Ekstraklasa - Liga Polska

# Drużyna M PKT Z R P BR +/- FORMA
1
3 Wisła Płock 11 20 6 2 3 22 10
2
-1 Legia Warszawa 10 20 6 2 2 14 1
3
-1 Raków Częstochowa 9 19 6 1 2 18 9
4
-1 Pogoń Szczecin 10 18 5 3 2 16 5
5
1 Cracovia 11 17 5 2 4 14 5
6
-1 Widzew Łódź 10 16 5 1 4 14 4
7
6 Lech Poznań 9 14 4 2 3 11 2
8
-1 Radomiak Radom 11 14 4 2 5 11 -4
9
-1 Jagiellonia Białystok 10 13 3 4 3 15 3
10
-1 Górnik Zabrze 9 13 3 4 2 14 1
11
-1 Zagłębie Lubin 10 13 3 4 3 8 -3
12
-1 Śląsk Wrocław 10 13 3 4 3 9 -4
13
-1 Stal Mielec 10 13 4 1 5 12 -5
14
1 Korona Kielce 10 11 3 2 5 12 -1
15
-1 Piast Gliwice 10 11 3 2 5 11 -1
16
-1 Warta Poznań 10 11 3 2 5 8 -4
17
-1 Miedź Legnica 9 5 1 2 6 11 -7
18
-1 Lechia Gdańsk 9 5 1 2 6 8 -11
Liga Mistrzów kwalifikacje
Liga Konferencji Europy
Spadek

Wiadomości - Ekstraklasa

Statystyki - Ekstraklasa

Najwięcej strzelonych bramek:
Najwięcej straconych bramek:
Najwięcej meczów powyżej 2,5 bramki:
Najwięcej meczów poniżej 2,5 bramki:
Największe śr. posiadanie piłki:
Najmniejsze śr. posiadanie piłki:
Najwięcej strzałów na mecz:
Najwięcej fauli na mecz:
Najwięcej kartek na mecz:

Historia EKSTRAKLASY. Liga POLSKA W PIGUŁCE

Początek polskiej piłki w Galicji

Piłkarska rywalizacja w Polsce narodziła się na początku XX wieku, czyli wtedy, kiedy kraj był jeszcze pod zaborami. Pierwsze kluby futbolowe zaczęły powstawać na terenie Galicji. W 1903 roku grupa uczniów ze Lwowa w krótkim czasie założyła dwie drużyny: Lechię Lwów oraz Czarnych Lwów (pierwotnie występujących pod nazwą I. Lwowski Klub Piłki Nożnej „Sława” Lwów). Rok później do listy zespołów dołączył jeszcze Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum, który później był znany pod nazwą Pogoń Lwów.

Dwa lata później, w czerwcu 1906 roku, odbył się pokazowy mecz w krakowskim Parku Jordana. Drużyny ze stolicy Małopolski zmierzyły się z gośćmi ze Lwowa, a później w „pod Wawelem” założyli Akademicki Klub Footballistów - dziś znany jako Cracovia. Piłka nożna na terenie Polski została wprowadzana więc przez uczniów, przy niewielkiej pomocy ich wychowawców.

Tego samego roku we wrześniu w Krakowie odbył się turniej zorganizowany przez Tadeusza Konczyńskiego, w którym udział wzięło 14 drużyn. Wśród rywali, oprócz Cracovii, znalazła się inna, założona w 1906 roku drużyna z Krakowa - Czerwoni, II Szkoła Realna, która po zakończeniu imprezy przyjęła nazwę Wisła.

Pierwsze drużyny założone na terenie Polski w latach 1910-1911 należały do Austriackiego Związku Piłki Nożnej. Wisła jako jedyna została wtedy zawieszona w prawach członka, po czym całkowicie zrezygnowała z przynależności do niego. Następnie władze klubu z Krakowa postanowiły postarać się o dołączenie do Union International Amateur de Football Association, który w przeciwieństwie do FIFA nie kierował się zasadą państwowości, ale narodowości.

Relacje obu tych organizacji były dość napięte, przez co ich kluby członkowskie nie mogły grać meczów między sobą. W 1911 roku Wisła wyszła z inicjatywa utworzenia Polskiego Związku Towarzystw Sportowych Piłki Nożnej, który zrzeszał tylko kilka prowincjonalnych klubów. Projekt ten już po 2 miesiącach zakończył się fiaskiem, a członkowie związku wrócili do Austriackiego Związku Piłki Nożnej.

Tego samego roku w czerwcu prezes Cracovii zainicjował powstanie Związku Polskiego Piłki Nożnej. Jako, że powstał on na terenie Galicji, która należała do Austro-Węgier, ZPPN musiał być podrzędny wobec związku austryjackiego. Wszystko dlatego, że FIFA dopuszczała działanie tylko jednego związku na terenie każdego kraju.

Pierwsze oficjalne mistrzostwa w piłce nożnej na ziemiach polskich odbyły się w maju 1913 roku. ZPPN zorganizował wtedy Mistrzostwa Galicji, które wygrała Cracovia. Rok później, z powodu wybuchu I wojny światowej, rozgrywki zostały zawieszone.

W Wielkopolsce piłkarskie zmagania rozpoczęły się nieco później, niż na południu, bo w 1908 roku, ale również za sprawą uczniów. Pierwsza rywalizacja w zaborze pruskim miała miejsce w Ostrowie, gdzie powstały dwa kluby: Ostrovia i Venetia.

