Zakład bez ryzyka - sprawdź nowe bonusy

Dodał: Seweryn Krauze,Przedwczoraj | 16:55

Wszyscy legalni bukmacherzy mają w swojej ofercie bonusy na start dla nowych graczy. Jedna z najpopularniejszych promocji powitalnych to zakład bez ryzyka, dostępny u największych polskich bukmacherów, takich jak STS, Fortuna, Betfan czy Betclic. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest zakład bez ryzyka, jakie są jego zasady i gdzie można taki zakład uzyskać. Przybliżamy także m.in. działanie innych bonusów oferowanych na polskim rynku. Zapraszamy do lektury.

Na skróty:

 1. Co to jest zakład bez ryzyka?
 2. Zakład bez ryzyka a freebet - różnice
 3. Zakład bez ryzyka - STS
 4. Zakład bez ryzyka - Fortuna
 5. Zakład bez ryzyka - Betclic
 6. Inne bonusy bukmacherskie
 7. Graj bezpiecznie u legalnych bukmacherów

Rynek bukmacherski rozwinął się na tyle, że polscy użytkownicy mają spore pole manewru przy wyborze miejsca do gry. Obecnie licencję Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych w Polsce posiada kilkanaście podmiotów. Poszukując odpowiedniego bukmachera, warto zwrócić uwagę na pakiet proponowanych przez niego bonusów, m.in. właśnie zakładów bez ryzyka.

Zakład bez ryzyka - bonusy powitalne

Bukmacherzy dla nowych graczy mają ofertę bonusów na start. Wśród najpopularniejszych promocji, które proponowane są podczas rejestracji, znajduje się zakład bez ryzyka. W tabeli znajdziecie bonusy powitalne, dostępne u czołowych bukmacherów.

[kody_promo]

Bonusy nie wykluczają się wzajemnie. Aktywować je można rejestrując się pomocą linków, które znalazły się w tabeli.

Zakład bez ryzyka - na czym polega?

Zakład bez ryzyka oznacza, że w razie niepowodzenia - rozliczenia kuponu jako przegrany, następuje zwrot stawki. Innymi słowy, gracz po prostu odzyskuje zainwestowane pieniądze, jeśli nie uda mu się poprawnie wytypować wszystkich zdarzeń i w normalnych warunkach straciłby postawione środki. Zakład bez ryzyka branżowo znany jest jako cashback, czyli z języka angielskiego dosłownie zwrot pieniędzy. Przed zawarciem zakładu bez ryzyka należy dokonać pierwszej wpłaty. Cashback to nie darmowy bonus. Do jego realizacji niezbędne są własne środki finansowe, zwracane przez bukmachera w razie porażki. W zależności od obowiązujących zasad, zwrot może nastąpić albo do głównego depozytu, albo na konto bonusowe.

Wśród wielu obstawiających panuje błędne przekonanie, że zakład bez ryzyka to bonus przeznaczony tylko dla nowych graczy. Faktycznie, zazwyczaj cashback tyczy się pierwszego wysłanego kuponu, bezpośrednio po rejestracji konta, ale u wielu bukmacherów taka oferta pojawia się także w stałych, regularnych promocjach. Trzeba pamiętać, że każda firma prowadzi własną politykę bonusową. Z drugiej strony, jeśli zakład bez ryzyka jest składnikiem pakietu powitalnego, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że bukmacher cyklicznie będzie oferował ten bonus w ramach regularnych akcji promocyjnych.

Zakład bez ryzyka - zasady, warunki, obrót

Firmy bukmacherskie starają się nie kopiować pomysłów od konkurencji i tworzą autorskie warunki oferowanych bonusów. Z tego powodu nie ma możliwości, by zakład bez ryzyka na start miał identyczne zasady u wszystkich bukmacherów. Zadaniem gracza jest dokładna analiza samej oferty oraz regulaminu promocji we wybranym miejscu. Różnica pomiędzy poszczególnymi cashbackami nie polega tylko na wysokości ich kwoty. W celu wyjaśnienia reguł działania zakładu bez ryzyka, poniżej wypisaliśmy wszystkie możliwe kluczowe rozbieżności, jakie mogą wystąpić, a następnie postaraliśmy się przybliżyć każdą z nich,

 • Kwota maksymalnego zwrotu stawki zakładu bez ryzyka
 • Sposób zapisania się do udziału w promocji
 • Kod promocyjny jako konieczność uzyskania cashbacku
 • Warunki zawarcia zakładu bez ryzyka - kursy minimalne
 • Zwrot stawki bez podatku lub z podatkiem
 • Zwrot stawki do depozytu lub w środkach bonusowych
 • Warunki obrotu cashbackiem, o ile jest to wymagane
 • Czas na wykorzystanie cashbacku, o ile jest to wymagane

O wysokości cashbacku oczywiście decyduje bukmacher, ustalając regulamin promocji. Może to być kilkadziesiąt złotych, może być kilkaset. Maksymalna kwota, którą można odzyskać, zawsze jest przekazywana do wiadomości graczom. W tym miejscu warto przypomnieć, że obstawianie u legalnych polskich bukmacherów to gwarancja profesjonalizmu i zabezpieczenia środków finansowych. Nie ma żadnych kruczków prawnych ani ukrytych zapisów powodujących niespodziewaną utratę pieniędzy. Ważne, by dokładnie przeczytać obowiązujące zasady działania bonusu. Uwaga: kwota cashbacku to maksymalny zwrot stawki, nie zaś dopuszczalna stawka zakładu. Przykładowo, jeśli cashback wynosi 100 zł, to można zainwestować np. 200 zł, z zastrzeżeniem, że odzyska się nie więcej, niż właśnie 100 zł.

Kolejna istotna różnica występująca u polskich bukmacherów to sposób, w jaki gracz może wziąć udział w promocji obejmującej zakład bez ryzyka. U niektórych bukmacherów wystarczy po prostu zarejestrować i aktywować konto, co z automatu kwalifikuje nowego użytkownika do skorzystania z wszystkich bonusów powitalnych. Co ważne, tak jest w miejscach, gdzie funkcjonuje szybka rejestracja, bez pełnej weryfikacji danych. Czasem jednak można napotkać na dodatkowe wymagania, takie jak zaznaczenie odpowiedniego pola w trakcie rejestracji.

