwoma podanymi zawodnikami.

Przede wszystkim jednak nawet pomimo zmiany punktacji i wprowadzenia tzw. bonusa za wiatr i wysokość belki z jakiej się startuje w skokach narciarskich nadal obserwujemy dużą losowość wynikającą z trudnych warunków atmosferycznych. Punktacja nie zawsze oddaje to co zawodnik stracił przez wiatr, często bywa tak, że przy mocniejszym podmuchu zawodnik w ogóle psuje skok; to wszystko sprawia, że konkursy zamieniają się w prawdziwą loterię czego wyjątkowo nie lubią gracze bukmacherscy, nawet ci, którzy poszukują wyższych kursów na zawodników niedocenianych.

 

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Tylko na Meczyki.pl: Podczas rejestracji wpisz kod 1000plus29pln. Kliknij w "Sprawdź", aby zapoznać się ze szczególami. Uwaga! Wygraj bilety na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - kliknij w "sprawdź" i dowiedz się więcej.

Tylko na Meczykach: wpisz kod 60plnmeczyki i poza standardową ofertą powitalną, odbierz punkty, które wymienisz na nagrodę.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Obie drużyny strzelą (both to score) To spotkanie może zadecydować o szansach Lechii na mistrzostwo. W Szczecinie z pewnością nie będzie łatwo o wygraną, tym bardziej że w ostatniej kolejce gospodarze po niezłym meczu pokonali Zagłębie 3:2, a Lechia znalazła się w dołku. Liczymy jednak, że piłkarze wicelidera przynajmniej powalczą dlatego najlepszym typem jest według nas opcja na bramki dla obu ekip.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) W tym spotkaniu nie należy się spodziewać wielu goli. Walcząca o czwartą lokatę Valencia jest w dobrej formie, ale piłkarze Marcelino powinni mieć na uwadze, że przeciwko Atletico trzeba grać ostrożnie, by nie stracić gola, którego stratę później trudno będzie odrobić.
Obie drużyny strzelą (both to score) Espanyol gra coraz lepiej, ale to samo można powiedzieć o walczącej o utrzymanie Celcie, która potrzebuje jeszcze kilku punktów by zachować ligowy byt. Dlatego w tym meczu typujemy bramki dla obu ekip.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Leganes nie jest łatwym rywalem, bo gra solidnie w defensywie, a Athletic również nie strzela wielu goli dlatego w tym spotkaniu nie liczymy na wiele goli.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.