Serie A jest jedną z czterech lig piłkarskich na świecie. Jej długiej historii działo się bardzo wiele i choć jeden klub jest wyraźnym hegemonem tych rozgrywek, wiele drużyn potrafiło w nich zaistnieć.
Juventus swoje pierwsze mistrzostwo Włoch wygrał w 1905 roku, a dziś ma ich już blisko 40. To właśnie “Stara Dama” jest najbardziej utytułowanym klubem na Półwyspie Apenińskim, a tabela ligowa Serie A na koniec sezonu rozpoczyna się właśnie od niego. “Bianconeri” mają wyraźną przewagę nad resztą stawki i jeszcze przez wiele lat pozostaną na czele.
Wśród najbardziej popularnych i utytułowanych klubów piłkarskich w tym kraju wymienia się również Inter Mediolan i AC Milan. Drużyny ze stolicy Lombardii miały swoje złote okresy, ale od dłuższego czasu nie potrafią dotrzymać kroku Juventusowi. W tabeli Serie A wciąż regularnie zajmują czołowe miejsca, które dają promocję do gry w europejskich pucharach. Oprócz nich zawsze wśród kandydatów do zajęcia najwyższych lokat wymienia się SSC Napoli, AS Romę oraz Lazio Rzym. Włochy nie są jednak krajem, w którym stołeczne drużyny wiodą prym w piłce nożnej. Roma i Lazio w całej swojej historii łącznie zdobyły zaledwie 4 mistrzostwa.
Poza Lazio, Romą i Napoli ligę włoską wygrywały jeszcze inne zespoły. Pierwsze miejsce w tabeli ligowej Serie A w całej historii rozgrywek zajmowało wiele drużyn. Na samym początku istnienia ligi zdominowała ją Genoa i do 1924 roku wygrała aż 9 tytułów. Utytułowanym klubem jest także Torino, które triumfowało siedmiokrotnie - tyle samo razy ligę włoską wygrywała Bologna. Poza tym scudetto padało łupem: Fiorentiny, Sampdorii, Hellasu Verona, Cagliari i Sampdorii.
Istnieje jeszcze jeden klub, który aż siedem razy zajął pierwsze miejsce w tabeli Serie A, ale w przeciwieństwie do powyżej wymienionych ekip, nie zagrał miejsca w elicie. Mowa o Pro Vercelli, które aktualnie występuje w Serie C, czyli na trzecim poziomie rozgrywkowym. Drużyna z Turynu wszystkie sukcesy święciła w latach 1908-1921.
Serie A to jedna z czterech piłkarskich lig krajowych na świecie obok Premier League, Primera Division i Bundesligi. W tym kraju jest wiele wielkich klubów. Mecze ligi włoskiej ogląda się dla takich zespołów jak: Juventus FC, AC Milan, Inter Mediolan, Napoli, AS Roma czy Lazio Rzym.
Tabela ligi włoskiej składa się z 20 drużyn, a rozgrywki prowadzone są systemem kołowym, czyli “każdy z każdym” z rewanżami. Oznacza to, że każdy klub mierzy się z każdym z 19 rywali dwukrotnie - u siebie i na wyjeździe. Mistrzem kraju zostaje zespół, który po 38 kolejkach zgromadzi najwięcej punktów.
O tym, kto zajmie które miejsce w tabeli ligi włoskiej decydują przede wszystkim punkty. Jeśli dorobek klubów jest taki sam, liczą się bezpośrednie mecze Serie A, w następnej kolejności bilans bramkowy, a później liczba strzelonych bramek. Drużyny, które zajęły miejsca od 1. do 4. wezmą udział w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Piąta drużyna otrzymuje promocję do fazy grupowej Ligi Europy, a szósta dostaje się do kwalifikacji tych właśnie rozgrywek.
Serie A jest ligą, wśród drużyn której można wyróżnić jednego dominatora. We wcześniejszych latach było zupełnie inaczej. Juventus FC miewał swoje trudne okresy, kryzysy, a w wyniku afery Calciopoli zanotował również spadek do Serie B. “Stara Dama” zdołała jednak dość szybko odbudować swoją potęgę i stać się najlepszą drużyną na Półwyspie Apenińskim, nie pozwalając zdominować rozgrywek mediolańskim klubom, które później bardzo mocno osłabły.
W meczach ligi włoskiej bardzo ważnym aspektem gry jest obrona. Drużyny z tego kraju słyną ze szczelnej i zorganizowanej defensywy i to właśnie od niej zaczynają budowanie składu. Juventusowi udało się stworzyć jeden z najlepszych bloków defensywnych na świecie, a później dołożyć do tego bardzo skuteczny atak, co przyniosło klubowi tak wiele sukcesów krajowych. Jeśli chodzi o trofea międzynarodowe, “Bianconeri” nie triumfowali przez bardzo długi czas, mimo udziału w wielu finałach Ligi Mistrzów.