W kolejnych latach 1912-1915 powstawały inne drużyny: Pierwszy polski Klub Sportowy Posnania, Warta Poznań, Pogoń Poznań, Sparta Poznań, Unia Poznań, Koło Sportowe w Kępnie, Stella Gniezno oraz Polonia Leszno. W 1913 roku założono tam Polski Związek Towarzystw Sportowych. Wtedy też zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Wielkopolski, w których zwyciężyła drużyna Warty.

W tym samym czasie, ale w innych regionach

Na terenach Pomorza Gdańskiego przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości nie istniał żaden klub. Zawodnicy polskiego pochodzenia grali jedynie w klubach niemieckich, które występowały w tym regionie.

Na Mazowszu piłka nożna zaczęła istnieć ok. 1905 roku, ale dopiero 2 lata później założono Warszawskie Koło Sportowe, które promowało ją wśród innych dyscyplin takich jak palant czy tenis. W latach 1909-1911 w jego skład weszły kluby: Merkury, Syrena, Korona i Stella. Natomiast w roku 1912 poprzez połączenie Sparty, Stelli, Merkurego i Varsovii powstała Polonia Warszawa.

Pierwsze okręgowe rozgrywki po I wojnie światowej odbyły się w 1919 roku w Wielkopolsce. Był to turniej zorganizowany przez Polski Związek Towarzystw Sportowych, w którym zwyciężyła Unia Poznań.

Rozgrywki w niepodległej Polsce

W grudniu 1919 w Warszawie miał miejsce oficjalny zjazd 31 klubów piłkarskich. Polska została wtedy podzielona na 5 okręgów: krakowski, lwowski, warszawski, poznański i łódzki. Ogłoszony został również regulamin I Mistrzostw Polski, który miał się odbyć w następnym roku.

Wiosną drużyny z pięciu wspomnianych okręgów miały wyłonić najlepszą drużyną z każdego z nich. Zwycięzcy awansowali tym samym do jesiennego turnieju o tytuł Mistrza Polski, który w 1920 roku musiał zostać odwołany z powodu wojny polsko-bolszewickiej. Pierwsza liga polska mecze rozgrywała już na terenie całego kraju. Rozgrywki zostały nazwane Klasą A, ale założeń jej funkcjonowania nie udało się wypełnić prawie w żadnym okręgu.

Wszystkich 12 meczów, jakie zaplanowano rozegrano wyłącznie w okręgu krakowskim. Wtedy mistrzem została Cracovia, a jak już wspomniano, turniej zwycięzców tego roku nie mógł odbyć się z powodów politycznych.

Doszło do niego jednak w kolejnym roku. Zwycięzcami poszczególnych regionów zostały: Cracovia, Pogoń Lwów, Warta Poznań, ŁKS Łódź oraz Polonia Warszawa. W turnieju ogólnopolskim również zwyciężyła drużyna z Krakowa, a podium uzupełniły kolejno Polonia oraz Warta. Jakby mało było sukcesów w stolicy Małopolski, w Klasie B, w rywalizacji z 3 innymi zespołami, zwyciężyła Cracovia II. Te rozgrywki w kolejnym sezonie nie zostały wznowione z powodów finansowych.

W latach 1922-1926 Mistrzem Polski nieprzerwanie zostawała Pogoń Lwów. Wyjątkiem był rok 1924, w którym rozgrywki nie odbyły się w ogóle z powodu przygotowań polskiej reprezentacji na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Rozłam w polskiej piłce i II wojna światowa

Na przełomie lat 1926 i 1927 w polskiej piłce doszło do rozłamu. Lwowskie kluby miały duże zastrzeżenia co do systemu rozgrywek, aż w końcu doszło do konferencji porozumiewawczej, w której oprócz klubów z tego miasta wzięły udział: Polonia Warszawa, Legia Warszawa, Warszawianka, Warta Poznań, ŁKS, Union Touring, Wisła Kraków, 1. FC Katowice, Ruch Chorzów i TKS Toruń - razem 13 zespołów.

Stworzona w efekcie tego Polska Liga Piłki Nożnej zaczęła działać bez zgody związku. Na dołączenie do niej nie zdecydował się jeden z najsilniejszych ówcześnie klubów w kraju - Cracovia, która brała udział w oficjalnych rozgrywkach, a w jej miejsce pojawiła się Jutrzenka Kraków. PZPN ustąpił dopiero pod koniec 1927 roku i zaakceptował nowy system ligi, do której Cracovia dołączyła od przyszłego sezonu.

Od tego czasu do wybuchu II wojny światowej najczęściej, bo czterokrotnie, triumfował Ruch Chorzów. Oprócz „Niebieskich” mistrzostwo zdobywały jeszcze kluby z Krakowa: 3 razy Cracovia, dwukrotnie Wisła, a raz udało się to Garbarni. W 1929 roku, jako jedyna drużyna spoza południa kraju, tytuł wywalczyła Warta Poznań.

Polska Liga na czas wojny została oczywiście zawieszona, ale jako że nikt nie odwołał jej działalności, po zakończeniu konfliktu nie było większych komplikacji, aby ją reaktywować. Od teraz rozgrywki działały pod nazwą Liga PZPN i zrzeszały 14 klubów. Dziewięć z nich to zespoły „przedwojenne”, Polonia Bytom, która była spadkobiercą Pogoni Lwów oraz 4 „obserwatorów”: Widzew Łódź, Lech Poznań, Zagłębie Sosnowiec oraz Rymera Niedobczyce.