Sprawdź kody promocyjne:

Z zakładaniem konta związane jest także działanie kodu promocyjnego, który obecnie stanowi pewnego rodzaju klucz do otwarcia drzwi, za którymi czeka zakład bez ryzyka. Specjalny kod bonusowy obowiązuje u wszystkich najważniejszych polskich bukmacherów. W zależności od wybranego bukmachera, albo trzeba go wpisać ręcznie, albo zostanie on uzupełniony automatycznie. Niewykluczone jednak, że w przyszłości kolejne firmy wprowadzą u siebie zakład bez ryzyka bez konieczności wykorzystywania kodu.

Niezwykle ważną kwestią są zasady wykorzystania samego pierwszego zakładu bez ryzyka. Zwykle bukmacher decyduje się na podanie konkretnych wytycznych, co do warunków promocyjnego kuponu. Po pierwsze, może poinformować gracza o wymaganym rodzaju zakładu: pojedynczym (jedno zdarzenie) lub wielokrotnym (dwa i więcej zdarzeń). Po drugie, ustalić minimalną wymaganą stawkę. Po trzecie, wskazać oczekiwany kurs minimalny pojedynczego zdarzenia lub, co rzadziej, całego kuponu. Po czwarte, zabronić wykorzystywania cashbacku na niektóre gry, np. sporty wirtualne. Decyzja należy do bukmachera, gracz musi dostosować się do reguł gry, jeżeli pragnie w pełni wykorzystać dostępny bonus.

Nie można zapomnieć, że po przeprowadzonej w 2017 r. nowelizacji ustawy hazardowej, wszyscy legalni bukmacherzy są objęci obowiązkowym podatkiem od gier hazardowych, zwanym podatkiem od obrotu. Opłatę w wysokości 12% uiszcza de facto obstawiający, którego mnożnik kuponu w momencie zawarcia zakładu wynosi x0,88, zamiast 1.00. Podatek jest bardzo ważny przy zwrocie stawki, bowiem polscy bukmacherzy pobierają go także w momencie aktywowania cashbacku. Stawiając zakład bez ryzyka za 100 zł, na konto gracza wróci 88 zł. Z tego bierze się częsty błąd popełniany przez typerów, którzy zapominają o podatku i omyłkowo zakładają, że wystarczy zagrać za równowartość cashbacku, by odzyskać pełną kwotę. Podsumowując: zakład bez ryzyka o wartości 100 zł obowiązuje przy stawce wynoszącej dokładnie 113,64 zł. Każda niższa suma oznacza niższy zwrot, każda wyższa - równy 100 zł.

Bukmacher informuje też, gdzie po wykorzystaniu zakładu bez ryzyka trafiają zwracane środki. Są dwie opcje: klient może otrzymać pieniądze z powrotem do depozytu (tak jest m.in. u bukmacherów STS, Fortuna i Betfan) lub na konto bonusowe. W tym pierwszym przypadku, to właśnie gracz decyduje, czy odzyskaną kwotę inwestować w kolejne zakłady, czy może wypłacić bezpośrednio i bezproblemowo na rachunek bankowy. Jeżeli zaś bukmacher oddaje określoną sumę w postaci środków bonusowych, należy kontynuować grę.

Sprawdź bonusy bukmacherskie:

Osobną sprawą są zasady wykorzystania cashbacku, gdy ten trafi na konto bonusowe. Podobnie jak w przypadku zawierania pierwszego zakładu bez ryzyka, tak i tutaj bukmacherzy mają prawo ustalić konkretne warunki obrotu zwróconymi środkami. O ile o rodzaju zakładu oraz minimalnych kursach pojedynczych i całkowitych wspominaliśmy wyżej, o tyle chcielibyśmy poświęcić kilka słów wymaganej wielokrotności obrotu. Na czym to polega? Bukmacher zawsze powiadamia gracza, ile razy powinien obrócić otrzymanymi z powrotem pieniędzmi, np. trzykrotnie, czterokrotnie, pięciokrotnie etc. Obrót to zawieranie zakładów za stawki, których łączna suma musi równać się podanej kwocie. Najłatwiej wyjaśnić to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że gracz w pełni wykorzystał cashback 100 zł, a bukmacher wymaga pięciokrotnego obrotu. Aby spełnić ten warunek, należy zatem zawrzeć zakłady za łącznie 500 zł, z uwzględnieniem zasad dot. minimalnych kursów.

Ostatnia możliwa różnica to czas na wykorzystanie zakładu bez ryzyka. Nie jest to reguła, ale niektóre firmy decydują się ograniczyć jego ważność, na przykład na 30 dni. Tym bardziej więc zalecamy szczegółowe przestudiowanie regulaminu i warunków każdej promocji, nie tylko tej konkretnej.

Zakład bez ryzyka a darmowy zakład

Zanim przejdziemy do cashbacków dostępnych u czołowych legalnych polskich bukmacherów, czujemy się zobowiązani wyjaśnić różnice pomiędzy dwoma bonusami, które przez wielu obstawiających błędnie są brane za synonimy. Zakład bez ryzyka (cashback) i darmowy zakład (freebet) - to osobne pojęcia, które szczególnie mniej doświadczeni gracze potrafią mylić. Nasz krótki poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podstawowa rozbieżność na linii cashback-freebet to wkład własny. Do zakładu bez ryzyka niezbędna jest wpłata pieniędzy z banku na konto gracza. Wprawdzie później następuje zwrot stawki, ale nie zmienia to faktu, że bez inwestycji określonej kwoty, ta promocja nie zadziała. Darmowy zakład to z kolei bonus bez depozytu, a zatem bez konieczności zasilania konta. Freebet oznacza, że bukmacher przekazuje graczowi środki do wykorzystania na grę, więc ten nie musi nic wpłacać. Druga różnica występuje w określonych przypadkach. Zdarza się, że u niektórych bukmacherów, np. w Fortunie, darmowy zakład można "rozbić" na kilka mniejszych kuponów. Cashback zaś należy wykorzystać jednorazowo.

