Problem ustawiania spotkań. Największe afery związane z meczami, których wyniki ustalono przed ich rozpoczęciem.

Problem ustawiania spotkań. Największe afery związane z meczami, których wyniki ustalono przed ich rozpoczęciem.
Źródło zdjęcia: GUNDAM_Ai/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje

Jedną z największych patologii związanych z zakładami bukmacherskimi jest ustawianie spotkań. Korzystają na tym zarówno zawodnicy, którzy biorą udział w danym meczu jak i osoby bezpośrednio zainteresowane, które prokurują całą sytuację lub też dostają o nie informację przed rozpoczęciem spotkania. Niczego nieświadomy gracz bukmacherski jest w tym momencie bezbronny. Nawet najlepsza analiza nie ma żadnego znaczenia gdy wynik spotkania jest już z góry ustalony.

Kiedy mamy do czynienia z ustawionymi meczami?

Przystępując do obstawiania określonego spotkania sportowego gracz wierzy, że rozstrzygać się ono będzie w duchu sportowym, a zdarzenie wygra drużyna lub zawodnik będąca tego dnia po prostu lepsza. Często jednak okazuje się, że podczas startu jedna ze stron korzystała z niedozwolonych środków: w ostatnich latach najczęściej tego typu problemy mają kolarze albo lekkoatleci, a prawda o tym procederze zostaje ujawniona dopiero po latach. Największą aferą ostatnich lat było bez wątpienia ostateczne przyznanie się do stosowania dopingu wielokrotnego zwycięzcy najbardziej prestiżowego kolarskiego wyścigu Tour de France Lance'a Armstronga i ostateczne pozbawienie go tytułów. To zdarzenie kładzie się cieniem na całym świecie sportu, bo tylko podgrzewa atmosferę podejrzliwości wobec innych sportowców, którzy opierają swoją karierę na znakomitym przygotowaniu fizycznym, a dotąd jeszcze nigdy nie zostali złapani na dopingu.

Odrębną kategorię stanowią jednak udowodnione sportowcom przypadki, w których za namową osób trzecich sami zainteresowani przegrywali swoje spotkania by gracze bukmacherscy mogli zarobić duże pieniądze. Z punktu widzenia samego bukmachera jest to duży problem, bo nie dość, że użytkownicy wygrywając spore pieniądze w sposób nieuczciwy to jeszcze w dodatku odium skandalu spada właśnie na firmy organizujące zakłady. W końcu od wielu lat mówi się o tym, że największym problemem sportu są krążące wokół niego wielkie pieniądze, które sprawiają, że niektórzy nie są w stanie powstrzymać się przed pokusą zarobienia dużych pieniędzy na boku. Rewersem tej sytuacji jest coraz większa popularność wszelkich stron z ustawionymi meczami, na których po uiszczeniu odpowiedniej kwoty pieniężnej podaje się przed startem spotkania które spotkania są ustawione. Zazwyczaj autorzy takich stron nie mają żadnych informacji po prostu wyłudzając pieniądze od graczy.

Najpopularniejsze fixy

Przez długi czas to Włochy były najpopularniejszym skojarzeniem gdy myślano o ustawionych spotkaniach piłkarskich. Calcio niestety zapracowało sobie na ten status kilkoma aferami: Totonero z 1980 roku w trakcie której dwa wielkie zespoły Milan i Lazio zostały relegowane do Serie B, w 2000 roku gdy ukarano ośmiu zawodników Atalanty i Pistoiese, w tym późniejszego znakomitego trenera Juventusu Massimiliano Allegriego, degradacja Genoi do Serie C w 2005 roku z przekupienie zawodników rywali w ostatnim meczu sezonu, a także najświeższej, bo ujawnionej w 2006 oku aferze calciopoli, która zakończyła się zdegradowaniem Juventusu do Serie B, w której wystartował z -17 punktami. Afery hazardowe nie są jednak domeną wyłącznie kraju z Półwyspu Apenińskiego, bo do podobnych dochodziło w Anglii (1964, 1999), Niemczech (2005) czy krajach skandynawskich (Finlandia 2011). W 2009 roku niemiecka policja aresztowała kilkanaście osób podejrzanych o ustawianie meczów w różnych krajach na drugim szczeblu rozgrywkowym. O wielu tego typu aferach pewnie nic nie wiemy, a część nie została udowodniona jak choćby rzekoma próba ustawienia spotkania półfinałowego w sezonie 2007/2008 w Lidze Europy.