Reaktywacja piłki klubowej w Polsce

Pierwsza powojenna kolejka polskiej ligi odbyła się 14 marca 1948 roku. Tego dnia rozegrano 7 meczów na krajowych boiskach, a pierwszego gola strzelił piłkarz Cracovii, Stanisław Różankowski w meczu z Wartą Poznań. W tym sezonie drużyna „Pasów” z Krakowa zdobyła również mistrzostwo Polski.

Najbardziej utytułowane kluby w Polsce zaczynały zdobywać pierwsze tytuły w różnych latach. Niektórzy zaczęli wcześniej, inni później. Ruch Chorzów, który aż 14 razy zdobywał mistrzostwo Polski, pierwszy raz triumfował w 1933 roku pod nazwą Ruch Wielkie Hajduki. Górnik Zabrze, który ma na koncie tyle samo pucharów, zaczął je kompletować dopiero od roku 1957. Dwa lata wcześniej swoje pierwsze trofeum zdobyła Legia Warszawa, która występowała wtedy pod nazwą CWKS Warszawa (Centralny Wojskowy Klub Sportowy). Ostatnim z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce jest Wisła Kraków mająca na swoim koncie aż 13 tytułów. „Biała Gwiazda” wywalczyła je w latach 1927-2011.

Wielkie reformy i narodziny Ekstraklasy

We wszystkich rozgrywkach piłkarskich w Europie, również takich jak polska liga tabela na przestrzeni wielu lat zmieniała się bardzo dynamicznie. Bywało, że udział w rozgrywkach brało udział 12,14,16 lub 18 drużyn. W końcu trzeba było zdecydować się na jedną z tych opcji i do dziś w Ekstraklasie występuje 16 zespołów. Taka sytuacja ma miejsce od roku 2005.

Nazwa „Ekstraklasa” została wprowadzona dopiero w wyniku reformy przed sezonem 2008/2009. Wcześniej najwyższa dywizja w Polsce była nazywana po prostu I ligą, która w wyniku zmian spadła na 2. miejsce w hierarchii piłki klubowej.

W 2013 roku w polskiej lidze pojawiła się kolejna ważna reforma. Od tego czasu obowiązywała już zasada, że po rozegraniu 30 kolejek w rundzie zasadniczej, tabela została podzielona na dwie grupy: mistrzowską i spadkową.

Drużyny, które zapewniły sobie miejsce w tej pierwszej, jak sama nazwa wskazuje, kontynuowały walkę o mistrzostwo. W tej drugiej zaś, celem rywalizacji było uniknięcie spadku. W wyniku podziału każdej z drużyn odejmowano połowę zdobytych do tej pory punktów. Miało to na celu zaostrzenie rywalizacji i wyrównanie szans każdego z klubów.

Na przestrzeni lat pomysł podziału punktów po rundzie zasadniczej często spotykał się z krytycznymi opiniami. Wraz z początkiem sezonu 2017/18 ostatecznie z niego zrezygnowano.

Najlepsi w Polsce

Najwięcej bramek w historii polskiej ligi strzelił Ernest Pohl. W barwach Górnika Zabrze i Legii Warszawa trafiał do siatki aż 186 razy. Największą ilością meczów zasłynął natomiast Łukasz Surma, który pojawiał się na boisku 559 razy.  

Również w innych kategoriach polska liga statystyki ma niezwykle ciekawe. Bramkarzem, który przez najwięcej minut bez przerwy nie wpuścił bramki był Piotr Czaja, któremu udawało się to przez 1003 minuty - ponad 11 meczów. Z najdłuższej serii kolejnych zagranych meczów pochwalić się może Jerzy Jóźwiak - było to aż 185 spotkań. Największy staż w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej wynosi 22 lata i 361 dni i należy do Janusza Jojko.

Terminarz - Ekstraklasa

11 Kolejka
Dzisiaj
Górnik Zabrze
15:00
Zagłębie Lubin
Lech Poznań
17:30
Legia Warszawa
Pogoń Szczecin
20:30
Lechia Gdańsk
STS
1660 PLN

100 PLN zakład bez ryzyka, trzy pierwsze wpłaty z bonusem łącznym 1500 PLN i 60 PLN za wykonanie zadań

Więcej o bonusie: STS kod promocyjny
Fortuna
835 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 35 pln freebet i bonus 50% od drugiej wpłaty do 200 PLN

Więcej o bonusie: Fortuna kod promocyjny
Superbet
3755 PLN

Zwrot do 3500 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 35 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Więcej o bonusie: Superbet kod promocyjny
Betclic
200 PLN

Zwrot do 200 PLN (cashback) w postaci freebetu na pierwszy kupon. Kod rejestracyjny: MECZYKI

Więcej o bonusie: Betclic kod promocyjny

Statystyki - Ekstraklasa

Najwięcej strzelonych bramek:
Najwięcej straconych bramek:
Najwięcej meczów powyżej 2,5 bramki:
Najwięcej meczów poniżej 2,5 bramki:
Największe śr. posiadanie piłki:
Najmniejsze śr. posiadanie piłki:
Najwięcej strzałów na mecz:
Najwięcej fauli na mecz:
Najwięcej kartek na mecz:

Historia EKSTRAKLASY. Liga POLSKA W PIGUŁCE

Początek polskiej piłki w Galicji

Piłkarska rywalizacja w Polsce narodziła się na początku XX wieku, czyli wtedy, kiedy kraj był jeszcze pod zaborami. Pierwsze kluby futbolowe zaczęły powstawać na terenie Galicji. W 1903 roku grupa uczniów ze Lwowa w krótkim czasie założyła dwie drużyny: Lechię Lwów oraz Czarnych Lwów (pierwotnie występujących pod nazwą I. Lwowski Klub Piłki Nożnej „Sława” Lwów). Rok później do listy zespołów dołączył jeszcze Klub Gimnastyczno-Sportowy IV Gimnazjum, który później był znany pod nazwą Pogoń Lwów.