Co natomiast łączy te dwa bonusy? W obu przypadkach powszechnie stosowaną praktyką są warunki obrotu. O cashbacku wspominaliśmy wyżej, natomiast bukmacher może np. zaoferować darmowy zakład w wysokości 50 zł, z zastrzeżeniem, że konieczny jest dwu- lub trzykrotny obrót tą sumą. Punkt wspólny stanowi także uniwersalny charakter tych promocji, które są wykorzystywane zarówno jako element pakietu powitalnego na start, jak i stałe lub cykliczne bonusy dla regularnie obstawiających.

Jak kawa na ławę wyłożyliśmy całą teorię związaną z zakładem bez ryzyka i jego zasadami czy warunkami obrotu, możemy zatem skupić się na praktyce. W dalszej części tekstu przybliżamy działanie promocji cashback u czterech wybranych legalnych polskich bukmacherów. Pod lupę wzięliśmy STS, Fortunę, Betfana, Betclica oraz PZBuka.

STS zakład bez ryzyka 100 PLN

W STS zakład bez ryzyka w wysokości 100 zł otrzymują wszyscy nowi gracze, którzy w trakcie rejestracji posłużą się podanym niżej kodem bonusowym. Co ważne, ta promocja łączy się z pozostałymi składnikami bonusowego pakietu powitalnego. 100 zł to maksymalna kwota zwrotu, a zatem do pełnego wykorzystania zakładu bez ryzyka należy wysłać kupon za dokładnie 113.64 zł. Różnicę powoduje podatek od gier hazardowych w wysokości 12%.

STS kod promocyjny

Gracz oczywiście ma prawo zagrać za mniejszą stawkę, nawet minimalną (2 zł). STS zwróci każdą sumę, która nie przekracza 100 zł. Ten bonus u największego polskiego bukmachera podlega trzykrotnemu obrotowi po kursie nie mniejszym niż 1.91. Do obrotu zaliczają się wyłącznie wygrane kupony. 

Fortuna zakład bez ryzyka 600 PLN

W bukmacherze Fortuna zakład bez ryzyka opiewa na kwotę 600 zł i jest przeznaczony dla nowych klientów, którzy zarejestrują się z wykorzystaniem dostępnych w tym tekście linków i banerów. W innym wypadku nie można liczyć na cashback o takiej wartości. Fortuna nie wskazuje ani minimalnej stawki, ani wymaganych kursów, a zatem przy zawieraniu pierwszego zakładu gracze mają "wolną rękę". Wyłączone z promocji są jedynie sporty wirtualne.

Bukmacher Fortuna - bonusy i promocje

Aby skorzystać z zakładu bez ryzyka na Fortuna, należy aktywować bonus w panelu gracza w sekcji "Moje bonusy" najpóźniej 3 dni po rejestracji. Ważne, aby zrobić to już przy pierwszym zalogowaniu. 

Bonusem należy obrócić jeden raz, po dowolnie wybranym kursie. Bukmacher regulaminowo ma trzy dni na oddanie pieniędzy, ale w praktyce odbywa się dużo szybciej. Promocja Fortuna zakład bez ryzyka działa tylko online. W punktach stacjonarnych bukmacher oferuje inne bonusy.

Betfan zakład bez ryzyka 600 PLN

Betfan to kolejny bukmacher, u którego otrzymanie powitalnego zakładu bez ryzyka jest możliwe tylko z dostępnym poniżej kodem promocyjnym. Cashback w Betfanie wynosi 600 zł. Minimalna kwota uprawniająca do otrzymania bonusu to 50 zł. 

Betfan - bonusy i promocje

Środkami bonusowymi należy obrócić raz - na każdym z kuponów powinny znaleźć się minimum trzy zdarzenia, a całkowity kurs minimalny wynosi 3.80.

Betclic zakład bez ryzyka 200 PLN

U bukmachera Betclic zakład bez ryzyka wynosi 200 zł, i jest to głównym bonus powitalny w Betclic. Warunkiem jest wykorzystanie w momencie rejestracji kodu bonusowego dostępnego poniżej. Kod nie uzupełni się automatycznie, zatem należy samemu wpisać go w odpowiednim polu. Minimalna wpłata przed zawarciem zakładu bez ryzyka wynosi 1 zł, maksymalna zaś 100 000 zł. Wybór stawki pierwszego kuponu leży po stronie gracza, a bukmacher zwróci odpowiednią kwotę, która jednak nie może przekroczyć wspomnianych 200 zł. Całkowita realizacja zakładu bez ryzyka nastąpi przy grze za 227.30 zł.

Bukmacher Betclic - bonusy i promocje

Kurs minimalny zakładu bez ryzyka to 1.14, nie jest zatem wygórowany. Co ważne, jeśli zakład zostanie przegrany, wówczas jego stawka wróci na konto bonusowe gracza w formie darmowych zakładów (freebetu) o wartości stawki kuponu, pomniejszonej o 12% podatku. Maksymalnie może być to 200 zł, które możemy podzielić na dowolną liczbę kuponów. Kurs minimalny całego kuponu musi wynieść jednak nie mniej niż 2.14. Jeśli wytypowany za pomocą darmowego zakładu kupon okaże się trafiony, wówczas gracz wygrywa kwotę zakładu, pomniejszoną o stawkę i 12% podatku. Wygraną z tytułu freebetów nie trzeba obracać. Bonus nie jest limitowany czasowo. 

Totalbet zakład bez ryzyka 200 PLN

Totalbet również ma w ofercie zakład bez ryzyka, czyli tzw. cashback. Wartość bonusu to 200 zł, dla graczy rejestrujących się z naszym kodem promocyjnym, którego treść to MECZYKI. Aby skorzystać z promocji należy najpierw wpłacić depozyt na konto, bowiem bonus aktywny jest dla zakładu wytypowanego ze środków własnych. 