Głośne afery miały też miejsce w innych sportach. W koszykarskiej NBA do dziś niesławą okryty jest były sędzia Tim Donaghy, który wykorzystywał znajomości w środowisku, a czasem nawet to, że sam sędziował dane spotkanie do obstawiania spotkań u bukmachera. W 2007 roku sam zainteresowany przyznał się do zarzuconych mu czynów i został skazany na 15 miesięcy pozbawienia wolności. Na aferze mocno ucierpiał wizerunek samej ligi, która musiała się z niej podnosić kilka lat. Wiele niedobrego działo się także wokół baseballu, nie tylko w tak egzotycznych ligach jak chińska (2008,2009), ale także w najbardziej prestiżowej amerykańskiej MLB w sezonie 2012/2013. Od 2000 roku mieliśmy do czynienia z kilkoma skandalami bukmacherskimi w krykiecie, który jest popularną dyscypliną szczególnie w byłych krajach Commonwealth. Ustawianie meczów dotyczy już nawet jednej z najmłodszych dyscyplin sportowych jaką jest E-sport. Od 2010 roku mieliśmy do czynienia z przynajmniej czterema przypadkami, w których gracze lub drużyny oskarżone o oszukiwanie zostały wyeliminowane z turnieju.

Tradycyjnie sportami najbardziej podatnymi na wszelkie propozycje łapówkarskie są dyscypliny indywidualne, w których o wyniku zdarzenia decyduje postawa pojedynczego zawodnika. Do boksu już tak mocno przywarła opinia sportu nieczystego, że motyw celowego podstawienia się zawodnika jest wykorzystywany bardzo często w filmach, wystarczy wspomnieć najpopularniejszy film Guya Ritchie "Porachunki" czy "Snake Eyes" Briana de Palmy z 1998 roku. Na aż dwóch igrzyskach olimpijskich w 2012 i 2016 roku doszło do wydalenia kilku sędziów z powodu kontrowersyjnych decyzji arbitra, a w 2012 roku nawet zmieniono pierwotny wynik jednej z walk z powodu nieprzestrzegania regulaminu przez sędziego. Dużo niedobrego dzieje się też w tenisie gdzie kilku graczy zostało zwyczajnie zdyskwalifikowanych, najbardziej znanymi graczami są Austriak Daniel Koellerer i Włoch Poritio Starace. Wielu graczy miało w przeszłości opinię zawodników oszukujących jak choćby Nikolaj Davidenko, ale mimo dochodzenia, choćby w sprawie spotkania w Sopocie w 2007 roku z Argentyńczykiem Arguello w czasie którego na giełdzie zakładów przyjęto ponoć 7 milionów euro na wygraną rywala Rosjanina, nigdy niczego mu nie udowodniono.

Jak uchronić się przed fixem?

Wielu obserwatorów twierdzi, że samo zagrożenie ustawianiem meczów sprawia, że sport zupełnie nie nadaje się do typowania innego niż czysto rekreacyjne. Duża ilość wpadek związanych z ustawianiem meczu sprawia również, ze kolejne spotkania są tym mocniej śledzone przez opinię publiczną, a każde niespodziewane zdarzenie jest rozpatrywane w kategoriach sprzedaży spotkania. Czym innym jest jednak słabsza gra czołowej drużyny, która z jakichś przyczyn akurat danego dnia spisuje się słabo, a co innego oddanie spotkania bez walki co zdarza się jednak w mało znanych rozgrywkach, które nie interesując prawie nikogo. Podstawową radą jaką można udzielić początkującym graczom jest dokładne śledzenie wszelkich informacji związanych zwłaszcza ze sportami indywidualnymi, które należy analizować przede wszystkim ze względu na motywację danego zawodnika.


Im bardziej popularny sport i rozgrywki tym mniejsze zagrożenie tego, że mecz zostanie ustawiony. Wokół najbardziej prestiżowych rozgrywek i tak kręcą się ogromne pieniądze, a ewentualne wykrycie afery mogłoby mieć opłakane skutki dla zainteresowanych, tak jak oszustwo w ostateczności nie opłaciło się Lance'owi Armstrongowi czy zdyskwalifikowanym tenisistom. Przy okazji nie należy wierzyć również w cudowne serwisy, które dają dostęp do ustawionych spotkań jeszcze przed ich rozegraniem. Gdyby ich autorzy rzeczywiście mieli tego typu informacje prawdopodobnie nie dzieliliby się nimi z nikim prócz najbliższych osób choćby po to by nie wzbudzać podejrzeń.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Specjalna oferta dla czytelników Meczyki.pl, po wpisaniu kodu MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

150% dla nowych graczy oraz dodatkowe punkty, które można wymienić na nagrody, z kodem rejestracyjnym MEGABONUSPZB.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Obie drużyny grały już wcześniej ze sobą w eliminacjach więc znają się dość dobrze. Faworytem są oczywiście Serbowie, którzy wygrali tę grupę, a poza tym mają również w składzie Lukę Jovica, ale Austriacy powinni im sprawić duże problemy dlatego stawiamy na małą liczbę bramek w tym meczu.
Niemcy wygrają Duńczycy mają w składzie wielu utalentowanych zawodników, ale Niemcy mają dużo większy potencjał. Większość niemieckich graczy to ważniejsi zawodnicy swoich klubów Bundesligi, niektórzy grają w podstawowych składach dorosłej kadry i powinno to być w tym spotkaniu widoczne.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.