Dwa lata później, w czerwcu 1906 roku, odbył się pokazowy mecz w krakowskim Parku Jordana. Drużyny ze stolicy Małopolski zmierzyły się z gośćmi ze Lwowa, a później w „pod Wawelem” założyli Akademicki Klub Footballistów - dziś znany jako Cracovia. Piłka nożna na terenie Polski została wprowadzana więc przez uczniów, przy niewielkiej pomocy ich wychowawców.

Tego samego roku we wrześniu w Krakowie odbył się turniej zorganizowany przez Tadeusza Konczyńskiego, w którym udział wzięło 14 drużyn. Wśród rywali, oprócz Cracovii, znalazła się inna, założona w 1906 roku drużyna z Krakowa - Czerwoni, II Szkoła Realna, która po zakończeniu imprezy przyjęła nazwę Wisła.

Pierwsze drużyny założone na terenie Polski w latach 1910-1911 należały do Austriackiego Związku Piłki Nożnej. Wisła jako jedyna została wtedy zawieszona w prawach członka, po czym całkowicie zrezygnowała z przynależności do niego. Następnie władze klubu z Krakowa postanowiły postarać się o dołączenie do Union International Amateur de Football Association, który w przeciwieństwie do FIFA nie kierował się zasadą państwowości, ale narodowości.

Relacje obu tych organizacji były dość napięte, przez co ich kluby członkowskie nie mogły grać meczów między sobą. W 1911 roku Wisła wyszła z inicjatywa utworzenia Polskiego Związku Towarzystw Sportowych Piłki Nożnej, który zrzeszał tylko kilka prowincjonalnych klubów. Projekt ten już po 2 miesiącach zakończył się fiaskiem, a członkowie związku wrócili do Austriackiego Związku Piłki Nożnej.

Tego samego roku w czerwcu prezes Cracovii zainicjował powstanie Związku Polskiego Piłki Nożnej. Jako, że powstał on na terenie Galicji, która należała do Austro-Węgier, ZPPN musiał być podrzędny wobec związku austryjackiego. Wszystko dlatego, że FIFA dopuszczała działanie tylko jednego związku na terenie każdego kraju.

Pierwsze oficjalne mistrzostwa w piłce nożnej na ziemiach polskich odbyły się w maju 1913 roku. ZPPN zorganizował wtedy Mistrzostwa Galicji, które wygrała Cracovia. Rok później, z powodu wybuchu I wojny światowej, rozgrywki zostały zawieszone.

W Wielkopolsce piłkarskie zmagania rozpoczęły się nieco później, niż na południu, bo w 1908 roku, ale również za sprawą uczniów. Pierwsza rywalizacja w zaborze pruskim miała miejsce w Ostrowie, gdzie powstały dwa kluby: Ostrovia i Venetia.

W kolejnych latach 1912-1915 powstawały inne drużyny: Pierwszy polski Klub Sportowy Posnania, Warta Poznań, Pogoń Poznań, Sparta Poznań, Unia Poznań, Koło Sportowe w Kępnie, Stella Gniezno oraz Polonia Leszno. W 1913 roku założono tam Polski Związek Towarzystw Sportowych. Wtedy też zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Wielkopolski, w których zwyciężyła drużyna Warty.

W tym samym czasie, ale w innych regionach

Na terenach Pomorza Gdańskiego przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości nie istniał żaden klub. Zawodnicy polskiego pochodzenia grali jedynie w klubach niemieckich, które występowały w tym regionie.

Na Mazowszu piłka nożna zaczęła istnieć ok. 1905 roku, ale dopiero 2 lata później założono Warszawskie Koło Sportowe, które promowało ją wśród innych dyscyplin takich jak palant czy tenis. W latach 1909-1911 w jego skład weszły kluby: Merkury, Syrena, Korona i Stella. Natomiast w roku 1912 poprzez połączenie Sparty, Stelli, Merkurego i Varsovii powstała Polonia Warszawa.

Pierwsze okręgowe rozgrywki po I wojnie światowej odbyły się w 1919 roku w Wielkopolsce. Był to turniej zorganizowany przez Polski Związek Towarzystw Sportowych, w którym zwyciężyła Unia Poznań.

Rozgrywki w niepodległej Polsce

W grudniu 1919 w Warszawie miał miejsce oficjalny zjazd 31 klubów piłkarskich. Polska została wtedy podzielona na 5 okręgów: krakowski, lwowski, warszawski, poznański i łódzki. Ogłoszony został również regulamin I Mistrzostw Polski, który miał się odbyć w następnym roku.