Bonus na pierwszy kupon w historii konta gracza. Ten może składać się maksymalnie z trzech zdarzeń, a maksymalny zwrot to 200 zł. Nie ma żadnych wymogów co do kursów zakładów znajdujących się na kuponie. Jeśli typowanie okaże się skuteczne, wówczas gracz wygrywa pełną pulę, ale w razie pomyłki następuje zwrot stawki, do wspomnianych już 200 zł.

Zwrotem za zakład bez ryzyka nie trzeba obracać, co oznacza, że środki można od razu wypłacić lub przeznaczyć na kolejne kupony. Bonus Totalbet na zakład bez ryzyka dostępny jest przy rejestracji z naszym kodem przez 48 godzin od momentu rejestracji na stronie bukmachera. 

PZBuk zakład bez ryzyka 1000 PLN

W PZBuk zakład bez ryzyka ma wartość 1000 zł. Aby go uzyskać, niezbędna jest rejestracja oraz pozytywna weryfikacja numeru telefonu. Bukmacher zwraca graczowi stawkę pierwszego przegranego zakładu, który spełnia warunki określone w regulaminie promocji. Jakie to warunki? Zakład bez ryzyka musi mieć maksymalną stawkę 1000 zł oraz zawierać minimum dwa zdarzenia, każde z kursem nie niższym od 1.40. Można zagrać dowolną liczbę kuponów zgodnych z tymi warunkami, ale bukmacher uruchamia cashback tylko w przypadku pierwszego przegranego. 

Bukmacher PZBuk

Po otrzymaniu bonusu trzeba nim raz obrócić na warunkach identycznych jak przy zawieraniu zakładu bez ryzyka - zarówno ze strony kursów, jak i liczby zdarzeń. Gracz ma na to 30 dni. Uwaga: wygrane z bonusu obejmują wyłącznie kwotę ponad jego stawkę, czyli przy pełnym cashbacku (1000 zł) i np. wygranej 2000 zł, gracz otrzyma "na czysto" 1000 zł do depozytu. W razie wygranej pieniądze automatycznie pojawią się w depozycie, w razie porażki użytkownik je traci. 

Cashback u pozostałych bukmacherów:

Inne bonusy bukmacherskie

Zakłady bez ryzyka najczęściej stanowią tylko część pakietu prezentowanego nowym użytkownikom. Wielu bukmacherów oferuje również inne bonusy startowe, pośród których można wyróżnić darmowe zakłady czy bonusy od depozytu. W dalszej części artykułu dokładnie wyjaśniamy szczegóły oferty powitalnej u czołowych legalnych polskich bukmacherów i opisujemy warunki wszystkich dostępnych promocji.

STS

Promocje bukmacherskie - STS

Zakład bez ryzyka to nie jedyna powitalna promocja przeznaczona dla osób, które otworzyły konto z wykorzystaniem kodu rejestracyjnego. Bukmacher ma dodatkowe bonusy na start o łącznej wartości 1540 zł, co razem z cashbackiem daje pakiet startowy w wysokości 1640 zł. To najwyższy bonus STS dostępny na rynku. Co najważniejsze, ze wszystkich bonusów można skorzystać jednocześnie i się wzajemnie NIE wykluczają.

STS bonus od depozytu 1500 PLN

STS oferuje też bonus od depozytu do 1500 zł. Konkretnie od trzech pierwszych wpłat na konto. Przy pierwszym depozycie można liczyć na 100% bonusu do 300 zł, przy drugiej wpłacie jest to 50% premii do 500 zł, a przy trzeciej 50% do maksymalnie 700 zł. Bonus od pierwszej wpłaty przyznany jest automatycznie, promocje od drugiego i trzeciego depozytu będą przyznane jeśli gracz zaakceptuje udział w promocji powitalnej. 

Warunki obrotu są identyczne jak w przypadku zakładu bez ryzyka. Bonus podlega trzykrotnemu obrotowi po minimalnym kursie całkowitym 1.91. Uwzględniane są tylko stawki kuponów rozliczonych jako wygrane. Bukmacher zezwala zarówno na zakłady pojedyncze, jak i wielokrotne. Akceptowane nie są zaś: kupony systemowe, bezpieczne, rozliczone jako zwrot stawki oraz zamknięte za pomocą funkcji cash-out. Skutecznie obrócone środki trafiają oczywiście do depozytu.

STS bonus bez ryzyka 20 PLN na sporty wirtualne

Na start u bukmachera można zyskać bonus bez ryzyka na sporty wirtualne. Maksymalny zwrot z tytułu bonusu to 20 zł. Kupony biorące udział w promocji muszą zostać rozliczone w ciągu jednej doby, ale może być ich kilka. Minimalny kurs kuponu to 1.90, a wszystkie zdarzenia muszą pochodzić z oferty sportów wirtualnych.

Bonusem należy obrócić trzykrotnie po kursie nie mniejszym niż 1.91. Do obrotu bonusem zaliczają się wyłącznie te kupony, które zostały rozliczone jako wygrane. 

STS bonus bez ryzyka 20 PLN na BetGames

Gracze mogą liczyć także na bonus bez ryzyka, związany tym razem z zakładami BetGames. Ponownie zwrot wyniesie do 20 zł. Kupony tym razem muszą pochodzić z oferty BetGames, kurs minimalny wynosi 1.90. Wszystkie zakłady musza zostać rozliczone w ciągu jednej doby, aby brać udział w promocji.

W tym przypadku bukmacher nie wymaga obrotu bonusem. Po rozliczeniu kuponu i przyznaniu środków bonusowych, trafią one od razu na konto gracza. Można je wypłacić lub przeznaczyć na kolejne zakłady.

