O zakładach bukmacherskich w Formule 1. Główne zalety i problemy przy obstawianiu tego sportu

O zakładach bukmacherskich w Formule 1. Główne zalety i problemy przy obstawianiu tego sportu
Źródło zdjęcia: Youimages/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Formuła 1 nieprzypadkowo jest nieraz nazywana królową sportów motorowych. Zawrotne tempo bolidów osiągane podczas wyścigów i precyzja kierowców to znaki rozpoznawcze tej dyscypliny sportu. Choć często mówi się, że wygrywa tam kierowca mający po prostu lepszy bolid już wielokrotnie mieliśmy do czynienia z wieloma zupełnie nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Pomimo tego nadal znajdują się gracze bukmacherscy nie tylko obstawiający, ale także analizujący ten sport.

Na skróty:

1. Popularność dyscypliny
2. Zalety obstawiania Formuły 1
3. Problemy w obstawianiu Formuły 1
4. Lista legalnych bukmacherów

Popularność dyscypliny na świecie

Fascynacja zawodami Formuły 1 sięga dziesięcioleci; nic więc dziwnego, że najlepsi kierowcy tacy jak tragicznie zmarły Ayrtona Senna, Nikki Lauda czy też Michael Schumacher, a obecnie Lewis Hamilton czy Fernando Alonso są powszechnie rozpoznawalnymi postaciami nie tylko w świecie sportu.

O organizację kolejnych wyścigów tego najpopularniejszego cyklu wyścigów stara się coraz więcej państw, bo prócz wielkiego prestiżu związanego z organizacją jest to też dobry sposób na zarobienie pieniędzy. Wokół Formuły 1 kręci się ogromny biznes samochodowy, a wygrana Ferrari czy Mercedesa w kolejnym sezonie tych rozgrywek jest świetną reklamą dla tych firm.

pixabay.com, Chris Peeters
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com, Chris Peeters

W Polsce długo liczono na to, ze w czołówce najlepszych kierowców będzie Robert Kubica, który zadebiutował w tych rozgrywkach w 2005 roku, a w 2008 niespodziewanie wygrał Grand Prix Kanady w Melbourne. W 2011 roku polski kierowca uległ jednak ciężkiemu wypadkowi podczas rajdu co na długi czas wykluczyło go z wyścigów Formuły 1. Dopiero w 2018 roku Kubica powrócił do roli kierowcy F1, ale tylko w charakterze kierowcy rezerwowego i testowego.

O wygraną w 2018 roku rywalizują przede wszystkim Brytyjczyk Lewis Hamilton, czterokrotny zwycięzca całego cyklu jeżdżący w stajni Mercedesa, a także Niemiec Sebastian Vettel, który również wygrywał cały cykl czterokrotnie, a reprezentuje barwy Ferrari. W czerwonym bolidzie włoskiej firmy jeździ także Kimi Raikkonen, który wygrał mistrzostwo raz w 2007 roku, a partnerem Hamiltona w Mercedesie jest Fin Veltteri Bottas.

Zalety obstawiania Formuły 1

Formuła jeden jest najpopularniejszym, a zatem także najbardziej prestiżowym cyklem wyścigów w grupie sportów motorowych; porównując więc ten sport do piłki nożnej można powiedzieć, że jest to taka Liga Mistrzów, zawody, w których wszystkie zespoły (w tym przypadku samochodowe stajnie) robią wszystko by osiągnąć jak najlepszy wynik. Nie ma mowy o odpuszczaniu jakichkolwiek wyścigów, każdy walczy o jak najlepsze miejsce dla siebie, a także dla swojej stajni więc poszczególne zdarzenia w kalendarium Grand Prix znakomicie nadają się do analizy.

pixabay.com
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Przed właściwym wyścigiem mają miejsce sesje treningowe: dwie pierwsze są dłuższe, a trzecia krótsza, a następnie zawodnicy rywalizują w kwalifikacjach gdzie ich zadaniem jest wykręcenie jak najszybszego czasu po to by wywalczyć jak najlepszą pozycję startową, która bywa kluczowa dla wyniku właściwego wyścigu.

Owe sesje dają graczom bukmacherskim rozeznanie jak na danym torze spisuje się samochód, a także jak radzi sobie określony kierowca: niektóre tory są przez kierowców lubiane, a inne nie i nawet faworyci spisują się na nich gorzej. Bardzo wartościowe może się też okazać porównanie wyników z poprzednich.

Problemy w obstawianiu Formuły 1

Formułę 1 w pewnym sensie można porównać do skoków narciarskich i nie chodzi tu bynajmniej tylko o to, że oba sporty są niezwykle widowiskowe, a przede wszystkim o to, że nie wszystko zależy w nich od samego zawodnika czyli w naszym wypadku kierowcy. Podobnie jak w przypadku skoków gdzie ogromną rolę pełni pogoda potrafiąca popsuć szyki nawet najlepszym zawodnikom w stawce tak i w przypadku Formuły 1 nie wszystko zależy od kierowcy. Na torze czasami zdarzają się wypadki, czasami bolid jednego z kierowców lekko uderzy w drugi co przy ogromnych prędkościach rozwijanych przez kierowców może się skończyć ogólną awarią pojazdu i końcem wyścigu.

pixabay.com
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Niezwykle dużą rolę w konkretnych wyścigach odgrywa taktyka danych zespołów, które podejmują decyzje o ilości pitstopów w zależności od tego co akurat dzieje się na torze. Mechanicy poszczególnych stajni to ludzie, którzy mają ogromne doświadczenie w tego typu sytuacjach, ale i wśród nich zdarzają się błędy, które mogą zadecydować o wyniku określonego wyścigu. Wreszcie w trakcie właściwych zawodów często posłuszeństwa odmawia sam sprzęt i nie jest to związane z jakimkolwiek wypadkiem czy też innymi zdarzeniami na torze. W każdym wyścigu do mety nie dojeżdża kilku kierowców, którzy nie zostają sklasyfikowani (dzieje się tak jeśli kierowcy nie przejechali przynajmniej 90% trasy). Wiele wydarzeń jest więc dziełem przypadku co znacząco utrudnia skuteczne typowanie tego sportu.