Wiosną drużyny z pięciu wspomnianych okręgów miały wyłonić najlepszą drużyną z każdego z nich. Zwycięzcy awansowali tym samym do jesiennego turnieju o tytuł Mistrza Polski, który w 1920 roku musiał zostać odwołany z powodu wojny polsko-bolszewickiej. Pierwsza liga polska mecze rozgrywała już na terenie całego kraju. Rozgrywki zostały nazwane Klasą A, ale założeń jej funkcjonowania nie udało się wypełnić prawie w żadnym okręgu.

Wszystkich 12 meczów, jakie zaplanowano rozegrano wyłącznie w okręgu krakowskim. Wtedy mistrzem została Cracovia, a jak już wspomniano, turniej zwycięzców tego roku nie mógł odbyć się z powodów politycznych.

Doszło do niego jednak w kolejnym roku. Zwycięzcami poszczególnych regionów zostały: Cracovia, Pogoń Lwów, Warta Poznań, ŁKS Łódź oraz Polonia Warszawa. W turnieju ogólnopolskim również zwyciężyła drużyna z Krakowa, a podium uzupełniły kolejno Polonia oraz Warta. Jakby mało było sukcesów w stolicy Małopolski, w Klasie B, w rywalizacji z 3 innymi zespołami, zwyciężyła Cracovia II. Te rozgrywki w kolejnym sezonie nie zostały wznowione z powodów finansowych.

W latach 1922-1926 Mistrzem Polski nieprzerwanie zostawała Pogoń Lwów. Wyjątkiem był rok 1924, w którym rozgrywki nie odbyły się w ogóle z powodu przygotowań polskiej reprezentacji na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Rozłam w polskiej piłce i II wojna światowa

Na przełomie lat 1926 i 1927 w polskiej piłce doszło do rozłamu. Lwowskie kluby miały duże zastrzeżenia co do systemu rozgrywek, aż w końcu doszło do konferencji porozumiewawczej, w której oprócz klubów z tego miasta wzięły udział: Polonia Warszawa, Legia Warszawa, Warszawianka, Warta Poznań, ŁKS, Union Touring, Wisła Kraków, 1. FC Katowice, Ruch Chorzów i TKS Toruń - razem 13 zespołów.

Stworzona w efekcie tego Polska Liga Piłki Nożnej zaczęła działać bez zgody związku. Na dołączenie do niej nie zdecydował się jeden z najsilniejszych ówcześnie klubów w kraju - Cracovia, która brała udział w oficjalnych rozgrywkach, a w jej miejsce pojawiła się Jutrzenka Kraków. PZPN ustąpił dopiero pod koniec 1927 roku i zaakceptował nowy system ligi, do której Cracovia dołączyła od przyszłego sezonu.

Od tego czasu do wybuchu II wojny światowej najczęściej, bo czterokrotnie, triumfował Ruch Chorzów. Oprócz „Niebieskich” mistrzostwo zdobywały jeszcze kluby z Krakowa: 3 razy Cracovia, dwukrotnie Wisła, a raz udało się to Garbarni. W 1929 roku, jako jedyna drużyna spoza południa kraju, tytuł wywalczyła Warta Poznań.

Polska Liga na czas wojny została oczywiście zawieszona, ale jako że nikt nie odwołał jej działalności, po zakończeniu konfliktu nie było większych komplikacji, aby ją reaktywować. Od teraz rozgrywki działały pod nazwą Liga PZPN i zrzeszały 14 klubów. Dziewięć z nich to zespoły „przedwojenne”, Polonia Bytom, która była spadkobiercą Pogoni Lwów oraz 4 „obserwatorów”: Widzew Łódź, Lech Poznań, Zagłębie Sosnowiec oraz Rymera Niedobczyce.

Reaktywacja piłki klubowej w Polsce

Pierwsza powojenna kolejka polskiej ligi odbyła się 14 marca 1948 roku. Tego dnia rozegrano 7 meczów na krajowych boiskach, a pierwszego gola strzelił piłkarz Cracovii, Stanisław Różankowski w meczu z Wartą Poznań. W tym sezonie drużyna „Pasów” z Krakowa zdobyła również mistrzostwo Polski.

Najbardziej utytułowane kluby w Polsce zaczynały zdobywać pierwsze tytuły w różnych latach. Niektórzy zaczęli wcześniej, inni później. Ruch Chorzów, który aż 14 razy zdobywał mistrzostwo Polski, pierwszy raz triumfował w 1933 roku pod nazwą Ruch Wielkie Hajduki. Górnik Zabrze, który ma na koncie tyle samo pucharów, zaczął je kompletować dopiero od roku 1957. Dwa lata wcześniej swoje pierwsze trofeum zdobyła Legia Warszawa, która występowała wtedy pod nazwą CWKS Warszawa (Centralny Wojskowy Klub Sportowy). Ostatnim z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce jest Wisła Kraków mająca na swoim koncie aż 13 tytułów. „Biała Gwiazda” wywalczyła je w latach 1927-2011.

Wielkie reformy i narodziny Ekstraklasy

We wszystkich rozgrywkach piłkarskich w Europie, również takich jak polska liga tabela na przestrzeni wielu lat zmieniała się bardzo dynamicznie. Bywało, że udział w rozgrywkach brało udział 12,14,16 lub 18 drużyn. W końcu trzeba było zdecydować się na jedną z tych opcji i do dziś w Ekstraklasie występuje 16 zespołów. Taka sytuacja ma miejsce od roku 2005.