Fortuna

Promocje bukmacherskie - Fortuna

Pakiet powitalny u bukmachera Fortuna składa się nie tylko z zakładu bez ryzyka, ale również dwóch dodatkowych bonusów na start - darmowego zakładu w wysokości 20 zł oraz bonusu od drugiego depozytu do 2100 zł. Łączna wartość oferty powitalnej wynosi zatem 2720 zł. Przypomnijmy, że jest ona dostępna tylko dla nowych graczy zarejestrowanych za pomocą jednego z linków lub banerów umieszczonych w tym artykule.

Fortuna darmowy zakład 20 PLN

W Fortunie nowi użytkownicy mogą liczyć na darmowy zakład - freebet w wysokości 20 zł. Na konto gracza nie trafia jednak wspomniana kwota, a jej równowartość w postaci 2800 punktów Fortuna Klub Plus. W praktyce nie ma to żadnego znaczenia, bo darmowy bonus oczywiście nadal obowiązuje. Punkty to prostu zamiennik pieniędzy. Można je swobodnie wykorzystać na dowolne zakłady, których łączna stawka wyniesie 20 zł.

Bukmacher nie daje żadnych wytycznych ws. gry. Przykładowo, akceptowalny jest jeden kupon za 20 zł, jak i cztery kupony po 5 zł itp. Wybór zdarzeń i kursów także leży po stronie obstawiającego. Punkty Fortuna Klub Plus, odpowiednio do stawki, znikają z konta w momencie zawarcia zakładu. Ewentualna wygrana od razu zasila depozyt i można ją wypłacić lub wykorzystać na dalsze typowanie.

Fortuna bonus od depozytu 2100 PLN

Bukmacher Fortuna oferuje również bonus 100% od drugiej wpłaty na konto do 2100 zł. Wszyscy nowi gracze mogą liczyć na podwojenie depozytu. Zasady są proste: wpłacasz 100 zł, grasz razem za 200 zł, wpłacasz 1000 zł, masz do wykorzystania łącznie 2100 zł. Warunek stanowi dotrzymanie terminów odgórnie narzuconych przez bukmachera. Są one następujące: gracz musi po rejestracji zaakceptować bonus od depozytu w zakładce "Moje Bonusy" w ciągu kolejnych 3 dni. Następnie należy dokonać drugiej wpłaty środków w czasie do 5 dni, później zawrzeć zakład rozpoczynający obrót bonusem w ciągu kolejnych 3 dni. Zanim jednak bukmacher przyzna bonus od depozytu, należy wcześniej obrócić wpłaconymi środkami. Poniżej dokładnie wyjaśniamy, jak to zrobić.

W tym wypadku Fortuna wymaga czterokrotnego obrotu depozytem w celu "uwolnienia" bonusu startowego. Gracz musi tego dokonać w maksymalnie 14 dni. Do promocji kwalifikują się zakłady wielokrotne z trzema i więcej zdarzeniami o minimalnym kursie całkowitym 1.80. Chcąc w pełni wykorzystać bonus od depozytu, trzeba wpłacić 2100 zł i zagrać za łącznie 8800 zł. I analogicznie: przy wpłacie 100 zł, wymagany obrót wynosi 400 zł.

Obrót depozytem jest równy braku konieczności obrotu samym bonusem. Jeśli gracz spełni warunki promocji, może odebrać bonus i wykorzystać go na dowolny zakład po dowolnym kursie. Traf oznacza możliwość wypłaty środków, porażka - ich utratę. Warto pamiętać, że w przypadku obstawienia po kursie niższym niż 1.14, ewentualna wygrana będzie niższa niż stawka. 

Betfan

Promocje bukmacherskie - Betfan

Zakład bez ryzyka to nie jedyna promocja na start dostępna w Betfanie. Nowi gracze mogą liczyć na powitalny bonus od depozytu do 1000 zł, który dotyczy wyłącznie drugiego depozytu. Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie należy wykonać po ukończeniu rejestracji, aby otrzymać bonus startowy od bukmachera Betfan. Oferta dotyczy osób, które w jej trakcie posłużą się podanym niżej kodem promocyjnym.

Minimalna wpłata to 100 zł. Po dokonaniu depozytu, wpłacona kwota zostanie podwojona. Początkowo bonus będzie nieaktywny. Aby go odblokować należy zagrać za całą wpłaconą kwotę zakład o minimalnym kursie całkowitym 2.50.

Kolejny krok to trzykrotny obrót bonusem, z uwzględnieniem tylko zakładów wielokrotnych o minimalnym kursie całkowitym 2.50 - na każdym zakładzie muszą znaleźć się przynajmniej trzy typy, a kurs pojedynczego zdarzenia nie może być mniejszy niż 1.30. Jeżeli obrót okaże się skuteczny, bukmacher automatycznie przeniesie wszystkie środki bonusowe do depozytu. Maksymalna kwota jednorazowej transakcji z mnożnikiem to 10 000 zł.

Betclic

Promocje bukmacherskie - Betclic

Pakiet startowy u bukmachera Betclic skupia się na opisanym zakładzie bez ryzyka o wartości 200 zł, przyznawanych w formie freebetu. Przypomnijmy, że to główny element powitalnego bonusu, który na ten moment oferuje bukmacher. W ofercie Betclica można jednak znaleźć inne stałe promocje i bonusy dostępne dla regularnie obstawiających.

Jedna z takich promocji, Multi+ dedykowana jest w szczególności tym graczom, którzy preferują zakłady wielokrotne z jak największą liczbą zdarzeń. Samo zbudowanie takiego zakładu wielokrotnego zwykle oznacza jego wysoki kurs całkowity, a bukmacher Betclic dodatkowo zwiększa wygraną w zależności od "rozmiaru" kuponu. Do promocji zaliczają się zakłady z przynajmniej pięcioma zdarzeniami, których kurs pojedynczy musi wynosić minimum 1.20. Spójrzmy dokładnie, jak rośnie wygrana w Multi+:

 • Kupon z 5 zdarzeniami + 5% do wygranej
 • Kupon z 6 zdarzeniami + 7% do wygranej
 • Kupon z 7 zdarzeniami + 10% do wygranej
 • Kupon z 8 zdarzeniami + 12% do wygranej
 • Kupon z 9 zdarzeniami + 15% do wygranej
 • Kupon z 10 zdarzeniami + 20% do wygranej
 • Kupon z 11 zdarzeniami + 25% do wygranej
 • Kupon z 12 zdarzeniami + 30% do wygranej
 • Kupon z 13 zdarzeniami + 40% do wygranej
 • Kupon z 14 zdarzeniami + 50% do wygranej
 • Kupon z 15 zdarzeniami + 60% do wygranej
 • Kupon z 16 zdarzeniami + 70% do wygranej
 • Kupon z 17 zdarzeniami + 80% do wygranej
 • Kupon z 18 zdarzeniami + 90% do wygranej
 • Kupon z 19 zdarzeniami + 100% do wygranej
 • Kupon z 20 zdarzeniami + 110% do wygranej
 • Kupon z 21 zdarzeniami + 120% do wygranej

Bonusowa premia nie podlega żadnym warunkom obrotu. Bezpośrednio zasila depozyt wraz z gwarantowaną kwotą wygranej. W ofercie Betclica można też znaleźć m.in. promocję Boost, w ramach której bukmacher podwyższa kursy na wybrane zdarzenia oraz tzw. Ligę Betclic, nagradzającą najbardziej aktywnych graczy w danym tygodniu. 

Totalbet

Promocje bukmacherskie - Totalbet

Totalbet ma bonusy dostępne w pakiecie powitalnym, a jednym z nich jest opisany wyżej zakład bez ryzyka. Do jego aktywowania konieczne jest użycie kodu bonusowego o treści MECZYKI podczas rejestracji. W sumie bonusy powitalne od bukmachera mają wartość 5239 zł. Gracze mogą uzyskać również darmowe zakłady (freebety) o wartości 39 zł oraz bonus od depozytu do 5000 zł. 

Darmowe zakłady (freebety) 39 PLN

Większość bukmacherów oferuje jeden darmowy zakład na start, natomiast Totalbet ma je w pakiecie powitalnym trzy. Łącznie mają wartość 39 zł. Pierwsze dwa darmowe zakłady, o wartości 20 zł oraz 9 zł, można otrzymać za rejestrację z kodem bonusowym MECZYKI. Dodatkowe 10 zł bukmacher przyzna, jeśli podczas rejestracji zaznaczymy zgodę na wysyłanie materiałów marketingowych. W sumie można więc otrzymać trzy freebety bez depozytu o wartości 39 zł. 

Bonus należy wykorzystać na kuponie o kursie minimalnym 2.00. Można wybrać zdarzenia przedmeczowe i na żywo, z oferty sportowej Totalbet. Bonusów nie można dzielić, jeden freebet należy wykorzystać za całą jego wartość na jeden kupon. Od momentu przyznania bonusu jest on ważny 7 dni. Wygraną z bonusu nie trzeba obracać.

Bonus od depozytu 5000 PLN

Ostatni element bonusu powitalnego to bonus od depozytu. Bukmacher podwoi pierwszą wpłatę do maksymalnie 5000 zł. Bonusem trzeba obrócić czterokrotnie, na kuponach z minimum czterema zdarzeniami. Każdy obrót uwalnia 25% bonusu. Kurs pojedynczego zdarzenia na kuponie nie może być mniejszy niż 1.30. Na pełny obrót gracz ma 90 dni. 

ETOTO

Promocje bukmacherskie - ETOTO

W tym momencie ETOTO w swojej ofercie powitalnej nie ma akurat cashbacku, ale być może niedługo się to zmieni. Na zakład bez ryzyka mogą liczyć natomiast wszyscy gracze tego bukmachera przy okazji specjalnych wydarzeń w świecie sportu. Warto obserwować stronę ETOTO, by nic nas nie omineło.

Co jednak istotne, bukmacher już za samą rejestrację oferuje inny ciekawy bonus - 200% od pierwszego depozytu. Nawet do 200 zł.

ETOTO bonus od depozytu 200% do 200 PLN

ETOTO potraja pierwszą wpłatę na konto. Maksymalnie można otrzymać w ten sposób 200 zł bonusu. Aby więc wykorzystać promocję w pełni, wpłacić należy 100 zł. Dwa razy tyle bukmacher doda do konta użytkownika.

Otrzymaną kwotą trzeba jeszcze obrócić, a właściwie zagrać za wartość otrzymanego bonusu, czyli maksymalnie 200 zł. Należy pamiętać o kursach minimalnych - pojedynczego zdarzenia (1.30) i całego kuponu (2.20). Na zagranie za wartość bonusu mamy 30 dni. W promocji biorą udział zakłady przedmeczowe oraz LIVE, zarówno wygrane, jak i przegrane. To wystarczy do uwolnienia bonusu, który będzie dostępny do wypłaty.

Z promocji wyłączone są zakłady na sporty wirtualne.

PZBuk

Promocje bukmacherskie - PZBuk

Oferta powitalna PZBuka nie ogranicza się tylko do opisanego wyżej zakładu bez ryzyka o wartości 1000 zł. Pakiet bonusów na start składa się także z freebetu w wysokości 50 zł. Aby go uzyskać, trzeba oczywiście zarejestrować się na stronie internetowej bukmachera.

PZBuk freebet 50 PLN

Freebet od PZBuk może powędrować do każdego nowego gracza, który wpłaci na konto depozyt min. 50 zł a następnie zagra kupon o takiej stawce, z kursem co najmniej 2.00. Jeśli te warunki zostaną spełnione, bukmacher przyzna użytkownikowi 50 zł na zakład. Jaki? Wielokrotny, a zatem składający się z przynajmniej dwóch zdarzeń. Kurs minimalny każdego z nich to 1.40. Co ważne, nie trzeba liczyć się z jakimkolwiek obrotem. Jeśli tylko spełniliśmy opisane wyżej warunki, a nasz zakład będzie trafiony, zyskamy możliwość wypłaty środków.

