O zakładach bukmacherskich w Formule 1. Główne zalety i problemy przy obstawianiu tego sportu

O zakładach bukmacherskich w Formule 1. Główne zalety i problemy przy obstawianiu tego sportu
Źródło zdjęcia: Youimages/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Formuła 1 nieprzypadkowo jest nieraz nazywana królową sportów motorowych. Zawrotne tempo bolidów osiągane podczas wyścigów i precyzja kierowców to znaki rozpoznawcze tej dyscypliny sportu. Choć często mówi się, że wygrywa tam kierowca mający po prostu lepszy bolid już wielokrotnie mieliśmy do czynienia z wieloma zupełnie nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Pomimo tego nadal znajdują się gracze bukmacherscy nie tylko obstawiający, ale także analizujący ten sport.

Popularność dyscypliny na świecie

Fascynacja zawodami Formuły 1 sięga dziesięcioleci; nic więc dziwnego, że najlepsi kierowcy tacy jak tragicznie zmarły Ayrtona Senna, Nikki Lauda czy też Michael Schumacher, a obecnie Lewis Hamilton czy Fernando Alonso są powszechnie rozpoznawalnymi postaciami nie tylko w świecie sportu. O organizację kolejnych wyścigów tego najpopularniejszego cyklu wyścigów stara się coraz więcej państw, bo prócz wielkiego prestiżu związanego z organizacją jest to też dobry sposób na zarobienie pieniędzy. Wokół Formuły 1 kręci się ogromny biznes samochodowy, a wygrana Ferrari czy Mercedesa w kolejnym sezonie tych rozgrywek jest świetną reklamą dla tych firm.

W Polsce długo liczono na to, ze w czołówce najlepszych kierowców będzie Robert Kubica, który zadebiutował w tych rozgrywkach w 2005 roku, a w 2008 niespodziewanie wygrał Grand Prix Kanady w Melbourne. W 2011 roku polski kierowca uległ jednak ciężkiemu wypadkowi podczas rajdu co na długi czas wykluczyło go z wyścigów Formuły 1. Dopiero w 2018 roku Kubica powrócił do roli kierowcy F1, ale tylko w charakterze kierowcy rezerwowego i testowego. O wygraną w 2018 roku rywalizują przede wszystkim Brytyjczyk Lewis Hamilton, czterokrotny zwycięzca całego cyklu jeżdżący w stajni Mercedesa, a także Niemiec Sebastian Vettel, który również wygrywał cały cykl czterokrotnie, a reprezentuje barwy Ferrari. W czerwonym bolidzie włoskiej firmy jeździ także Kimi Raikkonen, który wygrał mistrzostwo raz w 2007 roku, a partnerem Hamiltona w Mercedesie jest Fin Veltteri Bottas.

Zalety obstawiania Formuły 1

Formuła jeden jest najpopularniejszym, a zatem także najbardziej prestiżowym cyklem wyścigów w grupie sportów motorowych; porównując więc ten sport do piłki nożnej można powiedzieć, że jest to taka Liga Mistrzów, zawody, w których wszystkie zespoły (w tym przypadku samochodowe stajnie) robią wszystko by osiągnąć jak najlepszy wynik. Nie ma mowy o odpuszczaniu jakichkolwiek wyścigów, każdy walczy o jak najlepsze miejsce dla siebie, a także dla swojej stajni więc poszczególne zdarzenia w kalendarium Grand Prix znakomicie nadają się do analizy.

Przed właściwym wyścigiem mają miejsce sesje treningowe: dwie pierwsze są dłuższe, a trzecia krótsza, a następnie zawodnicy rywalizują w kwalifikacjach gdzie ich zadaniem jest wykręcenie jak najszybszego czasu po to by wywalczyć jak najlepszą pozycję startową, która bywa kluczowa dla wyniku właściwego wyścigu. Owe sesje dają graczom bukmacherskim rozeznanie jak na danym torze spisuje się samochód, a także jak radzi sobie określony kierowca: niektóre tory są przez kierowców lubiane, a inne nie i nawet faworyci spisują się na nich gorzej. Bardzo wartościowe może się też okazać porównanie wyników z poprzednich.

Problemy w obstawianiu Formuły 1

Formułę 1 w pewnym sensie można porównać do skoków narciarskich i nie chodzi tu bynajmniej tylko o to, że oba sporty są niezwykle widowiskowe, a przede wszystkim o to, że nie wszystko zależy w nich od samego zawodnika czyli w naszym wypadku kierowcy. Podobnie jak w przypadku skoków gdzie ogromną rolę pełni pogoda potrafiąca popsuć szyki nawet najlepszym zawodnikom w stawce tak i w przypadku Formuły 1 nie wszystko zależy od kierowcy. Na torze czasami zdarzają się wypadki, czasami bolid jednego z kierowców lekko uderzy w drugi co przy ogromnych prędkościach rozwijanych przez kierowców może się skończyć ogólną awarią pojazdu i końcem wyścigu.

Niezwykle dużą rolę w konkretnych wyścigach odgrywa taktyka danych zespołów, które podejmują decyzje o ilości pitstopów w zależności od tego co akurat dzieje się na torze. Mechanicy poszczególnych stajni to ludzie, którzy mają ogromne doświadczenie w tego typu sytuacjach, ale i wśród nich zdarzają się błędy, które mogą zadecydować o wyniku określonego wyścigu. Wreszcie w trakcie właściwych zawodów często posłuszeństwa odmawia sam sprzęt i nie jest to związane z jakimkolwiek wypadkiem czy też innymi zdarzeniami na torze. W każdym wyścigu do mety nie dojeżdża kilku kierowców, którzy nie zostają sklasyfikowani (dzieje się tak jeśli kierowcy nie przejechali przynajmniej 90% trasy). Wiele wydarzeń jest więc dziełem przypadku co znacząco utrudnia skuteczne typowanie tego sportu.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Glasgow Rangers wygra - mecz bez remisu (Rangers wygra, zwrot w przypadku remisu) Rangersi pokazali w poprzedniej rundzie, że są w bardzo dobrej dyspozycji i niewątpliwie przed pierwszym spotkaniem z Legią są faworytem do awansu. Drużyna Vukovica była chwalona za rewanż z Atromitosem, ale prawda jest taka, że grecy zaprezentowali się w dwumeczu wyjątkowo mizernie. Szkoci to zupełnie inna półka i jeśli zagrają tak jak przeciwko Midtjylland mają duże szanse na wygraną już w pierwszym spotkaniu; warto się jednak ubezpieczyć opcją draw-no-bet.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.