Nazwa „Ekstraklasa” została wprowadzona dopiero w wyniku reformy przed sezonem 2008/2009. Wcześniej najwyższa dywizja w Polsce była nazywana po prostu I ligą, która w wyniku zmian spadła na 2. miejsce w hierarchii piłki klubowej.

W 2013 roku w polskiej lidze pojawiła się kolejna ważna reforma. Od tego czasu obowiązywała już zasada, że po rozegraniu 30 kolejek w rundzie zasadniczej, tabela została podzielona na dwie grupy: mistrzowską i spadkową.

Drużyny, które zapewniły sobie miejsce w tej pierwszej, jak sama nazwa wskazuje, kontynuowały walkę o mistrzostwo. W tej drugiej zaś, celem rywalizacji było uniknięcie spadku. W wyniku podziału każdej z drużyn odejmowano połowę zdobytych do tej pory punktów. Miało to na celu zaostrzenie rywalizacji i wyrównanie szans każdego z klubów.

Na przestrzeni lat pomysł podziału punktów po rundzie zasadniczej często spotykał się z krytycznymi opiniami. Wraz z początkiem sezonu 2017/18 ostatecznie z niego zrezygnowano.

Najlepsi w Polsce

Najwięcej bramek w historii polskiej ligi strzelił Ernest Pohl. W barwach Górnika Zabrze i Legii Warszawa trafiał do siatki aż 186 razy. Największą ilością meczów zasłynął natomiast Łukasz Surma, który pojawiał się na boisku 559 razy.  

Również w innych kategoriach polska liga statystyki ma niezwykle ciekawe. Bramkarzem, który przez najwięcej minut bez przerwy nie wpuścił bramki był Piotr Czaja, któremu udawało się to przez 1003 minuty - ponad 11 meczów. Z najdłuższej serii kolejnych zagranych meczów pochwalić się może Jerzy Jóźwiak - było to aż 185 spotkań. Największy staż w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej wynosi 22 lata i 361 dni i należy do Janusza Jojko.

STS
1660 PLN

100 PLN zakład bez ryzyka, trzy pierwsze wpłaty z bonusem łącznym 1500 PLN i 60 PLN za wykonanie zadań

Więcej o bonusie: STS kod promocyjny
Fortuna
835 PLN

Zwrot do 600 PLN za przegrany pierwszy zakład, z obrotem 1x po dowolnym kursie! Do tego 35 pln freebet i bonus 50% od drugiej wpłaty do 200 PLN

Więcej o bonusie: Fortuna kod promocyjny
Superbet
3755 PLN

Zwrot do 3500 PLN, jeśli zakończysz pierwszy tydzień na minusie, 200 PLN podwojenia pierwszej wpłaty oraz 35 PLN freebet po pierwszej wpłacie

Więcej o bonusie: Superbet kod promocyjny
Betclic
200 PLN

Zwrot do 200 PLN (cashback) w postaci freebetu na pierwszy kupon. Kod rejestracyjny: MECZYKI

Więcej o bonusie: Betclic kod promocyjny

Ekstraklasa tabela 2021/22

Zapominamy już jednak o europejskich pucharach i skupiamy się na bieżącym sezonie polskiej ligi. Jak wygląda obecnie tabela ekstraklasy? Dokładnie przeanalizujemy sytuację.

Liga polska tabela - strefa spadkowa

Zacznijmy może nie od najlepszych, a najgorszych drużyn na tym etapie. W tym sezonie z Ekstraklasą pożegnają się aż trzy kluby. Jeśli rozgrywki zakończyłyby się właśnie w tym momencie, z elitą pożegnałyby się takie drużyny jak ŁKS Łódź (7 punktów), Korona Kielce (8 punktów) i Arka Gdynia (9 punktów). Wszystkie wymienione zespoły wygrały dotychczas tylko po dwa spotkania.

Liga polska tabela - walka o górną ósemkę

Wspomniane wyżej drużyny mogą mieć problem z awansem do upragnionej górnej ósemki, która po 30. kolejkach może zapewnić bezpieczny byt. Przypomnijmy bowiem, że wówczas tabela Ekstraklasy zostanie podzielona na dwie grupy - spadkową i mistrzowską. Najlepsze osiem drużyn na tym etapie w kolejnych siedmiu kolejkach powalczy o mistrzostwo Polski i europejskie puchary. Druga ósemka będzie rywalizować o utrzymanie w lidze. Walka będzie z pewnością zacięta. Drugą i dziewiątą drużynę dzielą bowiem w tym momencie tylko trzy punkty. Wszystko może więc zmienić się dosłownie po jednej kolejce.

Ekstraklasa tabela - niespodziewany lider

Mało kto spodziewałby się, że po 11. kolejkach liderem Ekstraklasy będzie Pogoń Szczecin. Podopieczni Kosty Runjaicia są prawdziwą rewelacją. Wygrali dotychczas sześć spotkań, trzy zremisowali i tylko dwa przegrali. Mają więc na koncie 21 punktów i bilans bramkowy 14:9.