LV Bet

Promocje bukmacherskie - LVBet

Oferta powitalna u bukmachera LV Bet składa się z trzech bonusów startowych o łącznej wartości 3353 zł. Nowi gracze mogą liczyć na darmowy zakład w wysokości 20 zł, cashback 333 zł oraz premie od dwóch pierwszych wpłat na konto, w sumie o wartości 3000 zł.

LV Bet darmowy zakład 20 PLN

Tak jak kilku innych legalnych polskich bukmacherów wymienionych powyżej, tak i LV Bet proponuje nowym użytkownikom darmowy zakład. Jego wartość wynosi 20 zł. Aby uzyskać ten freebet, należy wykorzystać dostępny poniżej baner bukmachera i za jego pomocą bezpośrednio przejść na stronę LV Bet. Następny krok to rejestracja konta, po której ukończeniu trzeba wysłać wiadomość o tytule "Bonus bez Depozytu" na podany adres e-mail. Dane nadawcy muszą się oczywiście pokrywać z danymi wpisanymi w trakcie rejestracji.

LV Bet przyznaje darmowy zakład o wartości 20 zł w postaci bonusu 1 zł oraz mnożnika kursu x20, który jest aktywowany w momencie obstawienia kuponu. Warunki promocji spełniają zakłady wielokrotne z minimum trzema zdarzeniami o pojedynczym kursie 1.25. Z kolei minimalny łączny kurs kuponu musi wynosić 2.50. Jeśli freebet zostanie rozliczony jako wygrana, uzyskane pieniądze należy dwukrotnie obrócić po kursie minimalnym całkowitym 2.00, z zastrzeżeniem, że kurs żadnego zdarzenia nie będzie niższy od 1.50. Sporty wirtualne i zakłady zamknięte za pomocą funkcji cash-out nie zaliczają się do promocji.

LV Bet bonus od depozytu 3000 PLN (od dwóch pierwszych wpłat)

Zakłady bukmacherskie LV Bet oferują też bonus od pierwszego i drugiego depozytu o łącznej wartości 3000 zł. W obu przypadkach wymagana wpłata minimalna 10 zł. Poniżej dokładnie wyjaśniamy warunki tej promocji.

Przy okazji pierwszej wpłaty gracz otrzyma jej podwojenie do maksymalnie 1500 zł. W przypadku tego bonusu trzeba dokonać czterokrotnego obrotu z kuponami o łącznych kursach nie mniejszych niż 1.75. Oznacza to, że należy zawrzeć zakłady za łączną stawkę równą czterokrotności sumy wpłaty oraz bonusu. Bonus powitalny od pierwszego depozytu aktywny jest przez 30 dni od pierwszej wpłaty. Do obrotu nie wliczają się zakłady na sporty wirtualne, systemowe oraz te, przy których zastosowana została opcja cashoutu.

W przypadku bonusu od drugiej wpłaty ponownie można zyskać maksymalnie kwotę 1500 zł. Tym razem bukmacher oferuje 50% bonusu od depozytu, zatem pełną wartość bonusu gracz zyskuje przy wpłacie w wysokości 3000 zł. Bonus podlega zasadom obrotu. Są one podobne do tych, które obowiązują przy okazji bonusu od pierwszej wpłaty. Obrót sumą bonusu oraz wpłaty trzeba natomiast wykonać trzykrotnie (przy pierwszej wpłacie czterokrotnie) po kursie nie niższym niż 1.75. Zdarzenia zaliczane do obrotu bonusem powinny pochodzić z oferty sportowej. Do obrotu nie wliczają się te same zdarzenia, które wykluczone zostały już przy bonusie od pierwszej wpłaty.

Totolotek

Promocje bukmacherskie - Totolotek

Najstarszy polski bukmacher ma w ofercie powitalnej bonusy dla nowych graczy o łącznej wartości 574 zł.

Totolotek bonus darmowy zakład 25 PLN

Pierwszy z bonusów to darmowy zakład w wysokości 25 zł. To freebet przyznawany bez konieczności zasilania konta jakąkolwiek sumą własnych środków. Na darmowy zakład mogą liczyć wszyscy nowi użytkownicy, którzy po ukończeniu wstępnej rejestracji uzupełnią dane osobowe w zakładce "Moje Konto" w panelu użytkownika, a następnie - w razie akceptacji podanych danych - wpiszą w sekcji "Wpłata" kod promocyjny MEGABONUS. Środki bonusowe automatycznie zostaną przypisane do konta.

Aby je wypłacić, konieczny jest dwukrotny obrót po minimalnym kursie całkowitym 2.00. Oznacza to, że gracz musi zawrzeć zakłady za łączną stawkę minimum 40 zł. Ma na to czternaście dni. Do obrotu nie są zaliczane zakłady systemowe. W razie wykonania pomyślnego obrotu, pieniądze błyskawicznie pojawią się w depozycie, skąd można je wypłacić lub użyć do dalszej gry. Skorzystać z tej promocji mogą wszyscy gracze, którzy założyli konto po 14.02.2020 r.

Totolotek bonus od depozytu 500 PLN

Druga promocja powitalna to bonus od depozytu 100% do 500 zł. Totolotek tym samym podwaja kwotę pierwszej wpłaty do 500 zł Maksymalnie można zatem zagrać za 1000 zł. Wpłata wyższa niż 500 zł nie zmieni wysokości bonusu. Promocja przysługuje wszystkim nowym graczom, którzy zasilą konto kwotą nie mniejszą niż 20 zł. Bonus zostanie przyznany niezwłocznie po zaksięgowaniu przelanych pieniędzy. Na jego wykorzystanie nowi użytkownicy mają dokładnie sześć miesięcy od momentu rejestracji.

Jak obrócić bonusem od depozytu w Totolotku? Należy zagrać za trzykrotność depozytu ORAZ trzykrotność bonusu. Przy wpłacie 500 zł będzie to zatem obrót na poziomie minimum 3000 zł - 1500 zł za depozyt (500 zł x 3) i tyle samo za bonus. Na kuponie muszą znaleźć się minimum trzy zdarzenia, każde z kursem nie mniejszym niż 1.35. Do obrotu nie kwalifikują się zakłady systemowe.