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady:

STS

STS, czyli Star-Typ Sport, to lider legalnego rynku bukmacherskiego w Polsce. Firma działająca od 1997 r. ma w nim prawie połowę udziałów. 

Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

Bukmacher Fortuna, działający na polskim rynku od 1996 r., to oficjalny sponsor wielokrotnego mistrza Polski w piłce nożnej – Legii Warszawa oraz rozgrywek piłkarskiej I ligi polskiej.

Bukmacher Fortuna
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę efortuna.pl<<

Betclic

Betclic w 2018 roku otrzymał licencję Ministerstwa Finansów, dzięki czemu dołączył do grona legalnych polskich bukmacherów. 

Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

PZBuk

PZBuk to firma bukmacherska, która swoją działalność rozpoczęła dość niedawno, bo 18 października 2018 roku. Szybko stała się jednak poważną konkurencją dla bukmacherów działających na rynku dłużej.

Bukmacher PZBuk
Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB

>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

Totolotek

Totolotek to legalny polski bukmacher z wieloletnim doświadczeniem na naszym rynku. Firma, która sponsoruje m.in. piłkarski Puchar Polski, przygotowała dla nowych użytkowników interesujący pakiet powitalny.

Bukmacher Totolotek
Kod rejestracyjny: MECZYKI

>>Przejdź na stronę totolotek.pl<<

LVBet

LVBet to bukmacher działający na rynku od września 2016 roku, kilka miesięcy wcześniej uzyskał licencję na prowadzenie swojej działalności na terenie Rzeczpospolitej Polski poprzez sieć Internet. 

Bukmacher LVBet
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę LVBet.pl<<

ETOTO

Etoto to polski bukmacher działający od 2011 roku, który w ostatnich latach przeszedł spore zmiany. Do 2014 roku Etoto funkcjonowało jako bukmacher naziemny, dopiero później rozpoczęło starania o licencję na zakłady wzajemne w Internecie.

Bukmacher ETOTO
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę etoto.pl<<

Forbet

Forbet to jeden z polskich bukmacherów, od 2016 roku posiadający stosowną licencję na prowadzenie swojej działalności. Od 2018 roku ma on również punkty stacjonarne.

Bukmacher Forbet

Kod rejestracyjny: MECZYKI
>>Przejdź na stronę iforbet.pl<<

Nota prawna

Firma STS, czyli: Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 21.02.2012 roku, numer: SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BEM Operations Limited posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 26 września 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.11.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma PZBUK działa na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet wydanego przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma TOTOLOTEK S.A. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 20.06.2013 roku, numer: AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD 61485. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma LVBET posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Zezwolenie wydane dnia 13 maja 2016 r. numer PS4.6831.9.2016.EQK. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

E-TOTO zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, nr zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencje prawne.

Firma Forbet posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016 wydane na okres 6 lat. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS

Brak ryzyka na start

Gra bez podatku i "Pakiet Pudziana"

Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Obie drużyny w ostatnim czasie grają nieźle i z pewnością będą w tym spotkaniu nastawione na zwycięstwo. Arka nie strzela wielu goli, ale gra solidnie w defensywie, zwłaszcza u siebie. Zagłębie jest mocniejsze, ale również nie trafia ostatnio często, dlatego w tym spotkaniu postawimy na bramkowy under.
Obie drużyny strzelą - both to score Mecz z Augsburgiem będzie dla piłkarzy Hoffenheim kolejną okazją do przerwania złej serii; zespół Wieśniaków nie gra ostatnio dobrze, traci bardzo dużo bramek i gra gorzej w ofensywie niż w efektownej serii wygranych gier. Augsburg jest jednak w niezłej dyspozycji i jeśli gospodarze nie zagrają dużo lepiej goście mają duże szanse nawet na zwycięstwo. Obie drużyny powinny jednak strzelić gola.
Pogoń wygra W każdym z trzech poprzednich spotkań pod wodzą nowego trenera Wisła pokazywała przebłyski dobrej gry, ale też każde z nich przegrała. W następnej kolejce zagra z jedną z najsolidniejszych drużyn w Ekstraklasie, a więc o zwycięstwo może być jeszcze trudniej. Goście z kolei powinni skorzystać z któregoś błędu defensywy Wisły, które pewnie się przydarzą.
Powyżej 1.5 bramki (over 1.5) Przed dwiema ostatnimi kolejkami Alaves wygrało dwa kolejne spotkania strzelając pięć goli, a nawet w przegranym spotkaniu z Realem zaprezentowało się nieźle. Leganes pod wodzą Javiera Aguirre gra lepiej i w tym spotkaniu może walczyć o punkty. Kurs na over 1.5 w tym kontekście wygląda całkiem ciekawie.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.