Tabela wyników: Ekstraklasa - ścisk w czołówce

Tuż za plecami wspomnianej Pogoni czai się jednak cały peleton drużyn. Jedno oczko mniej uzbierała do tej pory Cracovia, która wygrała sześć meczów, trzy razy zremisowała i dwa razy schodziła z murawy pokonana. Na najniższym stopniu podium w tym momencie znajduje się natomiast Lechia Gdańsk. Klub z Pomorza ma na koncie 19 punktów i bilans bramkowy 14:10. Takim samym dorobkiem punktowym może poszczycić się Wisła Płock, a zaledwie oczko mniej mają aż trzy drużyny - Lech Poznań, Śląsk Wrocław i Piast Gliwice.

Tabela wyników: Ekstraklasa - słabe wyniki Legii Warszawa

Legia Warszawa to zdecydowanie największy i najbogatszy polski klub. Nic dziwnego, że co roku wymagania względem niej są ogromne. Właściwie każdy inny wynik niż mistrzostwo Polski jest przy Łazienkowskiej wielkim rozczarowaniem.Nic dziwnego więc, że aktualnie w Warszawie nie mogą mieć dobrych humorów. Legia zajmuje bowiem odległe 9. miejsce, a jej gra wygląda mocno przeciętnie. Do lidera “Wojskowi” tracą jednak zaledwie cztery oczka. Jeśli więc zaczną punktować na miarę swoich możliwości, ich sytuacja szybko może się zmienić.

 

Ekstraklasa wyniki 2021/22

Warto przyjrzeć się też poszczególnym wynikom w dotychczas rozegranych kolejkach. Już na starcie rozgrywek doszło do kilku niespodzianek. Legia Warszawa na własnym stadionie uległa Pogoni Szczecin 1:2. Dziś może nie wydaje się to rozstrzygnięciem mocno szokującym, skoro “Portowcy” otwierają tabelę, a Legia jest dopiero dziewiąta, ale wówczas można było lekko się zdziwić.Pierwsza kolejka obfitowała w remisy. Aż cztery z ośmiu spotkań zakończyły się podziałem punktów. Co ciekawe, swojego meczu nie wygrał żaden gospodarz.

Ekstraklasa wyniki - największe kanonady

W gole obfitowała zwłaszcza 6. kolejka. Łącznie padło wtedy aż 30 bramek, co daje średnią ponad 3 goli na jeden mecz. Aż trzy spotkania zakończyły się wynikiem 3:2. Było tak w rywalizacjach Jagiellonii Białystok z Wisłą Kraków, ŁKS-u Łódź z Legią Warszawa i Rakowa Częstochowa z Lechem Poznań.
Najwięcej bramek padło jednak w meczu 9. kolejki pomiędzy Śląskiem Wrocław i Zagłębiem Lubin. Spotkanie ostatecznie zakończyło się remisem 4:4.

Ekstraklasa wyniki - najwyższe zwycięstwa

Bywają takie mecze, jak choćby wspomniany wyżej, gdzie obie drużyny są dysponowane tak dobrze, że potrafią strzelić rywalowi kilka bramek. Czasami jednak okazuje się, że w świetnej formie jest tylko jeden zespół, a drugi na boisku praktycznie nie istnieje. Takie spotkania kończą się często wysokimi zwycięstwami tych pierwszych. Póki co najwyższą wygraną w Ekstraklasie może pochwalić się Zagłębie Lubin. “Miedziowi” w 8. kolejce pokonali u siebie Wisłę Płock aż 5:0. Dwukrotnie padły też wyniki 4:0. Wisła Kraków w dokładnie takim stosunku wygrała z ŁKS-em Łódź, a Lech Poznań ze wspomnianą już Wisłą z Płocka.

Ekstraklasa wyniki na żywo

Jeśli akurat nie możemy oglądać interesującego nas meczu na stadionie czy w telewizji, zawsze możemy śledzić wyniki na żywo w Internecie.
Taką możliwość daje portal meczyki.pl. Tuż nad najnowszymi wiadomościami ze świata sportu znajduje się pasek z aktualnie rozgrywanymi spotkaniami. Możemy wejść w opcję “Wszystkie wyniki na żywo”, co przekieruje nas do oddzielnej zakładki.

Ekstraklasa wyniki na żywo - relacje

Co więcej, z ciekawszych spotkań PKO Ekstraklasy przygotowujemy również pisemne relacje “akcja po akcji”. Można dowiedzieć się z nich nie tylko jaki jest aktualnie wynik, ale również jak wyglądają wydarzenia na boisku, w jakich składach występują obie drużyny, kto strzelił gola, dostał kartkę czy zmarnował rzut karny.

Wiadomości Ekstraklasa 2021/22

Chociaż wiele osób szyderczo wypowiada się o polskiej Ekstraklasie, tak naprawdę obfituje ona w wiele ciekawych spotkań, a podczas meczów zazwyczaj jest naprawdę bardzo dobra atmosfera na trybunach.

Wiadomości Ekstraklasa - zmiany trenerów

Chociaż za nami dopiero jedenaście kolejek tego sezonu, w wielu drużynach już doszło do zmian na ławkach trenerskich.
Z powodów osobistych z Wisły Płock musiał odejść Leszek Ojrzyński. Zastąpił go Radosław Sobolewski, który radzi sobie w tej roli znakomicie. Zaczął co prawda od porażki z Piastem Gliwice, ale później wygrał aż 6 z 7 meczów.
Do zmiany szkoleniowca doszło również w Lubinie. W miejsce zwolnionego Holendra Bena van Daela, do ekipy “Miedziowych” dołączył Słowak Martin Sevela. Trzy spotkania pod jego wodzą to aż 7 punktów zdobytych przez Zagłębie. Do Ekstraklasy słowacki trener wprowadził się więc znakomicie. W Kielcach Gino Lettieriego zastąpił Mirosław Smyła. 16 września podpisał on kontrakt z Koroną. W trzech dotychczasowych spotkaniach prowadzony przez niego zespół raz wygrał, a dwukrotnie zremisował.
Zmiana na trenerskiej ławce nastąpiła też w Gdyni. Doświadczonego Jacka Zielińskiego dosłownie kilka dni temu zastąpił Serb Aleksandar Rogić. W roli szkoleniowca Arki zadebiutuje w nadchodzących derbach Trójmiasta.