Totolotek bonus od depozytu 49 PLN za zainstalowanie i wpłatę w aplikacji

Totolotek nagradza również graczy, którzy zainstalowali jego aplikację mobilną. Bonusem, który można za to otrzymać jest promocja od depozytu do 49 zł. Aby go otrzymać, należy uiścić pierwszą wpłatę poprzez aplikację o wartości nie mniejszej niż 20 zł. 

Graj legalnie u polskich bukmacherów

Stanowczo zalecamy grę wyłącznie u legalnych polskich bukmacherów, takich jak Fortuna, STS, Betfan, Betclic, ETOTO, PZBuk, LV Bet czy Totolotek. To zaufane firmy, które na przestrzeni ostatnich lat uzyskały stosowną licencję od Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych i prowadzą działalność zgodnie z prawem.

Jak sprawdzić czy bukmacher jest legalny?

Lata temu polski rynek był zdominowany przez nielegalnych bukmacherów zagranicznych, którzy lekceważyli zapis o obowiązkowym płaceniu podatku od gier hazardowych w wysokości 12%. Z tego powodu w kwietniu 2017 r. Polska wprowadziła nowelizację ustawy hazardowej, co pozwoliło ograniczyć "szarą strefę" do minimum. Niestety, nie wszyscy bukmacherzy zastosowali się do nowych przepisów. Część z nich uznała, że prawo unijne i zapis o swobodnym przepływie usług góruje nad prawem polskim, więc mogą dalej oferować swoje usługi. To rynkowy margines, ale wciąż, po kilku latach od nowelizacji, aktywny. Wprawdzie utworzono specjalny Rejestr Domen Zakazanych, który dziś obejmuje około 9 tys. adresów stron, lecz nielegalne firmy nic sobie z tego nie robią. Może i państwo polskie toczy przysłowiową walkę z wiatrakami, ale jak pokazują statystyki, skuteczną. Ponad 90% rynku kontrolują legalni bukmacherzy, na czele z STS-em i Fortuną.

Aby sprawdzić, czy dany bukmacher jest legalny, najłatwiej wejść na jego stronę internetową bukmachera. Każdy bukmacher musi na niej umieścić odpowiednią notę prawną potwierdzającą, że ich usługi są całkowicie legalne. Legalni operatorzy mają swoją siedzibę na terenie Polski, a ich strona ma domenę ".pl". Warto być jednak ostrożnym, bo nielegalne firmy zagraniczne, które ignorują obowiązujące przepisy i starają się skusić polskich graczy, stosują różne sztuczki, by osiągnąć swój cel. Przy braku ostrożności można natknąć się na "czarny rynek", za co grożą poważne konsekwencje. Pełna lista legalnych bukmacherów znajduje się na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.

Nie bój się weryfikacji danych

Legalni bukmacherzy żądają weryfikacji danych klienta, która może nastąpić albo w trakcie rejestracji, albo przed pierwszą wypłatą środków. Weryfikacja polega na przesłaniu fotokopii lub zdjęć dokumentu tożsamości - dowodu osobistego albo paszportu. Trzeba również podać aktywny numer rachunku bankowego, na który przelewane będą pieniądze. Ważne, by nie bać się weryfikacji danych u legalnego, zaufanego bukmachera ani nie narzekać na minimalnie dłuższy czas trwania procesu rejestracyjnego. 

Kara za grę u nielegalnych bukmacherów

Obstawianie u legalnych polskich bukmacherów oznacza, że ewentualna wygrana zawsze zostanie wypłacona graczowi. Nie ma ryzyka "wyparowania" pieniędzy ani jakichkolwiek innych problemów, co zaś jest możliwe przy grze u nielegalnych zagranicznych firm. Ponownie stanowczo odradzamy korzystania z usług bukmacherów działających poza literą prawa. Kary za łamanie przepisów mogą być druzgocąco wysokie, nawet do 40 tys. złotych. Oprócz tego następuje oczywiście konfiskata wszystkich nielegalnie pozyskanych środków. Z kolei osobom, które mają pełne przekonanie do gry w legalnych źródłach, polecamy nasz ranking bukmacherów, w którym znajdują się szczegółowe informacje o najnowszych bonusach, promocjach i ofercie zakładów u legalnych polskich bukmacherów.

Bukmacherzy - kody promocyjne

Bukmacher Bonus powitalny Kod rejestracyjny
STS

Oferta powitalna 1640 PLN! 100 PLN + 2x 20 PLN cashback + 1500 PLN bonus od trzech pierwszych wpłat.

zobacz kod
Superbet

Bonus powitalny 1555 PLN! 35 PLN freebet, 1300 PLN tydzień bez ryzyka, 200 PLN bonus od depozytu, 20 PLN za aplikację.

zobacz kod
Fortuna

Oferta na start 2720 PLN złożona z trzech bonusów! 20 PLN freebet, 600 PLN cashback, 2100 PLN bonus od depozytu.

zobacz kod
Betclic

Zwrot do 200 PLN w postaci freebetu za pierwszy przegrany kupon.

zobacz kod
Totalbet

Oferta powitalna 5050 PLN! 50 PLN freebety, 5000 PLN bonus od pierwszego depozytu.

zobacz kod
0
Głosów: 0
Zagłosuj
Nota prawna

Podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet: Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12; FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565; BEM Operations Limited z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 52D, 53-333 Wrocław (KRS:0000573383) - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. eWinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (KRS: 0000692778, NIP: 5862321957, REGON: 368141505) - zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017. TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 524-03-02-341, REGON: 010333455) - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485; TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (KRS 0000662497, REGON 366521110) - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000534588, NIP: 954-275-17-76, REGON: 360297047) - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK;. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000370248, NIP 5272639256, REGON 142666660) - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17; . SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000666114, NIP: 9542775133, REGON: 366704393) - zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019; . Bukmacherska Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wąchockiej 1F (KRS:0000806643; NIP: 5272907780;) - zezwolenie z dnia 9 grudnia 2020 r. nr PS4.6831.1.2020