Transfery Ekstraklasa - trafione

Przed sezonem jak zwykle wielu piłkarzy Ekstraklasy zmieniało kluby. Jedni przychodzili, inni odchodzili. Niektórzy radzą sobie lepiej, inni gorzej. Kto nie potrzebował czasu na aklimatyzację i już w pierwszych kolejkach pokazał wysoką jakość?
Z pewnością warto wyróżnić takich piłkarzy jak Pelle van Amersfoort z Cracovii, Dawid Schirtladze z Arki, Karlo Muhar z Lecha Poznań, Dante Stipica reprezentujący od tego lata barwy Pogon Szczecin czy Przemysław Płacheta grający w Śląsku Wrocław.

Transfery Ekstraklasa - nietrafione

Kto z nowych piłkarzy zaliczył natomiast prawdziwy falstart? Ta grupa zawodników jest z pewnością szersza, warto jednak wspomnieć o takich nazwiskach jak Fabian Serrarens, Ricardo Guima, Emir Azemović czy Alasana Manneh.

Ekstraklasa terminarz 2021/22

Ekstraklasa terminarz na cały sezon podaje zawsze przed rozpoczęciem rozgrywek. Już wtedy wiemy więc kto zagra z kim, i w której kolejce. O dokładnych datach spotkań dowiadujemy się natomiast z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dziś znamy więc np. dokładny terminarz czterech najbliższych kolejek.

Ekstraklasa mecze - 12. kolejka

W nadchodzący weekend czekają nas niezwykle interesujące spotkania. Grę rozpoczniemy w piątek 18. października w Lubinie. O godzinie 18.00 początek spotkania tamtejszego Zagłębia z Pogonią Szczecin. Kilka godzin później w Krakowie Wisła zmierzy się z Piastem Gliwice. 

Ekstraklasa mecze - sobota

Sobotnie zmagania wystartują natomiast w Kielcach. O 15.00 rozpocznie się tam mecz Korony z Wisłą Płock.
Następnie przeniesiemy się do Warszawy. Tam o 17.30 start wielkiego hitu. Legia podejmie na Łazienkowskiej Lecha Poznań. Zwieńczeniem sobotniej rywalizacji będzie pojedynek Jagiellonii Białystok z Cracovią.

Mecze Ekstraklasy - niedziela

Na dzień później zaplanowano natomiast dwa mecze. O 15.00 w Gdyni rozpoczną się Wielkie Derby Trójmiasta między Arką i Lechią. Dwie i pół godziny później wystartuje natomiast starcie Górnika Zabrze i ŁKS-u Łódź.

Mecze Ekstraklasy - poniedziałek

Rywalizacja w 12. kolejce zakończy się już w poniedziałek. Raków Częstochowa, gościnnie rozgrywający swoje spotkania w Bełchatowie, zagra ze Śląskiem Wrocław. Początek meczu o godzinie 18.00.

Ekstraklasa mecze - 13. kolejka

Równie ciekawie powinno być w następnej kolejce. W piątek 25 października Cracovia podejmie Pogoń Szczecin, a Lech Poznań zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Dzień później czekają nas trzy spotkania. W Łodzi zagrają ze sobą beniaminkowie, a więc ŁKS i Raków Częstochowa. Później przeniesiemy się do Gliwic, gdzie Piast gościć będzie kielecką Koronę, a na wieczór czeka nas rywalizacja Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze. Trzy spotkania zaplanowano też na niedzielę. Już o 12.30 rozpocznie się starcie Wisły Płock z Jagiellonią Białystok. O 15.00 we Wrocławiu miejscowy Śląsk podejmie Arkę Gdynia, a 13. kolejkę zakończy wieczorne spotkanie Legii Warszawa z Wisłą Kraków.

Ekstraklasa strzelcy 2021/22

Ekstraklasa strzelcy

Najlepszym strzelcem Ekstraklasy po 11. kolejkach jest Hiszpan Jesus Imaz, reprezentujący barwy Jagiellonii Białystok. Ma on na swoim koncie osiem trafień. Tylko jednego gola mniej mają natomiast Paweł Brożek (Wisła Kraków) i Christian Gytkjaer (Lech Poznań).

Ekstraklasa strzelcy - dominują piłkarze zza granicy

W czołowej dziesiątce klasyfikacji najlepszych strzelców znajdziemy zaledwie trzech piłkarzy z Polski. Oprócz wspomnianego już Brożka, są to jeszcze Jarosław Niezgoda z Legii i Adam Buksa z Pogoni Szczecin. Pozostałe nazwiska to zawodnicy zagraniczni. Oprócz Imaza i Gytkjaera są to jeszcze Jorge Felix, Damian Bohar, Felicio Brown Forbes, Sasa Zivec i Sergiu Hanca.